با ما همراه باشید

اقتصادی

واگذاری زمین به واحدهای تولیدی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 02 18 29 03 - واگذاری زمین به واحدهای تولیدی در خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از واگذاری زمین به واحدهای تولیدی خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی بهرامی‌زاده،مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی  در برنامه زنده تلویزیونی “خراسان، آینده” که شب گذشته از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: در حال حاضر 50 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد 42 شهرک و ناحیه صنعتی فعال ودر حال واگذاری زمین به واحدهای تولیدی است. همچنین 2771 واحد تولیدی فعال دارای پروانه‌بهره برداری در این مجموعه شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی استان در مساحتی بالغ بر 2670 هکتار فعالیت می‌کنند.

 

وی ادامه داد: معادل 54 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در مجموعه واحدهای تولیدی فعال شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده و همچنین برای 78 هزار و 600 نفر اشتغال ایجاد شده است. شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی در کشور رتبه چهارم، از لحاظ سرمایه‌گذاری رتبه ششم و از لحاظ ایجاد اشتغال رتبه سوم را در میان شرکت‌های شهرک صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی بیان کرد: از میزان طرح‌های صنعتی که در شهرک‌های صنعتی استان در حال اجرا هستند، 870 مورد در مرحله احداث ساختمان هستند که بیشتر این طرح‌ها در شهرک صنعتی بینالود و خیام و سبزوار قرار دارد. همچنین در رابطه با نصب ماشین‌‌آلات در واحدهای شهرک‌های صنعتی، 350 طرح صنعتی فعال که امید است تا پایان سال 200 طرح از این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد.

 

بهرامی‌ زاده در رابطه با طرح‌های غیر فعال عنوان کرد: 932 طرح غیر فعال نیز در حوزه تخصیص زمین وجود دارد که عملیات آن‌ها تا کنون شروع نشده است، لذا باید هرچه زودتر کار را شروع کنند در غیر این صورت قرارداد آن‌ها فسخ خواهد شد.

 

وی در خصوص مشکلات موجود در رابطه با واحدهای صنعتی راکد بیان کرد: بیشترین مشکلات در رابطه با واحدهای راکد و غیر فعال، کمبود نقدینگی است. مشکلات موجود در حوزه دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی، مشکلات بازاریابی برای فروش محصولات، مشکلات حقوقی و ورشکستگی میان شرکا، نوسانات قیمت مربوط به تجهیزات و همچنین مشکلاتی مانند واردات بی رویه و قاچاق محصول یک محصول خاص و … از دیگر این مشکلات است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته 62 درصد واحدهای راکد، قابلیت احیا دارند. استاندار محترم خراسان رضوی نیز به صورت ویژه در این خصوص دستوراتی را صادر کرده‌اند. بنابراین در حال پیگیری احیای واحدهای راکد و رفع مشکلات مربوط به آن‌ها به صورت مراجعه شهرک به شهرک هستیم.

 

بهرامی‌‌زاده با اشاره به شعار سال که حمایت از تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی است خاطرنشان کرد: سهم بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی بیش از 40 درصد است. اگر بخواهیم در راستای شعار سال به مانع‌زدایی بپردازیم باید تمام جنبه‌های اقتصادی مربوط به حوزه تولید را در نظر بگیریم. برهمین اساس یکی از اقدامات اساسی که در شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده است، بحث واگذاری و ایجاد کارگاه‌های تولیدی بود.

 

وی افزود: بررسی هاس صورت گرفته نشان می‌دهد هر هکتار زمین صنعتی برای 54 نفر در سطح استان اشتغالزایی ایجاد می‌کند. همچنین این بررسی‌ها نشان داد برخی کارگاه‌های تولیدی که در حوزه‌های دانش‌بنیان در برخی از شهرک‌های صنعتی در هر هکتار زمین کارگاهی برای 405 نفر اشتغال ایجاد می‌کنند. این تفاوت 9 برابری در این وضعیت اقتصادی تفاوت بسیار قابل تامل و چشمگیری است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی تصریح کرد: با کمک مسئولان در استان بحث واگذاری زمین‌های کارگاهی در 10 شهرک صنعتی استان و 500 واحد کارگاهی شروع کردیم و زمین 200 کارگاه تولیدی واگذار شده است و از این تعداد 70 کارگاه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

 

بهرامی‌زاده با بیان اینکه حرکت بعدی که مورد استقبال واقع شد، واگذاری زمین درشهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش بنیاد بود، عنوان کرد: در دستورالعمل‌های واگذاری زمین به شرکت‌ها استثنایی برای شرکت‌های دانش بنیان قائل شده‌ایم. به هر شرکت دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری که متقاضی زمین در شهرک‌های صنعتی استان باشد، خارج از چهارچوب رقابت و مزایده در اولین فرصت زمین اختصاص داده می‌شود.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر 5/5 هکتار زمین به شرکت‌های دانش‌ بنیان اختصاص پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 7 زمین صنعتی به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 30 واحد صنعتی از واحدهای موجود مربوط به شرکت‌های دانش بنیان شوند.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها