با ما همراه باشید

اقتصادی

کشت چغندر قند یک محصول صنعتی و کشاورزی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 11 07 17 48 14 - کشت چغندر قند یک محصول صنعتی و کشاورزی در شهرستان جوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین گفت: چغندر قند به عنوان محصولی که میتواند هم از نظر کشاورزی و هم از نظر صنعتی حائز اهمیت باشد نام برد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی اکبر قارزی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اولویت کشت محصولات استراتژیک برای تامین امنیت غذایی و خودکفایی در تامین نیاز غذایی و از طرفی جلوگیری از خروج ارز از کشور مان افزود: چغندر را میتوان از دو نظر صنعتی و کشاورزی مورد بررسی قرار داد و با تکیه بر آن در ترویج کشت آین محصول گام برداشت.

قارزی در مورد صنعتی بودن این محصول افزود:چغندرقند به عنوان ماده اصلی تولید شکر در کشور نقش بسزایی در تامین نیاز کارخانه های قند در امر تولید شکر دارند به طوری که در صورت نبود این محصول بخش عمده ای از نیاز این کارخانه جات و در پی آن بخش عمده ای از نیاز شکر کشور بدون پاسخ خواهد ماند.

قارزی خاطرنشان کرد : تولید شکر از اولین مرحله کشت چغندرقند در مزرعه تا مرحله برداشت و بارگیری تا مرحله تولید شکر در کارخانه قند نیاز شدید به نیروی انسانی دارد، بطوری که طبق گفته کشاورزان در مرحله کشت ،برداشت به طور متوسط برای هر هکتار زمین نیاز به 5 نیروی کاگری میباشد.

وی یادآور شد با توجه به نیاز کشور به شکر و از طرفی نیاز به واردات شکر از سایر کشور ها و در پی آن خروج ارز افزود: بدون شک با ترویج افزایش سطح زیرکشت این محصول میتوانیم علاوه بر ایجاد اشتغال چه در مزرعه به صورت فصلی و چه در کارخانجات به صورت تخصصی ، از خروج ارز جلوگیری و در این زمینه به خودکفایی و حتی صادرات برسیم.

علی اکبر قارزی با اشاره به مزیت ها کشت این محصول خاطرنشان کرد: چغندرقند به دلیل عمیق بودن ریشه و پاک بودن مزارع آن از علفهای هرز میتواند به خوبی با دیگر غلات در تناوب کشت شود و علاوه بر این چغندر ، خاک را در بهترین شرایط برای غلاتی که بعداَ کشت می گردند نگه می دارد و عملکرد غلات را بهبود می بخشد.

قارزی متذکر شد : چغندر قند فراورده های جانبی بسیار زیادی دارد که برای نمونه با تولید تفاله، برای دام خوراک مهیا می کند و همچنین در صنعت می توان از آن ملاس تولید کرد و علاوه بر این اندام هوائی چغندرقند در بهبود حاصلخیزی خاک در صورتی که به خاک برگردانده شود نقش موثری خواهد داشت.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به سازگاری چغندر در شرایط آب و هوایی مختلف افزود: یکی از مهمترین نقاط قوت کشت این محصول ، خرید تضمینی چغندرقند توسط دولت است که این اطمینان خاطر را به کشاورز برای خرید به قیمت مناسب خواهد داد.

اشتغالزایی چهار هزار نفری کشت چغندرقند در شهرستان جوین

معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به اولویت کشت محصولات استراتژیک برای تامین امنیت غذایی و خودکفایی در تامین نیاز غذایی افزود: کشت محصول چغندرقند نیز از اولین مراحل کشت نیز موجب اشتغالزایی چهار هزار نفری در تمام بخش ها نیز شده است .

قارزی با اشاره به اینکه کشت چغندرقند نیز از مرحله اول کشت نیز موجب اشتغالزایی کارگری، اشتغالزایی در کارخانه قند و همچنین موجب اشتغالزایی در حمل و نقل نیز میشود افزود: چغندرقند به عنوان ماده اصلی تولید شکر در کشور نقش بسزایی در تامین نیاز کارخانه های قند در امر تولید شکر دارند به طوری که در صورت نبود این محصول بخش عمده ای از نیاز این کارخانه جات و در پی آن بخش عمده ای از نیاز شکر کشور بدون پاسخ خواهد ماند.

قارزی خاطرنشان کرد : تولید شکر از اولین مرحله کشت چغندرقند در مزرعه تا مرحله برداشت و بارگیری تا مرحله تولید شکر در کارخانه قند نیاز شدید به نیروی انسانی دارد، بطوری که طبق گفته کشاورزان در مرحله کشت ،برداشت به طور متوسط برای هر هکتار زمین نیاز به 5 نیروی کاگری میباشد.

قارزی با اشاره به مزیت ها کشت این محصول خاطرنشان کرد: چغندرقند به دلیل عمیق بودن ریشه و پاک بودن مزارع آن از علفهای هرز میتواند به خوبی با دیگر غلات در تناوب کشت شود و علاوه بر این چغندر ، خاک را در بهترین شرایط برای غلاتی که بعداَ کشت می گردند نگه می دارد و عملکرد غلات را بهبود می بخشد.

 

 

منبع: روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان جوین

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها