با ما همراه باشید

اقتصادی

هوشمند سازی سیستم های آبیاری تحت فشار گام بعدی در اجرای سیستم های نوین آبیاری

منتشر شده

در

photo 2021 10 30 14 49 33 - هوشمند سازی سیستم های آبیاری تحت فشار گام بعدی در اجرای سیستم های نوین آبیاری

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی به همراه رئیس اداره مهندسی زراعی، رئیس گروه طرح و برنامه و اعتبارات آب و خاک سازمان و کارشناس آبیاری تحت فشار سازمان از پروژه های آبیاری تحت فشار این شهرستان بازدید کردند و افزایش تولید، کاهش میزان آب مصرفی، صرفه جویی در مصرف برق، رفع مشکل قطعی برق، افزایش درآمد کشاورز و ارزش افزوده اراضی از نتایج اجرای سیستم های نوین آبیاری بیان شد که در حال حاضر نیاز به تکمیل سیستم های آبیاری تحت فشار می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جعفر جوادی،مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به لزوم نوآوری در سیستمهای آبیاری تحت فشار افزود : گام بعدی در اجرای سیستمهای نوین آبیاری، بروزرسانی سیستم آبیاری تحت فشار می باشد که مصداق آن افزایش اتوماسیون سیستم های آبیاری تحت فشار (مثلاً استفاده از فیلتراسیون اتومات بجای فیلتراسیون معمولی) و تبدیل آبیاری بارانی به آبیاری موضعی یا قطره ای می باشد.

جوادی گفت : هوشمند سازی سیستم های آبیاری تحت فشار علاوه بر سهولت در اجرای عملیات آبیاری نقش خطای انسانی را نیز کاهش می دهد. به طوریکه زمان آبیاری که با باز و بسته شدن شیر فلکه در یک خط آبیاری انجام می گیرد از سر تجربه کشاورز و یا براساس شنیده ها از سایر کشاورزان نیست بلکه در سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار، باز و بسته شدن شیر فلکه ها به منظور آبیاری یک قطعه زمین، بر اساس میزان رطوبت خاک می باشد.

جوادی اظهار داشت: بر خلاف سیستم های معمولی آبیاری تحت فشار، در فصول مختلف سال نیز زمان آبیاری در سیستم های هوشمند یکسان نیست و بر اساس درجه حرارت خاک و میزان رطوبت در دسترس زمان آبیاری تغییر می کند.

وی افزود: در سیستم های معمولی و غیر هوشمند آبیاری تحت فشار در فصول مختلف سال، زمان آبیاری و مدار آبیاری یکسان است در حالیکه در فصل گرما که تبخیر و تعرق زیاد است و جسم خاک اصطلاحاً گرم است قطعاً زودتر آب از دسترس ریشه خارج می شود و زمان آبیاری باید طولانی تر از فصل سرما باشد که این مشکل در سیستم های هوشمند آبیاری تحت فشار با استفاده از سنسورهای موجود و با تشخیص رطوبت قابل دسترس ریشه، مرتفع می شود.

مدیر آب و خاک سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه قبل از اجرای طرح آبیاری تحت فشار در سطح 90 هکتار از اراضی روستای آق کمر علیا در کل چاه 400 تا 500 تن محصول سیب زمینی برداشت می شده است که با اجرای این طرح آبیاری تحت فشار، بیش از هزار تن سیب زمینی برداشت می شود افزود: بیش از 500 تن افزایش در تولید محصول سیب زمینی در چاه مذکور یعنی در سال اول اجرای طرح آبیاری تحت فشار، بالغ بر 280 میلیارد ریال درآمد کشاورز افزایش یافته است که نشان می دهد علاوه بر مبلغ خودیاری کشاورز که در این طرح حدود 4 هزار میلیون ریال بوده است مبلغ قابل توجهی افزایش درآمد نیز در همان سال اول حاصل می شود.

جعفر جوادی همچنین اظهار داشت: اجرای طرح 90 هکتاری آبیاری تحت فشار در چاه آق کمر علیا علاوه بر افزایش قابل توجه تولید محصول در کاهش میزان آب مصرفی از چاه و صرفه جویی در برق پمپاژ نیز مؤثر بوده است. به طوریکه در آبیاری قبلی در کل شبانه روز چاه روشن بوده و پمپاژ آب انجام می شده در حالیکه با اجرای سیستم های نوین آبیاری در چاه مذکور از طریق برنامه ریزی آبیاری در هر هفته 3 تا 4 روز چاه خاموش می باشد.

جوادی گفت: همچنین مشکل قطعی برق که این روزها امری رایج شده است با وجود استخر ذخیره آب کشاورزی موجود در طرح مرتفع می شود و اگر برق قطع شود مشکلی در آبیاری ایجاد نمی شود و از آب استخر استفاده می شود.

وی بیان کرد: سهولت در اجرای عملیات آبیاری یکی دیگر از مزایای اینگونه طرحهاست. به گونه ای که در روش قبلی آبگیر با استفاده بیل آب را به یک قطعه هدایت میکند و در کل آبیاری قطعه درگیر انجام آبیاری درست آن زمین می باشد در حالیکه در سیستم های آبیاری تحت فشار با باز و بسته کردن یک شیر فلکه در مسیر یک شیت آبیاری، یک قطعه آبیاری می شود.

 

همچنین،علی کاظمی فریمانی،مدیر جهاد کشاورزی فریمان بیان کرد: اجرای سیستم های آبیاری قطره ای راه حلی برای مقابله با بحران خشکسالی و افزایش بهره وری آب می باشد و در شرایط کنونی که با کم آبی و افت سطح سفره های آب زیر زمینی مواجه هستیم تجهیز مزارع کشاورزان به سیستم های آبیاری تحت فشار می تواند بسیار اثر بخش باشد.

وی افزود: اجرای طرح آبیاری قطره ای چاه روستای آق کمر از محل اعتبارات سامانه های نوین آبیاری 98 و با اعتبار بلاعوض دولتی به میزان 11 هزار و 25 میلیون ریال و خودیاری 4 هزار و 206 میلیون ریال از ابتدای سال جاری در حال انجام بوده و هم اکنون آماده بهره برداری می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی فریمان

اقتصادی

تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 13 19 29 - تأمین آب مورد نیاز صنایع از طریق بازچرخانی و استفاده از پساب

 

معاون وزیر صمت در بازدید از شهرک صنعتی کاشمر بازچرخانی آب را را یکی از راهکارهای مشکل کم آبی صنایع دانست.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران : علی رسولیان، معاون وزیر صمت در بازدیدی که از شرکت پردیس عصاره و شرکت تولید لبنیات کوشان داشت گفت:مهمترین وظیفه وزارت صمت و مسئولین شهرک های صنعتی فراهم کردن زیرساخت های تجاری و صنعتی کشور مانند تأمین آب ، برق و گازمی باشد .

رسولیان افزود:در بحث آب برنامه های منسجمی را تدارک دیده ایم که با همکاری حوزه های مختلف تلاش خواهیم کرد بازچرخانی آب را انجام دهیم.

وی ادامه داد:برای تأمین آب صنایع چند مسیر وجود دارد که یکی از این مسیرها استفاده از پس آب شهری و دیگری بازچرخانی پساب صنعت و پساب خود صنایع می باشد.

معاون وزیر صمت ضمن تأکید به راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتی کاشمر درسال آینده بیان کرد:وزارت جهاد کشاورزی نیز با برنامه ریزی هایی که انجام داده است گام های موثری در رابطه با صرفه جویی آب برداشته است که امید است از محل این صرفه جویی ها و با توجه به ایجاد بالای اشتغال حوزه صنعت آب مورد نیاز این بخش تأمین و طرح تعادل بخشی وزارت صمت تحقق پیدا کند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2021 12 04 14 48 07 - تولید5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز

سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت:در سال جاری 5 هزار تن شلتوک در شهرستان درگز تولید شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقثصادی مشهد عمران،اکبر یونسی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: منطقه درونگر دارای ۷۵۰ هکتار سطح زیر کشت شالی است که به دلیل شرایط مطلوب آب و هوایی در سال جاری بیش از 5هزار تن شلتوک از مزارع شالی برداشت و پس از فرآوری در چهار کارخانه فعال شالیکوبی شهرستان؛ حدود 2500تن برنج سفید تولید و روانه بازار شد.

یونسی با اشاره به برداشت کاملا مکانیزه شالی در شهرستان گفت: بیش از نود درصد مزارع شالی شهرستان بصورت کاملا مکانیزه کشت می گردد و بیش از 10 هزار نفر بهره بردار در ۱۷ پارچه آبادی حاشیه رودخانه درونگر مشغول به شالیکاری هستند.

وی ادامه داد: امسال 430 هکتار رقم محلی و 320 هکتار رقم پر محصول کشت شد که شلتوک تولید شده از رقم محلی 2 هزارو 580 تن و رقم پر محصول 2 هزارو 560 تن می باشد.عملکرد رقم محلی در هکتار 6 هزار کیلو گرم و پر محصول 8 هزار کیلو گرم در هکتار می باشد.

یونسی باتوجه به دغدغه کمبود و مصرف زیاد آب در شالیکاری گفت: جهاد کشاورزی به منظور افزایش بهره‌وری آب اقدام به ترویج و آموزش خشکه کاری و آبیاری خشک به خشک مزارع شالی در سال جاری نموده است.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 09 51 27 - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی: یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد علایی در جلسه کمیته منابع و مصارف مشهد دشت پایدار با اشاره به اینکه مشهد ظرفیت جمعیت ۵ الی ۶ میلیونی را ندارد، اظهارکرد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی استان (درسال آبی جاری) و تاکید کارگروه سازگاری با کم آبی استان مبنی بر کاهش کاشت محصول به کشاورزان، دولت در این زمینه می تواند به جبران خسارت ضرر کشاورزان کمک کند.

 

یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد
وی ضمن مخالفت برای تامین آب صنایع فولادی از طریق چاه های کشاورزی و پساب، افزود: شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با تغییر کاربری چاه کشاورزی به صنعتی برای تامین آب صنایع فولادی در تربت حیدریه مخالف است.

وی اذعان کرد: دو یا سه حلقه چاه در گذشته برای تامین آب صنایع فولاد تغییر کاربری داده شده است که با توسعه آن مخالف هستیم و حتی یک لیتر از آب کشاورزی به فولاد اختصاص نخواهیم داد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به نحوه مصرف آب مجتمع فولاد تربت حیدریه اضافه کرد: طبق قراردادی که در گذشته منعقد شده، این مجتمع با استفاده از نظام آب باز چرخانی و پسآب شهر تربت حیدریه کار خود را آغاز می کند در صورتی که برای لغو این قرارداد تمام تلاشمان را می کنیم زیرا پساب تربت حیدریه باید به صورت تغذیه مصنوعی برای دشت های بی آبی که منحنی تراز آب با زاویه ۴۵ به پایین می رود اختصاص یابد.

 

مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوه‌های هزارمسجد با حساسیت بالا بررسی می شود.

علایی با بیان اینکه انتقال آب از کوه های هزارمسجد کمبود آب و فشار بر آبخوان غرب مشهد را کمتر می‌کند، ادامه داد: آخرین طرحی که در مورد انتقال آب از کوه های هزار مسجد تصویب شده، آب در ۴ کیلومتری مرز حرکت می کند یعنی پس از تحویل حق آبه کشاورزان منطقه و کشور همسایه مازاد آب به مشهد منتقل خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه حساسیت شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در مورد مطالعات زیست محیطی پروژه انتقال آب از کوههای هزارمسجد بسیار بالا است، گفت: آبی که از مرزمنتقل شود هیچ مشکلی برای کشاورز ندارد زیرا در فصل پرآب از آخر آذر تا شروع فصل آبیاری ( اول اردیبهشت) این حق آبه منتقل خواهد شد.

 

تاپایان سال جاری هیچ چاه غیر مجاز عمیقی با عمق بیش از ۵۰ متر در استان نخواهیم داشت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: امیدوارم تاپایان سال جز اولین استان هایی باشیم که اعلام کنیم چاه غیرمجاز با عمق بیشتر از ۵۰ متر در استان وجود ندارد.

 

علایی ادامه داد: ۱۴۴ حلقه چاه غیر مجاز عمیق با عمق بیش از ۵۰ متر در مشهد با حجم برداشت ۴۴ میلیون متر مکعب است که باید تا پایان سال صفر شود.

وی با بیان اینکه در کتابچه ی مشهد دشت پایدار تمام گزینه هایی که مشهد به پایداری می رسد آمده است و از شرکت آب و فاضلاب مشهد و استان برنامه برای کاهش مصرف درخواست کردیم، گفت: در سال ۱۳۳۵ جمعیت مشهد ۱۴ درصد جمعیت استان بوده است اما در سال ۱۴۰۰ جمعیت مشهد ۵۲ درصد جمعیت استان شده است که متاسفانه این جمعیت به زودی به ۷۰ درصد خواهد رسید.

 

اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالا شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه اضافه برداشت ها در دشت مشهد باعث شور شدن آب با رشد بالایی شده افزود: تنها راه برون رفت از این موضوع اصلاح الگوی مصرف و تغییر نگاه در شیوه مدیریتی بخش آب و افزایش سطح مشارکت خود بهره برداران است .

وی با اشاره به فرونشست زمین در دشت مشهد افزود: افزایش برداشت بیش از حد از آبخوان ها باعث فرونشست زمین در اکثر دشت های استان شده که زنگ خطر بزرگی در استان به صدا درآورده است که این امر باعث آسیب های جبران ناپذیری به زیر ساخت ها خواهد زد.

علایی تصریح کرد: اگر آبیاری چاه های کشاورزی در دشت مشهد برای پایداری دشت مدرن شود و دولت به طور کامل هزینه را تقبل کند مبلغی حدود ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد البته با وجود دو شرط که اقتصاد آسیب نبیند و سطح زیر کشت کاهش نیابد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها