با ما همراه باشید

اقتصادی

کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد

منتشر شده

در

photo 2021 11 01 17 58 17 - کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی خراسان رضوی حدود ۷۰ درصد پیشرفت دارد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: اجرای طرح ملی سازگاری با کم‌آبی در استان از سال ۱۳۹۸ تاکنون منجر به پیشرفت ۶۹.۵ درصدی در حوزه کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی، براساس افق این طرح تا سال ۱۴۰۵ شده است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدکمال‌الدین میرجعفریان در نشست ویدیوکنفرانسی که با حضور مسوولان وزارت نیرو برگزار شد، در ارایه عملکرد استان در حوزه طرح ملی سازگاری با کم آبی اظهار کرد: کاهش برداشت از آب های زیرزمینی استان از ابتدای اجرای طرح مزبور تاکنون ۶۱۸.۷۳ میلیون مترمکعب بوده، که ۱۲۹ میلیون مترمکعب آن مربوط به عملکرد دستگاه های اجرایی در نیمه نخست امسال بوده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: هدف کلی طرح سازگاری با کم آبی در حوزه کاهش برداشت از آبهای زیرزمینی در خراسان رضوی در افق سال ۱۴۰۵ باید به عدد ۸۸۹.۲ میلیون مترمکعب برسد.
میرجعفریان اظهار داشت: آب قابل برنامه ریزی موجود در خراسان رضوی در مجموع ۱۰۷۹.۶ میلیون مترمکعب است که از این میزان سهم بخش کشاورزی ۹۲۰ میلیون مترمکعب، سهم بخش شرب و بهداشت ۱۳۷ میلیون مترمکعب، سهم بخش صنعت و خدمات ۲۲.۶ میلیون مترمکعب تعیین شده است.

وی بیان کرد: طبق برنامه اجرای طرح سازگاری با کم آبی در افق سال ۱۴۰۵ خراسان رضوی، باید برای۳۷ محدوده مطالعاتی   کاهش اضافه برداشت از چاه ها در مجموع به ۸۸۹.۴۴ میلیون مترمکعب برسد.
وی به تشریح عملکرد چهار دستگاه سازمان جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی، شرکت آب و فاضلاب مشهد در حوزه اجرای برنامه سازگاری با کم آبی در نیمه نخست امسال پرداخت و گفت: عملکرد شرکت آب منطقه ای استان در نیمه نخست امسال شامل تجهیز چاه ها به ابزار اندازه گیری هوشمند (نصب شمارشگر) شامل ۱۴۳ حلقه چاه، برقی کردن ۱۱ چاه کشاورزی، به روزرسانی ۶۲۵ مورد شمارشگر نصب شده بوده است.

میرجعفریان بیان کرد: در مجموع عملکرد شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در ۶ ماهه نخست امسال هزار و ۴۹۴ حلقه چاه غیرمجاز را مسدود یا از برداشت اضافه آن جلوگیری کرده است.

وی بیان کرد: در این بازه شرکت آب و فاضلاب شهری و روستایی استان ۷.۵ کیلومتر اصلاح شبکه، ۲ هزار و ۷۰۶ فقره حذف انشعاب غیرمجاز، هفت هزار و ۹۳۶ تعویض شمارشگر فرسوده را در راستای برنامه سازگاری با کم آبی انجام داده است و شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز ۲۲.۴۸ کیلومتر اصلاح شبکه، چهار هزار و ۸۳۳ فقره حذف انشعاب غیرمجاز و پنج هزار و ۵۸۵ عدد تعویض شمارشگر فرسوده در این کلانشهر را عملی کرده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز امسال ۲ هزار و ۳۷۹ مورد دستگاه توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و هفت هزار و ۶۸۰ مورد آموزش و ترویج کشاورزی انجام داده که این ۲ برنامه نقش بسیار مهمی در افزایش بهره وری آب به صورت غیرمستقیم داشته و اقدامات این سازمان که مستقیما منجر به صرفه جویی استفاده از آب شده شامل اجرای سامانه های نوین آبیاری در سه هزار و ۹۸۶ هکتار با صرفه جویی ۲.۷۹ میلیون مترمکعب، انتقال آب با لوله و کانال در ۷۵۷.۲ کیلومتر با صرفه جویی به میزان ۵.۳ میلیون مترمکعب آب بوده است.

میرجعفریان عنوان کرد: مدیریت آب و منابع طبیعی نیازمند رعایت اصل تفویض اختیارات از سطح ملی به استانها (حوضه ها) و سپس به شهرستانها (محدوده های مطالعاتی) است، در این راستا ایجاد کارگروه های شهرستانی سازگاری با کم آبی با ترکیبی مردمی و دولتی در خراسان رضوی آغاز شده است و در امتداد ارزیابی های انجام یافته، با بررسی منطقی (علی – معلولی) برنامه های دستگاه ها، اصلاح برنامه ها برای تضمین دستیابی به اهداف در دست اقدام است.

 

 

منبع: اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

 

منبع : اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها