با ما همراه باشید

اقتصادی

پست اهرمی موثر در اقتصاد دیجیتال

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 15 01 08 - پست اهرمی موثر در اقتصاد دیجیتال

تشکیل کارگروه ویژه توسعه اقتصاد دیجیتال در دولت سیزدهم که با پیگیری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت، حکایت از اراده و اهتمام جدی دولت در دوره جدید برای توسعه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال دارد. جریانی که می تواند با همراهی شبکه ملی اطلاعات و حضور پررنگ شرکت های تابعه وزارت ارتباطات علی الخصوص شرکت ملی پست به عنوان پشتیبان ورکن اساسی اقتصاد دیجیتال نقشی موثر در رونق و چابک سازی این حوزه ایفا کند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به منظور تحقق توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور با ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با تصویب هیات‌ دولت با عضویت هفت عضو کابینه تصویب شد؛ کارگروهی که تصمیمات آن در حکم تصمیمات هیات‌‌‌‌‌‌‌‌وزیران است.

عیسی زارع‌‌‌‌‌‌‌‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان رئیس این کارگروه است سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی؛ سید‌رضا فاطمی‌ امین وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ حجت عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی؛ امیر آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور و علی صالح‌‌‌‌‌‌‌‌ آبادی رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌ کل بانک مرکزی اعضای کارگروه هستند.

بر اساس این مصوبه، تصمیم‌گیری درباره امور اجرایی در موضوعات مربوط به اقتصاد دیجیتال و تصویب و اصلاح آئین‌‌‌‌‌‌‌‌نامه و مقررات مربوط به این بخش به وزیران عضو کار گروه تفویض شد.

توسعه زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال، برطرف کردن موانع و شتاب‌‌‌‌‌‌‌‌بخشی به شکل‌‌‌‌‌‌‌‌گیری زیست‌‌‌‌‌‌‌‌بوم اقتصاد دیجیتال، حمایت از پلت‌فرم‌ها و کسب‌‌‌‌‌‌‌‌ و کارهای دیجیتال و فناور پایه، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناورانه پایه، برطرف‌کردن موانع فعالیت پلت‌فرم‌های ایرانی در سطح بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی و توسعه مهارت‌های الزام‌‌‌‌‌‌‌‌آور اقتصاد دیجیتال، ازجمله وظایفی است که این کارگروه برای تحقق آنها باید تلاش کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درپست اینستاگرامی خود گفته است با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، مسیر تحقق توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور تا دستیابی به سهم ۱۰ درصدی آن از کل اقتصاد کشور سهل‌تر و هموارتر و زیرساخت های لازم برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور نیز بیش از گذشته فراهم شود.

ذی‌نفعان و شاغلان در زیست‌ بوم اقتصاد دیجیتال و فناوری اطلاعات کشور خیلی خوب به اهمیت چنین مصوبه‌ای واقفند. بی شک این اتفاق سرعت عمل در اجرای تصمیمات مربوط به توسعه و شتاب بخشی در اقتصاد دیجیتال کشور، پیشبرد طرح شبکه ملی اطلاعات و سایر پروژه های وابسته به این موضوعات را فراهم می کند.

وزارت ارتباطات و شرکت های وابسته هر یک نقشی اساسی در پیشبرد اقتصاد دیجیتال کشور دارند و در این بین نقش پست و لجستیک در توسعه اقتصاد دیجیتال بر کسی پوشیده نیست ظر فیت های بزرگ نهفته ای که وزیر ارتباطات چندی پیش در جلسه ای که با مدیران شبکه پستی کشور داشت به آن اشاره کرد.

پست امروزه در کشورهای توسعه یافته به یکی از ارکان مهم توسعه صادرات تبدیل شده است. قطعا توسعه اقتصادی کشور بدون حضور در عرصه رقابت بین‌المللی میسر نمی‌شود و با چالش‌های جدید روبرو خواهد شد. بخش مهمی از زنجیره ارزش در اقتصاد دیجیتال به عهده خدمات لجستیک و پست است که در صورت ارائه سرویس نامناسب، توسعه اقتصاد دیجیتال را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

شاید به نوعی می‌توان ادعا کرد در صورت عدم توسعه پست، توسعه اقتصاد دیجیتال با بن بست مواجه می‌شود. به عقیده کارشناسان، پست به‌عنوان سکوی اقتصاد دیجیتال می‌تواند در قطع دست واسطه‌ها و دلال‌ها از بازارهای دیجیتال نقش اساسی ایفا کند. به طور قطع اگر تمام کسب و کارها به تجارت الکترونیک ورود نکنند، بدون شک در آینده از بین خواهند رفت، بنابراین پست گزینه خوبی برای توسعه تجارت الکترونیک و کسب و کارهای خُرد تا کلان است.

شرکت ملی پست به عنوان پشتیبان اصلی و یکی از ارکان توسعه اقتصاد دیجیتال کشور خود نیز به این مهم واقف است. شاید اقدامات اخیر این شرکت پیرامون راه اندازی مراکز نوآوری پست و تلاش د ر ارتقای حوزه پست، تجارت الکترونیک، حمل و نقل هوشمند و لجستیک پیشرفته و فناوری های مرتبط ، همکاری با شرکت های استارتاپی و دانش بنیان و به اشتراک گذاری ظرفیت های خود با این شرکت ها در راستای تامین نیازهای مشتریان گام های موثری برداشته است.

پست همواره کوشیده تا به منظور افزایش سهم خود از بازار خدمات پستی، رشد و افزایش توان اقتصادی، نوآوری و ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت‌های پستی و ارتباطی، تامین رضایت ذی نفعان و نیز توانمند سازی و توسعه سرمایه انسانی گام‌های بلندی بردارد تا این شرکت به عنوان اهرمی موثر در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی نقش آفرینی کند.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت ملی پست

 

اقتصادی

برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 10 05 45 - برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : آغاز برداشت گندم در شهرستان مشهدشروع شده و همه عوامل برداشت با همت مضاعف و تلاش زیاد مشغول برداشت گندم هستند.

میری دیسفانی بیان ڪرد : برداشت محصول گندم آبی از11 هزار هڪتار ازاراضی ڪشاورزی شهرستان با میانگین 4 تن درهر هڪتار آغاز شده است وپیش بینی می شود ڪه بیش از 35 هزارتن گندم شهرستان مشهد تحویل سیلوهای گندم شود .

وی گفت : امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 115 هزار ریال با احتساب جایزه به ازای هرڪیلوگرم اعلام ڪرده است.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : این محصول به  شکل مستقیم برای 22 هزار نفر و بیش از 10 هزار نفر فصلی اشتغالزایی فراهم ڪرده است .

وی بیان ڪرد : خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم در شهرستان مشهد توسط سیلوی شماره ۳ جاده فریمان ، سیلوی شماره ۱ طلاب ، سیلوی شهدینه جاده قدیم قوچان شهرڪ فردوسی ، ڪارخانه آسه آرد نیشابور بخش احمد آباد ، ڪارخانه آرد امام رضا بخش مرڪزی معین آباد انجام میگیرد و ڪشاورزان می توانند محصول تولیدی خود را تحویل سیلوهای گندم دهند .

میری دیسفانی با تأڪید بر اهمیت وجود امنیت غذایی در ڪشورگفت: مقام معظم رهبری، توجه به این بخش را مهم و جزو اولویت‌ها می‌دانندو در شرایط ڪنونی بخصوص جنگ روسیه و اڪراین و اهمیت غلات در دنیا ( بخصوص گندم ) تولید و خرید گندم در سالجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

وی افزود: ڪشاورزی علاوه بر تأثیر به سزایی ڪه در میزان اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی دارد، در قدرت و پایداری ملی و استقلال یڪ ڪشور نیز حائز اهمیت بوده و می‌تواند قدرت چانه‌زنی یڪ ڪشور را در دنیا افزایش دهد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 20 27 31 - توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از تحویل 173 جعبه لارو کرم ابریشم به نوغانداران این شهرستان جهت تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور اظهار داشت: در سال جاری173 جعبه لارو نوغان با قیمت یارانه‌ای هر جعبه 300 هزار ریال بین 30 نفر از بهره برداران نوغاندار توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 هزار و200 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم در این شهرستان تولید شد و پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 3 هزارو 500 کیلوگرم پیله تر تولید شود .

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: میزان تولید پیله تر از هر جعبه تخم نوغان ارتباط مستقیم به تغذیه و مراقبت از کرم‌ها و فراهم بودن محیط پرورش دارد ،پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت در کنار فعالیت‌های کشاورزی و باغداری در ایجاد اشتغال مؤثر است، بطوریکه در سال جاری اشتغالزایی برای 60 نفر را فراهم کرده است.

وی گفت: علاقه‌مندان به حرفه نوغانداری هر ساله در ابتدای فصل بهار برای تحویل تخم نوغان به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه می کنند.

فرهمند راد تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم 25 مترمربع بوده و تعداد تخم نوغان موجود در یک جعبه حدود ۲۷ هزار عدد است.

وی به دیگر شرایط پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: برگ مورد نیاز برای پرورش هر جعبه تخم نوغان حدود 600 الی 700 کیلوگرم است.

وی برای فعالیت نوغانداری علاوه بر تخم یا لارونوغان ،اقلام مورد نیاز جهت تولید را قیچی ،اره، سبد حمل برگ، رطوبت‌سنج، دماسنج، توری، مواد ضدعفونی‌کننده و آهک مرده عنوان کرد و ادامه داد: طول دوره پرورش تخم جعبه کرم ابریشم ۴۵ روز است که شامل 15روز تفریخ و 30روز پرورش است و در صورت استفاده از لارو تفریخ شده حدود32 روز می باشد.

 

فرهمندراد اظهار داشت: قیمت هر کیلو پیله تر در سال جاری بر اساس کیفیت بین200 تا 260هزار تومان می باشد .

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 19 07 - تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

بالغ بر چهل و سه هزار تن چغندر قند طی ۱۰ روز به کارخانه قند جوینتحویل شد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه طی ده روز گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کشت چغندرقند در شهرستان به عنوان ماده خام تولید شکر و از طرفی اهمیت این محصول برای به چرخش درآمد چرخه اقتصاد کارخانه ها افزود: به لطف خدا طی ده روز گذشته بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه از استان گلستان به کارخانه قند جوین تحویل گردیده که این عدد به نوبه خود بسیار قابل توجه است.

مهدی طلوعی نسب،مدیر کشاورزی کشت و صنعت جوین نیز با اشاره به نیاز به ترویج کشت چغندرقند به صورت پاییزه با توجه به نیاز آبی پایین و مزایای بسیار خوب آن افزود: به لطف خدا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع چغندرقند پاییزه گلستان بیش از 800 هکتار آن در طول 10 روز گذشته برداشت و رقمی معادل چهل و سه هزار و ۱۵۸ تن چغندرقند خالص تحویل کارخانه قند جوین  شده است.

وی افزود: عملکرد متوسط این مزارع تا کنون 51 تن در هر هکتار با عیار متوسط 14/7 درصد بوده که به تدریج رو به افزایش است.

طلوعی نسب یادآور شد: هر روزه حدود چهارهزار و ۵۰۰ تن تا پنج هزار و ۵۰۰ تن چغندرقند از استان گلستان تحویل کارخانه قند جوین میشود که از این مقدار حمل چغندرقند در نوع خود بینظیر است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل فساد پذیری این محصول در هوای گرم تابستان امکان سیلو کردن آن وجود ندارد و باید به صورت مستقیم به کارخانه تحویل شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها