با ما همراه باشید

اجتماعی

همزمان 13 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 12 26 13 08 22 1 - همزمان 13 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

سومین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی همزمان با 13 انجمن در سطح استان، با حضور سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، جلسه انجمن کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با حضور سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی؛ بی بی طاهره طهماسبی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی؛ شیوا خوش نسب، مدیرکل دفتر اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی؛ مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی؛ 5 فرماندار و رئیس انجمن های کتابخانه های عمومی شهرستانهای خراسان رضوی و اعضای حقیقی و حقوقی 13 انجمن از 5 شهرستان استان برگزار شد.

 

در ابتدا سیدهادی طباطبایی، سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: امیدوارم ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را به عنوان یک وظیفه همگانی با توجه به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) جدی تر و قوی تر از پیش دنبال شود. اتمام پروژه های نیمه تمام کتابخانه های عمومی در سطح استان به عنوان یکی از زیرساختهای اساسی در مسیر حرکت ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی علاوه بر تامین منابع مالی از سوی دولت نیازمند استفاده از ظرفیت خیرین نیز می باشد.

وی افزود: استفاده حداکثری از فضاهای کتابخانه و کتابخوانی نیز به عنوان عامل ترویجی برای پیشبرد اهداف در این مسیر باید استفاده کند.

سید هادی طباطبایی از تمامی مدیران دستگاه های اجرایی برای پیوستن به پویش «کتاب خواندنی است نه تزئینی» با محوریت اهدای کتابهای موجود در اتاق مدیران در راستای تجهیز و تقویت منابع کتابخانه ای دعوت به عمل آورد.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت ایام دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی گفت: باعث مسرت است که تا به امروز توانسته ایم گام های موثری در راستای اجرای عدالت فرهنگی و اجتماعی در جهت ارائه خدمات کتابخانه ای به همه مناطق استان به ویژه مناطق دورافتاده و کم برخوردار با اساس شعار «14هزار رویداد فرهنگی در سال 1400 » برداریم.

وی با اشاره به کسب رتبه اول کشوری استان خراسان رضوی در جشنواره کتابخوانی رضوی در سه سال اخیر، افزود: یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سال 1400 با مشارکت بیش از 78هزار نفر از مردم استان و همکاری بالغ بر 15دستگاه اجرایی فرهنگی در 30آذرماه به کار خود خاتمه داد. امیدوارم امسال نیز در پی همکاری مجدانه سایر دستگاه های اجرایی اعم از کمیته امداد امام خمینی(ره)، اداره اوقاف و امور خیریه، بهزیستی و به ویژه آموزش و پرورش استان همچون سالیان گذشته نام استان خراسان رضوی خوش بدرخشد و پرچمدار ترویج فرهنگ رضوی در کشور باشد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در خصوص افزایش فضاهای کتابخانه ای در استان، گفت: از ابتدای سال 1400 تا به امروز به لطف خداوند و یاری خیرین حوزه کتاب و کتابخوانی موفق به احداث و راه اندازی 4 کتابخانه نهادی در شهرهای «کتابخانه عمومی شادمهر شهرستان مه ولات»، «شادروان محمدشاهین فر شهرستان گلبهار»،«شهر جدید بینالود»، «شهید ناصر سنگل آبادی روستای سر بالای تربت حیدریه»؛ 2 کتابخانه مشارکتی «صلح اناوی» در شهرستان جغتای و «امام خامنه ای(مدظله العالی)» در حوزه علمیه حسنیه کاخک گناباد و همچنین افتتاح نخستین پیشخان کتابخانه ای در استان خراسان رضوی و دومین در کشور با عنوان «نور امید» در محله مجیدیه شهرستان مشهد و کتابخانه سیار چناران به نام «پیک دانایی(5)، خواجه نصیر الدین طوسی در راستای اجرای عدالت فرهنگی برای ارائه خدمات کتابخانه ای یکسان در همه مناطق شده ایم.

وی در ادامه با قدردانی از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در طول یک سال گذشته، اظهار داشت: در بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تربت جام به عنوان برگزیده کشوری و انجمن کتابخانه های عمومی شهرستانهای گناباد، فریمان، سرخس، بجستان و مشهد به همراه 46 نفر از اعضای انجمن کتابخانه های عمومی شهرستانها در سطح استان به عنوان برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

 

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار داشت: بیش از چهارهزار برنامه فرهنگی در 9 ماهه اول سال 1400 برگزار شده که می توان به صورت خلاصه وار به حسینیه کتاب، مسابقه کتابخوانی «یک خداحافظی عاشقانه» با مشارکت بیش از 3500 نفر، مسابقه ملی کتابخوانی «دغدغه های روح الله» با مشارکت بیش از 3500 نفر، مسابقه ملی کتابخوانی «ضریح آفتاب» با مشارکت بیش از 500 نفر در بازه زمانی یک هفته ای اشاره کرد.

وی تصریح کرد: آئینهای رونمایی و نقد و بررسی از کتابهای «رسانه، شمشیر دو دم»، «دانشنامه جواد الائمه»، «هم صدای باران»، «علم دینی»، «مدیریت میدان و هنر فرماندهی»، «در محضر کلنل»، سه عنوان کتاب با موضوع «تربیت توحیدی»، «دختر موشرابی»، «دور از جان» و «بانوی قرن» با حضور نویسندگان و جمعی از مسئولین و مقامات کشوری و استانی برگزار شد. همچنین برنامه های فرهنگی همچون «منبر کتاب»، «یک خاکریز احساس»، «خاکریز دوم با موضوع نقش خانواده در دفاع مقدس و مولفه های بانوی تراز انقلاب» و … نیز برگزار شده است.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به ایام پیش روی دهه فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی برگزاری برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی از جمله نشستهای کتابخوانی اختصاصی، محافل ادبی، مسابقه کتابخوانی و نشستهای بصیرتی با محوریت زندگی و شخصیت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و تدوین و ارائه بسته های مطالعاتی با محوریت زندگی حضرت فاطمه زهرا(س) را از جمله برنامه های فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این ایام اعلام کرد و  همچنین از برگزاری 1400 برنامه فرهنگی با عنوان « از فاطمه (س) تا فاطمیون» خبر داد.

 

 

بی بی طاهره طهماسبی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی با اشاره به ابلاغ قانون حمایت از خانواده و افزایش جمعیت گفت: حدود یک سوم مفاد این قانون از 73 ماده مربوط به حوزه های فرهنگی است. در این حوزه تولید و انتشار محتوای فرهنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و وی پیشنهاد تامین منابع کتابخانه ای را با در نظر گرفتن این موضوع و توجه ویژه به رویکرد تقویت نهاد خانواده ارائه داد.

 

حسین ملکوتی، عضو شورای عالی استانها و مسئول کتابخانه عمومی مسروری حکم آباد جوین نیز ضمن قددرانی از تلاشهای اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در توسعه فضاهای کتابخانه ای، گفت: علیرغم واگذاری زمین و پیشرفت چنددرصدی احداث کتابخانه در شهر مشکان خوشاب، نیلشهر تربت جام، روستای ارزنه باخرز، فرهادگرد فریمان و قدمگاه زبرخان پس از گذشت چند سال هنوز به بهره برداری نرسیده است.

وی با بیان اینکه روستای قلعه میدان شهرستان تازه تاسیس ششتمد نیاز مبرم به احداث کتابخانه دارد، افزود: در این شرایط کتابخانه لائین شهرستان کلات نیز علیرغم درخواست مکرر مردم همچنان تعطیل می باشد و کتابخانه های چنار کلات، روداب سبزوار و شادمهر مه ولات نیاز به پیگیری در خصوص تجهیز و دریافت مجوزهای اولیه برای احداث و شروع به کار دارند.

در ادامه مرتضی کرباسی، خزانه دار مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی نیز ضمن قدردانی از حمایتها و تلاشهای مدیرکل کتابخانه های عمومی گفت: امروز تمرکز مجمع خیرین توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی خراسان رضوی در راستای ارائه خدمات کتابخانه ای یکسان با هدف اجرای عدالت فرهنگی در همه مناطق به ویژه مناطق دورافتاده و کم برخوردار است و  از راه اندازی 6 کتابخانه سیار به همت مجمع خیرین خراسان رضوی را پس از کسب مجوزهای لازم دارد، خبر داد.

 

مرتضی محبی فر، فرماندار شهرستان جغتای ضمن تقدیر از مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در راستای حمایتهای بی شائبه ایشان، گفت: کتابخانه عمومی شهدای ابویسان شهرستان به عنوان باشگاه کتابخوان برتر کشوری نمونه بارز موفق ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در راستای کاهش آسیبهای اجتماعی و پرکردن ایام فراغت است.

وی با اشاره به واگذاری زمین از طرف آموزش و پرورش و شهرداری شهرستان در بهترین نقطه شهر عنوان کرد: شروع مراحل احداث کتابخانه در این مکان نیازمند پیگیری مجدانه و همکاری و همیاری نهاد کتابخانه های عمومی کشور است. همچنین امیدواریم دو کتابخانه عمومی دیگر در روستاهای این شهرستان با حمایت خیرین در آینده ای نزدیک راه اندازی شود.

 

در پایان سید حسین حسینی، فرماندار شهرستان بینالود گفت: خوشبختانه عملکرد انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان در احصای نیم درصد درآمد شهرداریها نسبت سالیان قبل قابل ملاحظه است که این بودجه بصورت 90% در شهر طرقبه و 88% در شهر شاندیز در حوزه های زیرساخت کتابخانه ها، نوسازی تجهیزات سالنهای مطالعه، احداث بخش جدید نشریات، نوسازی قفسه های کتاب، راه اندازی استودیو کتاب، راه اندازی بخش کتابهای صوتی، احداث مرکز مبادله کتاب و 3 کتابخانه مشارکتی هزینه شده است.

وی با اشاره به موقعیت گردشگری شهرهای طرقبه و شاندیز، افزود: می توان از این موقعیت به بهترین شکل ممکن برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بصورت ایجاد کافه کتاب و ایستگاه کتاب در اماکن تفریحی و گردشگری استفاده کرد.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

اجتماعی

تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور پر شد

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 18 48 16 - تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور پر شد

 

مدیر امور منابع آب مشهد با اشاره به آمار 9 ماهه نخست سال جاری، گفت: در این مدت تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور منابع آب مشهد (شهرستان های مشهد، چناران، گلبهار، طرقبه، شاندیز و فریمان) پر شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد برزویی با اشاره به اینکه این اقدامات توسط همكاران پرتلاش امور، گروه هاي گشت و بازرسي، اجرائيات و با همكاري نيروي انتظامي و اخذ دستور قضايي انجام گرفت، اظهار کرد: از تعداد 489 حلقه چاه غيرمجاز مذكور، تعداد 157 حلقه چاه غيرمجاز عميق (تا عمق های 150 متر و دبي هايي تا 10 ليتر بر ثانيه) و تعداد 332 حلقه چاه غيرمجاز نيز نيمه عميق با (دبي هايي تا 15 ليتر بر ثانيه) بوده اند.

وی افزود: اين اقدامات در مدت مزبور موجب جلوگيري از برداشت غيرمجاز آب سالانه بیش از 17 میلیون مترمكعب شده است.

مدیر امور منابع آب مشهد اظهار کرد: همچنين در 9 ماهه اول سال 1400 اين امور با همكاري نيروي انتظامي تعداد 14 دستگاه و ادوات حفاري غيرمجاز در محدوده تحت پوشش امور منابع آب مشهد شناسايي و توقيف کرده است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: بدهی پیمانکاران میراث دوره گذشته شورای شهر مشهد است_ هیچ پروژه جدیدی تا پرداخت مطالبات پیمانکاران آغاز نمی‌شود

منتشر شده

در

photo 2022 01 12 21 47 09 - رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس: بدهی پیمانکاران میراث دوره گذشته شورای شهر مشهد است_ هیچ پروژه جدیدی تا پرداخت مطالبات پیمانکاران آغاز نمی‌شود

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس گفت: شهرداری مشهد موظف شده است که تا پرداخت بدهی پیمانکاران، هیچ پروژه جدیدی را در سطح شهر آغاز نکند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هاشم دائمی  با اعلام اینکه طی ماه‌های اخیر تجمع‌هایی از جانب پیمانکاران شهرداری مشهد صورت پذیرفته است، اظهار کرد: دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد فعالیت‌های خود را در حالی آغاز کرد که با حجم بسیاری از بدهی‌ها و مطالبات پیمانکاران که از دوره گذشته برای ما به ارث رسیده بود، مواجه شد.

وی افزود: نبود نگاه کارشناسی در آغاز پروژه‌ها و عملیات‌ها و در نظر نگرفتن میزان بودجه و پرداخت بدهی به پیمانکاران، ما را با شرایط ویژه‌ای مواجه کرده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس خبرداد: با هدف خدمت به زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) پا در میدان نهاده و نسبت به احقاق حقوق پیمانکاران و فعالان حوزه شهری پایبند هستیم.

دائمی با بیان اینکه خود را متعهد به پرداخت مطالبه پیمانکاران می‌دانیم، گفت: پیشنهاد می‌شود تا پرداخت بدهی پیمانکاران، هیچ پروژه جدیدی را در سطح شهر آغاز نشود.

وی پرداخت مطالبه را حق قانونی پیمانکاران دانست و تاکید کرد: دوره ششم شورای اسلامی شهر مشهد در حالی کار خود را بدون پشتوانه و بدهی بسیار آغاز کرد، که هیچ‌گاه نسبت به شرایط فراهم آمده، کار تبلیغاتی نکرده و افراد و گروه‌ها را به خاطر بدهی‌ها، مورد نکوهش قرار نداده است.

رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اشاره به اینکه اجرای پروژه‌های نیمه تمام شهر در دستور کار شورای ششم بوده و باید آن‌ها را به سرانجام برسانیم، گفت: پیمانکاران بازوی اجرایی مدیریت شهری هستند و با همت آن‌ها می‌توانیم شهر را آماده استقبال از بهار کرده و پروژه‌های آتی را طرح ریزی کرده و پیش ببریم.

دائمی در پایان بیان کرد: عملیات پرداخت مطالبات پیمانکاران در حال انجام بوده و نسبت به تسریع در انجام آن حساس هستیم؛ معتقدیم آغاز پروژه‌های جدید در شهر بایستی با پیش‌بینی منابع مالی توسط شورای شهر و شهرداری انجام گیرد.

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خبرداد؛ بهره برداری بهینه از ظرفیت المانهای هوشمند شهری

منتشر شده

در

photo 2022 01 11 22 25 21 1 - مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد خبرداد؛ بهره برداری بهینه از ظرفیت المانهای هوشمند شهری

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در حال اجرایی کردن توسعه کاربردهای 80 المان هوشمند موجود شهری هستیم.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مهدی بدیع درباره المان های هوشمند شهری اظهار کرد: هدف از نصب المان های هوشمند شهری، فراهم آوردن زمینه آشنایی و تعامل بیشتر شهروندان با فناوری‌های شهر هوشمند است.

وی افزود: المان های هوشمند شهر مشهد در سه دسته وب کیوسک ها، المان های تعاملی هوشمند شهری و شبکه هوشمند اطلاع رسانی تقسیم می شود.

مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد بیان کرد: کیوسک های هوشمند فعلی شامل کیوسک های صدور مجوز حمل و نقل بار در توقفگاههای ناوگان باری و کیوسک های درخواست تاکسی در مبادی ورودی شهر است.

بدیع درخصوص المان های تعاملی هوشمند شهری بیان کرد: المان دریچه دانش با امکان پرسش و پاسخ تعاملی، المان لبخند ماندگار با امکان پخش تصاویر واقعیت افزوده در هنگام لبخند زدن شهروندان و المان پایگاه تندرستی با هدف تشویق شهروندان به ورزش و دریافت بلیت رایگان قطار شهری از جمله این المان ها می باشند.

وی اضافه کرد: نوع سوم المان های شهری شامل شبکه هوشمند اطلاع رسانی است. از جمله ویژگی های سامانه جامع مدیریت نمایشگر های شهری می توان به امکان مدیریت آنلاین محتوا، امکان زمانبندی پخش محتوا و امکان مانیتورینگ لحظه ای اشاره کرد که در حال اجرایی کردن بهره برداری بهینه از ظرفیت موجود، گسترش اطلاع رسانی ها و ارائه دیتای لحظه ای فعالیت های شهرداری به شهروندان می باشیم.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد گفت: در حال حاضر 80 المان هوشمند در سطح شهر وجود دارد.

 

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها