با ما همراه باشید

اجتماعی

پایان بهسازی بازار فرش تا آخر امسال/عملیات احیا تا کنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

منتشر شده

در

photo 2021 08 28 13 52 42 - پایان بهسازی بازار فرش تا آخر امسال/عملیات احیا تا کنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، با تأمین منابع مالی از سوی شهرداری مشهد و انتخاب پیمانکار، اردیبهشت امسال کلنگ مرمت و بهسازی بازار فرش مشهد به زمین زده شد تا این بازار بعد از سرشور، دومین بازار تاریخی احیاشده باشد؛ بازاری که عملیات احیا و بهسازی اش تاکنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. مسئول امور رسانه شهرداری منطقه ثامن با اشاره به آخرین وضعیت مرمت و بهسازی بازار فرش مشهد، به خبرنگار ما گفت: پی کنی ستون ها انجام شده است و پیمانکار طرح در حال اجرای پایه ها و جداره هاست که به محض پایان این مرحله، کار احداث سقف بازار نیز انجام خواهد شد. کار مرمت این بازار اکنون حدود 15درصد پیشرفت دارد.

منابع مالی پروژه تأمین شده است

محمد واحدی ادامه داد: طبق زمان بندی اولیه و پیش بینی شده در قرارداد با پیمانکار، بهسازی و مرمت بازار فرش مشهد باید تا زمستان به پایان می رسید، اما با وجود برخی از معارضات جدی در سطح زیرین بازار مثل کابل های برق فشارقوی حرم مطهر، تأسیسات و لوله ها، ابتدا باید عملیات تثبیت آن ها انجام می گرفت که همین موضوع باعث شد کار با کندی پیش برود، اما همه اهتمام مجموعه بر این است که بهسازی و مرمت بازار قدیمی و تاریخی فرش مشهد تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی با تأکید بر اینکه پروژه از نظر تأمین و تخصیص مالی هیچ مشکلی ندارد، افزود: مسائل مالی با پیمانکار به صورت کامل حل شده و چون عمده اعتبار مرمت این بازار از طریق اوراق پیش بینی و تأمین شده است، خوشبختانه از این نظر هیچ مشکلی نداریم، فقط به دلیل برخی مسائل اداری و لزوم طی چرخه تخصیص اعتبار، گاهی اوقات تخصیص مالی به پیمانکار کمی زمان بر می شود که امری معمول در روند اداری است و جای نگرانی ندارد.

کوچک ترین تغییرات نیازمند تأیید میراث فرهنگی است

واحدی درباره انتقادات کسبه بازار به سرعت اجرای پروژه در مقایسه با بازار سرشور، به تفاوت جدی بهسازی و مرمت این 2بازار اشاره کرد و گفت: بعضی مردم و کسبه روند کار در بازار فرش را با بازار سرشور مقایسه و از طولانی شدن کار در بازار فرش شکایت می کنند. گذر سرشور، با وجود تاریخی بودن، ثبت ملی نبود و صفرتاصد کار با خود شهرداری بود و نیاز به طی فرایندهای قانونی اداره کل میراث فرهنگی استان و گرفتن تأییدیه های این دستگاه نبود و به همین دلیل با سرعت بهتر و بیشتری انجام شد، اما بازار فرش مشهد به عنوان بنای تاریخی ثبت ملی است و نقشه های مرمتی این بنا را میراث فرهنگی باید تأیید می کرد و حتی کوچک ترین تغییرات در هنگام اجرای مرمت و بهسازی، نیاز به تأیید و ابلاغ میراث فرهنگی داشت. به همین دلیل و البته معارضات زیاد و گوناگونی که در مسیر وجود دارد، کار کمی طولانی شده است.

این گذر تاریخی به زیباترین شکل ممکن احیا می شود

مسئول امور رسانه شهرداری منطقه ثامن بیان کرد: با توجه به همکاری خوبی که میان شهرداری منطقه ثامن و اداره کل میراث فرهنگی استان در رابطه با پیشبرد هرچه سریع تر موضوعات مربوط به بافت پیرامون حرم مطهر رضوی ایجاد شده است، درخواست می کنیم کسبه بازار کمی تأمل و بردباری به خرج دهند تا مرمت و بهسازی بازار فرش هم به سرانجام برسد و شاهد رونق دوباره بازار فرش مشهد و احیای این گذر زیبای تاریخی مانند خانه های تاریخی داروغه، توکلی و امیری در منطقه ثامن و بازار فرش تبریز باشیم. این بازار در بحث مرمتی و بهسازی الگوی بازار فرش است و با صبر و همکاری تجار و کسبه بازار، به زودی شاهد رونق بیش از پیش آن و حتی مطرح شدن این بنا همچون بازار فرش تاریخی تبریز در سطح مکان ها و جاذبه های تاریخی ملی و درخشش در نظر گردشگران و زوار بارگاه منور رضوی خواهیم بود .

سابقه پیگیری برای احیای بازار

نخستین باری که بحث مرمت بازار فرش مشهد به شکل جدی مطرح و رسانه ای شد، سال1385 و درست یک سال بعد از قرارگرفتن این بازار قدیمی در فهرست آثار ملی ایران بود. اختلافات جدی شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر سر نقشه ها و چگونگی اجرای مرمت بازار و مشکلات دیگر، باعث شد این طرح به هیچ نتیجه ای نرسد، اما رسیدگی نکردن به وضعیت بازار قدیمی و تاریخی فرش مشهد، چوب های پوسیده سقف که بعد از آتش سوزی دهه40 جایگزین گنبدهای آجری شده و کابل های برقی که به صورت ناایمن از کنار آن ها عبور کرده بود، نه تنها جان مردم را به خطر انداخته بود، بلکه هر لحظه امکان آتش سوزی و خاکسترشدن بازار را تقویت می کرد. تا آنجا که آتش نشانی مشهد هم ناایمنی بازار را تأیید کرد و از بی نتیجه بودن مذاکرات با میراث فرهنگی و… برای بهبود وضعیت ایمنی بازار فرش مشهد خبر داده بود.

عزم جدی برای مرمت بازمانده بازار بزرگ مشهد

سال1397 مدیریت شهری مشهد بار دیگر برای مرمت و بهسازی بازار فرش پیش قدم شد و شهردار وقت مشهد به طور جد پیگیر موضوع و خواستار ارائه یک طرح مفصل برای بازسازی بازار فرش شد و با حضور دکتر علی اکبر تقی زاده، طراح و معمار احیای بازار سنتی و فاخر فرش تبریز در شهر مشهد و انتقال تجربیات آن بازسازی و تصویب طرح مرمت بازار در کمیته فنی میراث فرهنگی استان، پروژه به شکلی نسبتا رسمی در شهریور همان سال آغاز شد. کمتر از یک سال بعد و در تیر1398 هم ابلاغ کلی این طرح از تهران به دست شهرداری و میراث فرهنگی استان رسید تا کار مرمت و بهسازی بازار وارد مرحله اجرا شود. شهریور بخش کوچکی از بازار به صورت آزمایشی مرمت شد تا بازاری ها و میراث فرهنگی بخشی از اتفاقی را که قرار بود برای بازار فرش مشهد بیفتد، از نزدیک ببینند و کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی کار را ارزیابی کنند و بعد از این ارزیابی نقشه های نهایی بهسازی و مرمت دوباره به میراث استان ارسال شد و پس از کش وقوس های فراوان و تأخیر زیاد، طرح در خرداد۱۳۹۹ تصویب نهایی و به شهرداری مشهد ابلاغ شد.

 

 

 

منبع: روزنامه شهرآرا

 

اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 19 34 33 - مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل روز خبرنگار: جمع آوری مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: مدارس کانکسی با اعتبارهزارمیلیارد تومانی تا سال ۱۴٠۲ اجرایی می شود که بخشی از این اعتبارات از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش به دست می آید.

 

به گزارش پایگاه خبری مشهد عمران، سید امیرشوشتری، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در آیین تجلیل از خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد: در استان خراسان رضوی بیش از۳٠٠ کانکس داریم که تا سال ۱۴٠۲ با اعتبار هزارمیلیارد تومانی از فروش املاک مازاد آموزش و پرورش جمع آوری و از شهریورماه ساخت و ساز ها شروع می شود.
وی گفت: البته اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی برای جمع آوری کانکس ها و پایان و تکمیل پروژه های عمرانی، مثلا ۱٠ استخر نیمه کاره از دولتهای قبل نیمه کاره مانده است، مصوب شده است.

 

شوشتری با بیان اینکه اعتبارات سال جاری در حوزه نوسازی مدارس از مهرماه محقق می شود گفت: به این ترتیب شاهد معطل ماندن پروژه های در حال ساخت آموزشی و عدم تحویل این پروژه ها هستیم .

وی افزود : پیشنهاد می شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مدت یک ماه آینده وضعیت ویژه شروع سال تحصیلی جدید اعتباری امانی یا در قالب تنخواه برای اجرای پروژه های آموزشی لحاظ کنند.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی جمع آوری مدارس کانکسی تا پایان سال ۱۴۰۲ را از اهداف آموزش و پرورش خراسان رضوی مطرح کرد.

 

شوشتری با اشاره به میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش آموز ۸.۳ متر مربع است، افزود: هم اکنون این سرانه در استان خراسان رضوی ۴.۲ متر مربع است، بدین ترتیب به بیش از ۵ میلیون متر مربع فضای آموزشی نیاز داریم.

وی گفت: این نیاز معادل بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ کلاس درس جدید برای مهرماه امسال است که تامین این میزان قطعا میسر نیست، بنابراین دچار مشکل فضای آموزشی در استان هستیم.

شوشتری گفت: علاوه بر این با وجود ۲۳ هزار کمبود معلم در استان و به رغم همه تدابیر اندیشیده شده برای تامین این میزان هنوز در سال تحصیلی پیش رو با کمبود قطعی چهار هزار معلم در خراسان رضوی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت:از سال ۹۲ تاکنون نیروهای آموزش و پرورش از ۹۰ هزار معلم به ۷۶ هزار نفر رسیده که به معنای ۱۵ درصد کاهش است.

وی افزود: این در حالی است که میزان جمعیت دانش‌آموزی از یک میلیون و ۱۵۰ هزار به بیش از یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر طی این مدت رسیده است.

وی با بیان اینکه در سال تحصیلی اخیر ۱۰ درصد افزایش جمعیت دانش آموزی در استان خراسان رضوی داشتیم ، گفت : در سال تحصیلی پیش رو شاهد افزایش ۸ درصدی جمعیت دانش آموزی در خراسان رضوی هستیم.
وی درباره سرویس مدارس درسال تحصیلی پیش رو اظهار کرد: قیمت استفاده از خدمات سرویس مدارس بین ۳۰ تا ۳۵ درصد افزایش و به شکل رسمی طی روزهای آینده اطلاع رسانی می شود.
همچنین، صفدر سلطانی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: با توجه به آموزش حضوری ۱۴٠۱ ،درهفته دولت ۵٠چمن مصنوعی در قالب طرح شهیدسلیمانی به بهره برداری می رسد که افزایش ۴٠٠برابری سرانه ورزشی آموزشی را فراهم می کند.

همچنین، جواد روحانی، رییس آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی افزود:۱٠۵ پایگاه سنجش دانش آموزان بدو ورود دبستان برای سال تحصیلی ۱۴٠۱ و ۱۴٠۲ پیش بینی شده است.

وی گفت:دو و هزار ۵٠٠ دانش آموز با نیازهای ویژه در تابستان امسال در مسابقات فرهنگی و همکاران فرهنگی آموزش استثنایی برای فرهنگیان کارکنان سراسرکشوراجرا می شود.

روحانی با اشاره به ماده ۲۸ آزمون استخدامی آموزش و پرورش گفت:حدود ۷٠ نفربرای سال تحصیلی جدید جذب می شوند که گزینش انجام شده است.

همچنین، حجة الاسلام و المسلمین محمدحسین پورثانی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش خراسان رضوی، افزود:از ۲۶ تا۳۱ مرداد، مسابقات دختران و پسران تفسیر، انشای نماز و احکام برای ۴٠٠ دانش آموز، بخش پژوهشی دانش آموزان قرآن رده سنی متوسطه سراسر کشور برگزار می شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم در مشهد برگزار می شود

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 12 01 24 - طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم در مشهد برگزار می شود

طرح ملی تا ثریا با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم و برگزاری 53 رویداد سرمایه گذاری مساله محور و برگزاری 10 رویداد فناوری در مشهد برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمود رضا کفاش، معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) و مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی در نشست خبری افزود: اولین رویداد ملی «تا ثریا» برای حمایت از طرح‌های فناور و نوآور به‌همت شرکت پیشگامان (حمایت از طرح‌های فناور و نوآور) سپاه امام‌رضا(ع) ۲۰مرداد در کارخانه نوآوری مشهد برگزار می‌شود.

 

وی گفت :این رویداد ملی تا پایان سال ۱۴۰۱ در ۳۱استان کشور در حمایت از طرح‌های فناور و نوآور در استان‌ها برگزار و طرح‌های نوآورانه اقتصادی صاحبان صنعت و سرمایه ارائه می‌شود.

 

کفاش خاطرنشان کرد:برای رسیدن به اقتصاد دانش‌بنیان باید چالش‌ها را شناسایی کنیم. اولین چالش، بی‌عدالتی در توزیع منابع است. متأسفانه منابع به نحوی تقسیم نشده که همه نخبگان، مجموعه‌ها و واحد‌ها که نیازمند این منابع هستند، از آن بهره ببرند.

معاون علمی پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) تصریح کرد: یکی از اولویت‌های ما در برگزاری این رویداد، توزیع عادلانه برای واحدهای فناوری است که نیازمند هستند محصول را در کشور و استان گسترش دهند و وارد چرخه بازار کنند.

وی افزود: نبود هم‌افزایی میان ذی‌نفعان حوزه اقتصاد دانش‌بنیان چالش دیگری است زیرا در خیلی از قسمت‌ها و ‌مجموعه‌ها به‌ شکل جزیره‌ای عمل می‌شود که یکی از ملزومات اصلی در این حوزه وجود هم‌افزایی و هم‌گرایی بین دست‌اندرکاران حوزه اقتصاد دانش‌بنیان است.

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی ، سومین چالش را عدم مسئله‌پروری در اقتصاد دانش‌بنیان مطرح کرد و گفت :متأسفانه  مسئله را به‌خوبی شناسایی نشده است.

معاون علمی، پژوهشی و فناوری سپاه امام‌رضا(ع) افزود: نکته حائز اهمیت این است که در کشور از ۳۰درصد توان دانش‌بنیان استفاده می‌کنیم. این یعنی ۷۰درصد از این ظرفیت بی‌استفاده مانده که نیازمند توجه ویژه است.

وی گفت : باید برای حل مسائل فناورانه در کشور سه ضلع را در نظر بگیریم. اولین ضلع که می‌تواند به حل مسائل فناورانه کمک کند، مجموعه‌هایی هستند که تصمیم‌گیر هستند. کارخانه نوآوری، پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور در کشور می‌توانند راه‌حل ارائه دهند.

کفاش خاطر نشان کرد :تیم‌های فناوری هستند که هنوز در کشور و استان شناسایی نشدند و ضلع دوم ضلع سرمایه‌گذاران است. در حقیقت بانک‌ها و شرکت‌هایی هستند که سرمایه‌گذار مشارکتی یا سرمایه‌گذار ریسک پذیر هستند که می‌توانند در این حوزه فعال باشند و سومین ضلع، خود مسئله است که باید شناسایی شود.

وی تأکید کرد: حل مسائل در اولویت قرار دارد و حمایت از سرمایه‌گذاری و واحدهای فناور یکی دیگر از مأموریت‌های ما در بسیج است. ارائه خدمات در حوزه فناوری و نوآوری از دیگر مأموریت‌ها است.

 

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی، خاطر نشان کرد: پنجشنبه ۲۰مرداد رویداد ملی تا ثریا را برگزار و این رویدادی در راستای ارائه نیازهای فناورانه و ‌حل مسائل فناورانه‌ در استان است که تا پایان سال در ۳۱ استان برگزار می‌شود.

 

وی افزود : یکی از اولویت‌های اصلی بسیج در سپاه،اینست که بتوانیم از واحدهای فناوری و طرح‌های فناورانه و محصولاتی که ظرفیت ورود به چرخه تولید و بازار را دارند، حمایت کنیم. رویداد ملی تا ثریا یکی از مقدماتی است که برای انجام این مأموریت در نظر گرفته شده است.

 

کفاش گفت:طرح ملی تا ثریا شامل 13 طرح محوری با برگزاری 53 رویداد سرمایه گذاری مساله محور و  برگزاری 10 رویداد فناوری با سرمایه گذاری 1000 میلیارد تومانی روی 500 تیم و پشتیبانی از راه اندازی 31 کارخانه نوآوری مردم پایه در استان ها برگزار می شود.

 

 

مدیر شرکت پیشگامان توسعه فرایند دانش در استان خراسان رضوی از پشتیبانی از راه اندازی 8 شتابدهنده تخصصی مردمی و برگزاری نمایشگاه تا ثریا در اسفند 1401 و پشتیبانی از ایجاد 50 کارگزار مردمی صادراتی در 10 کشور اولویت دار و اهدای جایزه ملی تا ثریا به تیم راه حل برگزیده و برگزاری نمایشگاه عرضه 50 تیم راه حل برگزیده و ارائه به رهبر معظم انقلاب خبرداد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها