با ما همراه باشید

فرهنگی

چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی در مشهد برگزار می شود

منتشر شده

در

14010429000317 Test PhotoN 1 - چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی در مشهد برگزار می شود

 

 

چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی با محور آیین ها و مناسک در مشهد برگزار می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمد شیخ الاسلامی، معاون فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری چهارمین جشنواره ملی کتاب سال سبک زندگی در ارتباطی مجازی با دفتر مشهد گفت: ادبیات سبک زندگی در کشور ما مغفول مانده و به خوبی روی آن کار نشده است.

 

معاون فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به دوره ی قبل از برگزاری جشنواره کتاب سال سبک زندگی، ادامه داد: اولین دوره این جشنواره در سال ۹۶ با رویکرد عمومی و دومین دوره در سال ۹۷ با موضوع کتابهای کودک و نوجوان در رشته های مختلف در تهران برگزار شد.

 

وی افزود: چهارمین دوره این جشنواره امسال در مشهد با محور ویژه سبک زندگی، آیین ها و مناسک در مشهد برگزار می شود که معطوف به انتشار کتاب با محوریت سبک زندگی است.

 

معاون فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی با اشاره به اهداف این جشنواره گفت: تقدیر از حرکت علمی در این عرصه، کشف استعدادها، ارزیابی و جریان پژوهی عرصه سبک زندگی، جریان سازی عرصه فرهنگی و مستندسازی فعالیت های علمی اهداف مورد توجه ماست و امیدواریم بتوانیم در توجه به مسئله سبک زندگی استمرار داشته باشیم.

 

همچنین،علی رحمانی، دبیر جشنواره کتاب سال سبک زندگی گفت: واژه سبک زندگی یکی از پرکاربردترین واژه هایی است که در سالهای اخیر در محاوره های علمی و سیاسی کشور مورد استفاده قرار گرفته است.

 

رحمانی با بیان اینکه جشنواره ۱۰ محور دارد گفت: محور ویژه این جشنواره، سبک زندگی، آیین ها و مناسک است. مبانی و مفاهیم، هویت ایرانی و اسلامی، خانواده، جنسیت، زندگی شهری، رسانه و فضای مجازی، تولید و مصرف فرهنگی، آموزش و سلامت، الگوها و اسوه ها با موضوعیت سبک زندگی، دیگر محورهای این جشنواره است.

 

وی با بیان اینکه مهلت ارسال آثار ۳۰ آذر ماه ۱۴۰۱ است، افزود: شرایط شرکت در این جشنواره انتشار کتاب بین سالهای ۹۷ تا ۱۴۰۱ و عدم ارسال کتاب در دوره های گذشته جشنواره است.

رحمانی گفت: همچنین امکان ارسال رساله های سطح چهار حوزوی و دکتری دانشگاه در محور ویژه جشنواره وجود دارد.

 

دبیر جشنواره کتاب سال سبک زندگی در این مراسم ضمن رونمایی از سایت، پوستر جشنواره افزود: اختتامیه این جشنواره در بهمن ماه ۱۴۰۱ در مشهد برگزار می شود .

 

شبنم مقدم

 

فرهنگی

بهره برداری از هزار و 216 پروژه عمرانی به مناسبت دهه مبارک فجر

منتشر شده

در

photo 2023 01 30 18 52 40 - بهره برداری از هزار و 216 پروژه عمرانی به مناسبت دهه مبارک فجر

 

 

 

هزار و 216 پروژه عمرانی با اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت الاسلام محمد سلطانی،رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی در نشست خبری اعلام برنامه دهه مبارک فجر

1401 اظهارکرد:به مناسبت دهه فجر در سطح استان خراسان رضوی هزار و 216 پروژه عمرانی، مسکن بهداشتی و … با اعتباری بالغ بر ۱۹ هزار و ۴۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری

می رسد.

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی از اعتبار۱۹هزارو۴۱۹ میلیارد تومان دربهمن ماه الله دهه فجر وبا ۲۵ هزارو۴۹۶ برنامه اجرائی در ۸۱۹ عنوان خبرداد.

 

وی افزود:چهل وچهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی امسال ،با شعار ایران استوار ،۴۴ سال افتخار ،برنامه های میهمانی لاله ها،مراسم بازگشت پیروز مندانه حضرت امام خمینی ره ، روز ملی فناوری فضایی ،ولادت حضرت امام علی ع ،روز نیروی هوایی وپیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی اجرا می شود.

 

وی اظهار داشت: برنامه ۱۲ بهمن امسال از مبدا فرودگاه مشهد هم رژه موتوری در هفت مسیر سطح شهر با حضور یگان‌های موتوری نیرو‌های نظامی و انتظامی و عموم مردم برگزار می‌شود.

 

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه برنامه نورافشانی در شب میلاد امام جواد (ع)، امام علی (ع) و ۲۲ بهمن در نقاط مختلف کلانشهر مشهد برگزار می‌شود.

 

وی ادامه داد: آیین غبار روبی و گلباران مزار شهدا در بهشت رضا (ع) و سایر اماکن مانند جبل‌النور نیز با حضور مردم و مسئولان برگزار می شود.

 

سلطانی با بیان اینکه امسال ۲۸ کمیته برای اجرای برنامه‌های دهه فجر ۱۴۰۱ پیش‌بینی شده است، تاکید کرد: در این کمیته‌ها ۸۱۹ عنوان برنامه با بیش از ۲۵ هزار برنامه جزئی در سطح استان برگزار می شود.

 

وی تصریح کرد: در این ایام نیز صدا و سیما ۴۵ برنامه، اتاق اصناف در ۹۴ اتحادیه، شهرداری مشهد با ۲۶۵ در کنار سایر ادارات و دستگاه‌ها فعالیت دارند و همچنین در ایام دهه فجر در ۶۰۰ مسجد فعال استان، ۸ هزار مدرسه و ۶ هزار پایگاه مقاومت بسیج و نواحی آن‌ها برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

منتشر شده

در

02 5 - اکران 509 اثر هنری در بهار 1402 شهر مشهد

 

509 اثرهنری را در فضای شهری بهار 1402  مشهد اکران می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی مسافری، دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد،در نشست خبری افزود: با توجه به تقارن آغاز بهار با ماه مبارک رمضان، مضامین مرتبط درنظر گرفته شده و یکی از محورهای فراخوان منتشر شده به «ماه مبارک رمضان» اختصاص داشته است.

 

وی گفت: امسال در استقبال از بهار 1402 سعی شده آثار از جنبه صرف زیباشناسی خارج شود و نگاه عمومی‌تری به آنها داشته باشیم.

 

مسافری خاطرنشان کرد: جشنواره استقبال از بهار 1402 در 8 بخش گلستان، هنرهای تعاملی شهری، آذین‌بندی شهری، آثار و آذین‌های نوری، دیوارنگاری، سرود، هنرهای نمایشی و هنرهای مردمی ویژه دهه مهدویت تعریف شده است.

 

وی گفت : استقبال از بهار سال آینده، 526 هنرمند در تمامی بخش‌ها شرکت کرده‌اند و 2 هزار و 59 اثر هنری دریافت شده که از این تعداد، 509 اثر را در فضای شهری و در بخش‌های مختلف کار خواهیم کرد.

 

وی از اعمال رویکرد عدالتی برای توزیع آثار در بخش‌ آذین‌بندی خبرداد و افزود: برهمین اساس، تمام مناطق شهری، به ویژه مناطق کم‌برخوردار مورد توجه جدی ماست و آثار را به فراخور این نیازمندی تقسیم‌بندی کرده‌ایم.

 

 

دبیر جشنواره هنرهای شهری شهرداری مشهد با اشاره به  طراحی چند اثر ویژه با رویکرد تعاملی در نقاط مختلف شهر مشهد خاطرنشان کرد: این المان‌ها، در 3 بسته مفهومی به ویژه کودکان تعریف شده است.

 

همچنین، حسین باغگلی ، معاون شهردار و رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در باشگاه‌های ده گانه ویژه برنامه  و مجموعه‌ای از برنامه‌ها در گروه های سنی مختلف تهیه شده است.

 

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد اظهار کرد: بیش از ۳۰ برنامه با مشارکت ستاد سازمان فرهنگی و معاونت های فرهنگی مناطق داریم؛ در ایام دهه فجر به جز شب شهادت حضرت زینب(س) نورافشانی داریم و تلاش کرده‌ایم  دهه فجر را به عنوان ایام شادی و فضاسازی برای شهر درنظر بگیریم.

 

وی گفت: مجموعه ای از برنامه فرهنگی ورزشی در مدارس هم با تعامل آموزش و پرورش داریم و رویداد نهایی به صورت شهری در بوستان ملت با حضور منتخبان مدارس برگزار می‌شود.

 

رئیس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد افزود: ۱۳سالن ورزشی در سیزده منطقه برای فعالیت ورزشی تفریحی فرهنگی از ۱۰ صبح تا ۲۲ شب فعال می‌شوند.

 

شبنم مقدم

 

 

 

 

ادامه مطلب

فرهنگی

استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 10 54 28 - استاندار خراسان رضوی: حمایت از هویت ملی با حفظ آثار تاریخی میسر است

استاندار خراسان رضوی گفت: حفظ آثار تاریخی در راستای حمایت از هویت دینی و ملی است و برای بهره‌برداری از آن در مناطق مختلف کشور باید برنامه‌ریزی داشته باشیم.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یعقوبعلی نظری، در جلسه انجمن میراث فرهنگی استان افزود: پیوستگی آثار تاریخی استان در کشورهای منطقه را هم باید مورد توجه قرار دهیم تا در ارتباط با هم به یک معنی و مفهوم منسجم دست پیدا کنیم.

وی ادامه داد: با توجه به وجود بارگاه منور رضوی در مشهد مقدس، بسیاری از آثار تاریخی نیز در ارتباط با حرم مطهر شکل گرفته است که باید به این موضوع توجه ویژه ای شود.

استاندار خراسان رضوی بیان کرد: برگزاری جلسات و نشست ها باید به هماهنگی و رفع تداخل دستگاه ها از طریق طرح مسائل و مشکلات مربوطه منجر شود، به همین دلیل باید از تمام ظرفیت های موجود در این راستا بهره برد.

اهمیت به پژوهش‌ در حوزه آثار تاریخی

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی نیز گفت: مهمترین مولفه، نگاه و رویکرد ما به موضوع میراث فرهنگی است، زیرا این آثار را یک سرمایه ملی و معنوی می دانیم و به عبارتی حلقه وصل از گذشته به آینده هستند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حجت گنابادی نژاد افزود: از سوی دیگر افق نگاه ما به تمدن نوین اسلامی است و باید نسبت میراث فرهنگی را با تمدن نوین اسلامی مورد سنجش قرار دهیم. بر همین اساس باید ارزش‌های تاریخی و نسبت آن را برای مردم بیان کنیم تا با استفاده از ظرفیت‌های مردمی برای حفاظت از آثار تاریخی اقدام شود.

وی بیان کرد: آثار تاریخی باید مکمل کننده و ارتقا دهنده هویت ملی، دینی و انقلابی ما باشند، باید شناخت مردم از آثار فرهنگی و تاریخی افزایش یابد و بر همین اساس باید رویکرد در خصوص موضوع میراث به جای سلبی و بازدارندگی، ترویجی و ایجابی باشد.

معاون استاندار خراسان رضوی اضافه کرد: برای شناسایی، حفاظت و معرفی آثار تاریخی نیاز به کار پژوهشی است و با توجه به ظرفیت بزرگی که در دانشگاه های استان وجود دارد باید غفلت های گذشته جبران شود.

حجت الاسلام گنابادی نژاد اظهار کرد: امتداد برخی از آثار تاریخی در کشورهای منطقه وجود دارد و باید در تعاملات بین المللی به این موضوع توجه ویژه‌ای شود.

هم‌چنین در این جلسه سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی با اشاره به قانون تشکیل انجمن‌های میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: بنای بازه هور نخستین اثر از خراسان است که سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

او افزود: تاکنون 1964 اثر تاریخی، فرهنگی، محوطه، تپه، اثر طبیعی و ناملموس از خراسان رضوی در فهرست میراث فرهنگی ملی ایران ثبت شده است.

موسوی با بیان این‌که نخستین انجمن میراث‌فرهنگی ایران در سال 1325 در نیشابور تشکیل شده است، گفت: در راستای اجرای قانون تاسیس انجمن میراث‌فرهنگی در روستاها، بخش‌ها و شهرستان‌های استان تاکنون از 33 شهرستان خراسان رضوی در 21 شهرستان انجمن میراث‌فرهنگی شهرستان تشکیل شده است.

او درباره اقدامات پژوهشی مرتبط با امام رضا(ع) اظهار کرد: مسیر هجرت امام رضا(ع) از مدینه تا مرو مورد پژوهش قرار گرفته است و چندین همایش علمی و پژوهشی با عنوان جاده ولایت برگزار شده است.

موسوی گفت: هم‌چنین در این مسیر رویدادهایی تعریف شده که برنامه‌هایی به صورت ویژه در نیشابور هر ساله برگزار می‌شود.

هم‌ چنین احسان زهره‌وندی، سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه یادآور شد: با وجود این که استان 1963 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی دارد اما 23 میلیارد تومان اعتبار برای آن‌ها اختصاص یافته است.

هم‎چنین مهدی علیپور محمدیه مسئول انجمن‌های میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی در این جلسه گفت: تعداد 1156 روستای استان شرایط تشکیل انجمن میراث‌فرهنگی را دارند که تاکنون در 562 روستا این انجمن تشکیل شده است.

او ادامه داد: در حال حاضر تعداد 3 هزار و 55 نفر در انجمن‌های میراث‌فرهنگی استان عضویت دارند که 2 هزار و 750 نفر مرد و 305 نفر زن هستند، البته در روستای توزنده‌جان شهرستان فیروزه تمامی اعضای انجمن را زنان تشکیل داده و برنامه‌های فرهنگی بسیار خوبی را نیز با محوریت خانواده اجرا می‌کنند.

علیپور محمدیه با اشاره نقش انجمن‌های میراث فرهنگی در حفاظت از آثار تاریخی اظهار کرد: با همکاری اعضای انجمن‌ها تعداد هزار و 745 قلم شی تاریخی و فرهنگی کشف شده و از 52 مورد حفاری غیر مجاز جلوگیری شده است.

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

برترین ها