با ما همراه باشید

فرهنگی

وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 13 00 45 - وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

وبینار «آشنایی با پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی» با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی و مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، وبینار «آشنایی با پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی» با حضور جواد نجفی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی؛ سیدمحمدرضا هاشمی نیا، مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری این وبینار گفت: امیدوارم برگزاری وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» باعث افزایش دانش ما در حوزه پدافند غیرعامل شود.

وی در رابطه با تعریف پدافند غیرعامل افزود: پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری نیروهای انسانی، تجهیزات و اسناد یک سازمان و کشور را در مقابله با عملیات خصمانه و مخرب دشمن در مواقع بحران است. ممانعت از دستیابی دشمن به اطلاعات در حوزه تهاجمات فرهنگی و جنگ نرم یک از اقدمات پدافند غیرعامل محسوب می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به بحث جنگ نرم دشمن با هدف گیری نسل جوان جامعه، افزایش دانایی و آگاهی کتابداران را به عنوان افسران جبهه دانایی با موضوع پدافند غیرعامل را مهم خواند.

 

جواد نجفی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی با تبریک هفته پدافند با استانداران، بخشداران، مدیران و تمامی کسانی که به نحوی وظیفه حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی را برعهده دارند، گفت: حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی باعث رشد و تعالی جامعه موثر است و در این میان کتابداران وظیفه مهم پدافندی فرهنگ سازی و رشد و تعالی فرهنگ در سطح جامعه را ایفا می کنند.

وی افزود: در واقع کتابداران در حوزه پدافند غیرعامل وظیفه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را برعهده دارند.

در ادامه سیدمحمدرضا هاشمی نیا، مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه پدافند غیرعامل از قدمتی معادل تاریخ زندگی انسان برخوردار است، گفت: انسانهای اولیه برای حفظ خود از خطرات احتمالی به مأمنهای طبیعی مانند غارها و … پناه می بردند که این خود یک نوع ساده از پدافند غیرعامل است اما به تدریج و با پیشرفت جوامع بشری اقدامات گسترده تری در راستای حفظ کیان و نظام جامعه انجام شد.

وی با اشاره به جنگهای اتفاق افتاده در 2 دهه اخیر پیرامون کشور ایران، افزود: امروز دشمنان با وجود ناکامی های بدست آورده دست از کینه ورزی برنداشته و همچنان به انجام فعالیتهای مخربانه در راستای نابودی هویت انقلاب اسلامی ایران ادامه می دهد، در میان وظیفه ما در این دوران پر چالش مصون سازی کشور از این خطرات از طریق کاهش آسیب پذیری زیرساختهای حساس و مهم است.

سیدمحمدرضا هاشمی نیا پدافند غیرعامل را صلح آمیزترین و اثربخش ترین روش دفاعی خواند و گفت: پدافند غیرعامل دارای اصولی از جمله مکان یابی و انتخاب عرصه های ایمن از جغرافیای کشور است به عبارتی دیگر پدافند غیرعامل یعنی بدون استفاده از سلاح میزان آسیب پذیری نیروی انسانی، تاسیسات و تجهیزات را کاهش دهیم و به توزیرع قدرت غیرعاملی در جامعه پرداخته شود.

وی با اشاره به سیاستهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حوزه پدافند غیرعامل در 13 بند، افزود: نقش کتابخانه های عمومی به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی در جامعه شامل 2 نقش می شود، نقش اول را به عنوان مخاطب، گنجینه دانش کشور و محل رفت و آمد عموم مردم و فرهیختگان را ایفا می کند و در نقش دوم به عنوان دانشگاه های غیررسمی مردم است که هدفشان آموزش و ترویج موضوعات مرتبط با پدافند غیرعامل در جامعه هدف خود فعالیت می کند.

سیدمحمدرضا هاشمی نیا در خصوص اجرای دو نقش کتابخانه ها در حوزه پدافند غیرعامل، گفت: در قسمت اول کتابخانه های عمومی باید مفاد پدافند غیرعامل را شامل رعایت اصول ساختمانی در احداث کتابخانه ها، پیش بینی نقاط امن در کتابخانه ها در هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی، آگاه سازی کارکنان از شرایط بیمه نامه ها ساختمان کتابخانه ها، اجرای تمهیدات لازم برای نگهداری از نسخ کمیاب خطی، سنگی و …حفاظت دیجیتالی از این منابع و مهمترین آنها آشنایی کتابداران با چگونگی مقابله با حوادث در پیش رو و اتفاق افتاده و امنیت فضای سایبری است.

وی تصریح کرد: اما در نقش دوم کتابخانه های عمومی باید به عنوان بازوی پدافندغیرعامل در نقش آموزش مردم اقدامات لازم را انجام دهند، بطور مثال می توان به آموزش و اطلاع رسانی همگانی در رابطه با انواع بیماریهای جسمی و روحی و راه های پیشگیری و درمان آنها و حفظ امنیت اجتماعی در کتابخانه ها با نصب دوربینهای مدار بسته ، نصب سیستم های هشداردهنده، آموزش کتابداران در رابطه با تخلیه اطلاعات تلفنی و … اشاره کرد.

 

در پایان حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی گفت: بحث پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی شامل 2 قسمت می شود که می توان را راستای آن اقدامات لازم را انجام داد، قسمت و شرط اولیه شامل حفاظت، امنیت و ایمنی کالبد کتابخانه های و فضای احداث آنها و همچنین اسناد و مدارک موجود در کتابخانه هاست و اما بخش دوم و اصی آن مباحث آینده نگری و برنامه ریزی دراز مدت است که با توجه به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سازمان پدافند غیرعامل در آن حوزه تشکیل شد و ساز کارها را از دستگاه های اجرایی مطالبه می کند.

وی افزود: پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی بصورت مردم محور و اجتماع محور است تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها سطح فرهنگ عمومی که عقل بالفعل جامعه است و اخلاق فردی که عقل بالفعل فردی است را ارتقاء دهیم. این امر باعث افزایش آگاهی جامعه نسبت به محیط و مباحث پیرامون کشور می شود که نتیجه آن اجرای اهداف سازمان پدافند غیرعامل است.

 

گفتنی است، در ادامه این وبینار جلسه پرسش و پاسخ با کتابداران و با حضور حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی در خصوص نقش کتابخانه ها در پدافند غیرعامل برگزار شد.

عمرانی

با مشارکت خیر میراث‌فرهنگی، شهرداری و شورای اسلامی شهر: حوض انبار حاج محمد بجستان مرمت می‌شود

منتشر شده

در

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان از مرمت حوض انبار حاج محمد این شهرستان خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مهدی جمالی امروز با اعلام این خبر افزود: «خیر میراث‌فرهنگی حاج حبیب سراجی‌مقدم تنها نوه خاندان حاج‌محمد آمادگی خود را برای پرداخت مبلغ 300 میلیون ریال برای مرمت حوض‌انبار حاج‌محمد اعلام کرد.

مسئول نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بجستان ادامه داد: «پس از بازدید ناظر ستادی استان دستور فنی عملیات مرمت ارائه و عملیات مرمتی آغاز خواهد شد.

جمالی افزود: «هم‌چنین شورای اسلامی شهر و شهرداری بجستان نیز در مرمت این اثر تاریخی مشارکت خواهند کرد.

او با اشاره به موقعیت این اثر تاریخی اظهار کرد: «با توجه به این که حوض‌انبار حاج‌محمد در حاشیه جاده و بولوار اصلی و پارک قرار دارد امیدواریم مورد استقبال گردشگران قرار گیرد.

جمالی یادآور شد: «حوض‌‌انبار حاج محمد جزو آثار شناسایی شده و دارای ارزش ثبت در فهرست آثار ملی ایران است که در دستور کار ثبت قرار دارد

شهرستان بجستان با بيش از 40 اثر تاريخی ثبت شده در فهرست آثار معنوی و ملی كشور در 278 كيلومتری جنوب استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 13 01 58 - تربت‌حیدریه و زاوه میزبان ۱۲ تور گردشگری زعفران

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه از میزبانی ۱۲ تور گردشگری داخلی و خارجی برای بازدید از مزارع زعفران تربت‌حیدریه و زاوه در قالب گردشگری زعفران در مهر و آبان‌ماه سالجاری خبر داد.

به‌گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمدی ،با اعلام این خبر افزود: «با آغاز فصل برداشت زعفران در منطقه تربت‌حیدریه و زاوه گردشگران و علاقه‌مندان زیادی از سراسر کشور برای بازدید از این نعمت الهی در قالب تورهای گردشگری تفریحی یا علمی پژوهشی به این شهرستان برنامه ریزی شد.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی تربت‌حیدریه ادامه داد: «این گردشگران علاوه بر بازدید از مزارع زعفران و مراحل جمع‌آوری و فرآوری گل‌ها، از موزه زعفران، بزرگترین بازار گل کشور، پژوهشکده زعفران، مراحل فرآوری زعفران، شرکت‌های زعفرانی دمنوش‌های زعفرانی و … آشنا شدند.

او یاد آورشد: «با توجه وسعت زیاد مزارع زیرکشت این محصول و حجم بالای تولید زعفران، تربت حیدریه به دیار طلای سرخ شهرت دارد.

محمدی تصریح کرد: «امسال برای نخستین بار قطار گردشگری زعفران از مشهد به تربت حیدریه و جشنواره زعفران برنامه‌ریزی شد که با استقبال گسترده مدیران دفاتر و شرکت‌های گردشگری، خبرنگاران و عکاسان و مردم محلی روبرو شد.

او افزود: «بازدید از سایر جاذبه‌های تاریخی و گردشگری، کارگاه‌های صنایع دستی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی، برگزاری نمایشگاهها و جشنواره ها نیز در برنامه تورهای گردشگری لحاظ شده بود.

در شهرستان تربت حیدریه و زاوه بیش از ۴۵۰ اثر تاریخی، طبیعی، محوطه و تپه تاریخی شناسایی شده وجود دارد که تعداد ۷۰ اثر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد، مرکز استان خراسان رضوی قرار دارد.

 

 

 

منبع: روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 12 01 13 24 58 - برگزاری 150 دوره سبک زندگی اسلامی در بقاع متبرکه خراسان رضوی

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ گفت: دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی با هدف فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی، نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری اجرا شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی با ارائه گزارشی از اقدامات اداره کل اوقاف استان در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی، بیان کرد: در راستای جامه عمل پوشاندن به تدابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه ایرانی و نیز ظرفیت منحصر به فرد بقاع متبرکه در میزبانی از اقشار مختلف مردمی از سال 1396 تصمیم به «برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی» در سطح بقاع متبرکه کشور گرفته است.

 

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با اشاره به اهداف برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی گفت: فراگیری و گستردگی آموزش مهارت های زندگی با رویکرد روانشناختی – اسلامی و ترویج سیره اهل بیت (ع)، کاهش آسیب های اجتماعی و خانوادگی در جامعه ایرانی و نهادینه سازی فرهنگ دینی و اخلاقی در خانواده، ارتباط موثر، فرزندآوری، تفکر خلاق، اعتماد به نفس، کنترل خشم، همسرداری از اهداف برگزاری این دوره ها بوده است.

 

وی تعداد مربیان برگزاری دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را 56 نفر خانم و آقا عنوان کرد و افزود: مربیان از میان مبلغین دارای مدرک حداقل سطح دو که در آزمون ورودی انتخاب و دوره های آموزشی را در قم گذرانده اند انتخاب شده اند.

 

حجت الاسلام و المسلمین ایزدی با بیان اینکه تاکنون بیش از 150 دوره سبک زندگی اسلامی در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شده است؛ اظهار کرد: در یک سال و نیم گذشته با توجه به شرایط شیوع کرونا بخش عمده کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده است.

وی تعداد شرکت کنندگان در دوره های تربیت مربی سبک زندگی اسلامی را یک هزار و 545 نفر عنوان کرد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها