با ما همراه باشید

محیط زیست

کسب عنوان برتر شهرداری مشهد در ششمین کنفرانس بین المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر ایران

منتشر شده

در

photo 2021 11 25 10 25 03 - کسب عنوان برتر شهرداری مشهد در ششمین کنفرانس بین المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر ایران

 

شهرداری مشهدمقدس در ششمین کنفرانس بین‌المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در بین تمامی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، رتبه برتر را کسب کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اهمیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کلانشهرهای کشور به ویژه مشهد مقدس، موضوعی قابل توجه است که از مدتی قبل مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفته و حالا با اقدامات انجام شده، شهرداری مشهد را به نهادی پیشران در امر تولید انرژی های تجدیدپذیر، نه تنها در میان سایر سازمان های این شهر بلکه در تمام کشور تبدیل کرده است.

 

بحث استفاده از انرژی‌ های نو و احداث نیروگاه‌‌های خورشیدی برای تولید برق یک اقدامی نو بوده که شهرداری مشهد توانسته است با دانش و تخصص ویژه‌‌ای که در این زمینه دارد، پا در عرصه احداث این نیروگاه‌ها بگذارد و قطعا تجارب این نیروگاه‌‌ها می‌‌تواند در اختیار سایر دستگاه ‌ها قرار گیرد.

 

برای تهیه این نیروگاه‌‌های خورشیدی حدود 6.5 میلیارد تومان هزینه صرف شده است و در حال حاضر برخی از ساختمان های شهرداری مشهد مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی هستند و از جمله این ساختمان‌ها می‌توان به شهرداری مناطق یک، دو، چهار، پنج و ده با ظرفیت 15 کیلووات، شهرداری مناطق 3 و 7 با ظرفیت 30 کیلووات، تالار شهر و پایانه مسافربری امام رضا (ع) با ظرفیت 50 کیلووات، بوستان ترافیک با ظرفیت 20 کیلووات اشاره کرد.

 

ششمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، ۲۹ و ۳۰ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌‌سیما برگزار شد که برترین‌های کشوری این حوزه، در 8 بخش‌ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر معرفی شدند و شهرداری مشهد در بخش توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در بین تمامی دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی (تامین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌ها) مقام اول را از آن خود کرد.

 

جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر با هدف ایجاد بستری مناسب برای معرفی الگوهای برتر در زنجیره توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کشور طراحی شده است که با حمایت وزارت نیرو، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به برترین‌های این حوزه اعطا می‌شود.

 

این دوره از کنفرانس با حضور مدیران و مسئولان دولتی، از جمله معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، معاون وزیر نیرو، مدیرعامل ساتبا، برخی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و همچنین میهمانان خارجی از سازمان های بین‌المللی ذیربط از جمله دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، فعالان بخش خصوصی مرتبط با این حوزه، دانشگاهیان و متخصصان مراکز تحقیقاتی برگزار شد.

 

سیدکمال الدین شاهچراغی، مدیرکل پشتیبانی و نایب‌ رئیس کمیسیون بهینه ‌سازی مصرف انرژی شهرداری که به‌ عنوان نماینده مدیریت شهری مشهد در این کنفرانس شرکت و جایزه این جشنواره را دریافت کرده است، در این زمینه اظهار کرد: با توجه به تصویب هیئت‌‌ وزیران که در آن وزارتخانه‌ها، مؤسـسات و شرکت‌های دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی، به تامین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌‌های خود از انرژی‌‌های تجدیدپذیر الزام شده‌اند و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب شهر مشهد که منجر به بهره‌مندی از سطح مطلوبی از انرژی خورشیدی به عنوان یکی از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود، توسعه استفاده از این انرژی مورد توجه شهرداری مشهد واقع شد و 21 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 555 کیلووات و تولید انرژی سالیانه 888 مگاوات ساعت احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

 

وی افزود: نکته بسیار مهمی که در احداث این نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده، استفاده از حداکثر توان تولید ایرانی از جمله اینورترها و پنل‌های خورشیدی ساخت داخل بوده که احداث این پروژه را نسبت به سایر پروژه های مشابه کاملا متمایز می‌کند.

 

گفتنی است، شهرداری مشهد در تابستان سال جاری نیز موفق به اخذ جایزه ملی مدیریت انرژی شد و با شرکت در این کنفرانس بین‌المللی و دریافت جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر، توانست جایگاه ویژه‌‌ای در حوزه انرژی کشور کسب نماید.

اجتماعی

کشف محموله قاچاق 6 بهله پرنده بالابان در شهرستان تایباد

منتشر شده

در

WhatsApp Image 2021 12 03 at 12.46.01 - کشف محموله قاچاق 6 بهله پرنده بالابان در شهرستان تایباد

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری عامل قاچاق 6 بهله بالابان در شهرستان تایباد خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تورج همتی ادامه داد: این متخلف که هویت ایرانی دارد و یکی از قاچاقچیان پرندگان شکاری به کشورهای حوزه خلیج فارس بود و در شهرهای مرزی شرق استان برای قاچاق پرندگان با ارزش شکاری اقدام می کرد، با هوشیاری وهمکاری پلیس 17 شهریورهنگ مرزی و یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد دستگیر شد.

همتی افزود: متهم از یکی از روستاهای مرزی کشور افغانستان این پرندگان با ارزش شکاری را تحویل گرفته و با قصد قاچاق این گونه وارد شهرستان تایباد شده بود ، متخلف پرندگان را به طرز ماهرانه ای در داخل یک خودروی مسافربری ون تاکسی ، جاسازی و قنداق پیچ نموده و قصد داشت از مسافران بین شهری به عنوان پوشش استفاده و 6 بهله بالابان را به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قاچاق نماید که با هوشیاری مامورین پاسگاه مرزی و اقدام بموقع مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد دستگیر شد.

این مقام مسئول ادامه داد: به جهت حساسیت موضوع و اینکه متهم در قالب یک باند سازمان یافته به فعالیت می پرداخت، مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تایباد با همکاری یگان حفاظت محیط زیست شهرستان تربت جام ، پرونده را در دستور کار فوری قرار دادند و پس از بررسی و کار اطلاعاتی ، نیروهای عملیاتی برای دستگیری متخلف دیگر این باند شکار و قاچاق وارد عمل شدند ، که متاسفانه متهم در محل قرار حاضر نشد ، ولی همچنان تحقیقات بیشتر در این خصوص ادامه دارد.

تورج همتی افزود: گرایش قاچاقچیان به شکار این پرندگان به خاطر سود کلانی است که با فروختن آن به دلالان و سپس به شیوخ ثروتمند کشورهای همسایه خلیج فارس به جیب می زنند که این موضوع تهدیدی بسیار جدی برای انقراض و نابودی این گونه پرندگان کمیاب و با ارزش و در نهایت خروج ازچرخه طبیعت است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ، ضمن تشکر از همکاری دستگاه قضایی و نیروهای مرزبانی تایباد ، با اشاره به اینکه این متخلف با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد عنوان داشت: هر ساله با شروع فصل مهاجرت پرندگان شکاری گروهی از متخلفان برای صید پرندگان شکاری نظیر بالابان و شاهین و قاچاق آن به کشورهای حوزه خلیج فارس اقدام می‌کنند. از این رو عملیات گشت زنی و رصد و پایش شبانه روزی مناطق شهرستان توسط مامورین یگان حفاظت محیط زیست جهت شناسایی قاچاقچیان پرندگان شکاری آغاز شده و از مردم درخواست داریم تا در صورت مشاهده موارد مشکوک، مراتب را به اداره کل حفاظت محیط زیست استان یا ادارات تابعه گزارش کنند.

قانونگذار برای شکار، حمل و نگهداری پرندگان شکاری از قبیل بالابان و بحری تا سه سال حبس و جزای نقدی از 60 میلیون ریال تا 120 میلیون ریال در نظر گرفته است و همچنین به لحاظ حقوقی نیز متخلف باید دو میلیارد ریال به ازای هر پرنده به حساب خزانه دولت واریز کند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

اتمام عملیات اجرایی سد سنگ ملاتی حوضه گوهر دشت شهرستان گناباد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 08 48 52 - اتمام عملیات اجرایی سد سنگ ملاتی حوضه گوهر دشت شهرستان گناباد

عملیات اجرایی سد سنگ ملاتی حوضه گوهر دشت شهرستان گناباد به اتمام رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدرضا نخعی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد با اعلام این خبر گفت: پروژه مذکور که با مشارکت مردم ، بسیج سازندگی ، آستان قدس رضوی و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد اجرا شد نقش بسیار مهمی در کاهش اثرات خشکسالی در بر داشته و رواناب های سطحی حوضه گوهر دشت در مساحت 293 هکتار با بارش متوسط سالیانه 242 میلی متر را به مخزن سد هدایت می کند.

وی اظهار داشت: حجم روانابی که از این حوزه روانه سد خواهد شد بیش از 22 هزار متر مکعب تخمین زده می شود.

وی گفت: علاوه بر اینکه 140 نفر ساکن روستای زیبد از اثرات مثبت این پروژه برخوردار می شوند دبی دو قنات قدیمی و مهم گناباد نیز افزایش می یابد.

نخعی افزود در اجرای این پروژه سهم 35 درصدی آورده اداره منابع طبیعی بالغ بر 1570 میلیون ریال بود که از محل صندوق توسعه ملی در سال 99 تأمین و پرداخت شد و ما بقی هزینه پروژه که معادل 2915 میلیون ریال می باشد را مردم ، بسیج و آستان قدس رضوی تأمین و پرداخت کردند.

گفتنی است ، ارتفاع سد از کف بستر بیش از 9 متر است و دیوار آن سنگ و ملات می باشد؛این پروژه علاوه بر نگهداشت رواناب و سیلاب ها منجر به افزایش دبی قنوات و نهایتا افزایش تولید علوفه، رونق دامداری ، ایجاد معیشت پایدار و کاهش مهاجرت جوانان روستا را به دنبال دارد.

 

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

اجتماعی

رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مشهد: اثر مثبت پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بر استقلال و امنیت زیستی کشور

منتشر شده

در

photo 2021 11 25 15 16 28 - رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در مشهد: اثر مثبت پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بر استقلال و امنیت زیستی کشور

رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در گردهمایی مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانهای کشور در مشهد با اشاره به نقش موثر پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری از مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه به تبیین اثر بخشی این پروژه ها و نقش موثر آن در ایجاد امنیت و استقلال کشورپرداخت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،مسعود منصور، رئیس سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور در گردهمایی مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استانهای کشورافزود:اقدامات فرهنگی لازمه ایجاد نشاط و پویایی در بین کارکنان است.
وی افزود: ما همواره حامی فعالیت های فرهنگی هستیم زیرا فرهنگ سازی ، منجربه ارائه بهتر خدمات به مردم می شود و علاوه بر افزایش تعهد و شایستگی کارکنان باعث کاهش تخلفات اخلاقی وافزایش پاکدستی می شود.

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه 80 درصد مساحت کشور را اراضی ملی تشکیل می دهد گفت : استقلال و امنیت غذایی و زیستی کشور وابسته به سه عنصر آب و خاک و پوشش گیاهی است که خاک تحت مدیریت مستقیم سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور است و دو عنصر دیگر نیز متاثر از آن می باشند.

وی افزود : سالانه 16 تن در هکتار فرسایش آبی و 30 تن در هکتار فرسایش بادی داریم که حجم زیادی از خاک را از دسترس خارج می کند اما اقدامات موثر آبخیزداری منجر به کاهش 9 تنی فرسایش آبی در هر هکتار شده است.

 

منصور خاطر نشان کرد: هر سیلاب حدود 40 میلیارد ریال خسارت در بردارد و ما در دهه اخیر شاهد بیش از 7800 سیلاب در کشور بودیم که منجر به ایجاد 200 میلیون مترمکعب رسوب در مخزن سدها شد و این رسوبات علاوه بر کاهش عمر سد منجر به پر شدن مخزن آن می شود که پروژه های آبخیزداری 70 درصد خسارت سیل را کاهش داده و باعث شد در هر هکتار ، هزار مترمکعب آب به سفره های آب زیرزمینی نفوذ کند.

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور گفت :در کشور 40 هزار رشته قنات داریم که 9800 رشته آن متاثر از اقدامات آبخیزداری است و طی دوسال گذشته 1850 قنات با اجرای اقدامات آبخیزداری احیا شده است .

وی گفت: 70 میلیون واحد دامی از مراتع کشور تعلیف می شوند که این رقم اهمیت حفاظت و مدیریت مراتع را دوچندان می کند.

منصور همچنین بر نقش مهم جنگلها اشاره کرد و گفت 40 درصد چرخه آب کشور در جنگلهای زاگرس تولید می شود و هر هکتار جنگل علاوه بر تولید اکسیژن 68 تن گردوغبار و ریزگرد را جذب و باعث تلطیف هوا می شود.

 

رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبیخزداری کشور با برشمردن اثرات مثبت و سازنده فعالیت های منابع طبیعی و آبخیزداری در کشور از مسئولین حوزه نمایندگی ولی فقیه خواست تا ضمن فرهنگ سازی در این خصوص به اثربخشی پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری بپردازند.

خبر خوش رئیس سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور برای جنگلبانان

تصویب پست سازمانی یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری

منصور گفت : در راستای ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی جنگلبانان ، و با پیگیری های بعمل آمده، موفق به اختصاص پست سازمانی برای نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آّبخیزداری شدیم.

ریس سازمان جنگلها مرتع و آبخیزداری کشور افزود : جنگلبانان در خط مقدم حفاظت و حراست از اراضی ملی هستند که برای ارج نهادن به تلاش های شبانه روزی این حافظان بی ادعا در استان های کشور 68 میدان یا خیابان بنام جنگلبان نامگذاری شده است.

وی با اشاره به تلاش های بی وقفه کارکنان منابع طبیعی و آبخیزداری در سراسر کشور گفت :با حرکت جهادی در یک سال موفق به بیش از 55 میلیون هکتار اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی شده ایم که این رقم چندین برابر میانگین سنوات گذشته است.

 

منصور افزود: طبق قانون باید محل استقرار 15 گونه در حال انقراض به عنوان ذخیرگاه شناسایی شود که در سال گذشته موفق به شناسایی 410 هزار هکتار ذخیره گاه شدیم که این رقم نیز چندین برابر میانگین سنوات گذشته است.

وی گفت: برای اولین بار در کشور مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز با موافقت یونسکو و همچنن مرکز فناوری و نوآوری های منابع طبیعی در سازمان جنگلها مراتع و آبخیزداری کشور ایجاد شده است .

 

همچنین حجت الاسلام والمسلمین سید مصطفی طباطبائی نژاد مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت : بیانیه 18 گانه سازمان نقشه راه روشن و ارزشمندی است که باید همه ما برای تحقق آن تلاش کنیم وی با اشاره به اینکه تاکید بر پاک دستی ، فعالیت جهادی و اهمیت اقامه نماز از مهمترین نکات این بیانیه است گفت از همه مسئولین می خواهم تا ضمن مطالعه و عمل به آن ، از مدیران در این خصوص مطالبه گر باشند.

 

شبنم مقدم

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها