با ما همراه باشید

زیارت

وزیر کشور: زائران شهر مشهد محل اسکان خود را تدارک ببینند

منتشر شده

در

photo 2022 09 19 14 59 06 - وزیر کشور: زائران شهر مشهد محل اسکان خود را تدارک ببینند

وزیر کشور گفت: زائران مشهد الرضا در دهه آخر صفر تا حد ممکن محل اسکان خود را تدارک ببینند چون پیش بینی می شود حضور مردم در دهه آخر صفر گسترده باشد هر چند امیدواریم با کمک همه دستگاهها کمبود جدی نداشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمد وحیدی در جلسه قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران رضوی در دهه آخر صفر در مشهد افزود: از ظرفیت استانهای مختلف برای خدمات بهداشتی، درمانی، تغذیه و تسهیلات اسکان زائران رضوی در دهه آخر صفر در مشهد استفاده خواهد شد.

وزیر کشور گفت: تمهیدات خیلی خوبی اندیشیده و نیازمندیها ارزیابی و بخش زیادی از آنها تامین شده است و کمبودها باید در روزهای آینده تامین شود و با کمک و پیگیری همه دستگاهها که مشتاقانه در حال خدمت هستند امیدواریم مشکل مهمی نداشته نباشیم.

استاندار خراسان رضوی نیز افزود: در همه عرصه ها اصل، با حضور مردم است و ما هم زمینه را برای حضور مردم فراهم می‌کنیم و بر همین اساس یاری مجاوران در رفع مشکلات احتمالی زائران موثر است.

یعقوبعلی نظری ادامه داد: در آستانه دهه آخر ماه صفر در حال برنامه ریزی گسترده در راستای ایجاد شرایط مطلوب برای زائران در این ایام هستیم.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: در چند ماه اخیر در تلاش برای فراهم کردن و استفاده از همه ظرفیتها برای خدمت‌رسانی مناسب به زائران و عزاداران دهه آخر ماه صفر در مشهد مقدس هستیم، با توجه به پیش‌بینی تعداد زائران، لازم است تا از امکانات سایر استانها نیز استفاده شود.

نظری افزود: قرارگاه استانی دهه آخر ماه صفر در مشهد مقدس از چند ماه قبل تشکیل شده تا بتوانیم با سیاست گذاری و رویکردسازی وظیفه خود را به خوبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه نظارت بر قیمتها بسیار مهم است، اظهار داشت: در این راستا از ظرفیت بسیج اصناف استفاده می‌شود. نظارتها از اجحاف در حق زائران جلوگیری می‌کند. در چند مورد تخلف صنفی که مشاهده شد مبالغ اضافی که از زائران گرفته شده بود به آنها بازگردانده شده و با متخلفان برخورد شده است.

قائم مقام آستان قدس رضوی هم گفت: حضور میلیونی زائران دهه آخر صفر و خدمت رسانی به عزاداران نیازمند حمایت ملی است.

مالک رحمتی با بیان اینکه تامین اقلام اساسی و نیاز این جمعیت انبوه بسیار مهم است، افزود: خدمت رسانی مناسب مستلزم هماهنگی و همکاری همه دستگاهها و حمایت دولت است و امیدواریم بتوانیم به خوبی خدمت رسانی کنیم.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری خراسان رضوی هم گفت: با توجه به پیش بینی حضور میلیونی زائران در دهه آخر ماه صفر و نیاز به اسکان زائران، ساختمان های اداری موظف به اسکان زائران شدند.

حجت الاسلام حجت گنابادی نژاد با بیان اینکه شهرداری در نوروز امسال ظرفیت اسکان ۱۹ هزار نفر را داشت، افزود: شهرداری مشهد اکنون ۷۰ هزار نفر ظرفیت ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: پویش هم محله ای امام رضا(ع) نیز در ۱۳ منطقه و ۱۷۰ محله شهر مشهد در حال اجرا است که طی آن شهروندان منازل یا یک اتاق واحد مسکونی خود را در اختیار زائران قرار می‌دهند. رویکرد میزبانی در گذشته این شهر مردمی و بر اساس موقوفات، هیاتها بود و اکنون نیز همین‌گونه است و این ارتباط زائر و مجاور ارزشمند است.

 

 

منبع: اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

 

زیارت

مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد: شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 34 44 - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی مطرح کرد:  شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در مشهد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی از شناسایی 2969 خانه مسافر غیر مجاز در طرح ساماندهی خانه‌مسافرهای مشهد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدجواد موسوی،در جلسه با شهردار منطقه ثامن مشهد اظهار کرد:در اجرای این طرح که با حمایت فرمانداری مشهد اجرا شده تاکنون 1010 خانه‌مسافر ساماندهی و 321 واحد نیز با با توجه به این که شرایط مناسب و در خور شان زائر نداشته‌اند پلمب شده‌اند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان خراسان رضوی با اشاره به بررسی وضعیت خانه‌مسافرهای محدوده شهرداری منطقه ثامن اظهار کرد: شهرداری منطقه ثامن واحدهای اقامتی دارای تجاری موقت را با در نظر گرفتن شرایط ایمنی ساختمان به اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان مشهد معرفی و اداره گردشگری پس از بازدید مجوز فعالیت صادر کند.

موسوی با اشاره به اهمیت اطلاع‌رسانی از آثار تاریخی و فرهنگی این منطقه تصریح کرد: بافت پیرامون حرم مطهر رضوی داستان‌ها و روایت‌هایی از مهمان‌نوازی مردم مشهد را در دل خود دارد و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی زائران در محدوده شهرداری ثامن باید زائران و مسافران را برای دیدن و ابنیه تاریخی و شنیدن داستان‌های قدیم شهر مشهد هدایت شوند.

هم‌چنین ساسان نورین مقدم شهردار منطقه ثامن مشهد ضمن اعلام آمادگی این شهرداری برای همکاری بیشتر با اداره‌میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گزارشی از وضعیت زائرسراهای ارزان قیمت ارائه کرد.

در ادامه این جلسه پیرامون ساماندهی خانه‌مسافرها به منظور افزایش ظرفیت اقامت و ارائه خدمات بهتر در ایام نوروز ۱۴۰۲ بحث و تبادل‌نظر شد.

هم‌چنین حسین امیرکلالی ،رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد گفت: تعامل خوبی بین شهرداری مشهد به ویژه منطقه ثامن شکل گرفته و با همکاری شهرداری عملیات مرمتی سرای عزیزالله اف در حال انجام است.

او ادامه داد: بسته‌های در حال تدوین احیای پهنه‌های تاریخی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی از دیگر موضوعاتی است که در تعامل بین شهرداری و میراث‌فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

منتشر شده

در

01 2 - گنبد حرم مطهر بالاترین ساختمان منطقه در طرح تفصیلی جدید شهرمشهد

 

شهردار منطقه ثامن گفت:در طرح جدید تفصیلی ساختمان های منطقه ثامن نباید از گنبد بالاتر باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، ساسان نورین‌مقدم، شهردار منطقه ثامن در نشست خبری افزود: در طرح تفصیلی مصوب ساختمان نباید از گنبد بالاتر باشد و طی برگزاری جلسات با مالکان، آنها متقاعد شدند با تراکم جدید ساخت و ساز کنند.

وی افزود: خط قرمز ما سیما و منظر است و در مذاکرات خط آسمان و بخشی که ساختمان در پشت زمینه گنبد یا در مسیر دید گنبد باشد تاحدودی مورد توافق قرار گرفته است .

وی گفت:برنامه تحول منطقه ثامن شامل حفظ و احیا میراث فرهنگی در حریم شهر، تقویت اقامت و سکونت در حریم رضوی، گسترش خدمات عمومی و ایمنی، توسعه اماکن مذهبی، گسترش مجتمع‌های بهداشتی، مدیریت حمل‌ونقل و دسترسی پذیری، گسترش فضای سبز و ارتقا پیاده محوری در حریم رضوی می‌شود.

نورین مقدم خاطر نشان کرد: وضعیت ترافیکی مشهد در هسته مرکزی در طرح تفصیلی چالش این بخش است زیرا دخالت در حوزه تاریخی مانند بافت مدرن نیست؛ باید به سمت روش های مدریریت ترافیک برویم و تقویت پیاده‌محوری در محدوده حرم مطهررا در دستور کار داریم.

وی افزود: در بافت اطراف حرم مطهر۱۲ هزار پلاک موجود است که طی سال‌های مختلف بیش از ۶ هزار پلاک آن برای توسعه و ساخت‌وساز تملک شد؛ از ۶ هزار پلاک موجود دیگر در این بافت حدود ۲ هزار پلاک خانه‌مسافر و مجتمع‌های اقامتی هستند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت: برای حمایت ساکنان منطقه وام ویژه به میزان ۶۰۰ میلیون تومان به متقاضیانی که می‌خواهند در محدوده بافت پیرامون حرم مطهر رضوی املاک و قطعات با کاربری مسکونی بسازند، داده می‌شود؛ برای خانه‌های تاریخی و به خانه مسافرها تا سقف ۲۰ میلیارد تومان وام اعطا می‌شود.

 

نورین‌مقدم تصریح کرد: ۱۳۰ اثر واجد ارزش تاریخی و بیش از ۳۰ اثر ثبت شده تاریخی در این محدوده وجود دارد.

 

وی درباره اقدامات مشارکتی مردم در پروژه‌های شهری منطقه ثامن گفت: تعدادی پروژه مشارکتی با مردم وجود دارد که درتلاش هستیم تا به پایان برسد.

شهردارمنطقه ثامن افزود: مدل های گفت‌وگو با سرمایه گذار این است که زمین را مالک تامین و پروانه و وام توسط ما ارائه می‌شود؛ در حال حاضر مدل موفقی در سرمایه گذاران بخش نظام سرمایه خرد وجود ندارد.

 

وی گفت: فرآیند بانکی طی شده و همکاران در حوزه اقتصادی به شدت دنبال این موضوع هستند تا مجوز انتشار اوراق را تا پایان سال دریافت کنند و برای عدد هزار میلیارد تومان درحال برنامه‌ریزی هستیم.

 

نورین مقدم درباره وضعیت ساختمانهای ناایمن خاطرنشان کرد: ساختمان های نا ایمن در منطقه دو گروه هستند، اول آن‌هایی که مجوز و پروانه و پایانکار دارد ولی تاسیسات آن به روز نیست و دوم ساختمان های در حال اخذ پروانه است که پیگیری ساختمان های دسته اول در حوزه مسئولیت معاونت خدمات شهری است؛ در بخش دوم نیز برخی پذیرفته و برخی سختگیری می‌شود تا به استانداردها و ایمنی برسند.

 

شهردار منطقه ثامن گفت:برای ساماندهی بافت حرم مطهر چهار طرح ارایه شده که اخرین طرح مصوب ابلاغی یا همان حریم رضوی مدنظر ما است.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

زیارت

نشست المزار با موضوع؛ کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2022 12 17 12 16 41 - نشست المزار با موضوع؛  کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی برگزار شد

سومین نشست پژوهشی المزار با موضوع کندوکاو در نظام موضوعات زیارت پژوهی در دانشگاه علوم اسلامی رضوی با حضور  شهرستانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، معاونت پژوهش و انجمن علمی گروه علوم اجتماعی دانشگاه رضوی، در راستای نشست‌های پژوهشی «المزارِ»، سومین نشست المزار را به موضوع «کندوکاو در نظام موضوعات زیارت‌پژوهی» اختصاص داد و میزبان دکترسیدحسین شهرستانی، مدیر گروه حکمت هنر پژوهشکدۀ فرهنگ و هنر اسلامی شد.

از آنجایی که زیارت، یکی از مهمترین مولفه‌های سرنوشت‌ساز در مشهد در طول تاریخ بوده است و در دورۀ معاصر نیز شاهد گسترشِ کمی و کیفی آن بوده‌ایم وی در این نشست به ارائۀ نظام موضوعات پژوهشی در حوزۀ زیارت با تاکید بر مطالعات اجتماعی زیارت پرداخت.

در این جلسه مسئله زیارت از ابعاد مختلف با طرح مصداق مورد بررسی قرار گرفت از بعد نهاد اقتصادی مسائل وقف، نذر و وجوهات شرعی، از بعد فرهنگی، ملی و دینی و از بعد نظری، فقهی و حدیثی و مرز و نزاع با سلفی ها مطرح شد.

از بعد سیاسی، مسائل بین الملل، حقوقی و مدیریتی بقاع متبرکه و از بعد هنر، معماری کاشی کاری و آیینی و از بعد جامعه شناسانه، کنش اجتماعی بررسی شد.

مباحثی همچون نهاد های اجتماعی بحث مهم مدیریت زیارت در کشور، زیارت مساله مهم تمدن های بزرگ حتی در ادیان و آیین های دیگر و نیز شمول زیارت از مبنایی ترین تا اجرایی ترین امور در ادامه این جلسه مطرح شد.

در بخشی دیگر از این نشست علمی به زیارت در مفهوم سنت که دارای بارعمیقی است و شامل مسائل فلسفی، معرفتی، دینی واجتماعی و فرهنگی می شود، اشاره شد.

در ادامه مقایسه زیارت با میراث مطرح شد که زیارت از جهت پیوند با گذشته و استمرار حیات، متفاوت و کامل تر از میراث عنوان شد.

 

 

منبع:روابط عمومی دانشگاه علوم اسلامی رضوی

ادامه مطلب

برترین ها