با ما همراه باشید

اقتصادی

پست اهرمی موثر در اقتصاد دیجیتال

منتشر شده

در

photo 2022 01 04 15 01 08 - پست اهرمی موثر در اقتصاد دیجیتال

تشکیل کارگروه ویژه توسعه اقتصاد دیجیتال در دولت سیزدهم که با پیگیری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت گرفت، حکایت از اراده و اهتمام جدی دولت در دوره جدید برای توسعه فناوری اطلاعات و اقتصاد دیجیتال دارد. جریانی که می تواند با همراهی شبکه ملی اطلاعات و حضور پررنگ شرکت های تابعه وزارت ارتباطات علی الخصوص شرکت ملی پست به عنوان پشتیبان ورکن اساسی اقتصاد دیجیتال نقشی موثر در رونق و چابک سازی این حوزه ایفا کند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال به منظور تحقق توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور با ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و با تصویب هیات‌ دولت با عضویت هفت عضو کابینه تصویب شد؛ کارگروهی که تصمیمات آن در حکم تصمیمات هیات‌‌‌‌‌‌‌‌وزیران است.

عیسی زارع‌‌‌‌‌‌‌‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان رئیس این کارگروه است سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی؛ سید‌رضا فاطمی‌ امین وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ حجت عبدالملکی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی؛ امیر آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌جمهور و علی صالح‌‌‌‌‌‌‌‌ آبادی رئیس‌‌‌‌‌‌‌‌ کل بانک مرکزی اعضای کارگروه هستند.

بر اساس این مصوبه، تصمیم‌گیری درباره امور اجرایی در موضوعات مربوط به اقتصاد دیجیتال و تصویب و اصلاح آئین‌‌‌‌‌‌‌‌نامه و مقررات مربوط به این بخش به وزیران عضو کار گروه تفویض شد.

توسعه زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتال، برطرف کردن موانع و شتاب‌‌‌‌‌‌‌‌بخشی به شکل‌‌‌‌‌‌‌‌گیری زیست‌‌‌‌‌‌‌‌بوم اقتصاد دیجیتال، حمایت از پلت‌فرم‌ها و کسب‌‌‌‌‌‌‌‌ و کارهای دیجیتال و فناور پایه، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناورانه پایه، برطرف‌کردن موانع فعالیت پلت‌فرم‌های ایرانی در سطح بین‌‌‌‌‌‌‌‌المللی و توسعه مهارت‌های الزام‌‌‌‌‌‌‌‌آور اقتصاد دیجیتال، ازجمله وظایفی است که این کارگروه برای تحقق آنها باید تلاش کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درپست اینستاگرامی خود گفته است با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، مسیر تحقق توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور تا دستیابی به سهم ۱۰ درصدی آن از کل اقتصاد کشور سهل‌تر و هموارتر و زیرساخت های لازم برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور نیز بیش از گذشته فراهم شود.

ذی‌نفعان و شاغلان در زیست‌ بوم اقتصاد دیجیتال و فناوری اطلاعات کشور خیلی خوب به اهمیت چنین مصوبه‌ای واقفند. بی شک این اتفاق سرعت عمل در اجرای تصمیمات مربوط به توسعه و شتاب بخشی در اقتصاد دیجیتال کشور، پیشبرد طرح شبکه ملی اطلاعات و سایر پروژه های وابسته به این موضوعات را فراهم می کند.

وزارت ارتباطات و شرکت های وابسته هر یک نقشی اساسی در پیشبرد اقتصاد دیجیتال کشور دارند و در این بین نقش پست و لجستیک در توسعه اقتصاد دیجیتال بر کسی پوشیده نیست ظر فیت های بزرگ نهفته ای که وزیر ارتباطات چندی پیش در جلسه ای که با مدیران شبکه پستی کشور داشت به آن اشاره کرد.

پست امروزه در کشورهای توسعه یافته به یکی از ارکان مهم توسعه صادرات تبدیل شده است. قطعا توسعه اقتصادی کشور بدون حضور در عرصه رقابت بین‌المللی میسر نمی‌شود و با چالش‌های جدید روبرو خواهد شد. بخش مهمی از زنجیره ارزش در اقتصاد دیجیتال به عهده خدمات لجستیک و پست است که در صورت ارائه سرویس نامناسب، توسعه اقتصاد دیجیتال را با چالش‌های جدی مواجه می‌کند.

شاید به نوعی می‌توان ادعا کرد در صورت عدم توسعه پست، توسعه اقتصاد دیجیتال با بن بست مواجه می‌شود. به عقیده کارشناسان، پست به‌عنوان سکوی اقتصاد دیجیتال می‌تواند در قطع دست واسطه‌ها و دلال‌ها از بازارهای دیجیتال نقش اساسی ایفا کند. به طور قطع اگر تمام کسب و کارها به تجارت الکترونیک ورود نکنند، بدون شک در آینده از بین خواهند رفت، بنابراین پست گزینه خوبی برای توسعه تجارت الکترونیک و کسب و کارهای خُرد تا کلان است.

شرکت ملی پست به عنوان پشتیبان اصلی و یکی از ارکان توسعه اقتصاد دیجیتال کشور خود نیز به این مهم واقف است. شاید اقدامات اخیر این شرکت پیرامون راه اندازی مراکز نوآوری پست و تلاش د ر ارتقای حوزه پست، تجارت الکترونیک، حمل و نقل هوشمند و لجستیک پیشرفته و فناوری های مرتبط ، همکاری با شرکت های استارتاپی و دانش بنیان و به اشتراک گذاری ظرفیت های خود با این شرکت ها در راستای تامین نیازهای مشتریان گام های موثری برداشته است.

پست همواره کوشیده تا به منظور افزایش سهم خود از بازار خدمات پستی، رشد و افزایش توان اقتصادی، نوآوری و ارتقاء کیفی خدمات و فعالیت‌های پستی و ارتباطی، تامین رضایت ذی نفعان و نیز توانمند سازی و توسعه سرمایه انسانی گام‌های بلندی بردارد تا این شرکت به عنوان اهرمی موثر در عرصه‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و حتی سیاسی نقش آفرینی کند.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت ملی پست

 

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها