با ما همراه باشید

اجتماعی

پایان بهسازی بازار فرش تا آخر امسال/عملیات احیا تا کنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

منتشر شده

در

photo 2021 08 28 13 52 42 - پایان بهسازی بازار فرش تا آخر امسال/عملیات احیا تا کنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، با تأمین منابع مالی از سوی شهرداری مشهد و انتخاب پیمانکار، اردیبهشت امسال کلنگ مرمت و بهسازی بازار فرش مشهد به زمین زده شد تا این بازار بعد از سرشور، دومین بازار تاریخی احیاشده باشد؛ بازاری که عملیات احیا و بهسازی اش تاکنون 15درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. مسئول امور رسانه شهرداری منطقه ثامن با اشاره به آخرین وضعیت مرمت و بهسازی بازار فرش مشهد، به خبرنگار ما گفت: پی کنی ستون ها انجام شده است و پیمانکار طرح در حال اجرای پایه ها و جداره هاست که به محض پایان این مرحله، کار احداث سقف بازار نیز انجام خواهد شد. کار مرمت این بازار اکنون حدود 15درصد پیشرفت دارد.

منابع مالی پروژه تأمین شده است

محمد واحدی ادامه داد: طبق زمان بندی اولیه و پیش بینی شده در قرارداد با پیمانکار، بهسازی و مرمت بازار فرش مشهد باید تا زمستان به پایان می رسید، اما با وجود برخی از معارضات جدی در سطح زیرین بازار مثل کابل های برق فشارقوی حرم مطهر، تأسیسات و لوله ها، ابتدا باید عملیات تثبیت آن ها انجام می گرفت که همین موضوع باعث شد کار با کندی پیش برود، اما همه اهتمام مجموعه بر این است که بهسازی و مرمت بازار قدیمی و تاریخی فرش مشهد تا پایان سال به بهره برداری برسد.

وی با تأکید بر اینکه پروژه از نظر تأمین و تخصیص مالی هیچ مشکلی ندارد، افزود: مسائل مالی با پیمانکار به صورت کامل حل شده و چون عمده اعتبار مرمت این بازار از طریق اوراق پیش بینی و تأمین شده است، خوشبختانه از این نظر هیچ مشکلی نداریم، فقط به دلیل برخی مسائل اداری و لزوم طی چرخه تخصیص اعتبار، گاهی اوقات تخصیص مالی به پیمانکار کمی زمان بر می شود که امری معمول در روند اداری است و جای نگرانی ندارد.

کوچک ترین تغییرات نیازمند تأیید میراث فرهنگی است

واحدی درباره انتقادات کسبه بازار به سرعت اجرای پروژه در مقایسه با بازار سرشور، به تفاوت جدی بهسازی و مرمت این 2بازار اشاره کرد و گفت: بعضی مردم و کسبه روند کار در بازار فرش را با بازار سرشور مقایسه و از طولانی شدن کار در بازار فرش شکایت می کنند. گذر سرشور، با وجود تاریخی بودن، ثبت ملی نبود و صفرتاصد کار با خود شهرداری بود و نیاز به طی فرایندهای قانونی اداره کل میراث فرهنگی استان و گرفتن تأییدیه های این دستگاه نبود و به همین دلیل با سرعت بهتر و بیشتری انجام شد، اما بازار فرش مشهد به عنوان بنای تاریخی ثبت ملی است و نقشه های مرمتی این بنا را میراث فرهنگی باید تأیید می کرد و حتی کوچک ترین تغییرات در هنگام اجرای مرمت و بهسازی، نیاز به تأیید و ابلاغ میراث فرهنگی داشت. به همین دلیل و البته معارضات زیاد و گوناگونی که در مسیر وجود دارد، کار کمی طولانی شده است.

این گذر تاریخی به زیباترین شکل ممکن احیا می شود

مسئول امور رسانه شهرداری منطقه ثامن بیان کرد: با توجه به همکاری خوبی که میان شهرداری منطقه ثامن و اداره کل میراث فرهنگی استان در رابطه با پیشبرد هرچه سریع تر موضوعات مربوط به بافت پیرامون حرم مطهر رضوی ایجاد شده است، درخواست می کنیم کسبه بازار کمی تأمل و بردباری به خرج دهند تا مرمت و بهسازی بازار فرش هم به سرانجام برسد و شاهد رونق دوباره بازار فرش مشهد و احیای این گذر زیبای تاریخی مانند خانه های تاریخی داروغه، توکلی و امیری در منطقه ثامن و بازار فرش تبریز باشیم. این بازار در بحث مرمتی و بهسازی الگوی بازار فرش است و با صبر و همکاری تجار و کسبه بازار، به زودی شاهد رونق بیش از پیش آن و حتی مطرح شدن این بنا همچون بازار فرش تاریخی تبریز در سطح مکان ها و جاذبه های تاریخی ملی و درخشش در نظر گردشگران و زوار بارگاه منور رضوی خواهیم بود .

سابقه پیگیری برای احیای بازار

نخستین باری که بحث مرمت بازار فرش مشهد به شکل جدی مطرح و رسانه ای شد، سال1385 و درست یک سال بعد از قرارگرفتن این بازار قدیمی در فهرست آثار ملی ایران بود. اختلافات جدی شهرداری مشهد و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی بر سر نقشه ها و چگونگی اجرای مرمت بازار و مشکلات دیگر، باعث شد این طرح به هیچ نتیجه ای نرسد، اما رسیدگی نکردن به وضعیت بازار قدیمی و تاریخی فرش مشهد، چوب های پوسیده سقف که بعد از آتش سوزی دهه40 جایگزین گنبدهای آجری شده و کابل های برقی که به صورت ناایمن از کنار آن ها عبور کرده بود، نه تنها جان مردم را به خطر انداخته بود، بلکه هر لحظه امکان آتش سوزی و خاکسترشدن بازار را تقویت می کرد. تا آنجا که آتش نشانی مشهد هم ناایمنی بازار را تأیید کرد و از بی نتیجه بودن مذاکرات با میراث فرهنگی و… برای بهبود وضعیت ایمنی بازار فرش مشهد خبر داده بود.

عزم جدی برای مرمت بازمانده بازار بزرگ مشهد

سال1397 مدیریت شهری مشهد بار دیگر برای مرمت و بهسازی بازار فرش پیش قدم شد و شهردار وقت مشهد به طور جد پیگیر موضوع و خواستار ارائه یک طرح مفصل برای بازسازی بازار فرش شد و با حضور دکتر علی اکبر تقی زاده، طراح و معمار احیای بازار سنتی و فاخر فرش تبریز در شهر مشهد و انتقال تجربیات آن بازسازی و تصویب طرح مرمت بازار در کمیته فنی میراث فرهنگی استان، پروژه به شکلی نسبتا رسمی در شهریور همان سال آغاز شد. کمتر از یک سال بعد و در تیر1398 هم ابلاغ کلی این طرح از تهران به دست شهرداری و میراث فرهنگی استان رسید تا کار مرمت و بهسازی بازار وارد مرحله اجرا شود. شهریور بخش کوچکی از بازار به صورت آزمایشی مرمت شد تا بازاری ها و میراث فرهنگی بخشی از اتفاقی را که قرار بود برای بازار فرش مشهد بیفتد، از نزدیک ببینند و کارشناسان و متخصصان میراث فرهنگی کار را ارزیابی کنند و بعد از این ارزیابی نقشه های نهایی بهسازی و مرمت دوباره به میراث استان ارسال شد و پس از کش وقوس های فراوان و تأخیر زیاد، طرح در خرداد۱۳۹۹ تصویب نهایی و به شهرداری مشهد ابلاغ شد.

 

 

 

منبع: روزنامه شهرآرا

 

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

منتشر شده

در

photo 2021 10 12 15 35 57 - افتتاح  اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد

اولین مرکز نوآوری پست، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته در مشهد افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اولین مرکز نوآوری پست ، تجارت الکترونیک و لجستیک پیشرفته با حضور ویدئو کنفرانسی سبحانی فر معاون وزیر ارتباطات ،مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت ملی پست ،محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست ، سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی و حمید رضا روحبخش مدیر فناوری اطلاعات استانداری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین در خراسان رضوی افتتاح شد.

رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر ارتباطات در آیین افتتاح مراکز نوآوری و کارآفرینی اظهار داشت : هوشمند سازی همه فرآیندها پایه اصلی برای تحول درشرکت ملی پست می باشد .
مدیر عامل شرکت ملی پست خاطر نشان کرد : شش مرکز مکانیزه در کشور راه اندازی شده است و تجهیز تجزیه و مبادلات استانها موجب کاهش آسیب دیدگی و کاهش خطا های احتمالی در ارسال مرسولات می باشد .

وی افزود : پست نقش مهمی در رفع مشکلات کسب و کارها را دارد و باعث رفع فساد اقتصادی شده است و  نوآوری علاوه بر حذف واسطه ها و رانت ها موجب شفافیت در ارائه است و مکمل فساد زدایی می باشد .

معاون وزیر ارتباطات برتوجه به محورهای پست هوشمند، تجارت الکترونیک، لجستیک یکپارچه، حمل‌ونقل پاک و سیستم‌های پرداخت توسط مدیران پست در سراسر کشور تاکید کرد و افزود: در حال حاضر زیر ساخت های پست در کشور توسعه یافته است .

محمد رضا قادری عضو هیئت مدیره شرکت ملی پست اظهار داشت : افتتاح پنج مرکز نوآوری در کشور همزمان با هفته پست اتفاق مهمی است و تحول دیجیتال در پست مورد توجه اتحادیه جهانی پست قرار گرفته است .

وی در ادامه تصریح کرد در حوزه توزیع ، تجارت الکترونیک و اقتصاد دیجیتال نیازمند تعامل و همکاری با شرکت های دانش بنیان هستیم .

قادری ضمن اشاره به سامانه بازار الکترونیک شرکت ملی پست گفت :امروز زمان گسترش همکاری با شرکت های دانش بنیان فراهم آمده است و پست هوشمند و نو آور موتور اقتصاد دیجیتال کشور است .

سید احمد موسوی مدیر کل پست استان خراسان رضوی گفت : با توجه به رشد روز افزون فناوری و نیاز پست به استفاده از این فن آوری ها جهت رشد و ارتقاء دانش فنی از شرکتهای استارتاپی و شتابدهنده ها استفاده خواهیم کرد .

هماهنگی با پارکهای علمی وفناوری و فاوا وعقد تفاهم نامه ،معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، معرفی شرکتهای مستعد توسط پارک ، اخذ درخواست از شرکت جهت در اختیار قراردادن فضا و انجام مراحل اداری جهت عقد قرارداد، اسکان و تجهیز مکان توسط شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد پست، تعیین خطی مشی فعالیت جهت شرکتهای طرف قرارداد، تهیه طرحهای عملیاتی و تعیین برنامه زمانبدی ، ارجاع شرکتهای پیمانکار جهت بهره برداری از تسهیلات وزارتی، بکارگیری نتیجه طرحهای اجرا شده در بدنه پست بصورت آزمایشی، اصلاحات لازم در طرحهای پیاده شده جهت انجام درست فرایندهااز اقداماتی بود که مدیر کل پست استان به آن اشاره داشت .

مدیر کل پست استان خراسان رضوی در ادامه افزود : با توجه به افتتاح پارک فاوای وزارت در طبقه چهارم پست مرکزی و استقرار خانه خلاق و نوآوری محتوی دیجیتال نیتک و شرکت سرزمین نوآوری گرین تک و همچنین هماهنگی انجام شده جهت استفاده از توان فنی و اطلاعاتی شرکتهای زیر مجموعه این پارکها توان اجرائی جهت رشد سریع مرکز نوآوری پست استان بیشتر خواهد شد.

موسوی تصریح کرد : برابر هماهنگی انجام شده تعدادی از واحدهای طبقه پنجم ساختمان اداره کل فناوری در مشهد به شرکتهای نوآور نیز اختصاص داده شده است که در حال طی مراحل اداری جهت انجام این مهم می باشند.

بر اساس این گزارش افتتاح مراکز نوآوری به طور همزمان دراستانهای تهران ، خراسان رضوی ، اصفهان ، یزد و گلستان صورت گرفت .

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل پست استان خراسان رضوی

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 17 36 56 - برپایی کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار

کارگاه آموزشی ترویجی طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، کارگاه آموزشی ترویجی ویژه طرح مرتعداری تلفیقی در شهرستان رشتخوار برگزار شد.

حسین عبدالله زاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار با بیان این خبر گفت: هدف از برپایی این کارگاهها ،آگاهی بخشی و آشنایی بهره برداران و مرتعداران با مراحل مختلف تهیه طرح مرتعداری تلفیقی در مهلت است.

وی افزود: در این کارگاه آموزشی ترویجی که با حضور دامداران و مرتعداران مرتع در حاجی میر تشکیل شده بود 46 نفر فراگیر شرکت کردند.

عبدالله زاده اضافه کرد: شهرستان رشتخوار 420 هزار هکتار مساحت دارد که 320 هزار هکتار آن را مراتع تشکیل می دهند که این سطح قادر است بیش از 35000 رأس دام سبک شهرستان را تعلیف کند.

وی ادامه داد از ابتدای سال جاری تاکنون 3 دوره کارگاه آموزشی ترویجی در شهرستان رشتخوار با حضور 200 نفر فراگیر تشکیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رشتخوار خاطر نشان کرد: برپایی کارگاه های آموزشی و ترویجی برای مرتعداران و دامداران شهرستان با هدف حفظ پوشش گیاهی و رعایت قرق مراتع مطابق پروانه های چرا امری ضروری است.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد: آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

منتشر شده

در

IMG 3916 1601200 - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خبر داد:  آغاز سرشماری پاییزه حیات وحش خراسان رضوی

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از آغاز برنامه سرشماری حیات وحش شامل پستانداران علفخوار در مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، تورج همتی در این باره افزود: سرشماری گونه های علفخوار در استان خراسان رضوی با مشارکت محیط بانان و کارشناسان حیات وحش در حال انجام است.

 

وی گفت: سرشماری پائیزه عموماً به منظور بررسی و تحلیل وضعیت جمعیت حیات وحش انجام می شود و امسال نیز سرشماری گونه های شاخص پستانداران علفخوار شامل قوچ و میش اوریال، کل و بز وحشی و آهو آغاز شده و بدلیل شیوع ویروس کرونا، بخشنامه ای به سراسر استان درباره الزام رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام مأموریت های سر شماری ابلاغ و با جدیت نظارت می شود.

 

وی ادامه داد: برنامه سرشماری در 35 منطقه تحت مدیریت در قالب 340 گروه در مدت زمان 110 روز با مشارکت بیش از 800 نفر ، از دهم مهر ماه آغاز شده است.

 

وی افزود : با توجه به وسعت و تعداد مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش، مناسب ترین روش برای سرشماری، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیرهای سرشماری هر منطقه برروی نقشه های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط‌بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی با بیان اینکه نتایج سرشماری بعد از مشاهدات، جمع آوری و به منظور تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: هدف از برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه ها است.

 

۲۰ درصد مساحت ۱۱۷ هزار و ۷۶۹ کیلومتر مربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد و مساحت زیستگاه های این استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار است.

خراسان رضوی به ازای هر 15 هزار هکتار یک محیط بان در اختیار دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها