با ما همراه باشید

اقتصادی

هزار و ۹۵۳ مرکز تولیدی با پروانه استاندارد در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 10 12 07 50 46 - هزار و ۹۵۳ مرکز تولیدی با پروانه استاندارد در استان خراسان رضوی

 

سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی گفت: هزار و ۹۵۳ مرکزتولیدی استان پروانه استاندارد دارند .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید محمد سجادی، سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی در نشست خبری به مناسبت هفته استاندارد گفت: ۲۵ وظیفه برعهده سازمان استاندارد است.

سجادی با بیان برخی از این وظایف افزود: تهیه، تدوین، به روزرسانی و نشر استاندارد‌‌‌‌های ملی، استاندار‌‌‌‌های منطقه ای، استاندارد‌‌‌‌های پژوهش محور، تحقیقات و تدوین و به روزرسانی استانداردها، ترویج استاندارد‌‌‌‌های اجباری و صلاحیت انطباق، نظارت بر حسن اجرای اجباری و تهیه جایزه ملی کیفیت بخشی از وظیفه سازمان است.

سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی گفت: تقویت نظارت عمومی و مردمی باعث کیفیت برتر کالاها می شود.

وی افزود: کالایی که با نشان استاندارد ارائه می‌شود باید کد ۱۰ رقمی داشته باشد واگر کد به سامانه ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک شود، جزئیات محصول ارائه خواهد شد. کالایی که نشان استاندارد دارد اما کد ندارد، جعلی است.

سجادی گفت :هزار و ۶ کالا مشمول استاندارد اجباری است و ۳۳ شرکت و ۱۸۳ آزمایشگاه همکار استاندارد خراسان رضوی عملکرد واحدها را نمونه برداری و بازرسی می کنند.

وی خاطرنشان کرد:هر واحد تولیدی باید یک نفر را به عنوان مدیر کیفیت مشخص کند که مجری قانونی استاندارد آن واحد است.

سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی گفت:۲ هزار و ۳۲۸ مدیر کنترل کیفیت در سطح استان مستقر هستند، هزار و ۹۵۳ مرکزتولیدی پروانه استاندارد دارند .

وی افزود: به روزرسانی استانداردها متناسب با نیاز و تکنولوژی است که در ۶ ماهه گذشته، ۵۲۷ بازنگری استاندارد ملی، ۱۳۲ پروانه علامت استاندارد اجباری، ۹۷۱ تمدید پروانه داشتیم.

سجادی با بیان اینکه، نمایندگان استاندارد در گمرک مستقر هستند و بر صادرات و واردات نظارت می‌کنند، گفت: در۶ ماهه اخیر، ۵۱۹ اظهارنامه صادراتی بررسی شده و ۱۶۵ تعیین ماهیت صورت گرفته و در واردات ۲۸۴ اظهارنامه بررسی شده است.

سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی افزود : بازرسی ها در شهربازی، نازل‌‌‌‌های عرضه سوخت، باسکول، آسانسورها و کالیبره کردن تجهیزات وزنی، و سالن های ورزشی از جمله اماکن بازرسان استاندارد می باشد.

وی در باره سوغات استاندارد زائر گفت: در عرضه زعفران که استاندارد اجباری است در یک ماهه اخیر ۵۰۰ مرکز نظارت انجام و ۸۰ مورد اعلام جرم و ۴ مورد با حکم مقام قضایی پلمپ شده است.

سجادی خاطرنشان کرد: در قانون تقویت و توسعه استاندارد هر کجا کالا بوده خدمات نیز آمده و اخیرا در حوزه خدمات ماموریت ویژه انجام شده است که در این راستا در طرح عیدانه از ۶۰۰ مرکز اقامتی و ۴۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای بازرسی انجام گرفت.

سرپرست اداره کل استاندارد خراسان رضوی درباره وضعیت آسانسور‌‌‌‌های غیر استاندارد در برخی بیمارستان‌ها گفت:استاندارد آسانسوربا کمک 15 شرکت بازرسی انجام می شود.

وی افزود: استاندارد تشویقی برای بعضی محصولات وجود دارد وطی این مدت ۲ هزار و ۷۳۲ پروانه استاندارد اجباری صادر شده است.

شبنم مقدم

اقتصادی

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

منتشر شده

در

14011111155254174269418014 - طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد رونمایی می شود

 

طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مشهد عمران، ابوالفضل چمندی ،معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در نشست خبری گفت:در موضوع فیلترینگ کسب و کارهایی که

با اپ های غیرایرانی کار کردند آسیب دیدند که دولت برای جبران این خسارت کسب و کار جایگزین را در طرح آزمایشی اقتصاد دیجیتال دهه فجر امسال در مشهد با تفاهم نامه توسعه

تجارت الکترونیک به بهره برداری می رسد.

 

وی انرژی را مهمترین چالش سرمایه گذاری در خراسان رضوی مطرح کرد و گفت: وضعیت اشتغال استان خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تاکنون رشد داشته است. همانطور که در فصل بهار ۶۵ هزار نفر اشتغال مثبت‌ تجربه کردیم در فصل پاییز نیز با رشد مواجه بودیم و این در حالی استکه شاخص اشتغال در کل کشور منفی بود.

 

وی‌ اظهار داشت: در فصل بهار و تابستان و پاییز‌ نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد اشتغال در استان مثبت بوده است. همچنین نرخ بیکاری ۴.۹ درصد است کهپایین ترین نرخ بیکاری‌ در سطح کشور داشته‌ایم.

 

چمندی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت در استان خراسان رضوی ۴۵ درصد است که این میزان در کشور به ۴۱ درصد رسیده است. همچنین نرخ بیکاریکشور ۸.۲ درصد است که استان توانست به یک شاخص مثبت برسد.

 

وی با بیان اینکه ۱۳۰۰ میلیارد تومان به بنگاه‌های‌تولیدی‌ پرداخت شده، افزود:تسهیلات اشتغال از سوی کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

 

وی به تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌های استان اشاره کرد و گفت: بانک‌ها ۱۱۰ هزار میلیارد تومان‌پرداختی‌داشته‌اند که نیمی از آن وام‌های جدیداست.۹۵درصد این وام سرمایه در گردش و پنج درصد آن توسعه‌ای بوده و بیشترین در بخش صنعت و معدن و کمترین آن در بخش کشاورزی بوده است.

 

چمندی به موضوع سرمایه‌گذاری در خراسان رضوی اشاره  کرد و افزود: سرمایه گذاری در استان خراسان رضوی با یک چالشی به عنوان انرژی روبرو است. در تابستان برق و در زمستان گاز نداریم که به صنایع بدهیم. سبد انرژی کشور‌ از تنوع بسیار پایینی برخوردار است. این امر باعث شده رشد سرمایهگذاری در کشور به مخاطره بیفتد. نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و اتمی اگر نادیده گرفته شود دچار بحران می‌شویم.

 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت:پایین ترین نرخ بیکاری را در خراسان رضوی داشتیم که نشان از فضای امیدبخش اشتغال در خراسان رضوی دارد.

 

وی افزود: شاخص مشارکت اقتصادی به 45 درصد رسیده و افزایش پیدا کرده است که این شاخص بسیار مهمی است.

 

شبنم مقدم

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

رونق بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 08 24 44 - رونق بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد از رونق بازارهای موقت مشهد خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد جواد مشیری گفت: 625000 نفرغرفه از ابتدای سال تاکنون از طریق درگاه الکترونیکی این سازمان واگذار شده است.

وی افزود: در شش ماهه نخست سال جاری اشتغال 6200 نفری در این حوزه را داشتیم که آمار مطلوب و رضایت بخشی است و این آمار هم اکنون به بیش از 11000 نفر رسیده است.

مشیری گردش مالی حوزه بازارهای موقت را 4 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: برنامه این سازمان برای سال آینده توسعه این حوزه و توجه به اقتصاد خرد و حمایت از کسب و کارهای خانگی است.

مشیری ادامه داد: 50 درصد ظرفیت بازارهای موقت طی تفاهمی با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مشاغل خرد و خانگی اختصاص یافته و توسعه بازارهای بزرگ مقیاس برای تقویت بیش از پیش این حوزه برای سال آینده پیش بینی شده است.

مشیری در انتها از دستگاه های متولی کار در استان خواست سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی نیز از تسهیلات ایجاد اشتغال بهره مند شود تا با سرعت بیشتری در توسعه این مسیر اقدام کند.

 

منبع: روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی

ادامه مطلب

اجتماعی

نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 19 00 18 - نایب رییس و سخنگوی شورای شهر مشهد خبر داد اصلاح بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهد

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد از ارائه موارد اصلاحی بودجه ۱۴۰۲ به سود مشهدمقدس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،موسی‌الرضا حاجی بگلو ، با اشاره به دیدار با قاضی‌زاده هاشمی؛ عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی اظهار داشت: در دیدار با عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی مواردی از موسی‌الرضا حاجی بگلو بودجه ۱۴۰۲ کشور مورد بررسی قرار گرفت و درخواست‌هایی در زمینه اصلاح بودجه ارائه شد.

نایب رییس و سخنگوی شورای اسلامی شهر مشهد بیان کرد: در این دیدار که با احسان قاضی زاده هاشمی؛ نماینده مردم سرخس و فریمان و عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی و همچنین عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ۶۰ اصلاحیه با محوریت بودجه ۱۴۰۲ ارائه شد و قرار شد از سوی آقای قاضی‌زاده در سامانه مربوط به اصلاح بودجه حتما بارگزاری شود.

وی خاطرنشان کرد: محوریت اصلی این پیشنهادات ناظر به حوزه مدیریت شهری و روستایی است و قطعا با مدنظر قرار دادن آنها می‌توان تحولات خوبی به نفع مدیریت شهری و روستایی رقم زد؛ باید تشکر ویژه‌ای از مدیرکل تعاملات شهرداری مشهد داشته باشیم که در تدوین و تکمیل نظام پیشنهادات مربوطه نقش بسزایی داشتند و انشالله این ۶۰ پیشنهاد اصلاحی به صورت نهایی در بودجه ۱۴۰۲ لحاظ شود.

وی افزود:طی چند ماه گذشته به همت شورای اسلامی شهر مقدس مشهد و شهرداری مشهد با مقایسه قوانین بودجه سه سال گذشته و بررسی های کارشناسی تباصر لایحه قانون بودجه و تطبیق آن با مسائل دارای اهمیت مدیریت شهری پس از اخذ نظرات اعضای محترم شورای استان و کلان شهرهای سطح کشور؛ پیشنهادات لازم در راستای تسهیل در خدمت رسانی شهرداری ها به شهروندان جهت درج در لایحه بودجه ۱۴۰۲ درقالب موضوعات مالی، خدماتی، حمایت های دولت. ترافیک و ….  تهیه گردید و امروز با حضور قاضی زاده هاشمی نماینده مردم فریمان و عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرقت و مقرر شد درخصوص ثبت ۵۹ پیشنهاد تهیه شده توسط ایشان و پیگیری از دیگر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاحصول نتیجه اقدام شود.

حاجی بگلو تاکید کرد: همواره عنوان کرده‌ایم که بودجه مشهد محلی است حال آن که خدمات ما در سطح ملی انجام می‌شود و لازم است به ویژه در زمینه تخصیص بودجه به شهر امام رضا(ع) متناسب با خدماتش نگاه شود.

رییس شورای اسلامی استان خراسان رضوی عنوان کرد: در تمام سال‌های اخیر این مسأله را در صدر مطالبات مشهد داشته‌ایم اما کمتر به آن بها داده شده است.

حاجی بگلو با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی مناسبی توسط محققان و متخصصان حوزه بودجه در این زمینه صورت گرفته اظهار داشت: بخشی از اصلاحات پیشنهادی ناظر به مشهد و بخشی نیز ناظر به بهبود وضعیت استان خراسان رضوی است و بخشی از پیشنهادات ارائه شده نیز کلی و ناظر به بهبود برخی فرآیندها در سطح کلان است.

وی بیان کرد: عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی در این دیدار وعده داد اصلاحات پیشنهادی را در سطح مجلس ارائه و نسبت به کاربست آن پیگیری داشته باشد.

 

ادامه مطلب

برترین ها