با ما همراه باشید

گردشگری

چندین مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد کشف شد

منتشر شده

در

photo 2022 07 13 18 42 36 2 - چندین مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد کشف شد

 

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی،فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی گفت: «چندین مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی در ارتفاعات جنوب شهر مشهد کشف شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمود طغرایی ،مسئول ثبت ملی آثار تاریخی،فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: در بررسی‌‌های باستان ‌شناسی که اخیرا به منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی محدوده ارتفاعات جنوب مشهد درحال انجام است، تعداد چهار مجموعه جدید از سنگ نگاره‌های باستانی کشف و مورد مستند سازی قرار گرفت.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: «در این مجموعه سنگ نگاره‌های باستانی، نقوش متعددی از جمله نقش قوچ، بز کوهی، تصویر انسان با کمان در دست و در حال شکار به‌ صورت کنده شده بر روی سطوح سنگی ترسیم شده است.

طغرایی اضافه کرد: در بررسی‌های اولیه، پیشینه ایجاد این نقوش از پیش از تاریخ و حدود هزار تا شش هزار سال پیش تشخیص داده شد که البته در حال بررسی است.

او با اشاره به اهمیت باستان شناختی این آثار تاریخی- فرهنگی افزود: سنگ نگاره‌های باستانی به دلیل اینکه اندیشه و باورهای انسان‌های پیش از تاریخی را به‌صورت تصویری و مستند نشان می‌دهند، بیانگر بخش مهمی از فرهنگ وتمدن بشری هستند.

او با اشاره به آسیب پذیر بودن این سرمایه‌های ملی افزود:در سال‌های اخیر بخشی از این نقوش توسط افراد مختلف مورد تخریب قرار گرفته است، مثلا برخی گروه های غیر حرفه‌ای کوهنوردی با رنگ پاشی بر روی نقوش، موجب از بین رفتن آنها شده‌اند. در شهرستان طرقبه شاندیز نیز برداشت سنگ‌های معدنی آسیب گسترده‌ای به پهنه‌های سنگ نگاره‌ها وارد کرده‌اند که باید جلوی این تخریب‌ها گرفته شود.

او افزود: پس از مستندسازی این نقوش و حفاظت از آن‌ها، آثار مذکور در فهرست آثار ملی ثبت شده و به‌عنوان مهم‌ترین جاذبه های گردشگری تاریخی در ارتفاعات جنوب مشهد، به مردم معرفی خواهند شد.

طغرایی یادآور شد: با توجه به وجود یک عرصه گسترده کشت دیم در این ارتفاعات به نام تخته مایان و عبور چندین راه ارتباطی تاریخی از روستاهای دامنه بینالود به سمت مشهد مقدس، تاکنون چندین آب انبار، قلعه تاریخی، راه سنگ چین، قنات تاریخی و چشمه‌های طبیعی آب مورد شناسایی قرار گرفته که ضرورت دارد حفظ ومرمت شود.

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره کل میراث فرهنگی‌ گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی

زیارت

انجام 22 بازدید نظارتی از واحدهای خدماتی بین‌راهی در محورهای مه‌ولات، تربت حیدریه و نیشابور به مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 09 23 10 42 51 - انجام 22 بازدید نظارتی از واحدهای خدماتی بین‌راهی در محورهای مه‌ولات، تربت حیدریه و نیشابور به مشهد

معاون سرمایه‌گذاری و تامین‌منابع‌ اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی از انجام 22 بازدید نظارتی از واحدهای خدماتی بین‌راهی در محورهای مه‌ولات، تربت حیدریه و نیشابور به مشهد ویژه دهه آخر صفر خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمد دیناری ،معاون سرمایه‌گذاری و تامین‌منابع‌ اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اعلام این خبر افزود: در راستای نظارت بر خدمات‌رسانی به زائران در مسیر‌های منتهی به مشهدمقدس، بازدید از واحدهای خدماتی بین‌راهی شامل مجتمع‌های بین‌راهی، رستوران‌های بین‌راهی، موکب‌ها ومساجد بین‌راهی انجام می‌شود.

معاون سرمایه‌گذاری و تامین‌منابع‌ اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: در محور مشهد نیشابور4 موکب، 5 مجتمع بین‌راهی و 3 رستوران بین‌راهی و در محور مشهد – تربت حیدریه- مه‌ولات 3 مجتمع خدمات بهداشتی میان‌راهی و یک مسجد بین‌راهی بازدید شد.

دیناری اظهار کرد:در این بازدیدها وضعیت فضاهای عمومی مورد استفاده زائران پیاده از جمله نمازخانه، وضوخانه و سرویس‌های بهداشتی بررسی می‌شود.

او تصریح کرد: بازدید نظارتی از دیگر محورهای منتهی به مشهد از جمله چناران، قوچان، سبزوار، داورزن در دستور کار قرار دارد و طی روزهای آینده بازدید می شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ادامه مطلب

زیارت

استاندار خراسان رضوی: مراکز اقامتی رسمی در اولویت اسکان زائران قرار دارد

منتشر شده

در

photo 2022 09 18 20 01 51 - استاندار خراسان رضوی: مراکز اقامتی رسمی در اولویت اسکان زائران قرار دارد

استاندار خراسان رضوی گفت: مراکز اقامتی رسمی شامل هتل‌ها، هتل‌آپارتمان‌ها، مهمانپذیر‌ها و خانه‌مسافرها برای اسکان زائران در دهه پایانی ماه صفر در اولویت قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یعقوبعلی نظری ، استاندار خراسان رضوی در حاشیه افتتاح قرارگاه مرکزی خدمات سفر فرمانداری مشهد در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب افزود: «اماکنی برای اسکان موقت و اضطراری زائران در مشهد پیش‌بینی شده که با توجه به شرایط و اولویت‌ها این اماکن در اختیار زائران قرار می‌گیرد و اولویت نخست با هتل‌ها و مسافرخانه‌ها و دیگر مراکز اقامتی رسمی است.

رئیس ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی ادامه داد: پس از آن مدارس، مساجد و حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی برای اسکان زائران در نظر گرفته شده و در ادامه در صورت نیاز از ظرفیت اماکن دولتی مانند ادارات نیز بهره‌گیری خواهد شد.

نظری با اشاره به پویش هم محله امام رضا(ع) افزود: اکنون زمینه مشارکت و میزبانی مردم از زائران حضرت رضا(ع) فراهم شده و مجاوران بارگاه منور رضوی می‌توانند از فرصت پیش آمده استفاده کرده و در اجر معنوی میزبانی از زائران حضرت رضا(ع) شریک شوند.

نظری همچنین از برخی موکب‌های خدمت‌رسانی به زائران در خیابان امام رضا(ع) مشهد و ایستگاه تاکسیرانی در ورودی باب‌الجواد بازدید و در ادامه از آغاز فعالیت خدمات حمل و نقل زائران با صندلی چرخدار در خیابان‌های منتهی به حرم بازدید کرد.

داوطلبان مردمی در چهار محور اصلی منتهی به حرم مطهر رضوی به صورت رفت و برگشت زائران ناتوان و کم‌توان را برای زیارت جا‌به‌جا می‌کنند، برای این خدمت حدود هزار صندلی چرخدار پیش‌بینی شده است.
استاندار خراسان رضوی در بازدید از قرارگاه عملیاتی خدمات رسانی به زائران به صورت آزمایشی با شماره تلفن ۳۷۰۴۵-۰۵۱ تماس گرفته و نحوه پاسخگویی و راهنمایی تلفنی زائران را بررسی کرد.
نظری در این بازدید با بیان این‌که با دقت و حوصله راهنمایی زائران انجام شود، گفت: «در پاسخگویی تلفنی به زائران از افراد سوال شود که خانوادگی هستند یا انفرادی و این که تمایل دارند در چه نوع مرکز اقامتی اسکان داشته باشند.

 

 

 

 

 

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

سلامت

ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید

منتشر شده

در

252873 258 - ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت ایمنی بیمار را به عنوان یکی از ارکان مهم در ارائه خدمات سلامت اعلام کرده است. همچنین آمارها نشان می دهند که خطای کارکنان شاغل در سیستم های بهداشتی درمانی یک نفر از هر ۱٠ بیمار پذیرش شده در بیمارستانهای جهان را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید است که بر گزارش دهی، تجزیه و تحلیل و پیشگیری از خطاهای پزشکی که اغلب منجر به بروز خطاهای ناخواسته می شود، تعریف می شود.

پس ایمنی بیمار همان اجتناب، پیشگیری و بهترشدن نتایج نامطلوب یا آسیب ناشی از فرایند مراقبت سلامت است و در این میان ایمنی، فرهنگ، کیفیت و مدیریت در کنار هم تاثیر گذار می باشد.

انجمن پزشکی آمریکا ۶ هدف را برای افزایش کیفیت در سیستم های بهداشتی درمانی در نظر گرفته است که شامل ایمنی بیمار، محور قراردادن بیمار، اثربخشی، سودمندی، به موقع بودن و عدالت در ارائه خدمات می باشد. در همین راستا نیز بیمارستان ناظران برای حاکم شدن ایمنی بیمار در سیستم های خود گام های موثرتری برداشته است.

طراحی و ساخت بیمارستان ناظران و تامین تجهیزات پزشکی براساس کتابهای ۱۳ جلدی و استاندارد برنامه ریزی و طراحی بیمارستان ایمن، شکل گرفته است.

انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد با حمایت و همت خیرین و نیکوکاران کشور توانسته است بیمارستان تخصصی و پیشرفته ای برای درمان و پیشگیری از سرطان، در زمینی به مساحت ۱۸۵٠٠ مترمربع، و زیربنایی حدود ۲۹٠٠٠ متر مربع با ۲٠٠ تخت بیمارستانی، در بخش های درمانی و تشخیصی، با رعایت استانداردهای بیمارستان ایمن احداث کرده است.

بیمارستان ناظران با امکانات و تجهیزات مدرن بیمارستانی در ۵ طبقه و بخش های بستری جراحی، داخلی، هماتولوژی، اتاق های عمل، آی سی یو، اورژانس، شیمی درمانی، درمانگاه تخصصی، اندوسکوپی و کولونوسکوپی داروخانه، تصویربرداری و آزمایشگاه فعالیت می کند و به زودی بخش های رادیوتراپی، پزشکی هسته ای و بخش کودکان، با معماری منحصر به فرد و پیش بینی بازیهای کودکان و استقرار مادران به بهره برداری می رسد.

بیمارستان ناظران ۵۵ درصد از کل بودجه خود را جهت خرید تجهیزات پزشکی حیاتی و تدوین برنامه بهبود و اقدامات اصلاحی در زمینه ایمنی بیمار در نظر گرفته است.

این بیمارستان با تدوین برنامه عملیاتی با بیش از ۵٠ مورد هم راستا با برنامه استراتژیک و بااستفاده از الگوی ۹ راه حل ایمنی بیمار و استاندارد اعتباربخشی ایمنی بیمار در سال ۱۴٠۱ لحاظ کرده است.

نظارت بر رعایت اصول ایمنی بیمار در بیمارستان ناظران بر اساس شاخص های 15 گانه کشوری اندازه گیری و اجرا می شود و جهت جلوگیری از وقوع حوادث و به خطر افتادن ایمنی بیماران از ابزارهای SMEA و RS استفاده می شود تا اقدامات پیشگیرانه خطر قبل از وقوع برطرف شود.

 

نویسنده:منیره ظریف کارشناس هماهنگ کننده ایمنی بیمارستان ناظران

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها