با ما همراه باشید

سلامت

ویلچر در ایران استاندارد جهانی ندارد!

منتشر شده

در

photo 2021 12 07 13 29 54 - ویلچر در ایران استاندارد جهانی ندارد!

 

مدیر کل توانبخشی هلال احمر کشور در مشهد گفت: تولیدات ویلچر در ایران با استانداردهای جهانی فاصله دارد و در واقع متاسفانه تولید ویلچر استاندارد عالی در کشور برای معلولان مختلف نداریم.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  پیمان پیشگاهی ، مدیر کل توانبخشی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در آیین اختتامیه دوره بین المللی تجویز، کار و طراحی، تعمیر و نگهداری ویلچر در مشهد اظهار کرد: در حال حاضر در پروژه ای ویژه با معاونت علمی ریاست جمهوری و با حضور تعدادی شرکت دانش بنیان درحال تولید ویلچر متناسب با معلولان مختلف و نیز برخی محصولات مانند دست الکترونیک هستیم.

 

وی افزود: در سال 2014 سازمان بهداشت جهانی برنامه برای گسترش خدمات توانبخشی تدوین کرد و نظام سلامت کشور ما که در راس آن وزارت بهداشت، درمان و توانبخشی است، درصدد برنامه کشوری توانبخشی برای بهینه سازی و ارتقای خدمات توانبخشی برآمده است.

 

مدیر کل توانبخشی هلال احمر کشور با بیان اینکه بخش مهم و عنصر موثر در توانبخشی کشور هلال احمر است، خاطرنشان کرد: بنیانگذار توانبخشی در کشور ایران هلال احمر بوده که از سال 1340 تاکنون همچنان درخدمت مردم است.

 

وی افزود: درحال حدود 200 واحد توانبخشی در کشور داریم که در رشته های مختلف خدمت میکنند و در این میان، مراکز توانبخشی هلال احمر، گسترده ترین، جامعترین و پیشرفته ترین مراکز توانبخشی در کشور است.

 

دکتر پیشگاهی اعلام کرد: پایه خدمات توانبخشی تخصصی جمهوری اسلامی هلال احمر است که در حال گسترش است.

 

وی اظهار تاسف کرد: مبحث وسایل کمک حرکتی در دنیا مقولی حائز اهمیت و جدی است که در کشور ما مغفول واقع شده و الان همت جدی در وزارت بهداشت برای پوشش و پرکردن این خلا وجود دارد.

 

به گفته مدیر توانبخشی هلال احمر کشور، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی به عنوان مشاور وزارت بهداشت، درمان و توانبخشی در این زمینه نقش خودش را تدوین برنامه و توسعه و استانداردسازی و به روز رسانی محصولات کمک حرکتی و توسعه علمی، تجویز و آموزش نحوه استفاده درست و ارائه برنامه برای تجهیزات توانبخشی می داند.

 

وی با اشاره به لزوم دغدغه و تلاش در استانداردسازی وسایل حرکتی گفت: دوره حاضر به میزبانی خراسان رضوی با حضور سالامون از هلال احمر سوریه بعنوان مدرس و نیکولاس دنیل کارشناس توانبخشی صلیب سرخ در ایران و مرعشیان کارشناسی صلیب سرخ در امور توانبخشی و خانم سعیدی کارشناس توانبخشی دایر شد که نحوه صحیح ساخت و تجویز ویلچر و آموزش استفاده در زندگی معلولان را در سطح حرفه ای ویژه مربیان آموزش داد.

 

پیشگاهی افزود: در این دوره تربیت مربی، همکارانی که در آزمونهای کمیته بین المللی صبیب سرخ شدند برای تکمیل دوره انتخاب و در دوره شرکت کردند و قرار است به عنوان مربی، شاخص های این علم و فن را همراه با پایه های علمی در کشور توسعه دهند.

 

 نوآوری در توانبخشی

همچنین سرپرست جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در این آیین تاکید کرد: مرکز توانبخشی هلال احمر با مدیریت دکتر پیشگاهی هر دوره با نوآوری، توانمندی جدیدی را مطرح کرده و پیشگام و خط شکن در خدمت به مخاطبان بوده است.

 

سیدآرش سیدصالحی افزود: تیم توانمندی در واحد تحقیق و توسعه یا Research and Development که گاهی به صورت مخفف R&D هم مورد استفاده قرار می گیرد در توانبخشی هلال احمر مانند خانم دکتر رشیدزاده به نوعی عهده دار طرحهای تحقیق و توسعه ملی در این زمینه شدند که ثمرات ارزشمندی داشته و برکات بسیاری خواهد داشت.

 

وی طرح جامع توانبخشی را حاصل سالها کار و تجربه توانبخشی هلال احمر دانست که در دوره های آموزشی نیز ارائه و زمینه به کار گیری آنها فراهم می شود.

 

وی همچنین از حضور و همراهی اساتید بین المللی و 11 نفر کاردرمانگرهای مجرب هلال احمر استانهای مازندران ، اصفهان ، تهران ، سمنان و خراسان رضوی در مشهد قدردانی کرد.

 

گفتنی است، دوره اول آموزش ویلچر در سال 98 در تهران برگزار شد که بخشی از کارکنان توانبخشی جمعیت هلال احمر در آن دوره شرکت کردند.

 

منبع:روابط عمومی جمعیت هلال احمر خراسان رضوی

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

سلامت

تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 15 39 53 - تولید پودر تزریقی سفکوئینوم سولفات با نام تجاری سفاکتان برای اولین بار در کشور

پودر تزریقی ” سفکوئینوم سولفات ” با نام تجاری ” سفاکتان ” یکی از جدیدترین آنتی بیوتیکهای دامی و نسل چهارم سفالوسپورنپین ها برای اولین بار در کشور توسط شرکت داروسازی نصر فریمان، شرکت دانش بنیان داروسازی دامی تولید و به بازار عرضه شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان گفت:سفکوئینوم سولفات بصورت پماد پستانی برای دام ها در داخل ایران تولید و مصرف می شود ولی فرم تزریقی این دارو که در گذشته  سوسپانسیون تزریقی 2.5 درصد و با نام تجاری کوباکتان وارد کشور می شد ، امروز بدلیل تحریم ها دیگر وارد نمی شود و ما با تکیه بر توان داخلی این نیاز دارویی دامی کشور را برطرف کردیم.

وی افزود : انتخاب این محصول به دلیل مصرف بی رویه آنتی بیوتیک های خانواده پنی سیلین ها در دام ها و ایجاد مقاومت دارویی منجربه درمان طولانی تر و بی اثر، بوده و خانواده سفالوسپورین ها که نسل جدید آنتی بیوتیک ها می باشند و سابقه مصرف طولانی در ایران ندارند باعث شده حیوانات در درمان مقاومت نشان نداده و درمان بصورت قطعی و موثر انجام شود.

ناصری گفت : مزایا و ویژگی این دارو دوره پرهیز از مصرف بسیار کوتاه آن است و همین امر سبب گردیده شیر و گوشت دام پس از مدت کوتاهی قابل مصرف انسانی باشد.

وی افزود: ما امروز می توانیم نیازهای دارویی دامی در کشور را با اتکا به دانش فنی بومی و استفاده از ظرفیت های داخلی، دانشمندان و نخبگان کشورمان برطرف نمائیم واز خروج ارز و عبور از تحریم ها موفق عمل کنیم اما نیاز است بسترهای تولید و حمایت های داخلی از تولید کنندگان افزایش یافته و موانع از سرراه تولید کنندگان برداشته شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 09 19 00 - رصد و پایش روزانه ی نهاده های اساسی مردم

جلسه ای با حضور فرماندار، مدیر و کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی، رؤسای ادارت تعاون روستایی، تعزیزات حکومتی، شرکت گاز، نمایندگان سپاه و بسیج اصناف در محل فرمانداری شهرستان مه ولات برگزار و بر رصد وپایش روزانه ی نهاده های اساسی تأکید شد.

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ضمن خوشامد گویی به حاضران در جلسه و تسلیت دومین سالگرد شهادت سردار دلها، حاج قاسم سلیمانی و ایام فاطمیه گفت: دستیابی به خود کفایی محصولات کشاورزی، تقویت دانش بومی و ارتقای سطح تخصصی و کاربردی بهره برداران کشاورزی و شناسایی و فعال سازی ظرفیت های راکد حوزه کشاورزی از اهداف اصلی قرارگاه امنیت غذایی است.

ساربان افزود: امنيت غذايي به عنوان هدف اصلي سياست هاي توسعه، همواره به عنوان يكي از محورهاي اصلي توسعه و تأمین امنیت روانی جامعه مورد تاكيد بوده است.

وی در باره رصد و پایش روزانه نهاده های اساسی مردم، استفاده از سردخانه شهرستان بابت ذخیره سازی محصولات دامی، ساماندهی بازار مرغ و تخم مرغ، معرفی افراد واجد شرایط جهت ثبت نام در سامانه سیتا بابت استفاده از تسهیلات دامدار کارت و شناسایی ورصدوپایش انبارهای سطح شهرستان توضیحات لازم را ارائه کرد.

ادامه مطلب

برترین ها