با ما همراه باشید

زیارت

هدف از برگزاری جشنواره تحقق «مهندسی کتابخوانی» در جهت ترویج فرهنگ و معارف رضوی است

منتشر شده

در

photo 2022 04 18 10 31 35 - هدف از برگزاری جشنواره تحقق «مهندسی کتابخوانی» در جهت ترویج فرهنگ و معارف رضوی است

 

همزمان با ولادت امام حسن مجتبی(ع) آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان خراسان رضوی با هدف تقدیر از برگزیدگان و با حضور مسوولین دستگاه های اجرایی، اعضای انجمن کتابخانه های عمومی، خیرین و کتابداران برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان با اشاره به اینکه 80 هزار نفر در یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان خراسان رضوی شرکت کردند، گفت: این جشنواره کتابخوانی گامی در مسیر مهندسی کتاب و تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب است که فرمودند باید به سمت ایران کتابخوان حرکت کنیم.

، مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی در این آئین گفت: این جشنواره، بزرگترین جشنواره بعد از انقلاب اسلامی ایران است که ذیل جشنواره بین المللی امام رضا(ع) برگزار می شود و یازدهمین دوره خود را پشت سر گذاشت.

وی با خاطر نشان کردن اینکه این رویداد نجات بخش انقلاب اسلامی ایران است؛ افزود: هدف از برگزاری این جشنوراه توسعه فردی و خودشکوفایی تمام شرکت کنندگان در راستای فرامین اهل بیت(ع) است.

مدیر کل کتابخانه های خراسان رضوی تاکید کرد: بخش ویژه ای به نام امام موعود در این جشنواره تدارک دیده شد که مورد استفبال بسیار خوبی قرار گرفت.
وی افزود: در مجموعه کتابخانه های عموی تلاش این است که به سمت سنت مهندسی کتابخوانی حرکت کنیم و ذهن مردم را متوجه این مساله کنیم که چه کتاب و منبعی را مطالعه کنند.

مدیر کل کتابخانه های استان خراسان رضوی گفت: خروجی جشنواره که از پیام های رسیده مشخص شد نشان از تحول عمیق افراد شرکت کننده در سبک زندگی و آشنایی آنها با سیره اهل بیت(ع) است که امام رضا(ع) هم بر تبیین زیبایی کلام اهل بیت(ع) تاکید داشتند.

وی افزود: به خاطر همزمانی با بیماری کرونا، نزدیک 80 هزار نفر به صورت مجازی در این دوره شرکت کردند. 80 هزار نفر یعنی 80 هزار خانواده، چون هر یک نفر درون یک خانواده است.

حجت الاسلام و المسلمین سبزیان اظهار کرد: هزار نفر نیز از زندان های مرکزی مشهد شرکت کردند. 813 نفر از خراسان رضوی برگزیده داریم که از تعدادی به عنوان نماینده برگزیدگان تقدیر می شود. برگزیدگان شهرستان ها نیز در پایان این هفته و هفته آینده در نمازهای جمعه سراسر استان تقدیر می شوند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی گفت: 38 خانواده به صورت خانوادگی شرکت کردند که از این بابت تشکر می کنیم، یعنی تک تک افراد خانواده در این 15 قالب جشنواره شرکت کردند.

علی اکبر سبزیان در انتها از تمام کتابداران ، کارکنان ستاد مرکزی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، موسسات و نهادهای اجرایی استان و خیرین که به خلق این رویداد فرهنگی کمک کردند تشکر کرد و برگزاری این جشنواره را زمینه ساز ظهور امام زمان(ع) دانست.

 

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین محمد کاظم راشد یزدی در آئین اختتامیه یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: دین اسلام برای علم و هنر جایگاه و ارزش والایی قائل است. اسلام دین علم است و شمشیر اعتباری ندارد.

حجت الاسلام راشد یزدی با خاطر نشان کردن اینکه اسلام دین علم است نه جنگ، افزود: قلم و کتاب یک اعتبار فوق العاده ای در اسلام دارند‌؛ زیرا که خداوند در قرآن به قلم قسم یاد می کند.

حجت الاسلام راشد یزدی گفت: جهان بشریت با پیشرفتی که در فرهنگ دارد، امید است اسلام عزیز را بهتر بشناسد و درک کند؛ چرا که اسلام تنها راه نجات است.

همچنین سید جلال فیاضی، مشاور عالی بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) گفت: جشنواره کتابخوانی رضوی از مجموعه جشنواره بین المللی امام رضا(ع) است که از یازده سال گذشته با همکاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حال برگزاری است.

وی با اشاره به هدف بنیاد بین المللی امام رضا (ع) که مسوولیت برگزاری جشنواره های متنوع رضوی در بخشهای هنری ، فرهنگی، پژوهشی و … را بر عهده دارد افزود: جشنواره کتابخوانی رضوی یکی از پر طرفدارترین جشنواره ها محسوب میشود که سالانه بیش 1 میلیون نفر در این مسابقه شرکت می کنند.

وی به نمایندگی از طرف بنیاد بین المللی امام رضا(ع) از حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان مدیر کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، کتابداران و مدیران دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان تشکر و جشنواره کتابخوانی رضوی را «نهضت کتابخوانی» نامید.

وی با تشکر از برگزیدگان حاضر در جلسه، شرکت در جشنواره رضوی را عرض ارادت به امام رضا(ع) و عشق به کتاب و علم آموزی دانسته و افزود: امیدواریم این نهضت هر روز بتواند گسترده تر در سطح ایران برگزار شود و سرانه مطالعه کشور از میزان فعلی ارتقاء یابد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

زیارت

 68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

منتشر شده

در

photo 2023 01 29 23 16 12 -  68 مصوبه خدمت به زائران نوروز 1402 کامل و دقیق اجرا شود

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی گفت: بیش از 68 مصوبه این ستاد برای خدمت به زائران نوروز 1402 به صورت کامل و دقیق اجرا شود و اگر هر مانعی برای اجرا وجود دارد، مستند گزارش شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام حجت گنابادی‌نژاد  در چهارمین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ویژه نوروز 1402 با بیان این مطلب افزود: در این ستاد هماهنگی و برنامه‌ریزی را انجام می‌دهیم و باید برنامه‌ها و مصوبات به صورت کمی و کیفی اجرا شوند.

قائم مقام رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی با اشاره به اهمیت ویژه رسیدگی به جاده‌های استان تاکید کرد: بیش از 80 درصد زائران و مسافران نوروزی از طریق جاده‌ها به مشهد سفر خواهند کرد به همین دلیل باید در جاده‌ها بیشترین آمادگی را داشته باشیم.

هم‌چنین سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی در این جلسه گفت: در بازه زمانی 17 اسفند تا 15 فروردین چهار دوره اوج حضور مسافران شامل 17 تا 20 اسفند، 25اسفندتا 4 فروردین و چهارم فرودین تا 13 فروردین را در پیش داریم.

در این جلسه مسئولان کمیته‌های مختلف از جمله تنظیم بازار، بازرسی، اسکان و رفاه، فرهنگی و اجتماعی، اطلاع‌رسانی، سلامت، خدمات شهری و ایمنی و حمل و نقل جاده‌ای گزارشی از اقدامات و برنامه‌های خود ارائه کردند.

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‎فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

زیارت

آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 18 - آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از آغاز طرح بازرسی سرزده از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی و گردشگری مشهد ویژه نوروز 1402 خبر داد.

به گزارش روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی یوسف بیدخوری ، با اعلام این خبر افزود: با توجه به این که سفرهای نوروزی 1402 از حدود یک ماه قبل از نوروز آغاز می‌شود، فعالیت‌های نظارتی بر تاسیسات گردشگری به ویژه دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی از یک ماه قبل آغازشده و یک مرحله بازدید نظارتی انجام شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در راستای طرح بازرسی سرزده به همراه اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی خراسان رضوی از تعدادی از این دفاتر و شرکت‌ها بازدید و آمادگی این مجموعه‌ها برای خدمت‎رسانی شایسته به زائران بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) بررسی شد.

بیدخوری اظهار کرد: دفاتر و شرکت‌هایی که به زائران در زمینه صدور و فروش بلیت هواپیما، قطار و اتوبوس خدمت‌رسانی می‌کنند باید مجوزهای لازم از دستگاه‌های مربوطه را داشته باشند و نرخنامه‌نامه را رعایت کنند.

او یادآور شد: برخی از دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در زمینه گردشگری سلامت فعال هستند و به زائرانی خدمات رسانی می‌کنند که علاوه بر زیارت برای درمان اقدام می‌کنند این مجموعه‌ها باید مجوزهای لازم از همه دستگاه‌های مرتبط داشته باشند تا زائر با اطمینان خاطر به مشهد سفر کند و خدمات درمانی را به نحو شایسته دریافت کند.

بیدخوری تاکید کرد: بازدیدهای نظارتی با جدیت دنبال می‌شود تا بتوانیم خدمات رسانی مطلوب را داشته باشیم و رضایت‌مندی زائران را فراهم کنیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: در استان خراسان رضوی بیش از 488 دفتر و شرکت خدمات مسافرتی از اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی مجوز فعالیت دارند که باید مجوز آن‌ها در محل دفتر نصب باشد و مدیر فنی نیز در محل حضور داشته باشد.

بیدخوری افزود: حدود 30 بازرس در طول سال بازدیدهای نظارتی از دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی را انجام می‌دهند که ماهیانه حداقل یک نوبت بازدید انجام می‌دهند و مجوزها و خدمات آن‌ها را کنترل می‌کنند.

بیدخوری اظهار کرد: در نوروز 1402 حدود 100 بازرس در حوزه تاسیسات گردشگری و مراکز اقامتی نظارت دارند.

معاون گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تاکید کرد: شهروندان در صورتی که شکایتی از خدمات حوزه گردشگری شامل مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی و دیگر تاسیسات گردشگری دارند با شماره تلفن 37045-051 تماس بگیرند.

هم‌چنین محمدسعید ولی‌زاده رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی خراسان رضوی با اشاره به افزایش درخواست سفر به مشهد در نوروز 1402 اظهار کرد: زائران هنگام تهیه بلیت سفر به مشهد بلیت برگشت را نیز رزرو و خریداری کنند تا در برگشت با مشکلی مواجه نشوند.

او افزود: شهروندان بلیت را از دفاتر مجاز خریداری کرده و از سفر با کاروان‌های غیرمجاز نیز خودداری کنند.

هم‌چنین حسین امیر کلالی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد خدمات سفر مشهد اظهار کرد: در راستای مصوبات قرارگاه عملیاتی خدمات سفر مشهد بازدیدهای نظارتی بر دفاتر و شرکت‌های خدمات مسافرتی در محدوده اطراف حرم مطهر رضوی تشدید شده و برخوردهای نظارتی لازم برای پیشگیری از اجحاف در حق زائران انجام می‌شود.

 

ادامه مطلب

زیارت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد: شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 34 44 - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد:  شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی از شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در طرح ساماندهی خانه‌مسافرهای مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی،در جلسه با شهردار منطقه ثامن مشهد اظهار کرد:در اجرای این طرح که با حمایت فرمانداری مشهد اجرا شده تاکنون 1010 خانه‌مسافر ساماندهی و 321 واحد نیز با با توجه به این که شرایط مناسب و در خور شان زائر نداشته‌اند پلمب شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت خانه‌مسافرهای محدوده شهرداری منطقه ثامن اظهار کرد: شهرداری منطقه ثامن واحدهای اقامتی دارای تجاری موقت را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی ساختمان به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشهد معرفی و اداره گردشگری پس از بازدید مجوز فعالیت صادر کند.

موسوی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی از آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه تصریح کرد: بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داستان‌ها و روایت‌هایی از مهمان‌نوازی مردم مشهد را در دل خود دارد و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی زائران در محدوده شهرداری ثامن باید زائران و مسافران را برای دیدن و ابنیه تاریخی و شنیدن داستان‌های قدیم شهر مشهد هدایت شوند.

هم‌چنین ساسان نورین مقدم شهردار منطقه ثامن مشهد ضمن اعلام آمادگی این شهرداری برای همکاری بیشتر با اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارشی از وضعیت زائرسراهای ارزان قیمت ارائه کرد.

در ادامه این جلسه پیرامون ساماندهی خانه‌مسافرها به منظور افزایش ظرفیت اقامت و ارائه خدمات بهتر در ایام نوروز ۱۴۰۲ بحث و تبادل‌نظر شد.

هم‌چنین حسین امیرکلالی ،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: تعامل خوبی بین شهرداری مشهد به ویژه منطقه ثامن شکل گرفته و با همکاری شهرداری عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در حال انجام است.

او ادامه داد: بسته‌های در حال تدوین احیای پهنه‌های تاریخی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعاتی است که در تعامل بین شهرداری و میراث‌فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

برترین ها