با ما همراه باشید

اجتماعی

کاهش چشمگیر تردد کامیون ها در مرزهای «دوغارون» و «میلک» بعد از تسلط طالبان

منتشر شده

در

20202 - کاهش چشمگیر تردد کامیون ها در مرزهای «دوغارون» و «میلک» بعد از تسلط طالبان

بعد از تسلط طالبان بر مرزهای افغانستان، نقاط مرزی ایران هم تحت تاثیر قرار گرفته و تردد کامیون ها در مرزهایی چون «دوغارون» و «میلک» کاهش چشمگیری یافته است.

دلیل این کاهش ترددها، عواملی در مرز ایران و عواملی در مرز افغانستان است. در مرز میلک، شرکتهای حمل و نقل از کندی کنترل مرزبانی برای تردد کامیونها و تاثیر آن در کاهش سرعت عبور و مرور بین دو مرز می گویند. این کاهش ترددها و ورود کامیون های افغان به ایران، افزایش نرخ کرایه های حمل را نیز به دنبال داشته است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران «مسعود نکودری»، رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای سیستان و بلوچستان، در توصیف وضعیت تردد کامیونها از مرز میلک باید به دو دوره قبل و بعد از تسلط طالبان بر مرز نیمروز در خاک افغانستان اشاره کرد.

او می گوید: قبل از تسلط طالبان، روزانه تقریبا 200 دستگاه کامیون از مرز میلک وارد می شد و حتی در مقاطعی به 300 دستگاه نیز می رسید؛ اما بعد از استقرار طالبان در نیمروز، این عدد به شدت کاهش یافت؛ ابتدا برای 10-15 روز مرز تعطیل بود تا تشکیلاتی درآن سوی مرز مستقر شود و از سوی دیگر، در این طرف مرز نیز دغدغه امنیت رفع گردد. بنابراین، بعد از استقرار طالبان، ورود کامیون خالی به شدت کاهش یافته است و تقریبا به روزانه 50 تا 100 دستگاه رسیده است.

نکودری تاکید می کند: دغدغه ایرانی ها در مرز میلک، بیشتر بحث امنیتی بوده و مرزبانی و دستگاه‌های امنیتی، بازرسی ها و کنترل کامیونهای افغان را با توجه به وضعیت ناامنی در آن سوی مرز تشدید کردند. بازرسی‌هایمرزبانی زمانبر است و قبلا هم صورت می گرفت؛ اما اکنون با شدت گرفت کنترل ها، روند ترددها هم تحت الشعاع قرار گرفته است.

رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای سیستان و بلوچستان افزود: در شرایطی که میزان کامیون خالی کاهش یابد، صاحبان کالا جهت حمل کالای خود با کمبود ناوگان مواجه شده و به تبع آن کرایه حمل نیز افزایش می یابد.در واقع دغدغه اقتصادی برای تجار باعث شده کمتر از این مرز استقبال کنند.

از نکودری درباره توافق نامه دو انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل بین المللی خراسان رضوی و سیستان و بلوچستان با مرزبابی برای افزایش نیروهای کنترلی مرز می پرسیم؛ او می گوید: توافق نامه بین انجمن ها و مرزبانی از مهرماه سال گذشته منعقد شد و هم اکنون به اواخر زمان این قرارداد نزدیک می شویم؛ این قرارداد تا قبل از تسلط طالبان بر مرز، تقریبا موفق بود؛ اما بعد از آن، ورود کامیون خالی محدود شد و این مساله باعث کاهش تعداد خروجی ها گردید. ضمن اینکه، این قرارداد مربوط به ورود کامیون ها نیست. در گذشته هنگام خروج کامیون از مرز ایران، زمانی که ممکن بود کالا یا سوخت غیرمجاز در کامیون جاسازی شود، بازرسیها تشدید و ترانزیت از کشور با کندی انجام میشد؛ به موجب این قرارداد، تردد افراد متفرقه و جاسازی کالای ممنوعه باید از مرز کاهش یابد و این موضوع عملا اتفاق افتاد؛ اما در حال حاضر ظرفیت میلک در ترددها کاهش یافته است.

کامیون داران افغان، با کاهش ورود ماشین به ایران، کرایه ها را افزایش می دهند

نکودری درباره نرخ کرایه حمل کالا و گلایه شرکت های حمل و نقل از افزایش نرخ کرایه می گوید: در بحث صادرات نرخ کرایه ها تغییری نیافته است و در ترانزیت نیز هم اکنون کرایه ثابتی که به راننده پرداخت می شود، 800 دلار است؛ در واقع کرایه کامیون بندری بین 14 تا 18 میلیون تومان است. البته نسبت به گذشته قطعا افزایشی در کرایه ها اتفاق افتاده است که با توجه به تغییر نرخ دلار بوده؛ اما نمی توان گفت این افزایش صد درصدی بوده است. هر چند در مقطعی کوتاه کرایه ها به شدت بالا رفت و حتی بیش از 25 میلیون تومان بود و تا 30 میلیون تومان هم رسید؛ دلیل اصلی آن هم کمبود کامیون بود.

وی ادامه می دهد: زمانی که عرضه کامیون برای بارگیری کاهش می یابد، کرایه ها افزایش می یابد. ما برای افزایش عرضه کامیون جهت بارگیری تلاش میکنیم؛ اما طرف افغان در این موضوع تاثیر بسیار زیادی دارد و حتی اگر روان سازی را در مرز انجام دهیم، به دلیل اینکه شرکتها و کامیون داران افغان در کرایه ها ذینفع هستند، گاهی ورود کامیون را کاهش می دهند تا نرخ را به عدد مطلوب خود برسانند. در واقع، شرکتها و کامیون داران افغانستان به وسیله این اهرم کرایه را کنترل می کنند. آنها اگر ببینند کرایه کاهش یافته، سیاستی در پیش می‌گیرند تا به رقم مدنظرشان برسند. لذا، باید با توافق و اعداد ثابتی برای تامین ماشین حمل بار برنامه ریزی شود تا اگر بخش دولتی روان سازی انجام داد، بخش خصوصی و ذینفعان به افزایش نرخ کرایه ها دامن نزنند.

رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای سیستان و بلوچستان خاطرنشان می کند: این موضوع همیشه در جلسات مشترک دو کشور مطرح میشد؛ اما نکته این است که در عمل، تصمیماتی که در مرکز اخذ می گردد، در مرز پیاده نمی شود؛ زیرا در نقاط مرزی دغدغه هایی وجود دارد که ممکن است در جلسات مرکز به آن توجه نشود یا اگر قول مساعدی برای همکاری در موضوعی داده میشود، بدون پشتوانه است و به همین دلیل در زمان اجرای مصوبات مرکز در مرز، با موانعیمواجه می شویم. این موضوع در هر دو کشور وجود دارد. در مرز ما موارد امنیتی و در مرز مقابل، بحث منافع کامیونهای افغان معمولا مانع اجرای مصوبات مرکز می شود.

نکودری خاطرنشان می کند: کامیون افغان وقتی ببیند بازار در اختیار خودش است، کنترل منابع را به دست می‌گیرد. انعکاس موضوع درباره کمبود کامیون خالی باید به مسئولان داده شود؛ همانطور که در گذشته هم مطرح شده؛ اما مساله ای که همیشه پیش می آید، نگرانی ها و دغدغه های به جایی است که باید با رعایت آنها و اندیشیدن تدابیر لازم، زمان و فرایند ورود کامیون به ایران را کاهش داد. در گذشته نیز با پیگیری هایی که انجام شد، ورود کامیون ها ازا فغانستان افزایش یافت و حتی به روزانه 300 دستگاه هم رسید؛ اما در حال حاضر شرایط باید از نظر دیپلماتیک مهیا شود تا با رایزنی با طرف مقابل، ورود کامیون به کشور تسهیل شود.

گلایه رانندگان از شرکت های افغان بابت اخذ هزینه اضافه برای روادید

رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای سیستان و بلوچستان درباره وضعیت صدور روادید برای رانندگان افغان از سوی کنسولگری ایران در این کشور نیز می گوید: در بحث صدور روادید به ما اطلاع دادند که راننده طرف حساب کنسولگری نیست و شرکتهای حمل و نقلی این کار را انجام می دهند.

وی درباره تاخیر در صدور روادید به خاطر صدور آن در کنسولگری ایران در کابل به جای قندهار نیز اذعان می‌کند: فعالیتهای دیپلماتیک رسمی کشورها در کشوری با شرایط افغانستان تحت الشعاع قرار میگیرد و تا تعیین تکلیف نهایی برای دولت و نظام این کشور، این فعالیتها مانند گذشته نیست؛ به همین دلیل هم اکنون تنها در کابل و سفارتخانه ایران ویزا صادر میشود و به جز زمان اداری داخل سفارت برای صدور روادید، رفت و آمد و انتقال اسناد و مدارک به زمان اخذ ویزا اضافه کرده است. لذا باید منتظر تعیین تکلیف افغانستان و از سرگیری فعالیتهای دیپلماتیک گذشته باشیم.

نکودری تاکید می کند: وقتی حکومت در کشوری تغییر می کند؛ تا زمانی که تکلیف حاکمیت در آن مشخص نشود، فعالیتهای کنسولی سایر کشورها محدود می شود؛ بر همین اساس، هم اکنون فعالیت های کنسولی به سفارتخانه موکول شده است.

پیش بینی طرحی برای حل مشکل کمبود کامیون در مرز میلک

رئیس اداره ترانزیت اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای سیستان و بلوچستان در بخش پایانی صحبتهایش از تسهیل حضور و تخلیه بار کامیون ها و کاهش هزینه شرکتها به دنبال اجرای طرح توسعه ای در مرز میلک خبر می دهد و می گوید: ما به دنبال این هستیم که برای تسهیل کار شرکتها و کاهش هزینه آنها، محوطه تخلیه بارگیری به مساحت 10 هکتار را در مرز میلک به بهره برداری برسانیم؛ مقدمات این کار انجام شده است.

وی ادامه می دهد: این اقدام در راستای اینکه بار ترانزیت و بار کانتینری از بندر عباس در میلک تخلیه شود و تعهدات شرکتها در بحث انبارداری و دپوی کانتینر در مبادی و بنادر به تاخیر نیفتد، صورت می گیرد. از طرفی، باعث افزایش حمل کالا توسط کامیون ایرانی می شود و شرکتهای حمل و نقلی و تجار، معطل کامیون خالی افغان نمی مانند تا بارشان را انتقال دهد. با این طرح، بار به نقطه صفر مرزی می آید و یک کامیون می تواند حتی روزانه در دو نوبت کالا را منتقل کند.

 

نکودری اذعان می کند: در مراحل بعدی نیز، طرحهای توسعه ای و جانبی داریم که باعث میشود مرز میلک به جایگاه قبلی و پررنگ خود در سال های قبل در تجارت بین دو کشور بازگردد.

 

منبع: روابط عمومی انجمن صنفی شرکتهای حمل و نقل استان خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اجتماعی

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد: بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

منتشر شده

در

MOSN7642 - مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد:  بهره‌مندی 160 هزار کارگاه از مشوق‌های تأمین اجتماعی در ایام کرونا

 

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی در دوره 2 ساله بیماری کرونا بیش از هشت هزار میلیارد تومان خدمات ملکی مستقیم ارائه کرده است.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، میرهاشم موسوی در نشست مشترک اعضای کمیسیون مالیات، کار و تأمین اجتماعی اتاق مشهد، فعالان اقتصادی و تشکل‌های کارگری خراسان رضوی اظهار کرد: در ایام کرونا، بخشودگی‌های تأمین اجتماعی مشوق خوبی برای کارگاه‌های تولیدی بود. بیش از 160 هزار کارگاه از این مشوق‌ها استفاده کردند و کمک‌های مختلف دریافت کردند.

 

وی یکی از دغدغه‌های دولت سیزدهم را درمان به‌عنوان خدمتی مستمر در عرصه سلامت دانست و افزود: بر همین اساس این موضوع در اولویت قرار گرفت و این شرایط ایجاد شد که در حال حاضر بازنشستگان بالای 65 سال می‌توانند در همه مراکز درمانی به‌صورت رایگان پذیرش شوند. همچنین، پوشش زوج‌های نابارور به‌عنوان یک تعهد جدید در میان خدمات سازمان قرار گرفت. در کنار این‌ها یکی از دغدغه‌های بنده، مسئله تأمین دارو است که باید در این بخش نیز شرایط خدمات‌رسانی بهبود یابد. در این راستا دولت تلاش کرده آن دسته از خدمات دارویی که از شمول بیمه‌ها خارج‌شده، دوباره تحت پوشش سازمان قرار گیرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: درمجموع سازمان تأمین اجتماعی باوجود همه کاستی‌ها به بیش از 52 درصد از جامعه به‌صورت مستقیم و به‌کل جامعه به شکلی غیرمستقیم خدمات ارائه می‌دهد. لازم است که به سمت ایجاد بیمه همگانی گام برداریم  زیرا که این موضوع در اصل 29 قانون اساسی نیز مورد تأکید قرارگرفته است. پیاده‌سازی کامل این موضوع آمال و آرزوی ماست. البته باید توجه داشت دولت‌ها در این زمینه کوتاهی‌هایی کرده‌اند.

 

وی یادآور شد: امروز اگر ناپایداری منابع به‌عنوان چالش صندوق‌های بیمه‌ای شناخته می‌شود، در سیاست‌های ابلاغی موردتوجه قرارگرفته و راهکارهای آن نیز دیده‌شده است. در سیاست‌های ابلاغی نیز به جلوگیری از انباشت بدهی‌های دولت‌ها تأکید شده و باید شرایطی برای جلوگیری از تداوم این وضعیت پیش‌بینی کرد.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی بابیان اینکه در سال 1392، 19 درصد از بازنشستگی‌های کشور پیش از موعد بود، گفت: این رقم در حال حاضر به 52 درصد رسیده است. این مسئله مهمی است که باید به علل آن توجه کرد. باید شرایط کارفرما و کارگر موردبررسی قرار گیرد تا این صندوق بین نسلی بتواند سر پا بایستد. نباید تنها این روزها را مدنظر قرار داد.

 

مسائل «بیمارستان رضا» مشهد حل‌شدنی است

موسوی گفت: هم‌اینک این سازمان در خراسان رضوی ۲۱ درمانگاه و بیمارستان در اختیار دارد و درصدد است هر چه سریع‌تر مشکل «بیمارستان رضا» در مشهد را برطرف کند.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی افزود: بهبود شرایط بیمارستان رضا مشهد بهمن‌ماه سال گذشته بررسی شد و دستوراتی نیز در این خصوص صادر شد که بر اساس آخرین جمع‌بندی روشن شد که مسائل این بیمارستان قابل‌حل است.

 

وی اضافه کرد: بنای ما این است که شرایط این بیمارستان را با همکاری مدیران استانی و ملی بهبود بخشیم. همچنین لازم است در این مسیر همکاری شهرداری مشهد نیز جلب شود. درمجموع باوجوداینکه شرایط کنونی مساعد نیست ولی بنای ما این است که با اختصاص منابعی از سازمان به بیمارستان رضا این مجموعه بهبود یابد و این دغدغه نیز برطرف شود.

 

موسوی بابیان اینکه پیشنهاد من این است که پایگاه ملی گفت‌وگوی سه‌جانبه گرایی (دولت، کارگر، کارفرما) در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شود، گفت: ظرفیت‌های موجود در این شهر می‌تواند آن را تبدیل به پایگاه گفت‌وگوی ملی سه‌جانبه گرایی کند تا بدون تشریفات در موضوعات مختلف وارد مسائل شود. این پایگاه می‌تواند سبک جدیدی برای رسیدگی به مسائل مختلف باشد.

 

وی درباره وضعیت رسیدگی به حقوق بازنشستگان بیان کرد: این مسئله در دستور کار قرارگرفته و امیدواریم با مصوبه هیئت‌وزیران این هفته مشکل حل شود.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر لزوم تفویض اختیارات به استان‌ها خاطرنشان کرد: نمی‌توان به‌صورت متمرکز به همه مسائل پاسخ داد. در حال حاضر تفویض اختیارات پاشنه آشیل سازمان است. این مسئله جزو دغدغه‌های اصلی من است و اگر آنچه واگذار می‌شود را همکاران استانی بتوانند به‌راحتی پیش برند، حتماً اختیارات را واگذار خواهیم کرد.

 

بدهی 360 هزار میلیارد تومانی دولت به تأمین اجتماعی تا سال 1399

 

موسوی در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت بدهی‌های دولت به تأمین اجتماعی اشاره و اظهار کرد: بر اساس حسابرسی سال 1399، دولت 360 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد که البته رقم سال‌های 1400 و 1401 نیز باید به آن اضافه شود.

 

وی تأکید کرد: قرار است 90 هزار میلیارد تومان از بدهی‌های دولت‌ها در سال‌های گذشته به سازمان پرداخت شود. دولت طی سال گذشته بیش از 73 هزار میلیارد تومان از بدهی را که در بودجه سال 1400 تعیین‌شده بود، از طریق انتقال سهام شرکت‌ها به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کرده است.

 

رئیس سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: صیانت از اموال سازمان جزو اولویت‌های ماست و از آن کوتاه نخواهیم آمد. امسال در واگذاری اخیر اموال از سوی دولت به سازمان درباره شرکت‌های زیان ده اعتراض داشتیم که این شرکت‌ها با شرکت‌های پتروشیمی مانند «پتروشیمی شازند» جایگزین شد.

 

موسوی با تأکید بر اینکه شرکای تأمین اجتماعی سازمان بالاترین رکن تأمین اجتماعی بوده و در آن مشارکت دارند، گفت: حضور این شرکا در سازمان تشریفاتی نیست. وزیر کار نیز بر این موضوع تأکید داشته که از ظرفیت‌های بازنشستگان هم برای مشارکت در مدیریت سازمان بهره‌گیری شود. همچنین تلاش کرده‌ایم در شرکت‌های سازمان هیچ بازنشسته‌ای به کار گرفته نشود و هر جا هم موردی بوده، آن را از مدیریت شرکت‌ها خارج کرده‌ایم. سازمان علیه سفارش پذیری ایستاده است.

 

70درصد جامعه، تحت پوشش تأمین اجتماعی‌اند

 

وی افزود: فعالیت‌های صورت گرفته از سوی سازمان تاکنون محصول یک کار جمعی بوده که همه شرکای ما در آن دخیل بوده‌اند. سازمان تأمین اجتماعی در حال حاضر به شکلی مستقیم با همه آحادی که فعالیتشان با اقتصاد گره‌خورده، در ارتباط است. اینکه امروز حجم چالش‌های ما زیاد شده، به سبب بزرگی کاری است که انجام می‌دهیم. درواقع، پیش از انقلاب تنها 20 درصد از جامعه با اقتصاد کشور درگیر بود؛ اما در حال حاضر این رقم به 70 درصد رسیده است و درواقع 70 درصد از جامعه تحت پوشش خدمات این سازمان هستند. درمجموع، با همه کم‌وکاستی‌ها در بخش‌های مختلف، برخی عددها در حوزه خدمات تأمین اجتماعی قابل‌توجه است.

 

موسوی بابیان اینکه یکی از دغدغه‌های سازمان تأمین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی و بهداشتی است، گفت: پیش از انقلاب، مجموع مراکز ملکی درمان سازمان حدود 22 مجموعه درمانی بود که در حال حاضر این رقم به بیش از 380 مجموعه رسیده است؛ البته توسعه این خدمات هنوز هم در دستور کار است. در حال حاضر 80 بیمارستان از 380 مجموعه درمانی موجود، خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می‌دهد.

 

موسوی عنوان کرد: اولین اولویت ما صیانت از وضعیت فعلی و گذشته‌ای است که اتفاق افتاده است. در حال حاضر پرونده‌هایی در دستور کار قرار دارد که مربوط به مسائلی است که در شرکت‌های زیر نظر سازمان رخ‌داده و مسائل آن در دست پیگیری و طی مسیر قانونی خود است.

 

وی با اشاره به وضعیت مدیریت مجموعه‌های استانی این سازمان عنوان کرد: اقداماتی که تاکنون در سطح استان‌ها صورت گرفته فعالیت‌های شایسته‌ای بوده اما این سطح مطلوب ما نیست و در برنامه‌های خود بهبود این وضعیت را دنبال می‌کنیم.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

منتشر شده

در

photo 2022 05 06 11 14 30 - آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است

مدیرکل آموزش و پرورش استان در جریان سفر یکروزه به شهرستان چناران با فرماندار و مدیر آموزش و پرورش شهرستان در محل دفتر فرمانداری این شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در دیدار با فرماندار شهرستان چناران بر لزوم بهبود وضعیت فضای آموزشی این شهرستان تاکید کرد و گفت:آماده کردن افراد برای ورود به زندگی در جامعه و خوداتکایی مهم ترین مأموریت آموزش و پرورش است.

وی افزود: تربیت صحیح در کنار مباحث آموزشی از اهداف بزرگ ماست و گام‌هایی موثری نیز در این زمینه برداشته ایم.

شوشتری در ادامه گفت: در سند تحول ۶ ساحت تربیتی در نظر گرفته شده و انسان را موجودی چندوجهی دیده است که همه وجوه او باید به یک اندازه تقویت شود؛ او باید مهارت ارتباطی، فکر کردن و حل مسأله را داشته باشد.

فرماندار چناران ضمن تشکر از سفر مدیر کل آموزش و پرورش به شهرستان و توجه به دانش آموزان این مرز و بوم تأثیر علم و دانش در نحوه زندگی فردی و اجتماعی جامعه را مهم دانست.

وی به مشارکت خیرین در احداث مدارس در این شهرستان اشاره کرد و گفت: مشارکت خیرین در احداث مدارس باقیات و صالحات است و ساخت مدرسه از کارهای ماندگاری است که امروزه با پی گیری های مدیر آموزش و پرورش شهرستان شاهد اقدامات خوبی در زمینه ساخت و ساز در مدارس شهرستان هستیم.

مدیر آموزش و پرورش چناران در این دیدار با تشکر از حضور مدیر کل آموزش و پرورش در شهرستان چناران، از نظر مثبت و اقدامات تاثیرگزار فرماندار شهرستان نسبت به تعلیم و تربیت دانش آموزان به عنوان آینده سازان این مرزو بوم تشکر کرد.

رهنما به فعالیت شورای پروژه مهر و طرح های آموزشی و پرورشی در شهرستان اشاره و گفت: توسعه فضاهای آموزشی، تکمیل طرح های نیمه تمام عمرانی، تجهیز مدارس به سیستم گرمایش استاندارد با مشارکت خیرین مدرسه ساز از اولویت برنامه های تامین زیرساخت های آموزشی در شهرستان چناران است.

 

 

منبع : روابط عمومی آموزش و پرورش خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

اجتماعی

فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

منتشر شده

در

photo 2022 04 27 11 33 47 - فضای آموزشی مناسب جایگزین مدارس کانکسی استان خراسان رضوی می شوند

 

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور مدارس کانکسی باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،سید امیر شوشتری ، مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی ،در نشست خبری هفته بزرگداشت مقام معلم افزود: هم اکنون ۳۰ مدرسه کانکسی با ۷۰ کانکس در استان مشغول فعالیت هستند که بر اساس مصوبات سفر ریس جمهور باید جمع‌آوری و فضای آموزشی جایگزین آنها شوند.

وی گفت: مازاد بر این تعداد، ۷۵ کانکس مخصوص دانش‌آموزان عشایری است که قابل تغییر و جمع آوری نیست، به دلیل اینکه قابلیت جابجایی در ییلاق و قشلاق عشایر را دارد.

 

شوشتری خاطرنشان کرد:طرح رتبه بندی معلمان به شکل رسمی که اجرای آن در خراسان رضوی دنبال شد از اواخر خرداد ماه سال جاری اجرایی می شود.

 

وی افزود : اعمال طرح رتبه بندی معلمین از ۳۱ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ محاسبه و از اول فروردین‌ماه امسال به محض صدور احکام پرداختی به معلمان انجام می‌شود.

 

شوشتری با بیان اینکه خود اظهاری و تایید مدیر مدرسه ملاک اصلی در طرح رتبه بندی معلمان می‌باشد، گفت: اکنون معلمان از بدو ورود می‌توانند وارد این طرح شوند.

 

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: به این ترتیب ۵۵ درصد معلمان رسمی استان در رتبه‌های ۳ تا ۴ قرار می‌گیرند.

وی اظهار کرد: ۷۶ هزار معلم رسمی خراسان رضوی به غیر از نیروهای رسمی دارای حکم اداری، معلمان خرید خدمات و غیره در این طرح شرکت داده می‌شوند و بین یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا ۹ میلیون تومان افزایش حقوق برای معلمان با اجرای این طرح اعمال می شود.

 

شوشتری درباره اعلام برنامه های هفته معلم امسال افزود: به مناسبت گرامیداشت مقام معلم که از ۲ اردیبهشت ماه امسال آغاز می‌شود، تعداد ۷۰ عنوان برنامه در حوزه‌های فرهنگی، پرورشی ، ورزشی و غیره برگزار می شود.

 

وی گفت: امسال ۳۶۹ معلم در خراسان رضوی برای انتخاب معلم برتر به مرحله استانی رسیدند که ۴۱ نفر آنان به عنوان معلم برتر استانی طی مراسمی در روز ۱۸ اردیبهشت ماه تجلیل می‌شوند .

 

همچنین، صفدر سلطانی،معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: انعکاس دستورالعملها و همکاری لازم با دستگاههای متولی جهت بازگشایی بسیار مطلوب بود.

سلطانی افزود: ۲۸۲ تیم نظارتی با ۷ هزار و ۸۰۰ بازدید حضوری از مدارس خراسان رضوی به منظور سنجش آنها، طرح بازگشایی حضوری مدارس را رقم زدند که ۲۵ درصد این بازدیدها به همراه نمایندگان حوزه بهداشت بوده است.

 

وی گفت: در قالب این طرح ۷۸ درصد مدارس ۱۰۰ درصد نمرات لازم را جهت بازگشایی حضور کسب کردند.

 

سلطانی با بیان اینکه از زمان بازگشایی مدارس خوشبختانه هیچ آمار فوتی دانش آموز و معلم براثر ابتلا به کرونا نداشتیم.

 

همچنین، محمود رضایی،معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان نیز با بیان اینکه در حوزه ترک تحصیل آشکار تعداد ۴۰ هزار دانش آموز در استان شناسایی شدند، افزود: ۱۸ هزار دانش آموز از این تعداد به تحصیل بازگردانده شدند اما هنوز ۲۲ هزار نفر جذب کلاس و مدرسه نشده‌اند.

 

وی درباره افت تحصیلی دانش‌آموزان نیز گفت: با برگزاری امتحانات میزان افت تحصیلی دانش آموزان به صورت دقیق و متقن قابل استخراج و اعلام است .

 

همچنین، آذر رشیدی،معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با بیان اینکه متاسفانه بیشترین عقب ماندگی تحصیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا و توقف آموزش حضوری در مقطع ابتدایی اتفاق افتاده است، افزود: کارگروهی با هدف پیگیری افت تحصیلی در بین دانش آموزان تشکیل داده است.

 

رشیدی افزود: طرح جبران و تثبیت یادگیری راه‌اندازی شد و دو مصوبه شامل پویش معلمان جوان و دانشجویان بسیجی دانشگاه فرهنگیان در این طرح کلید خورد تا معلمان داوطلب با حضور در حاشیه شهر در راستای جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان اقدام کنند.

 

وی گفت: همچنین روزهای پنجشنبه را فرصت خوبی دانستیم تا معلمان ایثارگر بتوانند به دانش آموزانی که نیاز به تلاش بیشتری دارند در این مقطع کمک کنند.

 

رشیدی با اشاره به دانش آموزان ترک تحصیل‌ کرده در مقطع ابتدایی بیان کرد: متاسفانه در سال تحصیلی جاری حدود ۱۰ هزار و ۱۰۹ دانش‌آموز دختر و ۸ هزار و ۹۰۹ نفر دانش‌آموز پسر دچار ترک تحصیل، شناسایی شدند.

 

وی با بیان اینکه در مجموع حدود ۱۹ هزار و ۱۸ نفر دانش‌آموز در مقطع ابتدایی ترک تحصیل کرده‌اند و در کارگروه‌های مربوطه این موضوع آسیب‌شناسی می شود .

 

شبنم مقدم

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها