با ما همراه باشید

اقتصادی

پس از رخداد های مرزی در پساکرونا انجام شد: افزایش تردد از پایانه مرزی لطف آباد

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 44 08 - پس از رخداد های مرزی در پساکرونا انجام شد: افزایش تردد از پایانه مرزی لطف آباد

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی از افزایش تردد از پایانه مرزی لطف آباد پسا کرونا خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جعفر شهامت ،مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی گفت: پس از کش و قوس های فراوان به واسطه شیوع کویید19 در دنیا وهمچنین رفتار کشور ترکمنستان در حوزه حمل ونقل بین الملل برای کنترل این بیماری، مشکلات بسیار زیادی برای کشورهای همسایه از جمله جمهوری اسلامی ایران به وجود آورد که از این حیث این تصمیم موجب ایجاد خسارت های فراوان به تجار، بازرگانان به ویژه شرکت های حمل ونقل بین المللی شد.

وی افزود:با رفع محدودیت اعمال شده توسط کشور ترکمنستان در پذیرش و تردد ناوگان به کشور خود از 4 اسفند98 و بازگشایی تدریجی مرز در مقاطع مختلف طی سال جاری، تردد از پایانه مرزی لطف آباد طی8 ‌ماهه سال جاري نسبت به مدت مشابه در سال 1400 با افزایش 28 درصدی مواجه بوده است.

شهامت افزود: خوشبختانه با به روی کار آمدن دولت سیزدهم و نگرش دولت به توسعه تعاملات و ارتباطات اقتصادی با کشور های همسایه و همچنین سفر های هیئت های دو طرف و دیدار های پی درپی و پیگیری های دستگاه های دخیل و کاهش بیماری کرونا، خوشبختانه رخداد های بسیار مثبتی در سال جاری بین دو کشور ایران و ترکمنستان انجام شد.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی آخرین رخداد مرزی را بازگشایی کامل مرز در 11 آبان ماه سال جاری عنوان کرد و افزود: خوشبختانه با توجه به مزیت های خوب این پایانه مرزی، پس از هر رخداد تازه با افزایش تردد مواجه بوده ایم.

شهامت به رخداد های مرزی در پسا کرونا اشاره و خاطر نشان کرد: پس از تعطیلی 4 اسفند ماه سال 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا با رایزنی های صورت گرفته در 20 آذر ماه 1399 مرز به صورت تبادل یدک بازگشایی گردید که این رویه با توجه به اینکه با پروتکل های حمل ونقل بین المللی دنیا و قوانین کشور مغایرت داشت مشکلات بسیار زیادی ایجاد کرد.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی اضافه کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و جلسات مشترک با هدف ارتقاء تعاملات اقتصادی فی مابین، خوشبختانه در 4 تیر ماه سال جاری رخداد جدیدی برای ترانزیت عبوری از ترکمنستان صورت گرفت و در پی آن در 9 مهر ماه نیز عوارض جاده ای بر اساس پیمایش که برای ناوگان ایرانی وضع شده بود توسط کشور ترکمنستان لغو و برخی از عوارض ها نیز تقلیل یافت.

این مقام مسئول در ادامه به روند تردد ملیت ها اشاره و ادامه داد: پس از رخداد بازگشایی مرز برای ترانزیت عبوری تغییری در روند آمار تردد ناوگان ملیت ایرانی صورت نگرفته است ولی بعد از رخداد جدید حذف پیمایش جاده ای، افزایش حدود 45 درصدی را نشان می دهد و تردد ناوگان ملیت ترکیه نیز بعد از بازگشایی مرز برای ترانزیت عبوری نسبت به سه ماه ابتدایی سال، افزایش 235 در صدی در روند آمار تردد صورت گرفته است و این تعداد بعد از رخداد جدید حذف عوارض جاده ای، افزایش حدود 47 درصدی را نشان می دهد.

شهامت گفت: برای ناوگان ملیت ترکمنستان در هر سه رخداد تغییر چندانی در روند آمار تردد ناوگان ملیت ترکمنستان گزارش نشده است ولی تردد ناوگان ملیت قزاقستان بعد از حذف عوارض جاده ای، افزایش 2 برابری را نشان می دهد.

مدیرکل راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی با بیان اینکه تردد در ترانزیت خروجی 143 درصد افزایش را نشان می دهد اضافه کرد: این پایانه مرزی از حیث ترانزیت خروجی در بین پایانه های مرزی استان سهم 34 درصدی پس از پایانه مرزی سرخس در رتبه دوم قرار دارد که تردد خروجی ناوگان ملیت ترکیه 3.4 برابر رشد داشته است و سهم 56 درصدی تردد از این پایانه مرزی نسبت به بقیه ملیت ها را از آن خود کرده است.

شهامت اظهار امیدواری کرد با هماهنگی دستگاه های مستقر در مجموعه پایانه مرزی و برنامه ریزی های انجام شده، افزایش تردد ها از این پایانه مرزی سیر صعودی داشته باشد که نقش به سزایی در رونق اقتصادی شهرستان درگز و استان خراسان رضوی و در نهایت کشور می شود.

 

 

 

منبع:روابط عمومی راهداری وحمل ونقل جاده ای خراسان رضوی

اقتصادی

همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

منتشر شده

در

2 - همزمان با ایام دهه فجر بهره برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغازشد

 

همزمان با گرامیداشت دهه فجر و با حضور استاندار خراسان رضوی طی مراسمی ، بهره‌برداری رسمی از پست 20/132 کیلوولت زاوین آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حسین محمودی، مديرعامل شرکت برق منطقه‌ای خراسان ضمن تشریح جایگاه صنعت برق در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی گفت: برای بهره برداری از این پست بالغ بر سیصد و ده میلیارد ریال هزینه شده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش های شرکت برق منطقه ای که در راه اندازی این پست و خدمت به مردم منطقه کلات زحمت کشیده‌اند افزود: این پست با ظرفیت ۳۰ مگاولت آمپر و با هدف تامین برق پایدار شهرستان زاوین و ناحیه صنعتی آن و همچنین جبران افت ولتاژ منطقه و تامین برق صنایع و کشاورزی راه اندازی شده است .

استاندار خراسان رضوی طی افتتاح پست زاوین گفت: پست زاوین با سرمایه‌گذاری انجام و در محدوده کلات بهره برداری شده و امیدواریم در تامین برق مطمئن و پایدار منطقه موثر واقع شود.

وی درباره تامین برق پایدار در استان خراسان رضوی گفت: صنعت برق و بویژه برق منطقه ای خراسان در مدیریت مصرف ، موفق عمل کرده ، مخصوصا در هفته اخیر که با توجه به برودت هوا شرکت برق منطقه‌ای خراسان خوشبختانه این موضوع را به خوبی مدیریت کرد.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اقتصادی

مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 19 21 34 - مهمترین عامل پرداخت هدفمند تسهیلات در حوزه اشتغال شناسایی ظرفیت و پتانسیل های روستاها است

 

جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری در محل بخش فرحدشت شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمدرضا محمودی مقدم ، معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر در جلسه کمیته توسعه اشتغال روستایی و عشایری گفت:تسهیلات طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری، صرفا به طرح های دارای توجیه اقتصادی واشتغال زا پرداخت می شود.

محمودی مقدم افزود:برای ایجاد اشتغال در سطح شهرستان باید ابتدا پتانسیل های موجود شناسایی  و سپس به افراد متقاضی اشتغالزایی در خصوص کارآفرینی آموزش های لازم ارائه و سپس حمایت های لازم از این افراد جهت ایجاد اشتغال پایدار انجام شود.

وی وجود عشایر در منطقه ترشیز کهن را بسیار حائز اهمیت دانست و ایجاد تعاونی ها بمنظور دریافت تسهیلات تبصره 16 با موضوع کشاورزی و دامپروری را در بسیاری از مواقع راهگشا عنوان کرد.

معاون فنی جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:ایجاد و توسعه اشتغال،توان افزائی اقتصادی و افزایش سطح درآمد افراد،تقویت پایه های اقتصادی،افزایش نرخ بهره وری مناطق هدف،تنوع بخشی تولیدات روستائی و جلوگیری از مهاجرت به شهرها از اهداف اصلی کمیته توسعه اشتغال روستایی شهرستان است.

در ادامه نیز کارآفرینان روستایی حاضر در جلسه،تسریع در پرداخت تسهیلات اشتغالزا، رفع بروکراسی اداری، تسهیل گری بانک های عامل و شفافیت و نظارت دقیق را جزء مهمترین خواسته های خود از کمیته روستایی و عشایری شهرستان عنوان کردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 02 06 09 34 26 - نوسازی ناوگان ماشین‌آلات شهرداری‌های استان خراسان رضوی

 

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی از نوسازی ناوگان ماشین آلات شهرداری‌های این استان خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمدرضا تازیکی، مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان خراسان رضوی  گفت: اهمیت ماشین آلات به عنوان بازوی اجرایی شهرداری‌ها به نحوی که است از یک طرف فقدان، خرابی و توقف آن‌ها باعث رکود عملیات عمرانی وعدم ارائه خدمات مطلوب به شهروندان می‌شود و از طرف دیگر سرمایه‌ای شدن این نوع دارایی‌ها بدلیل افزایش قیمت، جایگاه ماشین آلات را در حوزه مدیریت شهری و ارائه خدمات مطلوب به شهروندان متمایز ساخته است، بنابراین ضرورت نگهداری و بهره برداری صحیح و افزایش راندمان و بهره وری ماشین آلات به دلیل تخصصی بودن این حوزه از مهمترین دغدغه‌ها و نگرانی‌های مدیریت شهری است.

 

وی ادامه داد: در راستای همیاری و خدمت‌رسانی به شهرداری‌های استان که همانا رویکرد اصلی سازمان است، واحد تخصصی ماشین آلات در تیرماه سال ۱۳۹۹ تشکیل و علی‌رغم نوپا بودن و عمر کوتاه، تاکنون خدمات ارزشمندی در جهت نوسازی، حفظ و نگهداری و بهره برداری از این سرمایه‌های حیاتی ارائه کرده است.

 

تازیکی درباره نوسازی، خرید ماشین آلات و تجهیزات و ارائه خدمات واحد ماشین آلات در سال جاری تصریح کرد: علاوه بر خرید و تحویل انواع خودروی سواری، کامیون کِشنده، کامیون کمپرسی، وانت و تاسیسات تولید قطعات بتنی از کارخانجات سازنده و بازار از محل فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداری‌ها و مساعدت سازمان، اقلام مصرفی این حوزه از قبیل لاستیک، انواع روان‌کارها و ضدیخ، لوازم یدکی و… نیز طی سال جاری تامین و در اختیار شهرداری‌های استان قرار گرفته است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه بازسازی کامل و اورهال یک دستگاه کامیون آتش نشانی، برنامه‌ریزی و پیگیری راه اندازی و نصب سیستم جامع مدیریت ماشین آلات C. M. M. S، پیگیری اعتبارات دولتی و وام‌های تخصیصی سازمان شهرداری‌های کشور بابت تامین ماشین آلات نیز از جمله اقدامات مهم دیگر در سال جاری بوده است، راه اندازی سیستم جامع مدیریت نگهداری و بهره برداری ماشین آلات شهرداری‌های استان را از نیازهای ضروری این حوزه دانست.

 

تازیکی درباره برگزاری شش مرحله مزایده فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده شهرداریها، تصریح کرد: مجموعا مبلغ ۱۳۳ میلیارد ریال منابع حاصل از فروش در جهت نوسازی و بهسازی سیستم حمل و نقل درون شهری و خرید دستگاه‌های مختلف حوزه عمرانی، شهرسازی، آتش نشانی، خدمات شهری و…، شهرداری‌ها، استفاده شده است.

 

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های استان با بیان اینکه در حوزه نیازسنجی و جابجایی ماشین آلات بین شهرداریها، شناسایی دستگاه‌ها و ماشین آلات بلااستفاده در شهرداری‌ها و انجام فرآیند جابجایی آن‌ها ما بین شهرداری‌های متقاضی جهت ماشین آلات ۵ شهرداری استان صورت گرفته است، مطرح کرد: برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی در حوزه ماشین آلات و توانمندسازی پرسنل شهرداری‌ها و ارائه مشاوره تخصصی در تمامی مباحث حوزه ماشین آلات، اعم از خرید ماشین آلات جدید و مورد نیاز شهرداری، فروش ماشین آلات فرسوده و بلااستفاده، بازسازی و اورهال ماشین آلات و… نیز، از جمله اقدامات این واحد است.

 

تازیکی با بیان اینکه تراکنش ریالی حاصل از انجام موارد فوق الذکر بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال بوده است که با همت و تلاش واحد ماشین آلات سازمان علاوه بر خدمات‌رسانی موثر به شهرداری‌ها باعث ایجاد درآمد برای سازمان گردیده است، اظهار کرد: امید است شهرداری‌های استان با استفاده بیشتر از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های این واحد تخصصی گامی موثر در جهت افزایش بهره وری و راندمان ماشین آلات و دستگاه‌های اجرایی حوزه مدیریت شهری بردارند.

ادامه مطلب

برترین ها