با ما همراه باشید

اقتصادی

واگذاری زمین به واحدهای تولیدی در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 02 18 29 03 - واگذاری زمین به واحدهای تولیدی در خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از واگذاری زمین به واحدهای تولیدی خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی بهرامی‌زاده،مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی  در برنامه زنده تلویزیونی “خراسان، آینده” که شب گذشته از سیمای خراسان رضوی پخش شد، اظهار کرد: در حال حاضر 50 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب در خراسان رضوی وجود دارد که از این تعداد 42 شهرک و ناحیه صنعتی فعال ودر حال واگذاری زمین به واحدهای تولیدی است. همچنین 2771 واحد تولیدی فعال دارای پروانه‌بهره برداری در این مجموعه شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی استان در مساحتی بالغ بر 2670 هکتار فعالیت می‌کنند.

 

وی ادامه داد: معادل 54 هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در مجموعه واحدهای تولیدی فعال شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده و همچنین برای 78 هزار و 600 نفر اشتغال ایجاد شده است. شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی در کشور رتبه چهارم، از لحاظ سرمایه‌گذاری رتبه ششم و از لحاظ ایجاد اشتغال رتبه سوم را در میان شرکت‌های شهرک صنعتی کشور را به خود اختصاص داده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی بیان کرد: از میزان طرح‌های صنعتی که در شهرک‌های صنعتی استان در حال اجرا هستند، 870 مورد در مرحله احداث ساختمان هستند که بیشتر این طرح‌ها در شهرک صنعتی بینالود و خیام و سبزوار قرار دارد. همچنین در رابطه با نصب ماشین‌‌آلات در واحدهای شهرک‌های صنعتی، 350 طرح صنعتی فعال که امید است تا پایان سال 200 طرح از این طرح‌ها به بهره‌برداری برسد.

 

بهرامی‌ زاده در رابطه با طرح‌های غیر فعال عنوان کرد: 932 طرح غیر فعال نیز در حوزه تخصیص زمین وجود دارد که عملیات آن‌ها تا کنون شروع نشده است، لذا باید هرچه زودتر کار را شروع کنند در غیر این صورت قرارداد آن‌ها فسخ خواهد شد.

 

وی در خصوص مشکلات موجود در رابطه با واحدهای صنعتی راکد بیان کرد: بیشترین مشکلات در رابطه با واحدهای راکد و غیر فعال، کمبود نقدینگی است. مشکلات موجود در حوزه دستگاه‌های خدمات‌رسان و اجرایی، مشکلات بازاریابی برای فروش محصولات، مشکلات حقوقی و ورشکستگی میان شرکا، نوسانات قیمت مربوط به تجهیزات و همچنین مشکلاتی مانند واردات بی رویه و قاچاق محصول یک محصول خاص و … از دیگر این مشکلات است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی اظهار کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته 62 درصد واحدهای راکد، قابلیت احیا دارند. استاندار محترم خراسان رضوی نیز به صورت ویژه در این خصوص دستوراتی را صادر کرده‌اند. بنابراین در حال پیگیری احیای واحدهای راکد و رفع مشکلات مربوط به آن‌ها به صورت مراجعه شهرک به شهرک هستیم.

 

بهرامی‌‌زاده با اشاره به شعار سال که حمایت از تولید، مانع‌زدایی و پشتیبانی است خاطرنشان کرد: سهم بخش صنعت در اقتصاد خراسان رضوی بیش از 40 درصد است. اگر بخواهیم در راستای شعار سال به مانع‌زدایی بپردازیم باید تمام جنبه‌های اقتصادی مربوط به حوزه تولید را در نظر بگیریم. برهمین اساس یکی از اقدامات اساسی که در شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده است، بحث واگذاری و ایجاد کارگاه‌های تولیدی بود.

 

وی افزود: بررسی هاس صورت گرفته نشان می‌دهد هر هکتار زمین صنعتی برای 54 نفر در سطح استان اشتغالزایی ایجاد می‌کند. همچنین این بررسی‌ها نشان داد برخی کارگاه‌های تولیدی که در حوزه‌های دانش‌بنیان در برخی از شهرک‌های صنعتی در هر هکتار زمین کارگاهی برای 405 نفر اشتغال ایجاد می‌کنند. این تفاوت 9 برابری در این وضعیت اقتصادی تفاوت بسیار قابل تامل و چشمگیری است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان رضوی تصریح کرد: با کمک مسئولان در استان بحث واگذاری زمین‌های کارگاهی در 10 شهرک صنعتی استان و 500 واحد کارگاهی شروع کردیم و زمین 200 کارگاه تولیدی واگذار شده است و از این تعداد 70 کارگاه به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

 

بهرامی‌زاده با بیان اینکه حرکت بعدی که مورد استقبال واقع شد، واگذاری زمین درشهرک‌های صنعتی به شرکت‌های دانش بنیاد بود، عنوان کرد: در دستورالعمل‌های واگذاری زمین به شرکت‌ها استثنایی برای شرکت‌های دانش بنیان قائل شده‌ایم. به هر شرکت دانش بنیان مورد تایید معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری که متقاضی زمین در شهرک‌های صنعتی استان باشد، خارج از چهارچوب رقابت و مزایده در اولین فرصت زمین اختصاص داده می‌شود.

 

وی اضافه کرد: در حال حاضر 5/5 هکتار زمین به شرکت‌های دانش‌ بنیان اختصاص پیدا کرده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 7 زمین صنعتی به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده شود. همچنین پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 30 واحد صنعتی از واحدهای موجود مربوط به شرکت‌های دانش بنیان شوند.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 49 17 - برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

دوره مهارتی كار آفريني در كشاورزي در روستای عبدل آباد روستاي طرح الگويي با حضور کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ، مدیر گروه باغبانی جهاد دانشگاهی کاشمر و زنان روستا برگزار شد .

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، در اين دوره آموزشي، مفاهيم اساسي و كاربردي در راه اندازي يك كسب و كار تشريح شد. همچنین در ارتباط با آنچه يك كار آفرين موفق بايد بداند و علت اصلي شكست كسب و كارها در 5 سال اوليه توضیحاتی ارائه شد.

در این جلسه، كشت گياهان دارويي مزيت دار و سازگار با شرايط منطقه به عنوان یکی از روش های کسب درآمد اقتصادي عنوان شده و در ارتباط با اصول اوليه كاشت گياهان دارويي و ضرورت كشت این گیاهان با توجه به نیاز آبی پایین و مشکل کم آبی و خشکسالی در منطقه توضیحات لازم ارائه و گیاهان دارویی مناسب کشت در منطقه معرفی شد.

شایان ذکر است روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات با 6 هزار نفر جمعیت، بزرگترین روستا در استان خراسان رضوی بوده که در فاصله ی دویست کیلومتری جنوب مشهد در شهرستان مه ولات واقع شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 47 52 - افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

 

سطح زیرکشت گیاهان دارویی به ۱۸۲ هکتار رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از افزایش حدود 50درصدی تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته در شهرستان خبر داد.

 

وی با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید 182 تن از انواع گیاهان دارویی از قبیل آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان می شود.

 

قارزی با اشاره به اینکه امسال به لطف خدا و تلاش کشاورزان میزان تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است و از 132 تن به 182 تن ارتقا یافته افزود: بدون شک قیمت خوب این محصولات،برگزاری کارگاه های توجیهی و عملی برای کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت توسط همکاران این مدیریت نقش بسزایی در این امر داشته است.

همچنین،فاطمه صابری نسب،مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

 

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 13 32 50 - مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

 

اولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،با توجه به نقش آموزش به عنوان ابزار اصلی تغییر و عامل شکل دهنده رفتار و اقدامات انسان به سمت توسعه پایداراولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

 

بر اساس این گزارش، این مدرسه فعالیت خود را در مرکز آموزش پدیده به مساحت 1250 متر مربع و در سه حوزه گردشگری، هتلداری و صنایع غذایی آغاز نموده و شرایط را برای حضور علاقمندان به کسب دانش و تجربه در کنار فضای اداری و بخش های مختلف همچون کارگاه های مجهز، کلاس های تئوری، لابراتور زبان، کتابخانه و … فراهم می کند .

 

گفتنی است: برخی از دوره های مدرسه عالی مهارتی گردشگری را مکالمه زبان انگلیسی در سه سطح، انجام تشریفات عادی و دیپلمات ، انواع پخت غذا و تزئینات کیک، فست فود های ملل، مدیریت هتل و آموزش اخلاق حرفه ای و … تشکیل می دهد.

 

شایان ذکر است؛ هنرجویان گرامی پس از پایان دوره های آموزشی، گواهینامه معتبر بین المللی با تائید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد دریافت می کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه شرکت های پدیده

 

ادامه مطلب

برترین ها