با ما همراه باشید

اقتصادی

کشاورزی با طعم پساب آلوده ،معضل جدی محیط زیستی

منتشر شده

در

photo 2021 12 09 10 34 27 - کشاورزی با طعم پساب آلوده ،معضل جدی محیط زیستی

 

منابع آبي جزو ارزشمندترين منابع طبيعي و از سرمايه هاي اصلي هر كشوري هستند كه براي توسعه پايدار در بخش هاي مختلف اقتصادي و صنعت و مهم ترين آن كه بخش كشاورزي است، مورد استفاده قرار مي گيرد ولی امروزه با توجه به کمبود آب ،کشاورزان در آبیاری مزارع دچار بحران شده اند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،علی اکبر قارزی ، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین در حاشیه بازدید از چند استخر ذخیر آب افزود: آثار كاهش محسوس منابع آبي كه به دليل تغييرات اقليمي علاوه بر كشور ما، ديگر كشورهاي جهان را نيزتحت تاثيرقرار داده، بيش از همه در بخش كشاورزي جلوه نمايي مي كند و در برخي موارد استفاده از فاضلاب براي آبياري اراضي كشاورزي از تبعات مخرب اين بحران است.

 

قارزی با بیان اینکه منابع آبي جزو ارزشمندترين منابع طبيعي و از سرمايه هاي اصلي هر كشوري هستند كه براي توسعه پايدار در بخش هاي مختلف اقتصادي و صنعت و مهم ترين آن كه بخش كشاورزي است، مورد استفاده قرار مي گيرد،خاطر نشان کرد: بحران آب در اين روزها، آبياري مزارع و باغات كشاورزي را با مشكل جدي مواجه كرده، به طوريكه برخي از كشاورزان فاضلاب هاي رها شده روستا را به سمت استخر های ذخیره آب جهت دهی کرده و سپس به منظور آبياري مزارع و باغت خود استفاده مي كنند.

 

وی در خصوص ضررهای استفاده از این آب های آلوده نیز گفت: تاثيرات سوء استفاده از فاضلاب در آبياري را مي توان عامل بروز انواع بيماري هاي انگلي و روده اي، آلودگي منابع آب هاي سطحي و زيرزميني و منابع خاك، مسموميت گياهان در اثر تجمع عناصري كه در غلظت هاي پايين براي رشد و ادامه حيات گياه ضروري است، دانست.

 

وی اظهار داشت شهرستان جوین با توجه به اینکه در همه نقاط شهرستان اراضي قابل كشت در بالادست روستاها و شهرها واقع بوده و آبياري آنها با فاضلاب و پساب هاي آلوده امكانپذير نيست و تنها در برخی نقاط شهرستان ممکن است این اتفاق رخ داده شود افزود: در بسیاری از دامداری ها ی شهرستان نیز پساب حاصل از آنها نيز بطور كامل فرآوري، تصفيه و بصورت كودهاي تر و خشك در مزارع استفاده مي شود.

 

قارزی با بيان اينكه مزارعي كه با فاضلاب آبياري مي شوند، قابل شناسايي نيستند، گفت: متاسفانه در این میان فقط استفاده کننده ی این محصولات متضرر میشود و اولين قشر آسيب پذير در اين خصوص كودكان هستند كه آلودگي در دسترسشان قرار مي گيرد و اين در حالي است كه از گذشته با حفر چاه فاضلاب را به درون آن هدايت مي كردند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوبن

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اقتصادی

عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2022 08 05 12 45 56 - عدم پرداخت تسهیلات مکانیزاسیون در شهرستان مه ولات

 

با توجه به معرفی بهره برداران کشاورزی به بانک کشاورزی شهرستان جهت دریافت تسهیلات مکانیزاسیون، پرداخت تسهیلات با مشکل رو به رو شده است.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران، هادی ساربان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: بدون شک بهره برداران کشاورزی برای افزایش ضریب مکانیزاسیون و خرید ادوات کشاورزی مورد نیاز خود، نگاه ویژه‌ای به تسهیلات و وام دارند و در حال حاضر مشکلاتی مانند کمبود نقدینگی بانک‌ کشاورزی شهرستان و سختگیری بیش از حد، دسترسی این قشر زحمتکش به وام را کاهش داده است.

ساربان افزود: براساس پیگیری های انجام شده از طرف کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات، افت منابع مالی بانک کشاورزی شهرستان، پرداخت تسهیلات خط اعتباری شماره 10 مکانیزاسیون شهرستان مه ولات را با مشکل جدی رو به رو کرده است.

وی اعتقاد دارد که تسهیلات باید هر چه روان تر، راحت‌تر و ارزان‌تر به بهره برداران بخش کشاورزی ارائه شود، اما اینکه تا این مطلوب چقدر فاصله داریم و آیا وضع ما مطلوب است یا نه، باید گفت که مطلوب نیست.

او گفت: از ابتدای سالجاری تا کنون، در راستای توسعه فناوری‌های نوین در بخش مکانیزاسیون، تا کنون نزدیک به 80 هزار میلیون ریال از اعتبارات تخصیصی به شهرستان جهت دریافت تسهیلات برای خرید 50 دستگاه انواع ادوات کشاورزی به بانک معرفی شده اند و روند معرفی اعتبارات مذکور ادامه دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 39 28 - هرچادر عشایری می تواند یک کارگاه تولیدی باشد

مراسم تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان کاشمر با حضور مدیرکل عشایر استان خراسان رضوی برگزار شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در جلسه تودیع و معارفه مسئول جدید اداره امور عشایر شهرستان گفت:خوشبختانه اداره امور عشایر با مدیریت قابل قبولی که توسط مسئولین خود داشته کم حاشیه ترین دوران خود از ابتدای تاسیس را سپری کرده است.

شجعی افزود: اکنون که بخش اقتصادی مورد توجه و عنایت دولت است، به سازمان امور عشایر و مدیران و کارکنان این سازمان توجه و عنایت بیشتری شده تا مجموعه سازمان بتواند تلاشهای موثرتری را در خدمات رسانی به جامعه عشایری کشور که از تولید کنندگان کم توقع هستند، داشته باشد.

 

مدیرکل امور عشایر استان خراسان رضوی  گفت: جامعه عشایری کشور از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی بالایی برخوردار است و هر چادر عشایری به عنوان یک کارگاه تولیدی است.

محمد رضا نبوی اداره عشایر شهرستان را يكی از اداره های فعال در ارائه خدمات مطلوب به عشاير شهرستان عنوان کرد و افزود:عشایر بدون هیچ چشم‌ داشتی و با کمترین امکانات اما با تلاش خستگی‌ ناپذیر بسیاری از نیازهای جامعه را مرتفع می‌کنند و لازم است توجه و حمایت‌های بیشتری از این قشر انجام شود.

ادامه مطلب

اقتصادی

تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 07 11 41 57 - تلاش حداکثری در رفع موانع تولید در شهرستان درگز

واحدهای نیمه فعال و راکد درشهرستان درگز با شدت بیشتری پیگیری می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی،سرپرست جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت : با عنایت به نامگذاری سال جدید به سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین توسط مقام معظم رهبری و تاکید ریاست سازمان برای احصاء مشکلات و تلاش حداکثری در رفع موانع پیش رو و راه اندازی واحد های راکد و نیمه فعال جهاد کشاورزی شهرستان درگز تلاش می کند با برگزاری جلسات و پیگیری مستمر در حد توان تلاش خود را جهت رفع موانع واحد های تولیدی بکار گیرد.

وی افزود : ادارات با در نظر گرفتن اولویت ضمن رصد و شناسایی کارشناسی ودقیق مشکلات و موانع ، طرح های نیمه فعال و راکد را در اسرع وقت به واحد طرح و برنامه اعلام نمایند تا نسبت به برگزاری جلسه و طرح موضوع اقدام  کند.

فرهنگی بیان کرد: درهمین راستاهمکاران تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی با همکاری طرح وبرنامه و با هدف  برطرف کردن مشکلات حوزه تولید و پشتیبانی همه جانبه از تولیدکننده برآن شدند واحدهای دامی که قابلیت برگشت به چرخه تولید را دارند شناسایی کنند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها