با ما همراه باشید

اقتصادی

کاهش 24 درصدی سطح زیر کشت چغندرقند در خوشاب

منتشر شده

در

photo 2021 12 09 19 21 02 - کاهش 24 درصدی سطح زیر کشت چغندرقند در خوشاب

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت: سطح زیر کشت چغندرقند شهرستان در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یافته است .

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب گفت: در سال زراعی جاری چغندر قند در سطح 290 هکتار از اراضی شهرستان کشت شده که نسبت به سال گذشته 24 درصد کاهش داشته است.
ابراهیم رودسرابی میزان عملکرد چغندرقند در سال زراعی جاری را متوسط 30 تن در هکتار و مجموع عملکرد شهرستان را 8 هزار و 700 تن اعلام کرد.

وی ضمن اشاره به عملکرد شهرستان در سال گذشته به میزان 6 هزار و 710 تن از مجموع سطح 382 هکتار زیر کشت چغندرقند گفت : در سال گذشته متوسط عملکرد چغندرقند در هکتار 17 تن بوده است.

رودسرابی شرایط اقلیمی،آفات و بیماری ها ، کاشت ارقام نامناسب چغندر قند خارج از پیمان کارخانجات ، شوری آب و خاک و رسی بودن خاک منطقه که منجر به سله بستن خاک و بدسبزی محصول می شوند را از جمله عوامل موثر در خسارت 42 درصدی این محصول در سال گذشته و کاهش متوسط عملکرد چغندر قند برشمرد.

 

کاهش 10 درصدی صادرات پسته خوشاب در سال جاری

 

وی از  خوشاب از کاهش 10 درصدی صادرات پسته شهرستان نسبت به سال گذشته خبر داد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب در خصوص این خبر گفت : با توجه به خشکسالی وسرمازدگی باغات پسته درسال ۱۴۰۰ میزان تولید پسته با مقداری افت تولید مواجه شد.این در حالی است که قیمت این محصول نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رودسرابی افزود : میزان تولید پسته خشک در سال ۱۴۰۰ میزان 5 هزار و 775 تن می باشد وصادرات آن نیز حدود ۳۰ درصد بوده که کاهش 10 درصدی نسبت به سال گذشته را شاهد هستیم.

وی ادامه داد: در سال زراعی جاری گردش مالی این محصول حدود ۱۱ هزار و پانصد میلیارد ریال می باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی  جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

 

اقتصادی

برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 49 17 - برگزاری دوره ی مهارتی کارآفرینی در کشاورزی در روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات

دوره مهارتی كار آفريني در كشاورزي در روستای عبدل آباد روستاي طرح الگويي با حضور کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات ، مدیر گروه باغبانی جهاد دانشگاهی کاشمر و زنان روستا برگزار شد .

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، در اين دوره آموزشي، مفاهيم اساسي و كاربردي در راه اندازي يك كسب و كار تشريح شد. همچنین در ارتباط با آنچه يك كار آفرين موفق بايد بداند و علت اصلي شكست كسب و كارها در 5 سال اوليه توضیحاتی ارائه شد.

در این جلسه، كشت گياهان دارويي مزيت دار و سازگار با شرايط منطقه به عنوان یکی از روش های کسب درآمد اقتصادي عنوان شده و در ارتباط با اصول اوليه كاشت گياهان دارويي و ضرورت كشت این گیاهان با توجه به نیاز آبی پایین و مشکل کم آبی و خشکسالی در منطقه توضیحات لازم ارائه و گیاهان دارویی مناسب کشت در منطقه معرفی شد.

شایان ذکر است روستای عبدل آباد شهرستان مه ولات با 6 هزار نفر جمعیت، بزرگترین روستا در استان خراسان رضوی بوده که در فاصله ی دویست کیلومتری جنوب مشهد در شهرستان مه ولات واقع شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 12 04 17 47 52 - افزایش 50درصدی تولید گیاهان دارویی در شهرستان جوین

 

سطح زیرکشت گیاهان دارویی به ۱۸۲ هکتار رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از افزایش حدود 50درصدی تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته در شهرستان خبر داد.

 

وی با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید 182 تن از انواع گیاهان دارویی از قبیل آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان می شود.

 

قارزی با اشاره به اینکه امسال به لطف خدا و تلاش کشاورزان میزان تولید گیاهان دارویی در مقایسه با سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است و از 132 تن به 182 تن ارتقا یافته افزود: بدون شک قیمت خوب این محصولات،برگزاری کارگاه های توجیهی و عملی برای کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت توسط همکاران این مدیریت نقش بسزایی در این امر داشته است.

همچنین،فاطمه صابری نسب،مسئول باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

 

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

منتشر شده

در

photo 2022 12 03 13 32 50 - مدرسه عالی مهارتی گردشگری پدیده آغاز به کار کرد

 

اولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،با توجه به نقش آموزش به عنوان ابزار اصلی تغییر و عامل شکل دهنده رفتار و اقدامات انسان به سمت توسعه پایداراولین مدرسه عالی مهارتی گردشگری توسط گروه شرکت های پدیده شاندیز با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی مشهد تاسیس شد.

 

بر اساس این گزارش، این مدرسه فعالیت خود را در مرکز آموزش پدیده به مساحت 1250 متر مربع و در سه حوزه گردشگری، هتلداری و صنایع غذایی آغاز نموده و شرایط را برای حضور علاقمندان به کسب دانش و تجربه در کنار فضای اداری و بخش های مختلف همچون کارگاه های مجهز، کلاس های تئوری، لابراتور زبان، کتابخانه و … فراهم می کند .

 

گفتنی است: برخی از دوره های مدرسه عالی مهارتی گردشگری را مکالمه زبان انگلیسی در سه سطح، انجام تشریفات عادی و دیپلمات ، انواع پخت غذا و تزئینات کیک، فست فود های ملل، مدیریت هتل و آموزش اخلاق حرفه ای و … تشکیل می دهد.

 

شایان ذکر است؛ هنرجویان گرامی پس از پایان دوره های آموزشی، گواهینامه معتبر بین المللی با تائید دانشگاه آزاد اسلامی مشهد دریافت می کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی گروه شرکت های پدیده

 

ادامه مطلب

برترین ها