با ما همراه باشید

اقتصادی

پایش معاون مدیریت امور زراعت استان از مزارع کلزای نیشابوروزبرخان

منتشر شده

در

photo 2021 11 06 10 30 22 - پایش معاون مدیریت امور زراعت استان از مزارع کلزای نیشابوروزبرخان

معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان خراسان رضوی از بازدید وبررسی شرایط رشدی مزارع کلزای شهرستان نیشابور وزبرخان با هدف حفظ مزارع، توسط معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی به همراه سرپرست اداره تولیدات گیاهی وکارشناسان بخش بینالود وزبرخان خبر داد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود جوانبخت،معاون مدیریت امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان خراسان رضوی درحاشیه بازدید از مزارع کلزای شهرستان نیشابور وزبرخان گفت : با توجه به اهمیت وجایگاه خاص دانه روغنی کلزا که از محصولات استراتژیک در کشور است ، علاوه بر توسعه سطح زیر کشت این محصول در شهریور ماه واوایل مهر ماه ،حفظ ونگهداری این مزارع از آفات وعلفهای هرز نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است که بصورت دوره ای توسط مسئولین اجرایی وکارشناسان مروج مسئول پهنه رصد می گردد وبه فراخور نیاز های فصلی توصیه های کارشناسی انجام خواهد پذیرفت.

جوانبخت ادامه داد: در حال حاضر وبا توجه به شرایط فصلی کنترل علف های هرز باریک برگ ورصد آفت شته مومی از اولویت های حفظ محصول کلزا می باشد.وی در این بازدید علاوه بر بررسی وضعیت رشدی گیاه کلزا توصیه های فنی وکارشناسی را به کشاورزان گوشزد کرد.

سرپرست اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی نیشابور با اعلام 450 هکتارسطح زیر کشت کلزا در نیشابوروزبرخان گفت : از ابتدای کشت کلزا تاکنون مزارع کلزای این دوشهرستان به طور مرتب از نظر تغذیه گیاهی، آفات و علف‌های هرز مورد رصد و پایش قرار گرفته است و ضمن تماس با کلزاکاران، توصیه‌های کارشناسی در خصوص زمان و نحوه مبارزه با علف‌های هرز، آفات و تغذیه کودی ارائه شده است.

محمد شهریان افزود: خسارات وارده به کلزای شهرستان عموماً در اثر سرمازدگی، علف‌های هرز و عدم کیفیت بذور است که در صورت عدم مدیریت و مبارزه به موقع، به محصول کلزا خسارت جبران ناپذیری وارد می‌شود.
در این رصد وپایش ازمزارع کلزای بنیاد،مزرعه گلستان آشنا ، دامداری دشت وکشاورزان شهرستان زبرخان بازدید بعمل آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها