با ما همراه باشید

محیط زیست

پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

منتشر شده

در

IMG 7201 1601200 1 - پیگیری های ملی درباره گرد و غبار استان با محوریت شهرستان سرخس

 

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مشهد گفت: ستاد ملی سیاست گذاری هماهنگی پدیده گرد و غبار، وظیفه اش هماهنگی و هم افزایی بین دستگاه ها است و افزود: اقدامات سیاست گذاری و برنامه ریزی را در 4 سال اخیر در تمام کشور، از جمله استان خراسان رضوی انجام شده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی محمد طهماسبی بیرگانی ،دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بیان داشت: وضعیت غبار خیزی کشور و استان کاملا روشن است و در این خصوص برنامه عمل 10 ساله از سال 1400، به تفکیک تمام دستگاه های عضو و تمام استان ها تهیه شده است، که بر اساس شدت زمین، شدت باد، و نهایت شار گرد و غبار با توجه به کاربری های مختلف، یعنی اگر زراعی است، “جهاد کشاورزی” یا اگر مربوط به مرتع می باشد، “سازمان جنگل ها” و در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، دارای وظایف مشخص است.

 

این مقام مسئول افزود: در 2 سال گذشته با همکاری دستگاه های ملی که در آیین نامه مشخص شده بود، از جمله سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیز داری کشور، هواشناسی و زمین شناسی مطالعات منشأیابی خارجی انجام شده است و بر مبنای آن برنامه عمل برون مرزی ، بر اساس مناطقی که از کشورهای که تأثیر می پذیریم، برنامه عمل زیر منطقه ای تهیه شده است و با وزارت امور خارجه مکاتباتی در این خصوص انجام و این مطالعات در اختیار آن ها قرار گرفته است.

 

طهماسبی بیرگانی بیان داشت: ما در حال حاضر شناخت کاملی از وضعیت موجود داریم و دستگاه های اجرایی مسئول می بایست، این مطالعات را عملیاتی و اجرائی کنند.

 

مشاور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، در بحث منشأیابی داخلی عنوان نمود: مناطق دارای غبار خیزی را با همکاری سازمان زمین شناسی کشور تهیه و وسعت این مناطق غبار خیز در سطح استان خراسان رضوی حدود 6 میلیون هکتار می باشد، به نحوی که حدود یک سوم استان غبار خیز است.

 

وی گفت: از 231 هزار هکتار مناطق غبار خیز سرخس، حدود 45 درصد آن مرتع و دیم زار می باشد و تکلیف در این جریان مشخص است چرا که اگر این دو مورد مدیریت شود، 45 درصد مشکل تولید گرد و غبار این شهرستان کنترل می شود.

 

دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، در خصوص منشأیابی کانون های خارجی گرد و غباربیان داشت: 24 کشور بصورت مستقیم و غیر مستقیم تأثیر گذار بر کشور دارای تأثیر می باشند، گفت: بیشترین تأثیری که بر استان خراسان رضوی گذاشته می شود، مربوط به دو کشور ترکمنستان و بخش هایی از قزاقستان می باشد.

 

وی افزود: ما با همکاری مرکز بلایای آسیا و اقیانوسیه “APDIM” ،دانشگاه خوارزمی، پژوهشگاه هواشناسی، برنامه عمل زیر منطقه ای آسیای میانه و غرب آسیا را تهیه، و10 سال اخیر را آسیب شناسی کردیم و با توجه به مطالعاتی که انجام شد به این نتیجه دست یافتیم که به یک مرجع بین المللی به عنوان چتر نیاز داریم و در این خصوص بدنبال ساختار سازی هستیم.

 

طهماسبی بیرگانی افزود: در 4 سال گذشته حدود 600 میلیارد ریال پول ملی از ناحیه ستاد ملی گرد و غبار به استان تخصیص یافت و تمام دستگاه هایی که وظیفه اجرائی داشتند، از ستاد ملی گرد و غبار اعتبار دریافت کرده اند و اقدامات خوبی هم در این راستا انجام داده اند اما کفایت نمی کند.

 

این مقام مسئول بیان داشت: اگر می خواهیم یک مدیریت کم هزینه و اثر بخش در این خصوص داشته باشیم باید مدیریت زراعی و مدیریت دام را در منطقه انجام دهیم و با وجود کم آبی نهال کاری به تنهایی نمی تواند فایده ای داشته باشد. طبق مطالعات انجام شده گرد و غبار داخلی ، 10 درصد کانون های گرد و غبار کشور در حوزه زراعت و 44 درصد خسارت ناشی از آن مربوط به بخش کشاورزی می باشد.

 

وی افزود: می بایست اولویت پیگیری این پدیده را در داخل کشور و استان قرار دهیم و در امتداد آن از کشورهای تأثیر گذار، پیگیری های لازم را انجام خواهیم داد. اما با توجه به وضعیت موجود، اقدامات داخلی به حل این معضل می تواند سریع ترین راه حل باشد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در این جلسه ضمن تشکر از پیگیری سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان برای تشکیل این کارگروه، گفت: با توجه به بحران موجود و حساسیت بالا مسئله، نیاز به جلسات کارشناسی و کمیته های بیشتری داریم، تا در این کارگروه تصمیمات اجرائی گرفته و اولویت ها مشخص شود و در کمیته های محدود به شهرستان و عملیاتی تر اقدام سریع تری در این خصوص انجام شود.

 

در این کارگروه مقرر شد، شهرستان های اولویت داری که درگیر این پدیده هستند، جلسه ای با حضور فرمانداران آن شهرستان ها تشکیل شود تا در این خصوص تصمیمات لازم گرفته شود.

 

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، ضمن خوش آمد گویی به دبیر ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور بابت هماهنگی و انسجام بخشی موضوعات گرد و غبار در استان افزود: استان خراسان رضوی به دلایل متعددی گرفتار پدیده گرد و غبار می باشد.

 

مهدی اله پور گفت: بالغ بر 30 کانون گرد و غباردر سطح استان خراسان رضوی، با مساحت بالغ بر 1 میلیون 200 هزار هکتار در حوزه استحفاظی 22 شهرستان استان شناسایی شده، که متأسفانه سطح وسیعی را از اراضی دیم زارها و مراتع و مناطق تحت سکونت، صنایع و همچنین دام پروری و کشاورزی استان را تحت تأثیر قرار داده است.

 

این مقام مسئول بیان داشت: موضوع گرد و غبار که در آذر ماه در شهرستان سرخس شاهد آن بودیم، متأسفانه غلظت آلایندگی و گرد و غبار در این حوزه به عدد بالای 3500 میکرو گرم رسید، زمانی که استاندارد آن بالای 300 برسد، فعالیت های اجتماعی، فعالیت های مرتبط با جوامع انسانی است محدود می شود.

 

وی گفت: این میزان گرد و غبار هم تحت تأثیر رخداد های داخلی بوده و هم رخداد های خارج از کشور، که با پیگیری های بعمل آمده از سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور، درخواست و دعوت کردیم تا در خصوص مدیریت و تبیین این مسئله و انتظاراتی که از این ستاد است، برای سامان بخشی به وضعیت گرد وغبار در استان جلسات و بازدید های لازم را داشته باشیم.

 

وی ادامه داد: طبق ماده 4 آیین نامه ستاد مقابله با گرد وغبار کشور، وظایف مدیریت و مسئولیت امر گرد و غبار به کارگزوه امور زیر بنایی استان محول شده است که هم اکنون از طریق این کارگروه پیگیرحل این پدیده هستیم و همچنین از شورای برنامه ریزی استان خواستار تسهیل روند اعتباری و قانونی این امر را داریم .

 

مهدی اله پور در ادامه با اشاره به عدم کافی بودن تعداد ایستگاه های سنجش آلودگی هوا و گرد و غبار در سطح شهرستان های استان، افزود: نیازمند تأمین و نصب ایستگاه های سنجشگر در سطح شهرستان های دارای اولویت گرد و غبار هستیم و ایستگاه های مستقر شهرستان سرخس، در سامانه ملی پایش سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارتباطی ندارد و مرکز ملی و پایش کشور در جریان لحظه ای میزان آلایندگی در این شهرستان نمی باشد.

 

فرماندار شهرستان سرخس در این جلسه، ضمن تشریح شرایط بحرانی گرد و غبار در شهرستان سرخس، خصوصاً در بازه زمانی هفته پایانی آذرماه و اوایل دی ماه سال جاری، توجه به مدیریت اراضی دیم و چرای دام در مراتع شهرستان را ضروری دانسته و بیان کرد: در سال جاری به دلیل خشکسالی و قطع حقابه رودخانه ها برای بخشی از اراضی دیم کاری، مساحت زیادی از این اراضی پس از شخم زدن رها و تبدیل به کانون های بحرانی گرد و غبار شدند.

مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری خراسان رضوی، نیز پس توضیح اقداماتی که طی سال های 96، 98 و 99 در خصوص اعتبارات ملی و استانی در راستای احیاء اراضی بیابانی و کانون های بحرانی گرد و غبار، گفت: بیشتر اراضی در شهرستان سرخس در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارد که ما امیدواریم با همکاری آن ها تفاهم نامه ای انجام شود تا بتوانیم با کمک آن ها طرح های مشارکتی خوبی را برای بیابان زدایی انجام دهیم.

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 19 00 08 - امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

تفاهم نامه همکاریهای مشترک چند جانبه منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد گفت : با توجه به سیا ست های سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور در راستای همگانی نمودن فرهنگ حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و ترویج این فرهنگ بین عموم مردم از جمله دانش آموزان ، کشاورزان ، دامداران و مرتعداران به عنوان جامعه هدف ، ما نیز در شهرستان خلیل آباد و با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در ادارات مختلف از جمله آموزش و پرورش وجود دارد موفق به امضای تفاهم نامه ای شدیم که براساس آن اقدامات لازم برای احداث پارک آبخیز در حوزه آبخیز شهری شهر خلیل آباد واقع در اردوگاه شهید جعفری متعلق به آموزش و پرورش و در وسعتی معادل 250 هکتار انجام می شود.

وی اضافه کرد: حضور فعال معلمین و دانش آموزان در برنامه های هفته منابع طبیعی و مراسم نهالکاری ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در مدارس وتبین فرهنگ منابع طبیعی ، اهمیت حفظ وحراست از این ثروت خدادادی از جمله مواردی بوده که در این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است.

 

ترابی خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد دارای 105 مرکز آموزشی است که بیش از 11 هزار دانش آموز در آن مراکز مشغول به تحصیل می باشند .

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد ادامه داد : پیشنهاد ایجاد پارک آبخیز در بالا دست حوزه شهری خلیل آباد از دو جنبه حائز اهمیت است که میتوان به کاهش سیلاب های مخرب و حمل رسوبات و جلوگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات شهری و ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی و آبخیزداری با اجرای پروژه های متعدد و متنوع در این حوزه برای جامعه مخاطب دانش آموزی شهرستان اشاره کرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

منتشر شده

در

پسماند - دوره آموزشی بازیافت آنلاین برای کارکنان اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی برگزار شد

 

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مهدی ذبیحی، معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی از برگزاری دوره آموزشی بازیافت آنلاین به منظور فرهنگ سازی و ارتقای دانش زیست محیطی کارکنان این اداره کل خبر داده؛ افزود: این دوره آموزشی بمنظور تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز از طریق بهره‌گیری از فناوری‌های مناسب و با نصب نرم افزارهای (اکو، بهروب و بازیست) زباله خشک تحویل و از طریق نرم افزار کیف پول شارژ می شود.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی با بیان اینکه مدیریت سبز الگویی ارزشمند در مصرف بهینه بوده که تحقق آن افزون بر مزایای زیست محیطی تکمیل کننده راهبردهای اقتصاد مقاومتی نیز است، خاطر نشان کرد: این دوره آموزشی با همکاری سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد و با حضور 40 نفر از کارکنان اداره کل راه و شهرسازی با رعایت پروتکل های بهداشتی در سالن اجتماعات این اداره کل برگزار شد.

 

 

 

منبع:اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 01 15 12 14 47 - برگزاری بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی

بیش از 14 هزار نفر روز آموزشی برای همکاران ، مجریان و بهره برداران منابع طبیعی خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید حسین حسینی کیا، رئیس اداره آموزش ،ترویج و مشارکت های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با اعلام این مطلب گفت : از ابتدای سال جاری تا کنون میزان مصوب سازمان در خصوص آموزش مجریان و بهره بردران 10 هزار و 466 نفر روز بوده که تا کنون این اداره موفق به برگزاری 11 هزار 227 نفر روز برای بهره برداران شده که رشد صد در صدی به همراه داشته است.

وی در ادامه اظهار داشت : دوره های ویژه همکاران 2 هزار و 986 نفر روز بوده که شامل آشنایی با طرح مرتعداری ،مدیریت چرا ، اطفا حریق ، نحوه تشکیل تعاونیها ، همیاران طبیعیت و نقش آنها در مدیریت پایدار منابع طبیعی ، حفاظت و احیاء منابع طبیعی با مشارکت جوامع محلی ، آشنایی با قوانین و مقررات منابع طبیعی ، آشنایی با بیمه مراتع ، تثبیت شن های روان و بیابان زدایی ، معرفی صندوق حمایت از بخش کشاورزی و منابع طبیعی و نقش آن در پایداری منابع طبیعی ، تولید نهال ، جمع آوری و نگهداری بذور جنگلی ، زراعت چوب ، احداث و نگهداری بوستان روستایی ، تبدیل دیمزارهای کم بازده به علوفه ، آشنایی با علل و عوامل تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی ، اصول و مبانی کار آفرینی در بخش منابع طبیعی ، اطفاء حریق، کارگاه آموزشی ترویجی در حفظ و احیاء و توسعه منابع طبیعی ، آشنایی با روند اجرای طرح های جنگلداری را می توان نام برد.

وی گفت : کارگاه اموزشی مصوب سازمان 2 دوره بوده است که این اداره تا کنون 5 دوره برگزار نموده و رشد 250 درصدی داشته است.

حسینی کیا افزود: علیرغم شيوع ویروس کرونا در سطح کشور،منابع طبیعی استان دوره های آموزشی خود را با فراهم کردن بسترهای لازم از طريق فضای مجازی و به صورت مستمر برگزار می کند.

سید حسین حسینی کیاگفت : نقش آموزش و ترویج در تبیین جایگاه منابع طبیعی بین اقشار مردم یکی ازمهم‌ترین ضروریاتی است که نباید مورد غفلت واقع شود و باید از روش‏‌های مختلف در راستای نهادینه کردن فرهنگ صیانت و حفاظت از منابع طبیعی در کشور استفاده کرد.

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها