با ما همراه باشید

اجتماعی

همزمان 13 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 26 13 08 22 1 - همزمان 13 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

سومین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی همزمان با 13 انجمن در سطح استان، با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ بی بی طاهره طهماسبی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی؛ شیوا خوش نسب، مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی؛ 5 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 13 انجمن از 5 شهرستان استان برگزار شد.

 

در ابتدا سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: امیدوارم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را به عنوان یک وظیفه همگانی با توجه به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جدی تر و قوی تر از پیش دنبال شود. اتمام پروژه های نیمه تمام کتابخانه های عمومی در سطح استان به عنوان یکی از زیرساختهای اساسی در مسیر حرکت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی علاوه بر تامین منابع مالی از سوی دولت نیازمند استفاده از ظرفیت خیرین نیز می باشد.

وی افزود: استفاده حداکثری از فضاهای کتابخانه و کتابخوانی نیز به عنوان عامل ترویجی برای پیشبرد اهداف در این مسیر باید استفاده کند.

سید هادی طباطبایی از تمامی مدیران دستگاه های اجرایی برای پیوستن به پویش «کتاب خواندنی است نه تزئینی» با محوریت اهدای کتابهای موجود در اتاق مدیران در راستای تجهیز و تقویت منابع کتابخانه ای دعوت به عمل آورد.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: باعث مسرت است که تا به امروز توانسته ایم گام های موثری در راستای اجرای عدالت فرهنگی و اجتماعی در جهت ارائه خدمات کتابخانه ای به همه مناطق استان به ویژه مناطق دورافتاده و کم برخوردار با اساس شعار «14هزار رویداد فرهنگی در سال 1400 » برداریم.

وی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری استان خراسان رضوی در جشنواره کتابخوانی رضوی در سه سال اخیر، افزود: یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال 1400 با مشارکت بیش از 78هزار نفر از مردم استان و همکاری بالغ بر 15دستگاه اجرایی فرهنگی در 30آذرماه به کار خود خاتمه داد. امیدوارم امسال نیز در پی همکاری مجدانه سایر دستگاه های اجرایی اعم از کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره اوقاف و امور خیریه، بهزیستی و به ویژه آموزش و پرورش استان همچون سالیان گذشته نام استان خراسان رضوی خوش بدرخشد و پرچمدار ترویج فرهنگ رضوی در کشور باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص افزایش فضاهای کتابخانه ای در استان، گفت: از ابتدای سال 1400 تا به امروز به لطف خداوند و یاری خیرین حوزه کتاب و کتابخوانی موفق به احداث و راه اندازی 4 کتابخانه نهادی در شهرهای «کتابخانه عمومی شادمهر شهرستان مه ولات»، «شادروان محمدشاهین فر شهرستان گلبهار»،«شهر جدید بینالود»، «شهید ناصر سنگل آبادی روستای سر بالای تربت حیدریه»؛ 2 کتابخانه مشارکتی «صلح اناوی» در شهرستان جغتای و «امام خامنه ای(مدظله العالی)» در حوزه علمیه حسنیه کاخک گناباد و همچنین افتتاح نخستین پیشخان کتابخانه ای در استان خراسان رضوی و دومین در کشور با عنوان «نور امید» در محله مجیدیه شهرستان مشهد و کتابخانه سیار چناران به نام «پیک دانایی(5)، خواجه نصیر الدین طوسی در راستای اجرای عدالت فرهنگی برای ارائه خدمات کتابخانه ای یکسان در همه مناطق شده ایم.

وی در ادامه با قدردانی از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در طول یک سال گذشته، اظهار داشت: در بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تربت جام به عنوان برگزیده کشوری و انجمن کتابخانه های عمومی شهرستانهای گناباد، فریمان، سرخس، بجستان و مشهد به همراه 46 نفر از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستانها در سطح استان به عنوان برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: بیش از چهارهزار برنامه فرهنگی در 9 ماهه اول سال 1400 برگزار شده که می توان به صورت خلاصه وار به حسینیه کتاب، مسابقه کتابخوانی «یک خداحافظی عاشقانه» با مشارکت بیش از 3500 نفر، مسابقه ملی کتابخوانی «دغدغه های روح الله» با مشارکت بیش از 3500 نفر، مسابقه ملی کتابخوانی «ضریح آفتاب» با مشارکت بیش از 500 نفر در بازه زمانی یک هفته ای اشاره کرد.

وی تصریح کرد: آئینهای رونمایی و نقد و بررسی از کتابهای «رسانه، شمشیر دو دم»، «دانشنامه جواد الائمه»، «هم صدای باران»، «علم دینی»، «مدیریت میدان و هنر فرماندهی»، «در محضر کلنل»، سه عنوان کتاب با موضوع «تربیت توحیدی»، «دختر موشرابی»، «دور از جان» و «بانوی قرن» با حضور نویسندگان و جمعی از مسئولین و مقامات کشوری و استانی برگزار شد. همچنین برنامه های فرهنگی همچون «منبر کتاب»، «یک خاکریز احساس»، «خاکریز دوم با موضوع نقش خانواده در دفاع مقدس و مولفه های بانوی تراز انقلاب» و … نیز برگزار شده است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به ایام پیش روی دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی برگزاری برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی از جمله نشستهای کتابخوانی اختصاصی، محافل ادبی، مسابقه کتابخوانی و نشستهای بصیرتی با محوریت زندگی و شخصیت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و تدوین و ارائه بسته های مطالعاتی با محوریت زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را از جمله برنامه های فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این ایام اعلام کرد و  همچنین از برگزاری 1400 برنامه فرهنگی با عنوان « از فاطمه (س) تا فاطمیون» خبر داد.

 

 

بی بی طاهره طهماسبی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از خانواده و افزایش جمعیت گفت: حدود یک سوم مفاد این قانون از 73 ماده مربوط به حوزه های فرهنگی است. در این حوزه تولید و انتشار محتوای فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و وی پیشنهاد تامین منابع کتابخانه ای را با در نظر گرفتن این موضوع و توجه ویژه به رویکرد تقویت نهاد خانواده ارائه داد.

 

حسین ملکوتی، عضو شورای عالی استانها و مسئول کتابخانه عمومی مسروری حکم آباد جوین نیز ضمن قددرانی از تلاشهای اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در توسعه فضاهای کتابخانه ای، گفت: علیرغم واگذاری زمین و پیشرفت چنددرصدی احداث کتابخانه در شهر مشکان خوشاب، نیلشهر تربت جام، روستای ارزنه باخرز، فرهادگرد فریمان و قدمگاه زبرخان پس از گذشت چند سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

وی با بیان اینکه روستای قلعه میدان شهرستان تازه تاسیس ششتمد نیاز مبرم به احداث کتابخانه دارد، افزود: در این شرایط کتابخانه لائین شهرستان کلات نیز علیرغم درخواست مکرر مردم همچنان تعطیل می باشد و کتابخانه های چنار کلات، روداب سبزوار و شادمهر مه ولات نیاز به پیگیری در خصوص تجهیز و دریافت مجوزهای اولیه برای احداث و شروع به کار دارند.

در ادامه مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی نیز ضمن قدردانی از حمایتها و تلاشهای مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: امروز تمرکز مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای یکسان با هدف اجرای عدالت فرهنگی در همه مناطق به ویژه مناطق دورافتاده و کم برخوردار است و  از راه اندازی 6 کتابخانه سیار به همت مجمع خیرین خراسان رضوی را پس از کسب مجوزهای لازم دارد، خبر داد.

 

مرتضی محبی فر، فرماندار شهرستان جغتای ضمن تقدیر از مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای حمایتهای بی شائبه ایشان، گفت: کتابخانه عمومی شهدای ابویسان شهرستان به عنوان باشگاه کتابخوان برتر کشوری نمونه بارز موفق ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در راستای کاهش آسیبهای اجتماعی و پرکردن ایام فراغت است.

وی با اشاره به واگذاری زمین از طرف آموزش و پرورش و شهرداری شهرستان در بهترین نقطه شهر عنوان کرد: شروع مراحل احداث کتابخانه در این مکان نیازمند پیگیری مجدانه و همکاری و همیاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. همچنین امیدواریم دو کتابخانه عمومی دیگر در روستاهای این شهرستان با حمایت خیرین در آینده ای نزدیک راه اندازی شود.

 

در پایان سید حسین حسینی، فرماندار شهرستان بینالود گفت: خوشبختانه عملکرد انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در احصای نیم درصد درآمد شهرداریها نسبت سالیان قبل قابل ملاحظه است که این بودجه بصورت 90% در شهر طرقبه و 88% در شهر شاندیز در حوزه های زیرساخت کتابخانه ها، نوسازی تجهیزات سالنهای مطالعه، احداث بخش جدید نشریات، نوسازی قفسه های کتاب، راه اندازی استودیو کتاب، راه اندازی بخش کتابهای صوتی، احداث مرکز مبادله کتاب و 3 کتابخانه مشارکتی هزینه شده است.

وی با اشاره به موقعیت گردشگری شهرهای طرقبه و شاندیز، افزود: می توان از این موقعیت به بهترین شکل ممکن برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بصورت ایجاد کافه کتاب و ایستگاه کتاب در اماکن تفریحی و گردشگری استفاده کرد.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

منتشر شده

در

IMG 20221125 010948 818 - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: صد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از تجهیزصد و بیست هزار کلاس ابتدایی به کتابخانه کلاسی خبرداد.

معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بیست و چهارمین جشنواره خیرین مدرسه ساز استان خراسان رضوی در مشهد گفت: امسال ۱۲۰ هزار کلاس ابتدایی روستایی و عشایری کشور به کتابخانه کلاسی مجهز می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، معصومه نجفی، معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در هفته کتاب به صورت نمادین رونمایی از ۳۲ کتابخانه کلاسی در این تعداد مدرسه در استان های کشور داشتیم .

وی ادامه داد: متاسفانه مدارس ابتدایی ما کتابخانه ندارند و تأسیس کتابخانه کلاسی در مدارس مد نظر است و طبق برآورد انجام شده برای تاسیس در هر کلاس ۴ میلیون تومان هزینه لازم است.

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۳۶۰ هزار کلاس درس ابتدایی در کشور داریم، اظهار کرد:۱۲۰ هزار کلاس روستایی و عشایر هدف امسال برای تاسیس کتابخانه کلاسی است که امید داریم خیرین در این زمینه ورود کنند.

وی با بیان آثار عمل خیرین مدرسه ساز افزود: توجه به مدرسه سازی خوب است اما کیفیت آموزشی هم بسیار مهم است.

نجفی گفت: تعداد ۸ هزار و ۳۰۰ کلاس روستایی را به به‌روزترین بسته زبان آموزی به شکل رایگان مجهز کرده ایم اما برای اجرای آن توسط معلم نیاز به ویدیو پروژکتور است که این خود مسئله مهمی است.

وی افزود: در کنار امر خیر مدرسه سازی، تجهیزات و امکانات متعددی در مدرسه نیاز داریم که چشم امیدمان به خیرین و نیکوکاران است.

 

همچنین،سید امیر شوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی ، گفت: ایثار خیّرین مدرسه ساز یک مسئله تربیتی است.

شوشتری ضمن تقدیر و تشکر از خیرین مدرسه ساز گفت: خدا را شاکریم برای اینکه به ما عنایت کرد تا در این جمع حضور داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه خراسان رضوی پر جمعیت ترین استان کشور است؛ گفت: در چشم انداز ۱۴۰۴ حدود دو هزار کلاس دیگر حداقل در دو سال آینده باید ساخته شود و نیاز اولیه این کار وجود زمین است که نیاز به همکاری ارگان های دولتی و مشارکت خیّرین مدرسه ساز دارد.

وی افزود: تصمیم بر افزایش ظرفیت های درآمدزایی آموزش و پرورش است، این مجوز ها با همکاری شهرداری پیش بینی شده تا بتوانیم برای نوسازی مدارس کمکی در کنار کمک خیرین باشیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در بعضی از مناطق سرانه فضای آموزشی کمتر از یک متر مربع است که سبب تراکم دانش آموزان و کمبود فضای فیزیکی و اجبار استفاده از دو شیفت شده است و نیاز به یاری خیّرین گرانقدر و نیک اندیش دارد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 12 - پست حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی است

 

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست گفت : پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سعید شریف زاده، عضو هیئت مدیره این شرکت ، پست را حلقه اتصال کسب و کارهای فضای مجازی و مشتریان خواند که صرفاً متولی جابجایی و تحویل مرسولات پستی است .

شریف زاده گفت: در سرویس تجارت الکترونیک، مرسولات توسط مشتریان در اقصی نقاط کشور ثبت سفارش و توسط فروشگاه ها و کسب و کارهای فعال در عرصه تجارت الکترونیک بسته بندی و به واحدهای اجرایی ارائه می شود.

وی با بیان اینکه شرکت ملی پست با داشتن زیرساخت های ثبت و رهگیری مرسولات و با توجه به مشخص بودن مبدأ، مقصد و فرستندگان و گیرندگان، امکان رهگیری و کنترل سیر مرسولات را فراهم کرده، افزود: این شرکت به عنوان یک نهاد ملی و حاکمیتی همواره با دستگاهها و نهادهای مرتبط با قاچاق، همکاری و تبادل اطلاعات می کند.

عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ادامه داد: بدین منظور و به جهت رفع ابهامات و جلوگیری از انجام برخوردهای سلیقه‌ای در سطح کشور طی مکاتبات مختلف موضوع اعلام مصادیق کالای قاچاق را از دستگاهها و نهادهای ذیربط پیگیری  کرده که تاکنون منتج به نتیجه مورد انتظار نشده است.

این مقام ارشد پست عنوان داشت: طبق روال، مرسولاتی که به ظن کالای قاچاق توقیف می شوند، باید با هماهنگی پست مبدأ اعلام شده به فرستندگان اطلاع رسانی شده تا آنها با ارائه اسناد و مدارک مثبته از قبیل انواع مجوز واردات، پته گمرکی و… نسبت به رفع ظن اقدام کنند. لذا در صورت عدم اتقان مدارک، مراتب توسط مراجع ذیصلاح بررسی و با تأیید این مراجع عنوان کالای قاچاق مشمول آنها می شود.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست با بیان اینکه به دلیل عدم شفافیت در اعلام مصادیق کالای قاچاق، بعضاً شاهد هستیم بدون هماهنگی با واحدهای دست اندرکار پست و در نقاط مبادله، مرسولات هموطنان بدون اثبات جرم توقیف می شود،  یادآور شد: این موضوع علاوه بر خدشه دار شدن وجهه شرکت ملی پست، صرفا نارضایتی هموطنان و دلزدگی از خدمات دولتی را به دنبال دارد.

وی با اشاره به گزارش پلیس امنیت اقتصادی بیرجند در خصوص ظن کالای قاچاق که به اشتباه در رسانه ها به نقل از این نهاد امنیتی «مرسولات پستی قاچاق» عنوان شده است، اضافه کرد: مرسولات مذکور صرفاً به ظن کالای قاچاق توقیف و ارسال اسناد مثبته در دستور کار استان مبداء و فرستندگان است ضمن اینکه برابر بررسی  انجام شده از مجموع قریب ۱۳۰۰ بسته که در کامیون حامل مرسولات پستی از مبدا زاهدان به بیرجند ارسال شده، صرفا تعداد ۵۹ بسته به “ظن کالای قاچاق” توسط ضابطین انتظامی از کامیون حامل مرسولات خارج و الباقی مرسولات به مقصد مرتبط رهسپار شده اند.

وی اضافه کرد: در نهایت با توجه به اینکه قوانین پستی به وضوح وظایف و خط مشی شرکت ملی پست را در راستای جلب هر چه بیشتر رضایت مندی در سطح جامعه و ارائه هرچه بهتر خدمات در سطح کلان با روش‌های جدید و با نگاه مثبت به کسب و کارهای نوپا و همکاری با کارآفرینان در بخش بازارهای الکترونیک و خرید های اینترنتی، مشخص کرده است، کارکنان زحمت‌کش آن نهایت تلاش خود را در راستای احیاء این امر به کار گرفته و با در نظر گرفتن ماده ۳۰۰ اصلاحی قانون تجارت که به صراحت اعلام می دارد “شرکت‌های دولتی تابع قوانین تأسیس و اساسنامه‌های خود می‌باشند…” از حمل کالاهای ممنوع، کیداً خود داری می کنند.

 

 

 

منبع: دفتر ارتباطات و اموربین الملل شرکت ملی پست/ ایرنا

ادامه مطلب

اجتماعی

بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 15 55 - بررسی راهکارهای توسعه همکاری های آموزشی با مجتمع گلخانه های آستان قدس رضوی

 

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی فراهم می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش خراسان رضوی در بازدید از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی افزود: با هدف بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در حوزه کشاورزی از طریق ایجاد هنرستان جوار، فراهم کردن زمینه اجرای دوره های کارورزی و کارآموزی، مشارکت در اجرای آموزش های مهارتی به شیوه برون سپاری و فراهم  کردن زمینه جذب و اشتغال فارغ التحصیلان از بزرگترین مجتمع گلخانه ای شهری کشور متعلق به آستان قدس رضوی بازدید انجام شد.

 

رضایی با بیان اینکه بهبود کیفیت آموزش های مهارتی در محیط واقعی کار میسر است تاکید کرد: توسعه همکاری های آموزشی با شرکت های تولیدی دانش بنیان در حوزه کشاورزی یک ضرورت است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

برترین ها