با ما همراه باشید

اقتصادی

کلنگ زنی اولین مجتمع فرآوری وبسته بندی ضایعات وزائدات بخش کشاورزی شرق کشور در نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 02 19 13 27 43 - کلنگ زنی اولین مجتمع فرآوری وبسته بندی ضایعات وزائدات بخش کشاورزی شرق کشور در نیشابور

 

معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور ،از کلنگ زنی اولین مجتمع فرآوری وبسته بندی ضایعات وزائدات بخش کشاورزی شرق کشور در نیشابور با حضور معاون استاندار وفرماندار ویژه شهرستان ، سایر دستگاههای اجرایی شهرستان وبا همت شرکت تعاونی دامداران شهرستان در ایام الله دهه مبارک فجر خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد در آیین مراسم کلنگ زنی اولین مجتمع فرآوری وبسته بندی ضایعات وزائدات کشاورزی شرق کشور در نیشابور در ایام الله دهه مبارک فجر گفت: این مجتمع در زمینی به مساحت چهار ونیم هکتار وبا اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال وبا ظرفیت 50 هزار تن در سال با همت شرکت تعاونی دامداران که از شرکتهای موفق در سطح استان وکشور می باشد احداث وفعالیت خود را آغاز می کند.

وی افزود: از حدود 100 میلیون تن تولید محصولات کشاورزی در کشور حدود 30 میلیون تن آن از بین میرود واز چرخه بازیافت واستفاده مجدد خارج می شود.

وی افزود: در حدود 600تا 700 هزار تن تولید انواع محصولات کشاورزی در نیشابور را داریم که حدود 200 هزار تن آن ازبین رفته وبه سطل زباله سپرده می شود وضایعه ای بر خود ضایعات می شود.

وی هدف از ایجاد این مجتمع را فرآوری محصولات کشاورزی ودامی مانند کاه وکلش ،فضولات طیور،باگاس نیشکر وسایر محصولات جانبی کشاورزی ودامی اعلام کرد که در حالت عادی قابلیت استفاده در جیره غذایی دام را ندارد وپس از فرآوری می توان آن را بعنوان جیره غذایی دام به مصرف رساند.

وی ادامه داد: زائدات کشاورزی مانند کلش موجود در مزارع شمال کشور که بعنوان یک چیز زائد در مزرعه برای کشت مصول برنج می باشد در این مجتمع بسته بندی وبصورت پلیت در اختیار دامداران قرار خواهد گرفت.

فرهمند راد شهرستان نیشابور را قطب تولید شیر در استان خواند ویادآور شد شرکت تعاونی دامداران در تکمیل زنجیره تولید تا مصرف شیر، نقش بسیار مهمی را در شهرستان انجام می دهد.

وی اذعان داشت: در 90 درصد محصولات غذایی دام وابسته شده ایم ودر شهرستان نیشابور این مقدارحدود 60 درصد تولید و40 درصد وابستگی است.

وی سیاست جهادکشاورزی را در جایگزین کردن محصولی بجای محصولات وابسته اعلام کرد که با توجه به ضایع شدن حدود 30 درصدی محصولات کشاورزی از تولید، توزیع تا مصرف ، می تواند نقش مهمی را در کاهش وابستگی داشته باشد.ضایعاتی مانند پسماندهای کارخانجات رب ویا پوست پسته تازه ،گردو، بادام ویا انواع میوه ها از جمله مواردی هست که در این مجتمع فرآوری ودر راستای کاهش وابستگی به محصول قابل مصرف تبدیل می شود.

 

منیع: روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها