با ما همراه باشید

محیط زیست

کسب عنوان برتر شهرداری مشهد در ششمین کنفرانس بین المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر ایران

منتشر شده

در

photo 2021 11 25 10 25 03 - کسب عنوان برتر شهرداری مشهد در ششمین کنفرانس بین المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر ایران

 

شهرداری مشهدمقدس در ششمین کنفرانس بین‌المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران در بین تمامی دستگاه های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی، رتبه برتر را کسب کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،اهمیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در کلانشهرهای کشور به ویژه مشهد مقدس، موضوعی قابل توجه است که از مدتی قبل مورد توجه مدیریت شهری قرار گرفته و حالا با اقدامات انجام شده، شهرداری مشهد را به نهادی پیشران در امر تولید انرژی های تجدیدپذیر، نه تنها در میان سایر سازمان های این شهر بلکه در تمام کشور تبدیل کرده است.

 

بحث استفاده از انرژی‌ های نو و احداث نیروگاه‌‌های خورشیدی برای تولید برق یک اقدامی نو بوده که شهرداری مشهد توانسته است با دانش و تخصص ویژه‌‌ای که در این زمینه دارد، پا در عرصه احداث این نیروگاه‌ها بگذارد و قطعا تجارب این نیروگاه‌‌ها می‌‌تواند در اختیار سایر دستگاه ‌ها قرار گیرد.

 

برای تهیه این نیروگاه‌‌های خورشیدی حدود 6.5 میلیارد تومان هزینه صرف شده است و در حال حاضر برخی از ساختمان های شهرداری مشهد مجهز به نیروگاه‌های خورشیدی هستند و از جمله این ساختمان‌ها می‌توان به شهرداری مناطق یک، دو، چهار، پنج و ده با ظرفیت 15 کیلووات، شهرداری مناطق 3 و 7 با ظرفیت 30 کیلووات، تالار شهر و پایانه مسافربری امام رضا (ع) با ظرفیت 50 کیلووات، بوستان ترافیک با ظرفیت 20 کیلووات اشاره کرد.

 

ششمین نمایشگاه و کنفرانس بین‌المللی و سومین جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر ایران، ۲۹ و ۳۰ آبان‌ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا‌و‌‌سیما برگزار شد که برترین‌های کشوری این حوزه، در 8 بخش‌ توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر معرفی شدند و شهرداری مشهد در بخش توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در بین تمامی دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی (تامین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌ها) مقام اول را از آن خود کرد.

 

جایزه ملی انرژی‌‌های تجدیدپذیر با هدف ایجاد بستری مناسب برای معرفی الگوهای برتر در زنجیره توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر کشور طراحی شده است که با حمایت وزارت نیرو، سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری به برترین‌های این حوزه اعطا می‌شود.

 

این دوره از کنفرانس با حضور مدیران و مسئولان دولتی، از جمله معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، معاون وزیر نیرو، مدیرعامل ساتبا، برخی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و همچنین میهمانان خارجی از سازمان های بین‌المللی ذیربط از جمله دبیرکل سازمان بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر، فعالان بخش خصوصی مرتبط با این حوزه، دانشگاهیان و متخصصان مراکز تحقیقاتی برگزار شد.

 

سیدکمال الدین شاهچراغی، مدیرکل پشتیبانی و نایب‌ رئیس کمیسیون بهینه ‌سازی مصرف انرژی شهرداری که به‌ عنوان نماینده مدیریت شهری مشهد در این کنفرانس شرکت و جایزه این جشنواره را دریافت کرده است، در این زمینه اظهار کرد: با توجه به تصویب هیئت‌‌ وزیران که در آن وزارتخانه‌ها، مؤسـسات و شرکت‌های دولتـی و نهادهای عمومی غیردولتی، به تامین 20 درصد برق مصرفی ساختمان‌‌های خود از انرژی‌‌های تجدیدپذیر الزام شده‌اند و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب شهر مشهد که منجر به بهره‌مندی از سطح مطلوبی از انرژی خورشیدی به عنوان یکی از انواع انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود، توسعه استفاده از این انرژی مورد توجه شهرداری مشهد واقع شد و 21 نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 555 کیلووات و تولید انرژی سالیانه 888 مگاوات ساعت احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

 

وی افزود: نکته بسیار مهمی که در احداث این نیروگاه‌ها در نظر گرفته شده، استفاده از حداکثر توان تولید ایرانی از جمله اینورترها و پنل‌های خورشیدی ساخت داخل بوده که احداث این پروژه را نسبت به سایر پروژه های مشابه کاملا متمایز می‌کند.

 

گفتنی است، شهرداری مشهد در تابستان سال جاری نیز موفق به اخذ جایزه ملی مدیریت انرژی شد و با شرکت در این کنفرانس بین‌المللی و دریافت جایزه ملی انرژی‌های تجدیدپذیر، توانست جایگاه ویژه‌‌ای در حوزه انرژی کشور کسب نماید.

محیط زیست

صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

منتشر شده

در

photo 2022 11 20 17 38 23 1 - صدور سند تک برگ کاداستر در اراضی منابع طبیعی شهرستان باخرز

برای بیش از 10 هزار هکتار اراضی منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان باخرز سند تک برگ کاداستر صادرشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی خضرایی،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان باخرز با اعلام این خبر گفت: این اقدام که در 6 ماهه اول سالجاری بوقوع پیوست جهت 20 پلاک و در اراضی بخش مرکزی و بالاولایت شهرستان واقع است .

وی افزود: از 120 هزار هکتار مساحت اراضی منابع طبیعی این شهرستان برای 60 درصد سند کاداستر صادر شد و 40 درصد باقیمانده در شرف اجرا می باشد.

خضرایی یادآور شد در 10 پلاک به مساحت بیش از 16 هزار هکتار نیز رفع تداخلات و اجرای مقررات موازی با هدف حفظ حقوق بیت المال و تعیین تکلیف وضعیت مالکیت اراضی انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: تعیین تکلیف و نظارت بر پارک جنگلی در سطح حدود 37 هکتار و آبیاری آن ، مکان یابی پویش نهالکاری و عملیات کپه کاری با هدف ایجاد پوشش گیاهی مراتع شهرستان و همچنین مدیریت و ساماندهی چرای دام در مراتع ممیزی شده شهرستان از جمله اقداماتی است که در 6 ماهه نخست سالجاری اجرا شده است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت دادن به پاسخگویی سریع و آسان به ارباب رجوع و استعلامات و بازدید کارشناسان از تقاضاهای روستاییان گفت: در مجموع بیش از 74 مورد پاسخگویی به مردم انجام شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

محیط زیست

ممیزی بیش از 90 درصد مراتع قوچان

منتشر شده

در

photo 2022 11 28 16 50 00 - ممیزی بیش از 90 درصد مراتع قوچان

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان گفت: بیش از 90درصد مراتع در این شهرستان ممیزی شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،امیر زمانی مقدم ،رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان با اعلام این مطلب افزود: بطور کلی ممیزی مراتع که با هدف شناسایی بهره برداران واقعی مرتع صورت می گیرد در سطح 175 هزار هکتار ممیزی شد.

وی افزود:براساس طرح مذکور میزان دام مجاز در مدت مشخصی از مرتع یاد شده تعلیف شوند.

زمانی مقدم اضافه کرد :علاوه بر فعالیت فوق نیز 10 فقره خلع ید اراضی ملی در سطح بیش از یک هکتار را با حکم قضایی اجرا کرده است.

وی خاطر نشان کرد: به منظور آگهی بخشی ساکنین در حوزه های آبخیز و روستانشینان برای حفظ و حراست از اراضی ملی نیز 4 کارگاه آموزشی برگزار شده که 49 نفر فراگیر در آن شرکت داشتند.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قوچان

ادامه مطلب

عمرانی

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

منتشر شده

در

02 3 - منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی سایرنهادهاست

 

منطقه سه شهرداری مشهد برای سند دار کردن زمینهای حاشیه شهر نیازمند همراهی آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی است.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران مهدی خداشناس، شهردار منطقه سه در نشست خبری درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

شهردار منطقه سه مشهد بدون دادن آمار مشخص از پدیده بام فروشی گفت: این پدیده به دلایل مختلف که همراه با آسیب‌های اجتماعی است در حاشیه شهر درحال گسترش است.

 

شهردار منطقه سه مشهد گفت: ٢٩درصد مساحت منطقه سه را سکونتگاه‌های غیر رسمی تشکیل می‌دهد و ۵۶ درصد جمعیت منطقه در این بافت‌ها زندگی می‌کنند.

 

خداشناس افزود: ۸۵۰ هکتار اراضی بزرگ مقیاس در منطقه سه وجود دارد که در یک‌سال گذشته ۲۵۰ هکتار از این زمینها تعیین تکلیف شده است.

 

وی گفت: امسال ۵۳۶ پروانه ساخت و ۴۰۰ پروانه پایانکار در منطقه صادر و ۲ هزار و ۶۰۰ مورد ساخت و ساز غیرمجاز نیز مهر و موم شده است.

 

شهردار منطقه سه مشهد خاطر نشان کرد : در محدوده مهرگان منطقه سه شهرداری مشهد، کاربری اراضی، دولتی است و مشکل سند وجود ندارد اما در منطقه “قُرُقی” مشکل ارائه خدمات وجود دارد و زمین‌ها به صورت قولنامه‌ای درحال خرید و فروش است.

 

وی گفت: سه پروژه کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه هستند.

 

خداشناس افزود: با همکاری سازمان زمین و مسکن، طرح ساخت مسکن ملی در منطقه سه انجام و در آینده هزار و ۲۰۰ پروانه برای زمین‌های منطقه مهرگان صادر می شود.

وی درباره وضعیت سنددارکردن زمینهای محدوده مهرگان از آستانقدس رضوی و اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی خواست، نسبت به برطرف شدن مشکل این زمینها با همراهی سازمان ثبت اسناد و املاک و راه و شهرسازی و شهرداری منطقه 3 مساعدت کنند.

 

خداشناس درباره اعتبار پروژه های عمرانی این منطقه خاطرنشان کرد:اعتبارات عمرانی در حال حاضر به هفت هزار میلیارد ریال رسیده که در یکسال رشد 10 برابری داشته ، در حال حاضر کل اعتبار منطقه 9 هزار میلیارد ریال، اعتبار عمرانی هفت هزار میلیارد ریال و اعتبار جاری دو هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به مهمترین پروژه های عمرانی منطقه سه افزود: مهمترین پروژه‌های منطقه شامل پل رسالت- طبرسی با اعتبار ۱۵۰ میلیارد ریال، سالن چندمنظوره مهرگان با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال,، تکمیل و بهره برداری سوله حوادث غیر مترقبه شهید ناصری با اعتبار ۴۵ میلیارد ریال، پیاده‌رو سازی خیابان مسلم با اعتبار ۴۰ میلبارد ریال، پیاده‌روسازی خیابان گاز با اعتبار 80 میلیارد ریال، بازگشایی راستگرد پل رسالت در ۱۸ روز و گره گشایی ۴۸ ساعته از ابتدای خیابان شهید هاشمی نژاد است.

 

شهردار منطقه سه گفت : کلان پروژه‌های منطقه نیز شامل توسعه بوستان بهار با اعتبار هزار و 650 میلیارد ریال، نهضت تحول آفرینی محور رسالت با اعتبار دو هزار و 500 میلیارد ریال، دوربرگردان غیر همسطح شهید میرزایی با اعتبار هزار میلیارد ریال، تعریض پل کشف رود با اعتبار 800 میلیارد ریال، میان گذر رسالت- طبرسی با اعتبار 350 میلیارد ریال، سه گانه‌های تعریض، پیاده روسازی و احداث کانال جمع آوری آب‌های سطحی انتهای رسالت با اعتبار 280 میلیارد ریال، تعریض، پیاده روسازی و آسفالت ابتدای رسالت شمالی با اعتبار 80 میلیارد ریال و دوربرگردان همت آباد با اعتبار 20 میلیارد ریال می‌شود.

 

خداشناس درباره پروژه‌های زودبازده گفت: 43 پروژه زودبازده با اعتبار 130 میلیارد تومان با پیشرفت فیزیکی 80 درصد شامل پیاده‌رو سازی، مجموعه ورزشی، کانال جمع‌آوری آب‌های سطحی، فرهنگسراها  در منطقه در حال اجرا است.

 

وی گفت: متراژ معابر خاکی منطقه سه در ابتدای سال 150 هزار متر مربع که امسال آسفالت شده 25 هزار متر مربع انجام شده و متراژ روکش آسفالت انجام شده در هشت ماهه نخست 49 هزار متر مربع بوده است.

 

شهردار منطقه سه درباره اقدامات حوزه شهرسازی و معماری خاطرنشان کرد: در هشت ماهه نخست سال 536 پروانه ساختمانی و 400 مورد پایانکار ساختمانی صادر شده و 80 مورد رای قلع برای ساخت سازهای غیرمجاز در این مدت  بوده و  250 هکتار از اراضی بزرگ مقیاس ساماندهی شده و ساماندهی اراضی 200 هکتاری چاهش بعد از 20 سال انجام شده است.

 

شهردار منطقه سه ضمن اشاره به اینکه مساحت فضای سبز منطقه 220 هکتار است،افزود: سرانه فضای سبز منطقه 4.8 مترمربع، میزان افزایش مساحت فضای سبز در سال جاری 17 هکتار، اعتبار فضای سبز در بخش نگهداری در سال جاری440 میلیارد ریال، اعتبار فضای سبز در بخش عمرانی در سال جاری دو هزار و 585 میلیارد ریال و هزینه کرد منطقه برای توسعه و نگهداری فضای سبز در سال جاری سه هزار و 26 میلیارد ریال است.

 

وی از افزوده شدن 4 زمین ورزشی به منطقه 3 شهرداری مشهد خبرداد و گفت:کرانه شمالی، بوستان بهار و محور رسالت سه کلان پروژه این منطقه است.

 

شبنم مقدم

 

ادامه مطلب

برترین ها