با ما همراه باشید

فرهنگی

وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 13 00 45 - وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد

وبینار «آشنایی با پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی» با حضور مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی و مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، وبینار «آشنایی با پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی» با حضور جواد نجفی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی؛ سیدمحمدرضا هاشمی نیا، مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

 

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری این وبینار گفت: امیدوارم برگزاری وبینار «آشنایی با پدافندغیرعامل در کتابخانه های عمومی» باعث افزایش دانش ما در حوزه پدافند غیرعامل شود.

وی در رابطه با تعریف پدافند غیرعامل افزود: پدافند غیرعامل به معنای کاهش آسیب پذیری نیروهای انسانی، تجهیزات و اسناد یک سازمان و کشور را در مقابله با عملیات خصمانه و مخرب دشمن در مواقع بحران است. ممانعت از دستیابی دشمن به اطلاعات در حوزه تهاجمات فرهنگی و جنگ نرم یک از اقدمات پدافند غیرعامل محسوب می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با اشاره به بحث جنگ نرم دشمن با هدف گیری نسل جوان جامعه، افزایش دانایی و آگاهی کتابداران را به عنوان افسران جبهه دانایی با موضوع پدافند غیرعامل را مهم خواند.

 

جواد نجفی، مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری خراسان رضوی با تبریک هفته پدافند با استانداران، بخشداران، مدیران و تمامی کسانی که به نحوی وظیفه حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی را برعهده دارند، گفت: حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی باعث رشد و تعالی جامعه موثر است و در این میان کتابداران وظیفه مهم پدافندی فرهنگ سازی و رشد و تعالی فرهنگ در سطح جامعه را ایفا می کنند.

وی افزود: در واقع کتابداران در حوزه پدافند غیرعامل وظیفه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را برعهده دارند.

در ادامه سیدمحمدرضا هاشمی نیا، مدیرکل دفتر مرکزی حراست نهاد کتابخانه های عمومی کشور با بیان اینکه پدافند غیرعامل از قدمتی معادل تاریخ زندگی انسان برخوردار است، گفت: انسانهای اولیه برای حفظ خود از خطرات احتمالی به مأمنهای طبیعی مانند غارها و … پناه می بردند که این خود یک نوع ساده از پدافند غیرعامل است اما به تدریج و با پیشرفت جوامع بشری اقدامات گسترده تری در راستای حفظ کیان و نظام جامعه انجام شد.

وی با اشاره به جنگهای اتفاق افتاده در 2 دهه اخیر پیرامون کشور ایران، افزود: امروز دشمنان با وجود ناکامی های بدست آورده دست از کینه ورزی برنداشته و همچنان به انجام فعالیتهای مخربانه در راستای نابودی هویت انقلاب اسلامی ایران ادامه می دهد، در میان وظیفه ما در این دوران پر چالش مصون سازی کشور از این خطرات از طریق کاهش آسیب پذیری زیرساختهای حساس و مهم است.

سیدمحمدرضا هاشمی نیا پدافند غیرعامل را صلح آمیزترین و اثربخش ترین روش دفاعی خواند و گفت: پدافند غیرعامل دارای اصولی از جمله مکان یابی و انتخاب عرصه های ایمن از جغرافیای کشور است به عبارتی دیگر پدافند غیرعامل یعنی بدون استفاده از سلاح میزان آسیب پذیری نیروی انسانی، تاسیسات و تجهیزات را کاهش دهیم و به توزیرع قدرت غیرعاملی در جامعه پرداخته شود.

وی با اشاره به سیاستهای نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حوزه پدافند غیرعامل در 13 بند، افزود: نقش کتابخانه های عمومی به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی در جامعه شامل 2 نقش می شود، نقش اول را به عنوان مخاطب، گنجینه دانش کشور و محل رفت و آمد عموم مردم و فرهیختگان را ایفا می کند و در نقش دوم به عنوان دانشگاه های غیررسمی مردم است که هدفشان آموزش و ترویج موضوعات مرتبط با پدافند غیرعامل در جامعه هدف خود فعالیت می کند.

سیدمحمدرضا هاشمی نیا در خصوص اجرای دو نقش کتابخانه ها در حوزه پدافند غیرعامل، گفت: در قسمت اول کتابخانه های عمومی باید مفاد پدافند غیرعامل را شامل رعایت اصول ساختمانی در احداث کتابخانه ها، پیش بینی نقاط امن در کتابخانه ها در هنگام بروز حوادث طبیعی و غیرطبیعی، آگاه سازی کارکنان از شرایط بیمه نامه ها ساختمان کتابخانه ها، اجرای تمهیدات لازم برای نگهداری از نسخ کمیاب خطی، سنگی و …حفاظت دیجیتالی از این منابع و مهمترین آنها آشنایی کتابداران با چگونگی مقابله با حوادث در پیش رو و اتفاق افتاده و امنیت فضای سایبری است.

وی تصریح کرد: اما در نقش دوم کتابخانه های عمومی باید به عنوان بازوی پدافندغیرعامل در نقش آموزش مردم اقدامات لازم را انجام دهند، بطور مثال می توان به آموزش و اطلاع رسانی همگانی در رابطه با انواع بیماریهای جسمی و روحی و راه های پیشگیری و درمان آنها و حفظ امنیت اجتماعی در کتابخانه ها با نصب دوربینهای مدار بسته ، نصب سیستم های هشداردهنده، آموزش کتابداران در رابطه با تخلیه اطلاعات تلفنی و … اشاره کرد.

 

در پایان حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی گفت: بحث پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی شامل 2 قسمت می شود که می توان را راستای آن اقدامات لازم را انجام داد، قسمت و شرط اولیه شامل حفاظت، امنیت و ایمنی کالبد کتابخانه های و فضای احداث آنها و همچنین اسناد و مدارک موجود در کتابخانه هاست و اما بخش دوم و اصی آن مباحث آینده نگری و برنامه ریزی دراز مدت است که با توجه به بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سازمان پدافند غیرعامل در آن حوزه تشکیل شد و ساز کارها را از دستگاه های اجرایی مطالبه می کند.

وی افزود: پدافند غیرعامل در کتابخانه های عمومی بصورت مردم محور و اجتماع محور است تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت آنها سطح فرهنگ عمومی که عقل بالفعل جامعه است و اخلاق فردی که عقل بالفعل فردی است را ارتقاء دهیم. این امر باعث افزایش آگاهی جامعه نسبت به محیط و مباحث پیرامون کشور می شود که نتیجه آن اجرای اهداف سازمان پدافند غیرعامل است.

 

گفتنی است، در ادامه این وبینار جلسه پرسش و پاسخ با کتابداران و با حضور حمید قاسمی، معاون مجموعه پدافند غیرعامل ورئیس تهدیدات خاص و سایبری استانداری خراسان رضوی در خصوص نقش کتابخانه ها در پدافند غیرعامل برگزار شد.

فرهنگی

همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 23 11 19 23 - همایش کارآفرینی و مهارت‌های بازاریابی صنایع‌دستی در مشهد برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از برگزاری همایش کارآفرینی و مهارت های بازاریابی صنایع دستی در مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی افزود: «کسب و کار(اکوسیستم صنایع خلاق)، مفاهیم پایه اکو سیستم خلاق، فرآیند کارآفرینی در صنایع خلاق، بازاریابی(اهمیت تبلیغات و برندینگ)، دفنون بازاریابی در صنایع‌دستی، برندینگ تبلیغات و فروش در صنایع‌دستی موضوعات این همایش بود.

موسوی اظهار کرد: صنایع‌دستی فرصتی کم‌نظیر برای اشتغال آفرینی است چون اشتغال در این حوزه به حجم سرمایه‌گذاری کمتر نیاز دارد و تولید ارزش افزوده بالایی دارد.

او با بیان این که هنرمندان خراسان رضوی در 92 رشته صنایع‌دستی فعالیت دارند، گفت: «با توجه به این که سالانه حدود 30 میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند تولید صنایع‌دستی با موضوع زیارت و مرتبط با زائر رونق گرفته است.

مدیر‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی تصریح کرد: «تاکنون 140 مهر اصالت برای هنرمندان خراسان رضوی دریافت شده است.

هم‌‎چنین مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی در این همایش با اشاره به نقش دولت در حمایت از توسعه اشتغال، تولید و کارآفرینی اظهار کرد: «دولت نباید مشتقیم اشغال ایجاد کند بلکه باید بهصورت غیرمستقیم زمینه را فراهم کند تا فعالیت‌های اقتصادی و اشتغال به صورت مردمی شکل گیرد.

محمدرضا عباس‌زاده افزود: «افرادی که در بازارشناسی، بازارسازی و برندسازی فعالیت می‌کنند اهمیت و نقش ویژه‌ای در توسعه اقتصادی و رشد و پیشرفت کسب و کارها دارند.

او تاکید کرد: « برای پویایی اقتصادی باید کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین عضو اقتصادی را با هم ببنیم و به هر دو توجه داشته باشیم تا موفقیت اقتصادی حاصل شود.

عباس‌زاده تفکر خلاق و اخلاق کارآفرینی را برای کارکنان و مدیران دولتی ضروری عنوان کرد و گفت: «ما در حوزه اقتصادی با مسائلی مواجه هستیم که آن در گفت و گو با کارآفرینان رفع می‌کنیم.

او با بیان این که پول پاشی ممنوع است درباره توزیع اعتبارات اظهار کرد: «با توجه به این‌که تصمیم گیری برای توزیع اعتبارات به استان واگذار شده، تسهیلات و اعتبارات را به مشاغل واقعی پرداخت کردیم و امسال استان خراسان رضوی مورد تشویق وزیر نیز قرار گرفت.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی تاکید کرد: «تصمیم گرفتیم که حتی اگر بودجه را برگشت بدهیم، تسهیلات را به افرادی پرداخت کنیم که بازار دارند، نه افرادی که بازار مشخص ندارند، به افرادی که بازار ندارند تسهیلات ارزان قیمت نمی‌دهیم بلکه باید از تسهیلات با نرخ بهره بالاتر استفاده کند.

هم‌چنین رضا حمیدی، مالک و مدیر مجموعه‌های چرم مشهد، فرش مشهد و حوله مشهد به بیان خاطراتی از فعالیت در حوزه کارآفرینی، صنعت و فعالیت‌های اقتصادی پرداخت و گفت: «قبل از آغار فعالیت اقتصادی باید بازار فروش آن بررسی و سپس برای تولید برنامه‌ریزی شود.»
این کارآفرین یکی از چالش‌های پیش روی صنایع‌دستی را بسته‌بندی عنوان کرد و افزود: «هرمندان صنایع‌دستی برای فروش بهتر آثار تولیدی باید بسته‌بندی مناسبی داشته باشند و آثار تولیدی را در بسته‌بندی مناسب ارائه کنند.

حمیدی افزایش دانش و استمرار آموزش را برای توسعه و بقای کسب و کارها ضروری عنوان کرد و گفت: «ایران از فرهنگ غنی برخوردار است و طراحی‌های مرتبط با صنایع‌دستی باید مبتنی بر این فرهنگ غنی باشد تا به وسیله آثار صنایع‌دستی این فرهنگ غنی را به دنیا معرفی و عرصه کنیم.

این پیشکسوت و فعال اقتصادی با بیان این که به برکت حضرت رضا (ع) مشهد از رونق اقتصادی برخوردار است، اظهار کرد: برای رونق اقتصادی مشهد باید به جاذبه‌های گردشگری روستاهای اطراف توجه شود و با توجه به حضور 30 میلیون زائر در مشهد فرصت مناسبی برای رونق اقتصادی وجود دارد.

او با بیان این‌که در مشهد به دنیا آمده و در این شهر بزرگ شده‌ام، تصریح کرد: «طی دوران فعالیت در حوزه تولید، صنعت و اقتصاد با چالش‌هایی مواجه بودم اما هیچ وقت نا امید نشده‌ام و با عشق و ارادتی که به مشهد و امام رضا (ع) دارم به مسیرم ادامه داده‌ام.

حمیدی تاکید کرد: «افتخار می‌کنم که مشهدی هستم و به دلیل ارادتی که به این آب و خاک دارم هر برند و فعالیت اقتصادی که راه‌اندازی کردم با نام مشهد بوده است.

در پایان با توجه به شاخص‌هایی از قبیل تعداد اشتغال ایجاد شده، نوآوری و خلاقیت در تولید و محصولات تعداد 7 نفر از هنرمندان و صنعتگران به‌عنوان برترین‌ها انتخاب و از آن‌ها تجلیل شد.

ادامه مطلب

عمرانی

 فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

منتشر شده

در

IMG 0788 -  فرماندار شهرستان مشهد: رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد

آئین افتتاح کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» شهرستان مشهد با حضور فرماندار مشهد، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن داوری، معاون استاندار و فرماندار شهرستان مشهد با بیان اینکه هفته کتاب مختص به یک بازه زمانی نیست،افزود: ما باید هر روز را روز کتاب بدانیم، چرا که امروز بر خلاف گذشته امروز قدرت در اختیار دولتهایی است که می توانند تولید علم و دانش کنند و نسلی دانا و آگاه پرورش دهند. امروز قدرت صرف داشتن ابزار آلات جنگی نیست بلکه در علم و آگاهی خلاصه می شود برای همین است که با پدیده جنگ نرم مواجه شده ایم.

داوری تصریح کرد: امروز رسانه ای قوی تر، محکم تر و موثرتر از کتاب وجود ندارد. کتاب نه تنها یک رسانه بلکه مولفه ای است که برای دیگر رسانه ها همچون تلویزیون، رادیو و … نیز تولید محتوا می کند.

وی افزود: باید سبک کار را تغییر دهیم. با همیت و تلاشی که در مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی می بینم امید دارم در آینده ای نه چندان دور، به تعداد تلفن های همراه در شهرستان مشهد کتابخانه وجود داشته باشد، تا مردم بتوانند به راحتی به کتاب دسترسی داشته باشند.

داوری بر تسهلگیری در دسترسی به کتاب تاکید کرد و گفت: وجود کتابخانه سیار نعمتی است که باعث ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق کم برخوردار و فاقد کتابخانه می شود. به عبارتی تغییر حالت کتابخانه راکد به سیار می تواند حرکت در مسیر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را سرعت بخشد.

وی در باره احداث کتابخانه در مناطق مختلف، اظهار کرد: نباید به دنبال اهدا و یا خرید زمین باشید، بلکه با استفاده از ظرفیت امکانی همچون مدارس و مساجد نیز می توان اقدام به احداث یک کتابخانه جدید کرد.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: کتابخانه های سیار با مراجعه به دستکم 5 روستا در واقع کار 5 کتابخانه مستقر را انجام می دهد. امروز خراسان رضوی و به ویژه شهرستان مشهد در میان کلان شهرهای کشور در این حوزه از جایگاه بالایی برخوردار است.

وی از افتتاح 2 کتابخانه سیار در شهرستان مشهد و 3 کتابخانه سیار در دیگر شهرستانهای استان خبر داد.

وی تصریح کرد: امروز یک بی قراری فرهنگی در جامعه ایجاد شده که این مسئله می تواند با برگزاری برنامه های فرهنگی همچون معرفی کتاب و بالاخص کتابهای تاریخی رفع شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد: افتتاح این کتابخانه موجب افزایش آگاهی و دانایی در بخش رضویه شود.

وی کتابخانه سیار را مانند بیبی دوره گرد عنوان کرد که در پی معالجه بیمار خود به واسطه کتاب است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی بر فضای خدمت رسانی کتابخانه های عمومی تاکید و خواستار همراهی بیشتر دستگاه های اجرایی در برگزاری برنامه های فرهنگی شد.

محمدرضا بدیع زادگان، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان مشهد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت پراکندگی کتابخانه های عمومی در سطح شهرستان مشهد، اظهار امیدواری کرد با گسترش راه اندازی کتابخانه های سیار گامی موثر در راستای اجرای عدالت اجتماعی و فرهنگی به منظور ارائه خدمات کتابخانه ای در جامعه برداشته شود.

 

گفتنی است، کتابخانه سیار «پیک دانایی 8» چهارمین کتابخانه سیار در سطح شهرستان مشهد است که در روستاهای بخش رضویه شهرستان اعم از سالار آباد، تپه سلام، جیم آباد، تنگلشور و آبروان به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد. این کتابخانه دارای بالغ بر 2000 نسخه کتاب است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

فرهنگی

سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 19 20 30 - سامانه هویت یکتا ملی ایرانیان درخراسان رضوی راه اندازی شد

 

مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی از آغاز به کار سامانه هویت یکتای ملی ایرانیان با عنوان( سهیم) و خدماتی که در این سامانه به صورت الکترونیکی و غیر حضوری انجام می‌شود، خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامحسین قنبری ،مدیر کل اداره ثبت احوال خراسان رضوی در جمع خبرنگاران گفت: اطلاع رسانی در خصوص سامانه مجازی و ارائه تسهیل خدمات به مردم از اهداف فعالیت این سامانه است.

 

قنبری افزود : پایگاه اطلاعات خانوار، مشاهده روابط سببی و نسبی شامل پدر مادر همسر و فرزند ، ثبت نام کارت هوشمند ملی : امکان ثبت نام و تعویض غیرحضوری کارت هوشمند ملی، درخواست تغییر نشانی: امکان ثبت غیرحضوری آخرین نشانی متقاضی در این مورد وجود دارد و درخواست صدور گواهی تجرد، درخواست ارسال انتخاب نام اخبار و اطلاعیه ها و ثبت شکایات و ثبت هرگونه انتقادات پیشنهادات و شکایت به صورت غیر حضوری قوانین و مقررات از خدمات این سامانه الکترونیکی و غیرحضوری می باشد .

 

وی درباره سیستم مکانیزه در استان خاطر نشان کرد : جمعیت بالای ۱۵ سال ، دو میلیون و ۵۱۲ هزار و۵۰۰ نفر شناسنامه مکانیزه صادر شده وهمچنین درهفت ماهه سال جاری نیز نام های ،امیرعلی ،محمد،علی ،امیرحسین وحسین بیشترین آمار را دراستان ودردختران : فاطمه ،زهرا ،رستا،زینب وحلما نی باشد.

 

وی گفت: میزان ولادت در ۷ ماهه سال جاری ۵۹ هزار و ۷۶۲ در استان و ۳۲ هزارو۵۹۵ مورد در مشهد و همچنین ۱۹ هزار و ۳۳۰مورد فوتی در استان و ۹ هزارو۹۴۴ نفر در مشهد بوده و  این در حالی است که ۶۲ هزار و ۵۸۲ مورد ولادت در استان در هفت ماه سال گذشته بوده است .

 

قنبری تصریح کرد : کارت های هوشمند ملی آماده تحویل، ۴ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۸۲۶ مورد می باشد و ۵۳ هزار نفردیگر برای کارت ملی هنوز هیچ اقدامی نکردند.

 

وی تعداد دفاتر فعال پیشخوان دراستان را ۱۰۹ دفتر عنوان کرد و افزود : همه این دفاتر برای ارائه خدمات های مختلف موظف به خدمت رسانی هستند.

 

گفتنی است درپایان برای استفاده از سامانه سهیم به ادرس sahim.sabteahval.irمراجعه کنند.

 

 

 

خبرنگار: سیده بهجت موسوی

ادامه مطلب

برترین ها