با ما همراه باشید

محیط زیست

پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

منتشر شده

در

IMG 7201 1601200 1 - پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

 

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مشهد گفت: ستاد ملی سیاست گذاری هماهنگی پدیده گرد و غبار، وظیفه اش هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه ها است و افزود: اقدامات سیاست گذاری و برنامه ریزی را در 4 سال اخیر در تمام کشور، از جمله استان خراسان رضوی انجام شده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمد طهماسبی بیرگانی ،دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بیان داشت: وضعیت غبار خیزی کشور و استان کاملا روشن است و در این خصوص برنامه عمل 10 ساله از سال 1400، به تفکیک تمام دستگاه های عضو و تمام استان ها تهیه شده است، که بر اساس شدت زمین، شدت باد، و نهایت شار گرد و غبار با توجه به کاربری های مختلف، یعنی اگر زراعی است، “جهاد کشاورزی” یا اگر مربوط به مرتع می باشد، “سازمان جنگل ها” و در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، دارای وظایف مشخص است.

 

این مقام مسئول افزود: در 2 سال گذشته با همکاری دستگاه های ملی که در آیین نامه مشخص شده بود، از جمله سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیز داری کشور، هواشناسی و زمین شناسی مطالعات منشأیابی خارجی انجام شده است و بر مبنای آن برنامه عمل برون مرزی ، بر اساس مناطقی که از کشورهای که تأثیر می پذیریم، برنامه عمل زیر منطقه ای تهیه شده است و با وزارت امور خارجه مکاتباتی در این خصوص انجام و این مطالعات در اختیار آن ها قرار گرفته است.

 

طهماسبی بیرگانی بیان داشت: ما در حال حاضر شناخت کاملی از وضعیت موجود داریم و دستگاه های اجرایی مسئول می بایست، این مطالعات را عملیاتی و اجرائی کنند.

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در بحث منشأیابی داخلی عنوان نمود: مناطق دارای غبار خیزی را با همکاری سازمان زمین شناسی کشور تهیه و وسعت این مناطق غبار خیز در سطح استان خراسان رضوی حدود 6 میلیون هکتار می باشد، به نحوی که حدود یک سوم استان غبار خیز است.

 

وی گفت: از 231 هزار هکتار مناطق غبار خیز سرخس، حدود 45 درصد آن مرتع و دیم زار می باشد و تکلیف در این جریان مشخص است چرا که اگر این دو مورد مدیریت شود، 45 درصد مشکل تولید گرد و غبار این شهرستان کنترل می شود.

 

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، در خصوص منشأیابی کانون های خارجی گرد و غباربیان داشت: 24 کشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم تأثیر گذار بر کشور دارای تأثیر می باشند، گفت: بیشترین تأثیری که بر استان خراسان رضوی گذاشته می شود، مربوط به دو کشور ترکمنستان و بخش هایی از قزاقستان می باشد.

 

وی افزود: ما با همکاری مرکز بلایای آسیا و اقیانوسیه “APDIM” ،دانشگاه خوارزمی، پژوهشگاه هواشناسی، برنامه عمل زیر منطقه ای آسیای میانه و غرب آسیا را تهیه، و10 سال اخیر را آسیب شناسی کردیم و با توجه به مطالعاتی که انجام شد به این نتیجه دست یافتیم که به یک مرجع بین المللی به عنوان چتر نیاز داریم و در این خصوص بدنبال ساختار سازی هستیم.

 

طهماسبی بیرگانی افزود: در 4 سال گذشته حدود 600 میلیارد ریال پول ملی از ناحیه ستاد ملی گرد و غبار به استان تخصیص یافت و تمام دستگاه هایی که وظیفه اجرائی داشتند، از ستاد ملی گرد و غبار اعتبار دریافت کرده اند و اقدامات خوبی هم در این راستا انجام داده اند اما کفایت نمی کند.

 

این مقام مسئول بیان داشت: اگر می خواهیم یک مدیریت کم هزینه و اثر بخش در این خصوص داشته باشیم باید مدیریت زراعی و مدیریت دام را در منطقه انجام دهیم و با وجود کم آبی نهال کاری به تنهایی نمی تواند فایده ای داشته باشد. طبق مطالعات انجام شده گرد و غبار داخلی ، 10 درصد کانون های گرد و غبار کشور در حوزه زراعت و 44 درصد خسارت ناشی از آن مربوط به بخش کشاورزی می باشد.

 

وی افزود: می بایست اولویت پیگیری این پدیده را در داخل کشور و استان قرار دهیم و در امتداد آن از کشورهای تأثیر گذار، پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد. اما با توجه به وضعیت موجود، اقدامات داخلی به حل این معضل می تواند سریع ترین راه حل باشد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه ضمن تشکر از پیگیری سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای تشکیل این کارگروه، گفت: با توجه به بحران موجود و حساسیت بالا مسئله، نیاز به جلسات کارشناسی و کمیته های بیشتری داریم، تا در این کارگروه تصمیمات اجرائی گرفته و اولویت ها مشخص شود و در کمیته های محدود به شهرستان و عملیاتی تر اقدام سریع تری در این خصوص انجام شود.

 

در این کارگروه مقرر شد، شهرستان های اولویت داری که درگیر این پدیده هستند، جلسه ای با حضور فرمانداران آن شهرستان ها تشکیل شود تا در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ضمن خوش آمد گویی به دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بابت هماهنگی و انسجام بخشی موضوعات گرد و غبار در استان افزود: استان خراسان رضوی به دلایل متعددی گرفتار پدیده گرد و غبار می باشد.

 

مهدی اله پور گفت: بالغ بر 30 کانون گرد و غباردر سطح استان خراسان رضوی، با مساحت بالغ بر 1 میلیون 200 هزار هکتار در حوزه استحفاظی 22 شهرستان استان شناسایی شده، که متأسفانه سطح وسیعی را از اراضی دیم زارها و مراتع و مناطق تحت سکونت، صنایع و همچنین دام پروری و کشاورزی استان را تحت تأثیر قرار داده است.

 

این مقام مسئول بیان داشت: موضوع گرد و غبار که در آذر ماه در شهرستان سرخس شاهد آن بودیم، متأسفانه غلظت آلایندگی و گرد و غبار در این حوزه به عدد بالای 3500 میکرو گرم رسید، زمانی که استاندارد آن بالای 300 برسد، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های مرتبط با جوامع انسانی است محدود می شود.

 

وی گفت: این میزان گرد و غبار هم تحت تأثیر رخداد های داخلی بوده و هم رخداد های خارج از کشور، که با پیگیری های بعمل آمده از سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، درخواست و دعوت کردیم تا در خصوص مدیریت و تبیین این مسئله و انتظاراتی که از این ستاد است، برای سامان بخشی به وضعیت گرد وغبار در استان جلسات و بازدید های لازم را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: طبق ماده 4 آیین نامه ستاد مقابله با گرد وغبار کشور، وظایف مدیریت و مسئولیت امر گرد و غبار به کارگزوه امور زیر بنایی استان محول شده است که هم اکنون از طریق این کارگروه پیگیرحل این پدیده هستیم و همچنین از شورای برنامه ریزی استان خواستار تسهیل روند اعتباری و قانونی این امر را داریم .

 

مهدی اله پور در ادامه با اشاره به عدم کافی بودن تعداد ایستگاه های سنجش آلودگی هوا و گرد و غبار در سطح شهرستان های استان، افزود: نیازمند تأمین و نصب ایستگاه های سنجشگر در سطح شهرستان های دارای اولویت گرد و غبار هستیم و ایستگاه های مستقر شهرستان سرخس، در سامانه ملی پایش سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارتباطی ندارد و مرکز ملی و پایش کشور در جریان لحظه ای میزان آلایندگی در این شهرستان نمی باشد.

 

فرماندار شهرستان سرخس در این جلسه، ضمن تشریح شرایط بحرانی گرد و غبار در شهرستان سرخس، خصوصاً در بازه زمانی هفته پایانی آذرماه و اوایل دی ماه سال جاری، توجه به مدیریت اراضی دیم و چرای دام در مراتع شهرستان را ضروری دانسته و بیان کرد: در سال جاری به دلیل خشکسالی و قطع حقابه رودخانه ها برای بخشی از اراضی دیم کاری، مساحت زیادی از این اراضی پس از شخم زدن رها و تبدیل به کانون های بحرانی گرد و غبار شدند.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان رضوی، نیز پس توضیح اقداماتی که طی سال های 96، 98 و 99 در خصوص اعتبارات ملی و استانی در راستای احیاء اراضی بیابانی و کانون های بحرانی گرد و غبار، گفت: بیشتر اراضی در شهرستان سرخس در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد که ما امیدواریم با همکاری آن ها تفاهم نامه ای انجام شود تا بتوانیم با کمک آن ها طرح های مشارکتی خوبی را برای بیابان زدایی انجام دهیم.

محیط زیست

کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 45 01 - کاشت نهال در جلوگیری از فرسایش خاک بسیار موثر است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهرستان با بیان اینکه یکی از راههای جلوگیری فرسایش خاک ، کاشت نهال است گفت: یک میلیارد نهال طی ۴ سال در سطح کشور تولید وکاشته می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی در جمع دهیاران و شورای اسلامی شهر و روستا اظهار داشت کاشت نهال می تواند در حوزه احیای منابع طبیعی حفظ و جلوگیری از فرسایش خاک نقش موثر ایفا کند.

وی با بیان اینکه برای حفاظت هر چه بهتر از عرصه های منابع طبیعی ضمن آگاهی بخشی در جامعه می بایست طرح هایی به منظور افزایش پوشش گیاهی در کشور اجرایی شوند ، افزود: هدف گذاری تولید وکاشت این تعداد نهال نمونه ای از اقدام مردمی سازمان منابع طبیعی است که با مشارکت بخش خصوصی و مردم با کمک دهیاران جهت حفظ منابع آب و خاک به انجام می رسد.

وی با تاکید بر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی در حوزه خاک و آب ، بیابان و جنگل به کمک و مشارکت مردم با همیاری دهیاران میسر می شود افزود: برای کمک به بهبود منابع آبی می بایست امکانات ، ظرفیت های موجود به کار گرفته شود .
کاشت مناسب هر اقلیم که بتواند با شرایط خاص کم آبی ، خشکی و شوری مقاومت کند یکی از این اقدامات تلقی می شود.

ادامه مطلب

محیط زیست

تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 13 22 02 - تجلیل از جنگلبانان برگزیده در خراسان رضوی

ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور برگزیدگان استانی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: با تلاش شبانه روزی جنگلبانان ، قرقبانان در یگان حفاظت از عرصه های منابع طبیعی امروز بیشتر از گذشته در امر حفاظت و صیانت از انفال موفق عمل می کنند.

فنودی ضمن تاکید بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت این موفقیت ها را به بهاء بسیار زیادی که جان جنگلبانان ما میباشد به دست آوردیم .

وی ضمن تجلیل از مقام شهید مهندس غلامی که در سال جاری و در راه اجرای احکام و جلوگیری از تخریب اراضی ملی جان به جان آفرین تسلیم کرد گفت باید با تدبیر و همکاری مستمر با دستگاه های متولی در حفظ و حراست از انفال بکوشیم.

در حاشیه مراسم اعظم ملائی ، رئیس اداره آموزش ، ترویج و مشارکتهای مردمی اداره کل به عنوان متولی جشنواره به خبرنگار ما گفت : ششمین جشنواره روز جنگلبان و جانثاران منابع طبیعی در چهار بخش انتخاب جنگلبان نمونه ویژه نیروهای حفاظتی اداره ، تجلیل از ایثارگران و خانواده جانثاران حوزه منابع طبیعی مخصوص نیروهای حفاظتی و داوطلب و همیار طبیعت که در حین ماموریت دچار حادثه و آسیب می شوند ، جنگلبان افتخاری و نیروهایی که در حوزه منابع طبیعی فعالیت شاخص و یا ابتکار عمل ویژه و نواوری داشتند و بخش عشق و افتخار مربوط به خانواده جنگلبان که فعالیت شاخص فرهنگی ، هنری، اقتصادی اجتماعی شغل جنگلبان را ترویج  کردند.

وی اظهار داشت: با توجه به اعلام نظر کمیته استانی داوران مسلم شاکری از شهرستان قوچان ، احمد غلامی از شهرستان رشتخوار، ارسلان مخموری از شهرستان مشهد به عنوان جنگلبان نمونه ، مجید فانی بردسکن و خانم فهیمه رئیس زاده سرمزده کاشمر به عنوان جنگلبان افتخاری و در بخش عشق و افتخار حمیدرضا کریمی شهرستان ششتمد و شایان عوض وردی مقدم از شهرستان سبزوار و در بخش ایثارگران جواد غلامی طبسی و علی اکبر نجم آبادی انتخاب شدند که با لوح تقدیر از انان تجلیل شد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2023 01 24 17 39 59 - امضاءتفاهم نامه همکاریهای مشترک ترویج فرهنگ منابع طبیعی در شهرستان درگز

به منظور ایجاد مشارکت و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین کودکان و نوجوانان، تفاهم نامه همکاریهای مشترک بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درگز امضا شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،جواد پهلوان زاده،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان درگز با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت فرهنگ سازی و تحقق منویات مقام معظم رهبری در تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی که لزوما می بایست ازسنین خردسالی آغاز شود این تفاهمنامه که یک اقدام مشترک بین دودستگاه اجرایی میباشد امضاء شد.

پهلوان زاده افزود: براساس این تفاهم نامه منابع طبیعی و آبخیزداری در زمینه برگزاری اردوهای آموزشی ، ترویجی و بازدید از پروژه های اجرا شده ، کارگاههای حضوری ومجازی جهت نونهالان ، کودکان مشارکت آنان در مراسمات کاشت نهال را فراهم می آورد و کانون پرورش فکری و نوجوانان هم در ایجاد زمینه ثبت نام در طرح همیار طبیعت ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در کارگاههای آموزشی ترویجی کودکان ونوجوانان برای تحقق این هدف همکاری می  کنند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به همکاری و تعامل مثبت و سازنده با دستگاههای آموزشی و اجرایی شهرستان بسترها برای توسعه همکاری در راستای ترویج فرهنگ منابع طبیعی فراهم می باشد.

ادامه مطلب

برترین ها