با ما همراه باشید

اقتصادی

نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان در مشهد گشایش یافت

منتشر شده

در

photo 2021 12 08 10 22 45 - نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان در مشهد گشایش یافت

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان مشهد عصر سه شنبه طی مراسمی با حضور استاندار خراسان رضوی و تعدادی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی این کلانشهر گشایش یافت.

استاندار خراسان رضوی در حاشیه گشایش این نمایشگاه درجمع خبرنگاران گفت: نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان محل ارایه اقدامات و توفیقات صنعتی، علمی و مرتبط با بخش کشاورزی و دامداری است که امیدواریم تلاقی این توفیقها با تولیدها در پیشرفت بخشهای کشاورزی، دامداری و طیور استان موثر واقع شود.

یعقوبعلی نظری تامین امنیت غذایی را امری حیاتی برای جامعه دانست و افزود: آن طور که امام راحل فرمودند کشاورزی همواره محور اصلی در امور بوده است و باید تامین نیازهای غذایی مردم در اولویت قرار گیرد تا این بخش دچار اختلال نشود.

وی ادامه داد: خراسان رضوی ظرفیت بسیار خوبی در حوزه تولیدات دامی، کشاورزی و صنایع تبدیلی دارد که امید است با برگزاری چنین نمایشگاه هایی و برقراری ارتباط بین صاحبان فکر و فناوری با کشاورزان، دامداران و پرورش دهندگان طیور شاهد پیشرفت و ارتقای سطح کشاورزی استان منطبق بر سیاستها و اهداف کشور باشیم.

نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در حاشیه گشایش این نمایشگاه گفت: امروزه بخش کشاورزی بیش از هر زمان دیگری نیازمند حمایت و توجه است و سیاست کلی کشور نیز منطبق بر رونق و تحول اساسی در بخش کشاورزی است.

پرویز اوسطی افزود: توسعه بخش کشاورزی مقدور نخواهد بود جز آن که ضریب نفوذ دانش و فناوری و ماشین آلات صنعتی در مزارع و بخشهای مختلف کشاورزی افزایش یابد.

وی اضافه کرد: ایران تاکنون در حوزه مکانیزاسیون و صنعتی شدن بخش کشاورزی به خوبی عمل کرده است و پیشرفت این بخش و توانمندیهای تولیدکنندگان آن، کاملا در ماشین آلات ارایه شده در این نمایشگاه مشهود است.

این نماینده مجلس برپایی نمایشگاه دام، طیور و آبزیان مشهد را فرصتی برای نمایش توانمندیهای تولیدکنندگان داخلی و آشنایی کشاورزان و بهره برداران با این بخش دانست و گفت: این نمایشگاه هم فرصت تامین نیازهای فناورانه کشاورزان و بهره برداران را از طریق تولیدکنندگان داخلی ایجاد می کند و هم ویترینی برای کشورهای همسایه و فعالان اقتصادی به منظور آشنایی با توانمندیهای ایران در بخش کشاورزی است تا بتوان از این محل صادرات ماشین آلات بخش کشاورزی و فناوریهای مرتبط با آن را توسعه داد.

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان با هدف معرفی تولیدات جدید، ایجاد فرصت برای برقراری ارتباط و شناسایی شرکت‌های معتبر داخلی و خارجی، آشنایی با آخرین دستاوردها و فناوری‌های تخصصی ارائه شده از سوی شرکت‌کنندگان، در اختیار گذاردن فرصت انعقاد قراردادهای کاری، پیشرفت و توسعه فعالیت‌های اقتصادی شرکت کنندگان، شناخت نیازهای مشتری، ارزیابی نحوه افزایش توان صنعت دام و طیور و بهره‌ گیری گسترده از تبلیغات برای افزایش اعتبار و معرفی بهتر شرکت‌کنندگان از ۱۶ تا ۱۹ آذرماه دایر شده است.

این نمایشگاه در گستره ۱۵ هزارمترمربع با حضور ۱۴۰ شرکت داخلی و خارجی در سالنهای فردوسی، مفاخر و فضای باز محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد دایر شده است و ۵۳ شرکت از خراسان رضوی و ۷۷ شرکت از استانهای خراسان جنوبی، تهران، البرز، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، یزد، خوزستان، قزوین، گلستان و مازندران در این نمایشگاه حضور یافته اند.

۱۰ شرکت مشارکت کننده در نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان با برخورداری از محصولات دارویی دام و طیور از کشورهای ترکیه، ایتالیا، آلمان و چین هستند همچنین ۲ هیات اقتصادی از کشورهای عراق و افغانستان نیز از این نمایشگاه دیدن می کنند.

برگزاری میز صادرات تخم مرغ ایران، روز مزرعه، کارگاه ها و سمینار های آموزشی با همکاری سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی و سازمان شیلات و آبزیان ایران، اولین سالن تخصصی شیلات استان و حضور دام زنده در نژادهای مختلف از برنامه های جنبی این نمایشگاه است.

علاقه مندان می توانند از ساعت ۱۱ تا ۱۸ بعد از ظهر از شانزدهمین نمایشگاه بین المللی دام، طیور و آبزیان دیدن کنند.

اقتصادی

افتتاح و کلنگ زنی ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌ صنعتی و تولیدی در هفته دولت

منتشر شده

در

photo 2022 08 17 21 36 14 - افتتاح و کلنگ زنی ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌ صنعتی و تولیدی در هفته دولت

 

استاندار خراسان رضوی گفت: درهفته دولت بیش از ۱۰۰هزار میلیارد تومان پروژه‌های مربوط به تولید، صنعت و ساختمان کلنگ زنی و افتتاح می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی در دهمین همایش برندینگ خراسان رضوی گفت: اجرای همه طرحهای نیمه تمام بویژه در حوزه زیرساختها از جمله آب و برق در استان از اولویت هاست تا آنها را به اتمام برسانیم و از این محل نیازمندیهای حوزه صنعت را برطرف کنیم.

 

استاندارخراسان رضوی افزود:روند سرمایه گذاری در خراسان رضوی به روند سرمایه پذیری درحال تبدیل است.

 

وی اظهار داشت: تولیدات موثر در این بخش، استقرار صنایع پیشران در استان رو به افزایش است که نشان از تکمیل جریان اقتصادی در خراسان رضوی دارد .

نظری خاطرنشان کرد: پایان سال به وضعیت مناسبی در تامین برق بویژه برای صنایع در خراسان رضوی می رسیم و از ۲ مزیت فوق العاده خورشیدی و بادی استان برای تولید برق بهره مند شویم.

 

استاندار خراسان رضوی گفت: معتقد هستم که واحدهای تولیدی مستقر در شهرکهای صنعتی خود می توانند نسبت به سرمایه گذاری در تولید برق اقدام کنند و نیاز به دولت نداشته باشند، به طور قطع ضعف زیرساختها از طریق جذب سرمایه های مردمی قابل حل است. تولید بدون کارخانه

وی افزود: بخش مهمی از اقتصاد خراسان رضوی مبتنی بر زیارت بوده و جریان اقتصادی این بخش نیاز به طراحی و مدیریت مطلوب دارد.

استاندار خراسان رضوی گفت: با تلاشهای انجام شده به نظر می رسد که فضای کسب و کار در استان در سه ماهه نخست امسال مثبت بوده که امیدواریم این شرایط ماندگاری خود را در همه زمینه ها حفظ کند.

رییس هیات مدیره انجمن مدیران صنایع خراسان رضوی نیز در این نشست به تولیدکنندگان تاکید کرد: باید به عنوان تولیدکننده یا متولی تولید بدون کارخانه به جاذبه برند و برندینگ و نقش آن در گسترش فروش و تداوم و ماندگاری اعتماد داشته باشیم.

 

همچنین، رئیس سازمان صمت استان خراسان رضوی گفت: برنامه کلان حوزه برندینگ در سازمان با کمک تشکل‌های خصوصی در حال تدوین است که تا سه ماه آینده رونمایی می شود.

رجبی با اشاره به ایجاد تسهیلات برای تولید بدون کارخانه توسط برندها که خواسته بسیاری از تولیدکنندگان است افزود: سازمان صمت آمادگی ارائه مجوز تولید بدون کارخانه را دارد اما گواهی پیشرفت فیزیکی نیاز به تایید یکی از دستگاه‌های دولتی دارد که در حال مکاتبه و رفع این مسئله هستیم تا از ظرفیت‌های موجود هم استفاده کنیم.

 

همچنین،محمودبنانژاد،رئیس اتاق اصناف استان خراسان رضوی گفت: امروز دغدغه بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان ماندگاری در بازار کسب وکار است و عوامل خارجی مانند تغییر سیاست‌های جامعه، تغییرات حقوقی و اقتصادی یک کشور وعوامل داخلی مانند تغییر کیفیت محصولات، تغییر مشتری و سیاست‌های کارفرما باعث می‌شود یک برند از گردونه کسب و کار خارج شود.

 

وی افزود: اگر برندی به ایجاد عنصر خلاقیت توجه کند باعث رشد و شکوفایی می شود.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی:رسالت تانا توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها و اقدام ملی است

منتشر شده

در

photo 2022 08 16 18 32 18 - رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی:رسالت تانا توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها و اقدام ملی است

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:رسالت تانا توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها و اقدام ملی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی ،رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی  دردومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا و صنایع غذایی افزود : برنامه ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا درلایه استانی داشته ایم .

وی گفت: این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان ، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی به انجام رسیده است.

 

میرزائی شهرابی خاطرنشان کرد:تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان‌ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی ادامه داد: محوریت این رویداد پارک‌های علم و فناوری هستند ولی به شکلی طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری، تا حصول نتیجه است.

 

وی افزود: یکی از زمینه‌های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است، که اولین گام آن ۸ تیرماه ۱۴۰۱ آغاز شده و از آن زمان تا کنون چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

میرزائی شهرابی تصریح کرد: ما از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خالق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان هستند.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی متذکر شد: البته در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمی گرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی ادامه داد: به زبان ساده تر، برای مثال بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمی کردند.

 

میرزائی شهرابی تاکید کرد: ما می خواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم.

و ی گفت : پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاهها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم و حلقه وصل نیازها و فعل ما می توانیم، باشیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی  در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور  معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست .

وی افزود: موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را می توان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

میرزائی شهرابی خاطرنشان کرد: رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق می کند.

ادامه مطلب

اقتصادی

افزایش سطح زیر کشت پنبه در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 24 42 1 - افزایش سطح زیر کشت پنبه در شهرستان درگز

سطح زیر کشت پنبه در شهرستان درگز افزایش یافت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز با بیان اینکه سال گذشته پس از چند سال میزان تولید از واردات پیشی گرفته گفت: در سال جاری سطح زیر کشت پنبه در شهرستان درگز نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش داشت.

وی سطح زیر کشت پنبه را درسال گذشته 500 هکتار و در سال جاری 700 هکتار عنوان کرد و ادامه داد: به منظور افزایش عملکرد پنبه، ترویج کشت مکانیزه ، کشت ارقام زودرس ، رعایت تاریخ کشت مناسب ، تغذیه گیاهی و کشت مقایسه ای ارقام ، در3 سال پیاپی در شهرستان اجرا گردید که خوشبختانه در سالهای اخیر ارقام با عملکرد بالا در طرح مانند:خورشید، ساجدی، خرداد شناسایی و بذور در لیست توزیعی قرار گرفته که کمک شایانی جهت افزایش عملکرد داشته وتاثیر بسزایی در پیشگیری از مواجهه با خسارت سرمای زودرس پاییزه داشته است.
فرهنگی قیمت خوب پنبه در سال گذشته را مهمترین عامل در افزایش سطح زیر کشت پنبه در سال جاری دانست و افزود: اهمیت پنبه در اشتغال ‌زایی به گونه‌ای است که با ایجاد یک شغل در زراعت پنبه می‌توان پنج شغل در صنایع مرتبط با آن ایجاد کرد.
وی یکی از مشکلات پنبه‌کاران را برداشت سنتی این محصول دانست و بیان کرد: از آنجاییکه اراضی کشت پنبه در شهرستان به صورت خرده مالکی است، امکان استفاده از کمباین برداشت پنبه در این اراضی وجود ندارد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها