با ما همراه باشید

محیط زیست

پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

منتشر شده

در

IMG 7201 1601200 1 - پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

 

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مشهد گفت: ستاد ملی سیاست گذاری هماهنگی پدیده گرد و غبار، وظیفه اش هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه ها است و افزود: اقدامات سیاست گذاری و برنامه ریزی را در 4 سال اخیر در تمام کشور، از جمله استان خراسان رضوی انجام شده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمد طهماسبی بیرگانی ،دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بیان داشت: وضعیت غبار خیزی کشور و استان کاملا روشن است و در این خصوص برنامه عمل 10 ساله از سال 1400، به تفکیک تمام دستگاه های عضو و تمام استان ها تهیه شده است، که بر اساس شدت زمین، شدت باد، و نهایت شار گرد و غبار با توجه به کاربری های مختلف، یعنی اگر زراعی است، “جهاد کشاورزی” یا اگر مربوط به مرتع می باشد، “سازمان جنگل ها” و در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، دارای وظایف مشخص است.

 

این مقام مسئول افزود: در 2 سال گذشته با همکاری دستگاه های ملی که در آیین نامه مشخص شده بود، از جمله سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیز داری کشور، هواشناسی و زمین شناسی مطالعات منشأیابی خارجی انجام شده است و بر مبنای آن برنامه عمل برون مرزی ، بر اساس مناطقی که از کشورهای که تأثیر می پذیریم، برنامه عمل زیر منطقه ای تهیه شده است و با وزارت امور خارجه مکاتباتی در این خصوص انجام و این مطالعات در اختیار آن ها قرار گرفته است.

 

طهماسبی بیرگانی بیان داشت: ما در حال حاضر شناخت کاملی از وضعیت موجود داریم و دستگاه های اجرایی مسئول می بایست، این مطالعات را عملیاتی و اجرائی کنند.

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در بحث منشأیابی داخلی عنوان نمود: مناطق دارای غبار خیزی را با همکاری سازمان زمین شناسی کشور تهیه و وسعت این مناطق غبار خیز در سطح استان خراسان رضوی حدود 6 میلیون هکتار می باشد، به نحوی که حدود یک سوم استان غبار خیز است.

 

وی گفت: از 231 هزار هکتار مناطق غبار خیز سرخس، حدود 45 درصد آن مرتع و دیم زار می باشد و تکلیف در این جریان مشخص است چرا که اگر این دو مورد مدیریت شود، 45 درصد مشکل تولید گرد و غبار این شهرستان کنترل می شود.

 

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، در خصوص منشأیابی کانون های خارجی گرد و غباربیان داشت: 24 کشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم تأثیر گذار بر کشور دارای تأثیر می باشند، گفت: بیشترین تأثیری که بر استان خراسان رضوی گذاشته می شود، مربوط به دو کشور ترکمنستان و بخش هایی از قزاقستان می باشد.

 

وی افزود: ما با همکاری مرکز بلایای آسیا و اقیانوسیه “APDIM” ،دانشگاه خوارزمی، پژوهشگاه هواشناسی، برنامه عمل زیر منطقه ای آسیای میانه و غرب آسیا را تهیه، و10 سال اخیر را آسیب شناسی کردیم و با توجه به مطالعاتی که انجام شد به این نتیجه دست یافتیم که به یک مرجع بین المللی به عنوان چتر نیاز داریم و در این خصوص بدنبال ساختار سازی هستیم.

 

طهماسبی بیرگانی افزود: در 4 سال گذشته حدود 600 میلیارد ریال پول ملی از ناحیه ستاد ملی گرد و غبار به استان تخصیص یافت و تمام دستگاه هایی که وظیفه اجرائی داشتند، از ستاد ملی گرد و غبار اعتبار دریافت کرده اند و اقدامات خوبی هم در این راستا انجام داده اند اما کفایت نمی کند.

 

این مقام مسئول بیان داشت: اگر می خواهیم یک مدیریت کم هزینه و اثر بخش در این خصوص داشته باشیم باید مدیریت زراعی و مدیریت دام را در منطقه انجام دهیم و با وجود کم آبی نهال کاری به تنهایی نمی تواند فایده ای داشته باشد. طبق مطالعات انجام شده گرد و غبار داخلی ، 10 درصد کانون های گرد و غبار کشور در حوزه زراعت و 44 درصد خسارت ناشی از آن مربوط به بخش کشاورزی می باشد.

 

وی افزود: می بایست اولویت پیگیری این پدیده را در داخل کشور و استان قرار دهیم و در امتداد آن از کشورهای تأثیر گذار، پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد. اما با توجه به وضعیت موجود، اقدامات داخلی به حل این معضل می تواند سریع ترین راه حل باشد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه ضمن تشکر از پیگیری سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای تشکیل این کارگروه، گفت: با توجه به بحران موجود و حساسیت بالا مسئله، نیاز به جلسات کارشناسی و کمیته های بیشتری داریم، تا در این کارگروه تصمیمات اجرائی گرفته و اولویت ها مشخص شود و در کمیته های محدود به شهرستان و عملیاتی تر اقدام سریع تری در این خصوص انجام شود.

 

در این کارگروه مقرر شد، شهرستان های اولویت داری که درگیر این پدیده هستند، جلسه ای با حضور فرمانداران آن شهرستان ها تشکیل شود تا در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ضمن خوش آمد گویی به دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بابت هماهنگی و انسجام بخشی موضوعات گرد و غبار در استان افزود: استان خراسان رضوی به دلایل متعددی گرفتار پدیده گرد و غبار می باشد.

 

مهدی اله پور گفت: بالغ بر 30 کانون گرد و غباردر سطح استان خراسان رضوی، با مساحت بالغ بر 1 میلیون 200 هزار هکتار در حوزه استحفاظی 22 شهرستان استان شناسایی شده، که متأسفانه سطح وسیعی را از اراضی دیم زارها و مراتع و مناطق تحت سکونت، صنایع و همچنین دام پروری و کشاورزی استان را تحت تأثیر قرار داده است.

 

این مقام مسئول بیان داشت: موضوع گرد و غبار که در آذر ماه در شهرستان سرخس شاهد آن بودیم، متأسفانه غلظت آلایندگی و گرد و غبار در این حوزه به عدد بالای 3500 میکرو گرم رسید، زمانی که استاندارد آن بالای 300 برسد، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های مرتبط با جوامع انسانی است محدود می شود.

 

وی گفت: این میزان گرد و غبار هم تحت تأثیر رخداد های داخلی بوده و هم رخداد های خارج از کشور، که با پیگیری های بعمل آمده از سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، درخواست و دعوت کردیم تا در خصوص مدیریت و تبیین این مسئله و انتظاراتی که از این ستاد است، برای سامان بخشی به وضعیت گرد وغبار در استان جلسات و بازدید های لازم را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: طبق ماده 4 آیین نامه ستاد مقابله با گرد وغبار کشور، وظایف مدیریت و مسئولیت امر گرد و غبار به کارگزوه امور زیر بنایی استان محول شده است که هم اکنون از طریق این کارگروه پیگیرحل این پدیده هستیم و همچنین از شورای برنامه ریزی استان خواستار تسهیل روند اعتباری و قانونی این امر را داریم .

 

مهدی اله پور در ادامه با اشاره به عدم کافی بودن تعداد ایستگاه های سنجش آلودگی هوا و گرد و غبار در سطح شهرستان های استان، افزود: نیازمند تأمین و نصب ایستگاه های سنجشگر در سطح شهرستان های دارای اولویت گرد و غبار هستیم و ایستگاه های مستقر شهرستان سرخس، در سامانه ملی پایش سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارتباطی ندارد و مرکز ملی و پایش کشور در جریان لحظه ای میزان آلایندگی در این شهرستان نمی باشد.

 

فرماندار شهرستان سرخس در این جلسه، ضمن تشریح شرایط بحرانی گرد و غبار در شهرستان سرخس، خصوصاً در بازه زمانی هفته پایانی آذرماه و اوایل دی ماه سال جاری، توجه به مدیریت اراضی دیم و چرای دام در مراتع شهرستان را ضروری دانسته و بیان کرد: در سال جاری به دلیل خشکسالی و قطع حقابه رودخانه ها برای بخشی از اراضی دیم کاری، مساحت زیادی از این اراضی پس از شخم زدن رها و تبدیل به کانون های بحرانی گرد و غبار شدند.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان رضوی، نیز پس توضیح اقداماتی که طی سال های 96، 98 و 99 در خصوص اعتبارات ملی و استانی در راستای احیاء اراضی بیابانی و کانون های بحرانی گرد و غبار، گفت: بیشتر اراضی در شهرستان سرخس در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد که ما امیدواریم با همکاری آن ها تفاهم نامه ای انجام شود تا بتوانیم با کمک آن ها طرح های مشارکتی خوبی را برای بیابان زدایی انجام دهیم.

محیط زیست

احداث 5 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

2 12049 - احداث 5 کیلومتر کمربند حفاظتی در اراضی ملی شهرستان مشهد

 

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با بیان این خبر گفت: پروژه کمربند حفاظتی و نصب بنچ مارک به طول 5 هزار متر واقع در اراضی ملی پلاکهای ماریان وکاریز سعید حوزه استحفاظی شهرستان مشهد با اعتباری بالغ بر 560 میلیون ریال از محل اعتبارات سال1400 در مدت زمان کمتر از دو ماه اجرا و به بهره برداری رسید.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد با بیان این خبر گفت: نصب بنچ مارکهای بتونی در مرز اراضی و مستثنیات (اراضی غیر دولتی) ضمن تثبیت محدوده های اراضی ملی هشداری خواهد بود برای متصرفین و متجاوزین به اراضی مذکور که در صورت دخل و تصرف اراضی دولتی مورد پیگرد و مجازات قرار می گیرند.

 

وی افزود: شهرستان مشهد 931 هزار هکتار مساحت دارد که بیش از 487 هزار هکتار آن اراضی ملی و 13 هزار هکتار دیگر جنگل دست کاشت میباشد.

 

محمدزاده از عموم مردم شهرستان مشهد درخواست کرد هر گونه دخل و تصرفی را در اراضی ملی به تلفن 1504 اطلاع رسانی کنند.

ادامه مطلب

محیط زیست

در راستای صرفه جویی و گذر از پیک تابستان؛ ۵۸.۵ میلیون متر مکعب آب از برداشت چاه های مجاز در استان صرفه جویی شد

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 10 35 08 - در راستای صرفه جویی و گذر از پیک تابستان؛ ۵۸.۵ میلیون متر مکعب آب از برداشت چاه های مجاز در استان صرفه جویی شد

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: با نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز و مدیریت بهره برداری آنها حجمی معادل ۵۸.۵ میلیون متر مکعب از بهره برداری غیر مجاز چاه های مجاز صرفه جویی شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، غلامرضا ممدوحی با اشاره به اقدامات این شرکت در راستای صرفه جویی و گذر از پیک تابستان سال جاری، اظهار کرد: با توجه به نصب کنتورهای هوشمند بر روی چاه های مجاز و مدیریت بهره برداری آنها حجمی معادل ۵۸.۵ میلیون متر مکعب از بهره برداری غیر مجاز چاه های مجاز صرفه جویی شده است.

وی با اشاره نصب و بهره برداری 119 دستگاه کنتور هوشمند برای چاه های فاقد کنتور، افزود: به جهت جلوگیری از بهره برداری های غیرمجاز، 402حلقه چاه غیر مجاز با حجم 7میلیون متر مکعب پر و مسدود شده است.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

راههای نو در حوزه های دانش محور برای جذب بازار صادرات و سرمایه گذاری اقتصادی

منتشر شده

در

photo 2022 08 15 18 57 39 - راههای نو در حوزه های دانش محور برای جذب بازار صادرات و سرمایه گذاری اقتصادی

 

مدیر عامل هلدینگ راه نو گفت : روشهای نوین دانش محور برای بازارهای صادراتی ایران اجرایی می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مجتبی تنها، مدیر عامل هلدینگ راه نو درنشست خبری با اشاره به پیشینه این هلدینگ افزود: راه نو از سال ۱۳۹۴ در حوزه‌های مختلف انرژی، شرکت‌های دانش بنیان، غذا و دارو، صنایع معدنی، عمرانی، صنایع کشاورزی، دامپروری و صنایع وابسته فعالیت خود را آغاز کرده و با تاسیس شرکت‌های زیر مجموعه توانسته با جذب سرمایه‌های مادی و معنوی مردمی روش جدیدی را در هدایت و مدیریت منابع ایجاد کند.

 

وی افزود: شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های انرژی‌های تجدید پذیر، صنایع ماشین سازی، صنایع معدنی، صنایع دارویی و غذایی با بیش از ۵ هزار سهامدار بازار صادراتی در کشور‌های خاورمیانه و همسایه ایجاد کردند.

 

تنها گفت: در حوزه‌های دانش محور و فناور بازار‌های صادراتی در ۵ کشور هدف برزیل، روسیه، سوریه، پاکستان و عراق تامین شده است.

 

وی گفت: بخاری‌های کم مصرف در زمستان ۱۴۰۲ به تولید انبوه می‌رسند که در نتیجه ۳۵ درصد به ظرفیت پتروشیمی کشور افزایش پیدا می‌کند.

 

تنها افزود: با تولید این بخاری ها در کشورباعث می شود ۳۵ درصد به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه شود و این محصول ۴۰ میلیون دلار برای کشور صرفه اقتصادی دارد.

وی گفت :خواف بزرگترین تامین کننده انرژی تجدید پذیر بادی در خاورمیانه و چهارمین تامین کننده بادی در دنیاست این منطقه عسلویه انرژی در شناخته شده است که شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تامین انرژی بادی محصولات خوبی در سطح جهانی ارائه داده اند.

 

مدیر عامل هلدینگ راه نو گفت: مجموع گیاهان خام صادرات شده از خراسان رضوی ۱۷۳ میلیون یورو بوده که کشور‌های دیگر با مواد خام ما محصولات فرآوری شده تولید کردند.

 

وی افزود: بازار صادراتی شرکت‌های دانش بنیان مشهد در کشور‌های برزیل ،روسیه، عراق ،سوریه و پاکستان تامین شده است.

وی تصریح کرد: پشم از زندگی خانواده امروزی به دلیل بوی که میدهد و سنگینی اش حذف شده اما ما همین پشم را فرآوری کردیم و بوی بدش را حذف و کردیم و آن را سبک کردیم به حدی که لحافتهای پشمی به اندازه لحافتهای لایکو سبک شده اند.

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها