با ما همراه باشید

عمرانی

پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری

منتشر شده

در

photo 2022 09 21 18 18 55 - پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر گفت:پروژه پخش سیلاب آبخیزداری حوزه آبخیز کسرینه کاشمر در آستانه بهره برداری است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران,میثم روشنی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر افزود:آخرین مراحل اجرای عملیات خاکی پروژه پخش سیلاب حوزه آبخیز کسرینه شهرستان کاشمر در آستانه بهره برداری قرار گرفت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر گفت: این پروژه در حوزه آبخیز کسرینه واقع در شمال غرب شهر کاشمر ( شمال روستاهای کسرینه، حاجی آباد، زنده جان، سرحوضک و محمدیه )که تامین کننده بخش مهمی از آبهای تحت الارض شرب و کشاورزی شهرستان میباشد را تامین میکند.

 

روشنی افزود : حجم عملیات خاکی پروژه حدود 34000 مترمکعب و حجم سنگ ملات سرریز آن بالغ بر 400 مترمکعب بوده که سیلاب دو رودخانه را کنترل و به سفره های آب زیز مینی هدایت می کند.

 

وی ادامه داد : برای اجرای این پروژه بالغ بر 33/5 میلیارد ریال تخصیص یافته که از محل تعادل بخشی تامین و پرداخت شده است.

 

در پایین دست این حوزه آبخیز 5 روستا با جمعیتی بالغ بر هفت هزار نفر جمعیت واقع شده که مجموع باغات و زراعت این روستاها بیش از 3600 هکتار می باشد علاوه بر این چاههای آب شرب و کشاورزی بیشتر روستاهای پایین تر مانند مغان، کلاته شادی، ممرآباد، هند آباد و ساربان، عشرت آباد، نقاب و میرآباد و نیز تعدادی از چاه های آب شرب شهر کاشمر و خلیل آباد نیز در آبخوان رودخانه های این حوزه قرار دارند و به عبارتی بخش بزرگی از تولید محصولات کشاورزی دشت کاشمر به طور مستقیم از بارشهای جوی و رواناب این حوزه آبیاری می گردد.

پروژه مذکور در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ آغاز شده و در شهریور ماه سالجاری به پایان می رسد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشمر

اقتصادی

توجه و ورود سازمان منطقه آزاد کیش به پروژه پدیده کیش

منتشر شده

در

photo 2022 09 21 09 47 28 - توجه و ورود سازمان منطقه آزاد کیش به پروژه پدیده کیش

 

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش از دستور ویژه مهدی کشاورز جهت تشکیل اتاق فکر برای رفع موانع سرمایه گذاری و مشکلات سرمایه گذاران خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مرتضی رمضانی،معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش ضمن بیان این خبر گفت: این اتاق فکر به همت رییس سازمان منطقه آزاد کیش و در راستای ایجاد فضایی امن جهت سرمایه گذاری و بهره مندی از ظرفیت های تجاری فعالان اقتصادی تشکیل می شود.

 

رمضانی تصریح کرد: در راستای توسعه فرصت های تجاری، معاونت حقوقی سازمان منطقه آزاد کیش به پرونده شهر پدیده کیش ورود پیدا کرده تا با رفع موانع، ریسک های سرمایه گذاری برای نخبگان اقتصادی به حداقل ممکن برسد.

 

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش از برگزاری جلسات متعدد در سازمان منطقه آزاد کیش خبر داد و گفت: مدیریت تا کنون با برگزاری جلسات مفید، رسیدگی به پرونده های مختلف را آغاز کرده تا به رفع موانع سرمایه گذاری و حضور فعالان تجاری منجر شود به طوری که در این زمینه بسیاری از پروژه های سرمایه گذاری که به دلایل مختلف تابحال امکان بهره برداری از آن ها فراهم نبوده در حال تصویب است.

وی گفت:این در حالی است که میدان دادن به نخبگان در عرصه صنعت و تجارت از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است و تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً با مشارکت مردمی امکان پذیر است و برای بالابردن مشارکت مردمی باید از هر فعال اقتصادی که در جهت توسعه پایدار ایران اسلامی آماده خدمت است و هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد. فضایی باید بر کشور و جامعه حاکم گردد که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور، حس کنند و برآن ببالند.

 

رییس قوه قضاییه در سخنان اخیر خود ضمن تاکید بر ضرورت بازنگری در مقوله های ناظر بر اقتصاد از جمله قوانین این حوزه اظهار داشت: در جنگ اقتصادی، تحریم و مشکلات اقتصادی باید از مردم کمک بگیریم و به آن ها کمک بدهیم. با اشاره به نقش مقوله تقویت اقتصاد، تولید و اشتغال در تحکیم استقلال کشور و کاهش آسیب ها و ناهنجاری های اجتماعی و به تبع آن، تقلیل پرونده های قضایی، گفت: نظام ما یک نظام مردمی است؛ بر همین مبنا برای تقویت بنیه اقتصادی و تولیدی کشور باید از مردم کمک بگیریم و توأمان به مردم کمک کنیم و راهکارهای لازم برای رفع موانع اشتغال زائی عبارتند از؛ تغییر نگرش دولت به بخش خصوصی، ایجاد امنیت اقتصادی و فراخوان و دعوت از نخبگان اقتصادی برای اتمام پروژه های متوقف شده است.

 

یکی از فرصت های بسیار مهم اشتغال زایی، کارآفرینی و رونق اقتصادی مناطق آزاد که بخش خصوصی در حال راه اندازی مجدد آن است، پروژه عظیم شهر افسانه ای پدیده کیش با بیش از 400 فرصت شغلی و 100 هزار اشتغال زایی است که متاسفانه به دلیل عدم حمایت کافی و عدم رفع موانع پیشرفت کندی دارد.

 

شنیده ها حاکی است؛ با فراخوان مدیران و مالکان پروژه شهر افسانه ای پدیده کیش، به زودی این دستاورد ملی در جنوب غربی جزیره زیبای کیش در زمینی به مساحت 20 هکتار با زیربنایی حدود یک میلیون مترمربع احداث خواهد شد. این پروژه افتخار آمیز ایرانی، دارای کاربری ها و بخش های متنوعی از جمله هتل 5 ستاره با 2000 اتاق و زیر بنای 290 هزار متر مربع، مرکز بزرگ خرید بین المللی، مرکز همایش ها، اسکله بزرگ تفریحی، شهربازی سرپوشیده، پارک آبی و باغ گیاهان دریایی است که با حمایت لازم و در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی و گام دوم انقلاب شاهد ایجاد بیش از 400 فرصت شغلی و 100 هزار اشتغال زایی و کارآفرینی خواهیم بود که در این شرایط، ضمن ایجاد فرصت های بسیار زیاد شغلی برای مراکز دانش بنیان و استارتاپ ها، موجب رونق بازار و توسعه اقتصادی چشمگیری می شود.

 

رحمان سادات نجفی، رییس هیات مدیره شورای هماهنگی و همکاری فعالان اقتصادی مناطق آزاد با اشاره به پروژه عظیم شهر پدیده کیش گفت: جای مسرت و خوشحالی برای سرمایه گذاران کیش و بخش خصوصی دارد و موجب دلگرمی مردم شده است که این پروژه مجددا در حال راه اندازی است و ما هم به عنوان بخش خصوصی از این عملکرد دولت و قوه قضاییه استقبال می کنیم.

 

همچنین رامتین روشن ،مدیرعامل جامعه دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کیش در نشست خبری با خبرنگاران گفت: قاعدتاً اگر به دنبال بازار هدف وسیع تر هستیم که جزیره کیش را فعال تر کنیم باید زیرساخت ها را توسعه دهیم.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه شرکت های پدیده

ادامه مطلب

عمرانی

فاز جدید مدیریت مشارکتی آب در انتظار تصویب مجلس

منتشر شده

در

photo 2022 09 18 11 47 57 - فاز جدید مدیریت مشارکتی آب در انتظار تصویب مجلس

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی از پیشنهاد طرح تقنینی مدیریت منابع آب خبر داد و با تصویب این طرح در مجلس شورای اسلامی فاز جدیدی از مدیریت مشارکتی آب رقم خواهد خورد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، لیرضا طاهری،مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی که به همراه “نعمت نژاد” معاون حفاظت و بهره‌برداری و تنی چند از کارشناسان آب منطقه‌ای به شهرستان سبزوار در غرب خراسان رضوی سفر کرده بود، در نشستی در خصوص این طرح گفت: امیدواریم قانونگذاران سرعت عمل بیشتری در تصویب این طرح داشته باشند.

وی افزود: بر اساس این طرح مدیریت منابع آبی از جمله نظارت بر کنتورهای هوشمند، صیانت از حریم و بستر رودخانه‌ها، اضافه برداشت‌ها و انسداد چاه‌های غیرمجاز به انجمن‌های صنفی کشاورزی واگذار می‌شود و معتقدم کشاورزان نقش تاثیرگذاری در کنترل و مصرف بهینه منابع آبی دارند.

وی اظهار امیدواری کرد: نمایندگان حقوقی وزارت نیرو و نیز نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در خصوص تصویب این طرح تمهیدات لازم را اتخاذ کنند.

 

منبع:روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

طرح جهش مسکن نباید از مشهد خارج شود

منتشر شده

در

be9ded6e416c5154550a3033d3486367 - طرح جهش مسکن نباید از مشهد خارج شود

 

شهردار مشهد گفت: طرح جهش مسکن نباید از مشهد خارج شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدعبدالله ارجائی، شهردار مشهد در نشست خبری افزود: طرح جهش مسکن نباید از مشهد خارج شود، اگر بتوانیم ۴۰ هزار ظرفیت مسکن را در مشهد جانمایی کنیم بهتر است تا اینکه در بینالود و گلبهار هزینه شود.

وی خاطرنشان کرد: شهر مشهد بیش از ۴۰ سال به یک سمت رفته و مشهد مستطیل شده که اگر این روند ادامه پیدا کند شهر مذهبی با رویکرد حرم نخواهد بود.

شهردارمشهد افزود: فاصله آخرین نقطه غربی تا حرم روی نقشه ۱۷ کیلیومتر است و این عدد در شرق ۷ کیلومتر است یعنی شهر متوازن نیست.

وی گفت: جمعیت پذیری بینالود؛یعنی اصرار بر جایی که مردم اقبالی به آن ندارند و سیاست استاندار در این زمینه خوب است و تمام و کمال از آن دفاع می کنم.

ارجائی افزود: شهرک شهید رجایی، باهنر و طرق جاهایی است که باید به توسعه آن توجه کنیم، توسعه به شرق جایگزین توسعه به غرب است و هزینه آن تفاوتی ندارد و پیشران‌های توسعه نباید به قسمت غربی مشهد و یا حتی جنوبی مشهد برود.

وی گفت :یک پروژه خوب مثل تجاری درمانی و غیره در نقاط حاشیه شهر مشهد باشد زیرا توسعه شهر مشهد بیش از ۴۰ سال به سمت غرب مشهد باشد .

ارجائی افزود: دو پهنه طرح تفصیلی مشهد قبل از ورود ما ابلاغ شده بود، یک پهنه دیگر نیز چند روز پیش ابلاغ شد سرعت کمیسیون های ماده ۵ قابل مقایسه با دوره‌های قبل نیست.
وی گفت: باز شدن گره مرز شهرستان‌های طرقبه شاندیز و مشهد در اختیار مدیریت شهری نیست واگر خللی در اداره شهر وارد نشود آن را ادامه می دهیم.

شهردار مشهد با بیان اینکه مرز بین طرقبه و شاندیز با مشهد،در موضوع شهرسازی و تقسیمات کشوری است و شهرداری فقط مطالبه‌گر است افزود: در شورای عالی معماری و شهرسازی و در تقسیمات کشوری باید تعیین تکلیف شود و در هر دو نیز تعیین تکلیف شده اما بر هم منطبق نیست.

وی گفت: دو وزارتخانه نظر متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند ما متولی مشخصی برای آن مشخص کردیم و به  شکل مستمر در حال پیگیری هستیم و امیدواریم استاندار و معاون عمرانی استانداری بتوانند این موضوع را در استان حل کند، امیدوارم به نفع مردم طرقبه شاندیز و مشهد موضوع حل شود.

 

ارجائی افزود: درباره توسعه فضای سبز اگر مطمئن شویم که آبیاری فضای سبز از آب شرب استفاده نمی کند مشکلی در توسعه فضای سبز نداریم.

وی با بیان اینکه گسترش مشهد به سمت غرب باید متوقف شود، گفت: هزینه نگهداری شهر در مشهد بالاتر از رقم ملی است ما حقوق کسی را کاهش ندادیم و هیچ حقوقی کاهش نیافته و به لطف دولت ۵۷ درصد افزایش یافته است.

شهردار مشهد افزود: برای فاز اول ۶ هزار میلیارد تومان دیگر پول لازم داریم که ۲ هزار میلیارد تومان آن از نفت است و ۲ هزار میلیارد تومان آن از اوراق که ۵۰ درصد آن متعلق به شهرداری و ۵۰ درصد مربوط به دولت است.

 

وی گفت: اگر این پول محقق شود و طرف خارجی نیز مشکلی ایجاد نکند کارخانه ریل ساز نیز بتواند تعهدات خود را به موقع انجام دهد تا پایان سال ۱۴۰۳ به اتمام می رسد.

شهردار مشهد افزود :در سه مرحله ۴۰، ۳۰ و ۳۰ واگن وارد شده، وامی که با آن واگن خریداری شده است تنها در دوره ششم پرداخت شده است و هیچ دوره حتی یک ریال پرداخت نکرده است. دوره‌های پیش نیز ادعایی در این رابطه ندارند.

وی خاطرنشان کرد: برنامه زمانبندی ما برای فاز یک خط سه تا پایان سال ۱۴۰۳ است و هنوز قراردادی برای ساخت ریل منعقد نشده ، تمام کارها موازی انجام نمی شود و بعضی از کارها سریع است و تامین اعتبار؛ شرط بهره‌برداری از مترو در سال ۱۴۰۳ است.

وی درباره ️سطح منهای یک عرصه میدان شهدا؛ گفت: عرصه میدان شهدا، عرصه‌ای برای کارهای فرهنگی و اجتماعی است.

شهردارمشهد افزود:در سطح -۱ عرصه میدان شهدا چند کاربری جانبی می‌توانيم داشته باشیم کاربری اصلی آن فضای شهری برای ارتباط با خطوط مترو و فضای تجاری است که هنوز به بهره برداری نرسیده و زمانی که به بهره برداری برسد دسترسی های آن باز خواهد شد.

وی گفت: اما تا زمانی که به بهره برداری نرسیده می توان از آن در جهات دیگر استفاده کرد با دفن پیکر مطهر چند شهید گمنام آنجا را به مرکز فرهنگی اجتماعی می خواهیم تبدیل کنیم.

ارجائی، درباره پروژه های نیمه تمام شهرداری مشهد افزود:از روز اول سیاست ما اتمام پروژه های نیمه تمام بود. وقتی کارگاه نیمه تمامی باقی می‌ماند چند اشکال ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه اولین ایراد بلاتکلیفی نیروهای انسانی است زیرا پیمانکار نمی‌تواند کارگر را بدون دستمزد وادار به فعالیت کند،گفت:دومین نکته ای که وجود دارد این است که اگر به یک پروژه عمرانی پول تزریق نشود، زمان اجرای آن طولانی می شود و مردم دچار مشکل می شوند.

شهردار مشهد گفت : در حوزه مترو فاز یک خط ۳ را سعی می‌کنیم با کمک دولت به بهره برداری برسانیم که اتفاق بزرگی است.

ارجائی افزود: در حاشیه شهر مشهد یکی از پروژه‌هایی که کلنگ آن زده شده پیمانکار ندارد من چطور می توانم آن پروژه را ادامه دهم کمیسیون ماده ۵ دارد اما طرح ندارد و این مسئله امکان‌پذیر نیست!

وی گفت: سعی می‌کنیم در دو سه ماه آینده اسناد این پروژه‌های بزرگ را آماده و منتشر کنیم تا بتوانیم واحد مسکونی خوب برای بازآفرینی نقاط حاشیه شهر در قسمت شرق شهر ایجاد کنیم.

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها