با ما همراه باشید

سلامت

کمک ۲۱۴ میلیاردی موقوفات در تامین هزینه های درمانی

منتشر شده

در

photo 2021 11 09 20 40 16 - کمک ۲۱۴ میلیاردی موقوفات در تامین هزینه های درمانی

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف گفت : فعالیت های سازمان اوقاف و نهاد وقف در حوزه درمان بسیار زیاد است و فقط در بحث اجرای نیات واقفین در یک سال و نیم اخیر ، ۲۱۴ میلیارد تومان به ۱۰۲ هزار و ۳۰۰ نفر کمک هزینه درمانی پرداخت شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، رضا معممی مقدم در مراسم افتتاحیه سومین مرحله از هشتمین دوره طرح زائران رضوی که در مجتمع آموزشی امامت برگزار شد؛ بیان کرد: در راستای اجرای امینانه نیات واقفین خیراندیش، هشتمین مرحله طرح زائران رضوی با هدف تکریم و تجلیل از کادر درمانی و بهداشتی و مبلغان جهادی عرصه سلامت در قالب چهار دوره سه روزه با حضور ۱۴۰۰ نفر در مجتمع فرهنگی امامت طراحی کردیم.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: سه دوره اول این طرح که ویژه کادر بهداشت و درمان است، از ۱۰ تا ۱۹ آبان ماه و دوره چهارم در آذرماه ویژه مبلغان جهادی عرصه سلامت با حمایت اداره کل اوقاف استان برگزار می شود.

وی در خصوص برنامه های در نظر گرفته شده برای کادر درمان طی این سه روز در مشهد مقدس؛ افزود: مراسم افتتاحیه، زیارت جمعی در رواق کوثر، تدارک غذای حضرت، هدیه سوغات مشهد، عکس یادگاری از کادر درمان، مسابقه کتابخوانی با موضوعات آشنایی و شرایط زیارت و آشنایی با ظرفیت های بهداشتی و درمانی موقوفات و اهدای کارت ۲۰۰ هزار تومانی به قید قرعه به ۸ نفر و حواله سفر به کربلا با قید قرعه به ۸ نفر از برنامه های در نظر گرفته شده برای شما کادر بهداشت و درمان می باشد.

معممی مقدم با بیان اینکه رویکرد ما ایجاد آرامش و بهره بردن از این سفر زیارتی است؛ گفت: فعالیتهای سازمان اوقاف و نهاد وقف در حوزه درمان بسیار زیاد است، در بحث اجرای نیات واقفین در یک سال و نیم اخیر ما برای ۱۰۲ هزار و ۳۰۰ نفر ۲۱۴ میلیارد تومان کمک هزینه درمانی تقدیم کردیم.

وی افزود: مساحت رقبات با نیت بهداشت و درمان ۱۰ میلیون متر مکعب در کشور است و به تعبیری ۲۵ درصد ظرفیت های بیمارستانی و درمانی کشور موقوفه است.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: در کل کشور ۲۰۷ هزار موقوفه داریم که از این تعداد موقوفه ۳۱۳۶ موقوفه مرتبط با سلامت، ۱۷۰۵ موقوفه مرتبط با دارو و درمان، ۶۷۸ موقوفه مرتبط با مراکز درمانی است و ۷۵۳ موقوفه مرتبط با مراکز درمانی خاص و آسایشگاهی است.

وی افزود: از این تعداد رقبات ۲۹۷ هزار و ۴۱۴ رقبه مربوط به موقوفات مربتط با عرصه سلامت و ۱۶۲ هزار رقبه برای موضوع دارو و درمان است و بیش از ۶۷ هزار رقبه برای مراکز درمانی و بیش از ۶۷ هزار رقبه برای مراکز درمانی خاص و آسایشگاهی وقف شده است.

معممی مقدم بیان کرد: بر اساس تبادل اطلاعاتی که بین سازمان و اوقاف و وزارت بهداشت و درمان انجام شده، یک هزار و ۱۲۷ مرکز درمانی خیریه و موقوفه داریم که از این رقم ۱۳۳ بیمارستان، ۴۰۲ درمانگاه، ۲۳۷ مرکز بهداشتی، ۴۱ پایگاه بهداشت، ۲۷۰ خانه بهداشت، مرکز جراحی، مرکز توانبخشی، مراکز آزمایشگاهی، مراکز فوریت های پزشکی و مراکز اداری آموزشی حوزه سلامت است.

وی با بیان اینکه بین نهاد وقف و بهداشت و درمان یک ارتباط محکم و استواری وجود دارد؛ اظهار کرد: با توجه به اینکه به حوزه کالبدی و فیزیکال اماکن درمانی و بهداشتی وقفی توجه شده اما تا الان به حوزه نرم افزاری این ظرفیت های بهداشتی و درمانی توجه نشده است. اعزام کادر بهداشت و درمان اولین قدم برای توجه دادن و تعامل با جامعه هدف بیمارستان ها و درمانگاههای وقفی است.

مدیرکل امور اجتماعی و مشارکت های سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مجاهدت های کادر بهداشت و درمان در حافظه تاریخی مردم ایران ماندگار شد. ما یک گزاره ای به نام سرمایه اجتماعی داریم، سرمایه اجتماعی به نام کادر بهداشت و درمان امروز در بالاترین رنکینگ و مرتبه در بین مردم ایران است و امروز بیش از هر زمان دیگری سلامت و بهداشت مردم ایران وامدار تلاش های شما است.

وی افزود: یکی از دستاوردهای به وجود آمده در طرح زائران رضوی در دور اول و دوم این بود که کادر بهداشت و درمان به صورت خودآگاه مشوق و مروج سنت حسنه وقف شدند.

معممی مقدم در پایان با تاکید بر توجه مسئولین در حوزه معیشت کادر بهداشت و درمان؛ گفت: امروز مسئولین باید نسبت به تامین حوزه معیشتی و رفاهی مدافعان سلامت اقدام  کنند.

 

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 07 24 20 38 20 - زنگ پایان مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور در مشهد

مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور یادواره شهید ابراهیم هادی با معرفی نفرات برتر خود در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز پس از 5 روز رقابت سنگین و نفس گیر در مشهد به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید امیر شوشتری ،مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در مراسم اختتامیه این سری از مسابقات ضمن بیان اینکه مسابقات با حضور حدود 900نفر از بانوان فرهنگی و ورزشکار برگزار شد تصریح کرد: مشهد به دلیل وجود زیرساخت های مناسب ورزشی که دارد بانوان فرهنگی علاوه بر اینکه در عرصه رقابت های ورزشی حضور یافتند، فرصت تشریف به بارگاه منور رضوی را هم پیدا کردند.

 

 

همچنین صفدر سلطانی، قائم مقام اجرایی مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور گفت: وقتی بانوان فرهنگی به واسطه مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور، در محیطی با نشاط حضور پیدا می‌کنند، قطعا می توانند این سرزندگی و نشاط را به خانواده و محیط مدرسه هم منتقل کنند.

 

گفتنی است مسابقات ورزشی فرهنگیان سراسر کشور با حضور 31استان در سه رشته والیبال، بدمینتون و تنیس روی میز ویژه بانوان از 28تیرماه آغاز و تا 2مردادماه به مدت 5روز ادامه داشت.

 

در رشته والیبال، مقام اول به تهران رسید. فارس دوم شد و خراسان جنوبی و البرز به صورت مشترک سوم شدند.

 

در مسابقات تنیس روی میز، در بخش تیمی گیلان قهرمان شد. اصفهان دوم و فارس و آذربایجان شرقی به سومی مشترک بسنده کردند.

 

در بخش انفرادی نیز صغری رزم‌گیر از استان گیلان به مدال طلا دست یافت. لیلا اسعدی از آذربایجان شرقی دوم شد و نوشین عبدالله‌زاده از گیلان و مژگان جعفرخانی از اصفهان به مدال برنز دست یافتند.

 

در رشته بدمینتون نیز در بخش انفرادی، نگین امیری‌پور از تهران قهرمان شد. مریم توللی از فارس دوم شد و شکیبا کرمی از البرز و هانیه روشن‌منش از گلستان به صورت مشترک سوم شدند. در بخشی تیمی نیز البرز قهرمان شد و تهران، گلستان و خراسان رضوی در جایگاه‌های دوم و سوم ایستادند.

 

منبع: ستاد خبری مسابقات ورزشی بانوان فرهنگی سراسر کشور

ادامه مطلب

اقتصادی

کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 39 26 - کشت گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز

گیاه پنیرک برای اولین بار در شهرستان درگز کشت شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمدفرهنگی ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درگز گفت: کشت گیاه پنیرک یا ختمی خبازی ، برای اولین بار در سطح 3 هکتار در بخش نوخندان روستای برج قلعه کشت شده است.

وی ادامه داد:این گیاه ، گیاهی علفی است و خودرو در بسیاری از نقاط شهرستان روییده  و تا ارتفاع 60 سانتی متر و پایا رشد می کند، گلهای آن بنفش رنگ و کوچک می باشد که برگ و گل آن مورد استفاده قرار می گیرد.

فرهنگی افزود: دم کرده گل پنیرک به دلیل داشتن موسیلاژ، یکی از داروهای خوب ضد سرفه می باشد و همچنین به عنوان ضد نزله( زکام) و تورم دهان و گلو مصرف می شود، از طرفی چون دارای خاصیت قابض ضعیف می باشد به عنوان داروی ضد اسهال نیز مفید است، از دیگر مزایای این گیاه می توان به درمان اگزما، آب ریزش بینی اشاره کرد و چون در طب سنتی دارای طبع خنک می باشد به عنوان داروی ضد درد نیز کاربرد دارد.

وی اشاره کرد: معضلی که کشت این گیاه را محدود می کند نیروی کارگری زیاد ان در زمان برداشت گل می باشد.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها