با ما همراه باشید

عمرانی

وضعیت پیشرفت پروژه های طرح تحول حاشیه شهر مشهد بررسی شد

منتشر شده

در

1 5 - وضعیت پیشرفت پروژه های طرح تحول حاشیه شهر مشهد بررسی شد

 

وضعیت پیشرفت پروژه های طرح تحول حاشیه شهر مشهد که مرداد ماه امسال در چهار بخش ستاد بازآفرینی شهری ایران، دستگاه های اجرایی، شهرداری مشهد و نهادهای عمومی، مردمی و خیرین مصوب شده بود در نشستی با حضور استاندار و مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی بررسی شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، عباس یوسف زاده، مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی در حاشیه این جلسه گفت: با توجه به تصویب سند تحول حاشیه شهر مشهد با 203 پروژه و اعتباری بالغ بر 71000 میلیارد ریال، میزان پیشرفت، گلوگاه ها و مواتع در نشستی مشترك با معاون عمراني استاندار، فرماندار و شهردار مشهد مطرح و راهکارهای پیشنهادی مطرح شد.

 

یوسف زاده افزود: با توجه به مصوبه ستاد ملی بازآفرینی شهری، 136 پروژه جهت حاشیه شهر مشهد از محل فروش بخشي از اراضي شركت بازآفريني شهري ايران تعریف شده که در فاز اول 40 پروژه در قالب طرح تحول گنجانده شده است.

 

وی با اعلام اینکه این ۴۰ پروژه شامل ۹ طرح روشنایی معابر (شرکت توزیع برق مشهد)،۲۲ طرح بهداشتی و درمانی (دانشگاه علوم پزشکی مشهد)، یک طرح شرکت آب و فاضلاب، ۳ طرح احداث کلانتری، ۲ طرح احداث مرکز سلامت اجتماعی بانوان ، 2 پارك و فضاي سبز و یک طرح پروژه مجتمع قضایی شرق مشهد در شهرک رجایی است، یوسف زاده اضافه کرد؛ با توجه به تحویل نقشه ها و اسناد توسط برخی دستگاه های بهره بردار و پیگیری الباقی موارد از طریق اداره کل راه و شهرسازی استان، از اجرای طرح ها با اعتباری به مبلغ 9158 میلیارد ریال تا افق ۱۴۰۴ خبر داد.

 

در اين جلسه نماينده سازمان بازآفريني شهرداري مشهد گزارشي از وضعيت پيشرفت پرو‍‍ژه هاي دستگاه هاي اجرايي در 8 پهنه حاشيه شهر مشهد ارائه کرد.

بر پایه این خبر: سمانه نصراللهی ، سرپرست اداره برنامه ریزی و مسکن و بازآفرینی شهری اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گزارش اجمالی از اقدامات پروژه های بازآفرینی حاشیه شهر مشهد، تحویل 2000 تن قیر رایگان در هشت پهنه حاشيه شهر مشهد به شهرداری مشهد، صدور 197 پروانه رایگان بالغ بر 100 میلیارد ریال تا آذر ماه 1401، ارایه تسهیلات بازآفرینی در سال 1400 در غالب 106 پروژه به تعداد 766 واحد كه از محل اعتبارات 1400 تا شهریور 1401 ارایه کرد.

 

 

منبع: اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

اقتصادی

طرحهای برق‌رسانی خراسان رضوی با هفت هزار میلیارد ریال اعتبار آماده بهره‌برداری است

منتشر شده

در

170150374 - طرحهای برق‌رسانی خراسان رضوی با هفت هزار میلیارد ریال اعتبار آماده بهره‌برداری است

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: ۱۰ طرح بزرگ برق رسانی شهری و روستایی با اعتبار هفت هزار و ۸۹۶ میلیارد ریال همزمان با دهه فجر امسال در شهرستانهای مختلف استان آماده بهره‌برداری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،حسن ذبیحی ، در تشریح این طرحهاافزود: عملیات اجرایی طرحهای فوق در سال جاری آغاز شده که خوشبختانه همه آنها در چهل و چهارمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی بهره برداری می شود.

 

وی اظهار داشت: تبدیل یکهزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف سیمی به کابل خودنگهدار به منظور افزایش کیفیت برق تحویلی به مشترکین و پیشگیری از سرقت شبکه های سیمی از مهمترین طرحهای شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی در سال جاری است که برای اجرای آن ۲ هزار و ۱۰۰میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

 

ذبیحی توسعه شبکه برق در قالب “احداث شبکه فشار متوسط، نصب پست و احداث شبکه فشار ضعیف” به منظور تأمین برق بیش از ۲۰ هزار مشترک جدید شهری در شهرستانهای تابعه شرکت توزیع برق خراسان رضوی با اعتبار هزار و ۵۰ میلیارد ریال را از دیگر طرحهای آماده بهره برداری در دهه فجر امسال برشمرد.

 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: همزمان با دهه فجر امسال طرح بهارستان (اصلاح و بهسازی شبکه روستایی) شامل جابه جایی پایه های برق، رفع افت ولتاژ، بازسازی شبکه های فرسوده و اصلاح روشنایی معابر در ۴۰۰ روستای استان در مجموع با اعتبار ۹۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

 

وی بیان کرد: توسعه شبکه های برق روستایی نقاط مختلف خراسان رضوی به منظور تامین برق مشترکین جدید به طول ۳۸ کیلومتر در بیش از ۲۰۰ روستای سطح استان با اعتبار ۱۷۲ میلیارد ریال از دیگر طرحهای آماده بهره برداری در دهه فجر امسال است.

 

مهندس ذبیحی برق رسانی به خانوارهای عشایری کوچ رو از طریق توزیع ۵۰۰ دستگاه سامانه خورشیدی قابل حمل در شهرستانهای نیشابور، سبزوار، قوچان، چناران، بردسکن، خواف، درگز، سرخس و کلات در مجموع با اعتبار ۵۹ میلیارد ریال را از دیگر طرحهایی برشمرد که در دهه فجر آماده بهره برداری است.

 

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی گفت: برق رسانی به ۹ روستای بدون برق در شهرستانهای قوچان، بجستان، جوین و گناباد با اعتبار ۱۳۵ میلیارد ریال، هوشمندسازی بیش از ۶ هزار کنتور مشترکین پرمصرف به منظور مدیریت بهتر بار با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال و نصب ۷۵ دستگاه کلید قابل قطع از راه دور در فیدرهای کشاورزی با اعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال از دیگر طرحهای آماده بهره‌برداری در دهه فجر امسال استان است.

 

وی بیان کرد: همزمان با دهه فجر امسال احداث ۴۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط و نصب ۶۵ دستگاه کلید و ۱۵۰ دستگاه تابلو کنترل به منظور افزایش قابلیت اطمینان و کاهش خاموشی ها و توسعه اتوماسیون شبکه در خراسان رضوی با اعتبار ۴۵۰ میلیارد ریال به بهره برداری می رسد.

 

ذبیحی گفت: تامین برق بیش از ۳۰۰ واحد خصوصی شامل واحدهای تولیدی، صنعتی و کشاورزی در مجموع با اعتبار ۲ هزار میلیارد ریال، از دیگر طرحهای آماده بهره برداری خراسان رضوی در این ایام است.

 

 

منبع:ایرنا

ادامه مطلب

عمرانی

افتتاح بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن خراسان رضوی در دهه فجر

منتشر شده

در

مهندس منصوري - افتتاح بیش از ۱۰۰۰ واحد مسکونی نهضت ملی مسکن خراسان رضوی در دهه فجر

 

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: امسال بنا به برنامه ریزی‌هایی که انجام شده امید است که ۱۰۸۶ واحد از پروژه‌های نهضت ملی مسکن طی دهه فجر در استان افتتاح شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمدعلی منصوری، معاون مسکن و ساختمان اداره کل با اعلام این خبر اظهار کرد: طبق برنامه ریزی‌های انجام شده از بین پروژه‌هایی که در سطح استان در حال عملیات اجرایی هستند، امید است که ۱۰۸۶ واحد از پروژه‌های انبوه سازی نهضت ملی مسکن در دهه فجر امسال افتتاح شوند که از این تعداد، ۶۱ واحد در گناباد، ۲۰ واحد در سبزوار و ۱۰۰۵ واحد هم در گلبهار آماده شده و در عملیات بهره‌برداری به متقاضیان تحویل داده خواهد شد.

 

وی افزود: طبق تصمیماتی که گرفته شده و هماهنگی‌هایی که با وزیر راه و شهرسازی داشته‌ایم، طبق بخشنامه‌هایی که وجود دارد متقاضیان در مرحله پیش از تخصیص واحد باید مبلغی بالغ بر ۴۰ میلیون تومان را پرداخت می‌کردند که خوشبختانه با مصوبه شورای مسکن استان و تاییده وزیر راه و شهرسازی توانستیم این شرط را برای شهرهایی که کمتر از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند را حذف کنیم.

 

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی اضافه کرد: در واقع با این کار می‌توانیم واگذاری زمین‌ها، تخصیص قطعات ویلایی و یا واحدهای آپارتمانی را بدون الزام ۴۰ میلیون تومان انجام دهیم، این در حالی است که تلاش داریم تا بتوانیم این مصوبه را برای شهرهایی که بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند هم تعیمم دهیم و بدون تحقق شرط ۴۰ میلیون تومان واریزی تخصیص واحد و یا قطعه زمین را انجام دهیم.

 

منصوری تصریح کرد: البته حذف ۴۰ میلیون تومان اولیه به منزله این نیست که به هیچ عنوان از متقاضی آورده‌ای دریافت نخواهد شد؛ بلکه به منزله فراهم شدن زمینه تاخیر در اجرای پرداخت آورده متقاضی است، زیرا به هر حال اجرای عملیات آماده سازی در سطح سایت‌های نهضت ملی از محل آورده‌های متقاضی باید انجام شود و متقاضیان در مرحله بعد و به فراخور شرایط اقتصادی باید سهم آورده خود را پرداخت کنند تا عملیات آماده سازی به موقع انجام شود.

 

وی با اشاره به تعداد واحدهای واگذار شده به متقاضیان برای نهصت ملی مسکن گفت: تا امروز حدود ۴۰ هزار واحد که درصد زیادی از آن به صورت قطعات ویلایی و به شکل گروه ساخت برنامه‌ریزی شده وارد مرحله قرعه کشی شده است، بدین منظور که برای افراد واحدها یا قطعات مشخص شده‌اند.

 

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی ادامه داد: از این رقم حدود ۳۷ هزار و ۴۰۰ واحد در حال انجام عملیات اجرایی توسط مردم در قالب گروه‌های ساخت توسط انبوه سازان است که سعی می‌کنیم طبق برنامه و زمانی که تعیین شده عملیات اجرایی آن‌ها به اتمام برسد.

 

 

منبع: اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اقتصادی

ماموريت امنطقه4 عملیات انتقال گازایران انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است

منتشر شده

در

C13A7764 scaled - ماموريت امنطقه4 عملیات انتقال گازایران انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران گفت: ماموريت این منطقه، انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد کامل ، مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران در نشست خبری افزود: شركت انتقال گاز ايران به منظور تسريع در انجام وظيفه خطير انتقال بهينه گاز و حفظ سرمايه های ملی، به 10 منطقه عملياتی تقسيم شده است.

وی خاطر نشان کرد: منطقه 4 با دارا بودن بيش از 5 هزار و 800 کیلومتر خط لوله،7 مركز بهره برداری و 3 ايستگاه تقويت فشار گاز در گستره سرزمينی به وسعت بيش از 398 هزار كيلومتر (كمی بيشتر از کشوری مانند فرانسه) به عنوان اولین منطقه انتقال گاز كشور به لحاظ طول خطوط لوله و دومین منطقه از نظر وسعت سرزمینی، در محدوده عملياتی استان های خراسان رضوی، شمالی، جنوبی و قسمت عمده ای از استان های سمنان و بخشی از استان گلستان، به عنوان قلب تپنده صنعت گاز در بخش شمال شرق كشور، وظيفه ارائه خدمات انتقال گاز مستمر و مطلوب را بر عهده دارد.

 

کامل گفت: ماموريت این منطقه، انتقال پاك، پايدار، ایمن و بهره ور گاز طبیعی است و در این ایام روزانه در حدود 105میلیون متر مکعب توسط این منطقه منتقل که بخش عمده ای آن در مجموعه ی بیش از 149شهر، 140بخش، 312 دهستان و 14 هزار روستای تابعه این منطقه و همچنین مصرف کننده های عمده شامل نيروگاه شريعتی، نيروگاه مشهد، نيروگاه طوس، نيروگاه نيشابور، نيروگاه شيروان 1و2، نيروگاه فردوسی و نیز نيروگاه قائن، پتروشيمی بجنورد، فولاد خراسان، سيمان مشهد، ريخته گری جاجرم، صنايع آلومينيوم، سيمان زاوه، سيمان قائن و همچنین فولاد نيشابور دراستانهای تحت پوشش این منطقه، مصرف میشود و در مجموع 10 ماه ابتدایی سال جاری، قریب به 24 میلیارد مترمکعب گاز توسط این منطقه منتقل شده است.

 

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گازایران افزود: منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران، رشد نزدیک به 100 درصدی عملیات پیگرانی در 10 ماه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه را یکی از اقدام های مهم منطقه به منظور بالا بردن ظرفيت انتقال گاز در این منطقه برعهده دارد.

 

وی گفت: در بخش ایمنی خطوط لوله انتقال گاز و حفظ حریم آن،از ابتدای سال جاری تاکنون بیش ازپنج هزار و 600 کیلومتر نشت یابی در مسیر خطوط لوله منطقه انجام شده كه نشت های زيرزمينی از خطوط لوله و همچنین نشت از شيرهای مدفون مشاهده و گزارش شده و اقدام لازم نسبت به رفع آن انجام شده است.

وی با بیان اینکه در 10 ماه نخست سال جاری بیش از 1600کیلومتر پیگرانی تمیزکننده انجام شده اظهارکرد: با توجه به اينكه عمليات های تعميراتی و پشتيبانی قاعدتا بایستی در ايامی انجام شوند كه مصرف گاز در حداقل میزان ممكن باشد، اين منطقه نيز از ابتدای سال به صورت متناوب و از ابتداي مردادماه به صورت متمركز، به اجراي عمليات های تعميراتی مهم مانند تعمیر 240 نقطه عیوب گزارش شده را انجام داده است.

کامل خاطر نشان کرد:از نتایج پ‍یگرانی هوشمند خط 30 اینچ سرخس/نکا، رفع نشتي از خط 20 اينچ نیشابور، تعميرات پيگ سيگنالر لانچر تقويتی 16 اینچ و رسيور تقويتی30 اینچ ديزباد-تربت حيدريه، تعويض دو شاخه لوله در خط 16 اينچ كلات/ درگز، ايجاد مسير بای پاس برای شير انتهای خط نيروگاه طوس و فردوسی، رفع نشت ايستگاه لانچر خط تقويتی اسفراين، رفع نشتی از خط 30 اينچ جنوب خراسان، رفع نشتی از 9 نقطه خطوط 8 اینچ شاهرود/ دامغان و سمنان/ دامغان و تعویض پوشش به میزان 2 هزار و 500 متر در سطح خطوط لوله منطقه اقدام کرد و همچنین تعميرات اساسی تاسيسات تقويت فشار گاز، طبق برنامه با موفقيت انجام و جهت بالا بردن ضريب اطمينان آمادگی تاسيسات تقويت فشار تعمیرات PM و CM (تعميرات پيشگيرانه) نيز با اجرای بیش از 6825 دستور کار، طبق برنامه به اتمام رسيده وعلاوه بر آن، اقلام يدكی مورد نياز تاسيسات نیز تهيه شده است.

وی با توجه به اقدامات انجام شده در حوزه انتقال گاز در زمان پیک مصرف و خصوصا در سرمای اخیر گفت: در حرکتی ابتکاری، 19 اکیپ شبانه روزی با حضور در نقاط بحرانی به شکل آماده باش 100 درصدی، آماده خدمت رسانی و انجام وظایف محوله از سوی دیسپچینگ ملی گاز و مرکز کنترل و راهبری گاز در منطقه بودند و با کمک این گروه های عملیاتی، توانستیم تا حد قابل ارائه ای گاز مصرفی هموطنان را در حوزه منطقه ای تامین کنیم.

مدیر منطقه 4 عملیات انتقال گاز ایران با عنوان اینکه در شرق کشور کمبود گاز به علت کمبود در تولید وپالایش آن نبوده ، تصریح کرد: علت افزایش مصرف گاز بارش برف و برودت شدید هوابه لحاظ شدت, مدت و وسعت فراگیری آن نسبت به سال گذشته بوده است و این درحالی اتفاق افتاد که با تلاش شرکت های بالادستی، تولید گاز تا حدودی افزایش نیز داشته است.
وی افزود: افت فشار گاز ارتباط مستقیم با مقدار مصرف دارد و وقتی مصرف بیشتر می‌شود بدیهی است که افت فشار گاز بیشتر و به تبع آن، ظرفیت شبکه کاهش یابد.

 

کامل با اشاره به اینکه اولویت عملیات انتقال گاز تأمین گاز مشترکان خانگی و مردم است و هر کجا نیاز باشد گاز صنایع غیرضروری توسط شرکت های گاز استانی قطع میشود، تاکید کرد: صنایع با دارا بودن تجهیزات سوخت دوم بایستی آماده باشند تا در ماه‌های سردسال و با افزایش مصرف گاز در بخش خانگی، سوخت دوم را جایگزین کنند.

 

مدیر منطقه با توجه به پراكندگي حوزه عملياتي منطقه 4 و ويژگي‌هاي خاص آن، اظهار داشت: با در نظر گرفتن وابستگي مردم و صنايع به انرژي گاز و عدم امكان انفكاك اين نعمت الهي از زندگي روزمره مردم، از همه هموطنان تقاضا داریم تا با مدیریت مصرف انرژی، ما را در خدمت رسانی بهتر همراهی کنند.

 

560 میلیارد ریال صرفه جویی تنها با تعمیر آنلاین دو شیر 42 اینچ

 

وی همچنین با اشاره به اقدام‌های انجام ‌شده در حوزه خوداتکایی و تحقق شعار امسال در منطقه ۴ عملیات انتقال گاز، تصریح کرد: از نکات مهم دیگر در این منطقه، پی ریزی فرهنگی استقرار رویکرد مطلوب «طرح تعمیر به جای تعویض» است که با بهره‌گیری از توانمندی داخلی در حوزه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت شرکت‌های‌ دانش‌بنیان برای نخستین‌بار در کشور و در این منطقه رخ داد و ما دراین مسیر موفق به بومی‌سازی تعمیرات بیش از 150 مورد شیر آلات در سایزهای مختلف با صرفه جویی حدود 220 میلیارد ریالی از جمله شیرهای توپی تمام جوشی در انواع و سایزهای مختلف شدیم که این مهم بهمراه تعمیرات آنلاین ایران را در کنار سه کشور دیگر جهان که این دانش را منحصرا در اختیار داشتند، قرار داد که این موضوع مصداق عینی شعار سال یعنی «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین»، است.

کامل با بیان اینکه این مهم در دو بخش تعمیرات کارگاهی و تعمیرات در حین سرویس شیرآلات خطوط انتقال گاز فشار قوی تاکنون به طور کاملاً تخصصی و با صرف هزینه گزاف توسط تعداد محدودی شرکتهای خارجی در سطح سه کشور انجام می‌شد که به این منطقه به این دانش نیز دست یافته و به همت متخصصان داخلی، موفق به بومی‌سازی آن شده است.

مدیر منطقه ۴ عملیات انتقال گاز تصریح کرد: برآورد تقریبی در این حوزه، صرفه‌جویی 56 میلیارد تومانی تنها در دو مورد تعمیر آنلاین شیر آلات بر روی خط 42 اینچ ناشی از عدم نیاز به تخلیه حجم وسیعی از گاز به منظور تعویض شیرها است، ضمن آنکه افزایش کیفی موارد مربوط به HSE به دلیل رفع نشتی‌های داخلی ( پاسی) شیرآلات نصب‌شده در خطوط، از دیگر مزایای این روش است.

 

انجام 16 هزار کیلومتر بازدید توسط کارشناسان حریم خطوط لوله

وی با بیان اینکه تجاوز به حریم خطوط لوله، یک دغدغه‌ مشترک و قابل تعمیم بین تمامی مناطق عملیاتی محسوب می‌شود و این منطقه نیز از آن بی‌نصیب نیست، افزود: ازابتدای امسال با تلاش واحد کنترل حریم و پشتیبانی واحدهای ستادی و با افزایش نیروها و گشت کنترل حریم، حدود ۱۶۲۸۰ کیلومتر بازدید و کنترل حریم خطوط لوله گاز داشتیم که به‌طور میانگین هر خط لوله منطقه بیش از سه بار مورد بازدید قرار گرفته است.

کامل ادامه داد: صدور اخطاریه کتبی به متجاوزان حریم‌ خطوط لوله، رفع تجاوز به حریم‌ خطوط لوله، بازدید و بررسی اولیه و تهیه چک‌لیست کروکی حریم برای استعلام و مراجعه به سازمان‌ها و اداره‌های دولتی و یا خصوصی برای افزایش تعاملات سازمانی، از عمده اقدامات بخش حفاظت حریم منطقه است.

مدیر منطقه چهار عملیات انتقال گاز با اشاره به اجرای 16 مورد حکم و دستور قضایی مبنی بر تخریب اماکن ساخته شده در حریم خطوط لوله گاز، توسط این منطقه در سال جاری است.

 

خبرنگاران خراسانی با حضور در ستاد، دیسپچینگ، ایستگاه تقویت فشار گاز رضوی و کارگاه تعمیر شیر آلات منطقه 4 عملیات انتقال گاز، با ظرفیت های انتقال گاز در شمال شرق کشور آشنا شدند.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

برترین ها