با ما همراه باشید

اقتصادی

ڪشت بیش از ۱۱۰۰هڪتار چغندر قند در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 18 17 28 33 - ڪشت بیش از ۱۱۰۰هڪتار چغندر قند در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از ڪشت بیش از ۱۱۰۰هڪتار چغندر قند در شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : ڪاشت چغندرقند باعث بهبود الگوی ڪشت می گردد وچغندرقند از محصولات استراتژیڪ هست ڪه در تناوب با سایر محصولات زراعی باعث بهبود الگوی ڪشت، حاصلخیزی خاڪ، ڪاهش آفات و بیماریها و علفهای هرز می‌شود.

ممیزی بیان ڪرد: از محصولات فرعی بدست آمده از چغندرقند به عنوان غذای دام مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممیزی اشاره کرد : ڪشت چغندر قند درمساحت ۱۱۰۰ هڪتاردر شهرستان مشهد انجام شده است .

وی گفت : یڪی از محصولاتی ڪه در سبد غذایی خانوار تاثیر گذار است و دارای زنجیره ارزش مناسبی در صنعت قند وشڪر و سایر فرارورده های مرتبط با آن  چغندر قند میباشد و تامین بذر ، استفاده از آبیاری مدرن و ڪلاسیڪ نقش بسزایی در عملڪرد این محصول ڪشاورزی دارد و بذر و شرایط مناسب وبستر خاڪی تاثیر گذار بر بهره وری و عملڪرد می‌باشد .

 

وی افزود: افزایش عملڪرد چغندر قند را درچهار عامل مهم بذر، بستر ، زمان ڪاشت و آبیاری مڪانیزه می باشد .محصول چغندرقند به دلیل تاثیر در خاڪ درتناوب محصولات مهم ڪشاورزی از اهمیت زیادی برخوردار است .

ممیزی گفت : سطح زیر ڪشت چغندر قند در سال گذشته 840 هڪتار بوده با توجه به تمهیدات جهاد در بخش قیمت این محصول وتمایل ڪشاورزان به آن بیشتر شده و در سال جاری شاهد ۱۱۰۰هڪتار ڪشت

می باشیم .

وی گفت:رسیدن به خوداتڪایی در تولید شڪر، ایجاد تناوب زراعی و حاصلخیزی خاڪ، افزایش تولید محصولات بعد از ڪشت چغندر نظیر گندم و درآمدزایی بالا از اهداف مهم ڪشت چغندرقند می باشد .

ممیزی اشاره کرد : تعیین بهترین زمان ڪاشت، استفاده از بذر مناسب، چگونگی مبارزه با آفات نباتی و شیوه نوین ڪاشت، داشت و برداشت از عوامل تاثیر گذار در عملڪرد محصول می‌باشد .

وی گفت : امسال باتوجه به وضعیت بارندگی و ڪمبود منابع آبی، علی رغم توصیه ها و برنامه های اصلاح الگوی ڪشت، سطح زیر ڪشت این محصول نسبت به سال قبل ڪاهش نیافته است.

ممیزی گفت : امیدواریم ڪه بتوانیم با توسعه ڪشت بهاره و افزایش سیستم های آبیاری نوین و تراڪم مناسب این محصول شاهد افزایش تولیددر واحد سطح این محصول در منطقه باشید،تامین بذر چغندر قند پرمحصول و سازگاربا منطقه نقش بسیار مهمی در توسعه ڪشت این محصول و نقش موثری در افزایش تولید این محصول استراتژیڪ دارد.

وی افزود: ڪشت محصول چغندرقند به دلیل اینڪه نقش مهمی در تناوب گیاهان زراعی دارد و از طرف دیگر شرایط مستعد آب و هوایی شهرستان مشهد امڪان ڪشت این محصول را در سطح وسیعی فراهم می‌آورد بسیار مهم و حائز توجه است.

وی در ادامه سخنان خود افزود: ماشین آلات و ادوات فنی و تخصصی ڪشت و داشت و برداشت این محصول در اختیار بهره برداران قرار دارد و امیدواریم با تمهیداتی ڪه در این رابطه اندیشیده شده است به طور چشم گیری شاهد افزایش عملڪرد در واحد سطح زیر ڪشت و در نهایت تولید این محصول مهم در شهرستان باشیم.

وی گفت : مبنای خرید چغندر از ڪشاورزان معیار درصد عیار قند ۱۶ میباشد و با توجه به افزایش متوسط عیار قند و با احتساب جوایز تولید مبنی بر ۲۰ ڪیلو گرم تفاله خشڪ و ۲ ڪیلو گرم قند یا شڪر به ازای هر تن تحویل چغندرقند، ڪشت و تولید این محصول در هر ڪیلو گرم برای ڪشاورزان درآمد ناخالص نسبتا مطلوبی ایجاد می ڪند.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

اقتصادی

برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 06 27 10 05 45 - برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد

سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از برداشت گندم در سطح 11 هزار هڪتار از اراضی ڪشاورزی شهرستان مشهد خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد میری دیسفانی، سرپرست جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد گفت : آغاز برداشت گندم در شهرستان مشهدشروع شده و همه عوامل برداشت با همت مضاعف و تلاش زیاد مشغول برداشت گندم هستند.

میری دیسفانی بیان ڪرد : برداشت محصول گندم آبی از11 هزار هڪتار ازاراضی ڪشاورزی شهرستان با میانگین 4 تن درهر هڪتار آغاز شده است وپیش بینی می شود ڪه بیش از 35 هزارتن گندم شهرستان مشهد تحویل سیلوهای گندم شود .

وی گفت : امسال دولت قیمت خرید تضمینی گندم را 115 هزار ریال با احتساب جایزه به ازای هرڪیلوگرم اعلام ڪرده است.

میری دیسفانی اشاره ڪرد : این محصول به  شکل مستقیم برای 22 هزار نفر و بیش از 10 هزار نفر فصلی اشتغالزایی فراهم ڪرده است .

وی بیان ڪرد : خرید تضمینی و ذخیره سازی گندم در شهرستان مشهد توسط سیلوی شماره ۳ جاده فریمان ، سیلوی شماره ۱ طلاب ، سیلوی شهدینه جاده قدیم قوچان شهرڪ فردوسی ، ڪارخانه آسه آرد نیشابور بخش احمد آباد ، ڪارخانه آرد امام رضا بخش مرڪزی معین آباد انجام میگیرد و ڪشاورزان می توانند محصول تولیدی خود را تحویل سیلوهای گندم دهند .

میری دیسفانی با تأڪید بر اهمیت وجود امنیت غذایی در ڪشورگفت: مقام معظم رهبری، توجه به این بخش را مهم و جزو اولویت‌ها می‌دانندو در شرایط ڪنونی بخصوص جنگ روسیه و اڪراین و اهمیت غلات در دنیا ( بخصوص گندم ) تولید و خرید گندم در سالجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .

وی افزود: ڪشاورزی علاوه بر تأثیر به سزایی ڪه در میزان اشتغال، افزایش رشد اقتصادی و تولید ناخالص ملی دارد، در قدرت و پایداری ملی و استقلال یڪ ڪشور نیز حائز اهمیت بوده و می‌تواند قدرت چانه‌زنی یڪ ڪشور را در دنیا افزایش دهد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

منتشر شده

در

photo 2022 06 28 20 27 31 - توزیع 173 جعبه لارو کرم ابریشم بین نوغانداران نیشابوری

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از تحویل 173 جعبه لارو کرم ابریشم به نوغانداران این شهرستان جهت تولید پیله تر ابریشم خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد علی فرهمند راد ،معاون رئیس سازمان ومدیر جهادکشاورزی نیشابور اظهار داشت: در سال جاری173 جعبه لارو نوغان با قیمت یارانه‌ای هر جعبه 300 هزار ریال بین 30 نفر از بهره برداران نوغاندار توزیع شد.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته 3 هزار و200 کیلوگرم پیله تر کرم ابریشم در این شهرستان تولید شد و پیش بینی می شود در سال جاری بیش از 3 هزارو 500 کیلوگرم پیله تر تولید شود .

مدیر جهاد کشاورزی نیشابور گفت: میزان تولید پیله تر از هر جعبه تخم نوغان ارتباط مستقیم به تغذیه و مراقبت از کرم‌ها و فراهم بودن محیط پرورش دارد ،پرورش کرم ابریشم به عنوان یک صنعت در کنار فعالیت‌های کشاورزی و باغداری در ایجاد اشتغال مؤثر است، بطوریکه در سال جاری اشتغالزایی برای 60 نفر را فراهم کرده است.

وی گفت: علاقه‌مندان به حرفه نوغانداری هر ساله در ابتدای فصل بهار برای تحویل تخم نوغان به مراکز جهاد کشاورزی مراجعه می کنند.

فرهمند راد تصریح کرد: فضای مورد نیاز برای پرورش هر جعبه کرم ابریشم 25 مترمربع بوده و تعداد تخم نوغان موجود در یک جعبه حدود ۲۷ هزار عدد است.

وی به دیگر شرایط پرورش کرم ابریشم اشاره کرد و افزود: برگ مورد نیاز برای پرورش هر جعبه تخم نوغان حدود 600 الی 700 کیلوگرم است.

وی برای فعالیت نوغانداری علاوه بر تخم یا لارونوغان ،اقلام مورد نیاز جهت تولید را قیچی ،اره، سبد حمل برگ، رطوبت‌سنج، دماسنج، توری، مواد ضدعفونی‌کننده و آهک مرده عنوان کرد و ادامه داد: طول دوره پرورش تخم جعبه کرم ابریشم ۴۵ روز است که شامل 15روز تفریخ و 30روز پرورش است و در صورت استفاده از لارو تفریخ شده حدود32 روز می باشد.

 

فرهمندراد اظهار داشت: قیمت هر کیلو پیله تر در سال جاری بر اساس کیفیت بین200 تا 260هزار تومان می باشد .

 

 

منبع: روابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

منتشر شده

در

photo 2022 06 25 19 19 07 - تحویل چغندر پاییزه گلستان به کارخانه قند جوین از مرز چهل و سه هزار تن گذشت

بالغ بر چهل و سه هزار تن چغندر قند طی ۱۰ روز به کارخانه قند جوینتحویل شد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از تحویل بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه طی ده روز گذشته خبر داد.

وی با اشاره به اهمیت کشت چغندرقند در شهرستان به عنوان ماده خام تولید شکر و از طرفی اهمیت این محصول برای به چرخش درآمد چرخه اقتصاد کارخانه ها افزود: به لطف خدا طی ده روز گذشته بالغ بر چهل و سه هزار تن محصول چغندرقند پاییزه از استان گلستان به کارخانه قند جوین تحویل گردیده که این عدد به نوبه خود بسیار قابل توجه است.

مهدی طلوعی نسب،مدیر کشاورزی کشت و صنعت جوین نیز با اشاره به نیاز به ترویج کشت چغندرقند به صورت پاییزه با توجه به نیاز آبی پایین و مزایای بسیار خوب آن افزود: به لطف خدا از سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع چغندرقند پاییزه گلستان بیش از 800 هکتار آن در طول 10 روز گذشته برداشت و رقمی معادل چهل و سه هزار و ۱۵۸ تن چغندرقند خالص تحویل کارخانه قند جوین  شده است.

وی افزود: عملکرد متوسط این مزارع تا کنون 51 تن در هر هکتار با عیار متوسط 14/7 درصد بوده که به تدریج رو به افزایش است.

طلوعی نسب یادآور شد: هر روزه حدود چهارهزار و ۵۰۰ تن تا پنج هزار و ۵۰۰ تن چغندرقند از استان گلستان تحویل کارخانه قند جوین میشود که از این مقدار حمل چغندرقند در نوع خود بینظیر است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل فساد پذیری این محصول در هوای گرم تابستان امکان سیلو کردن آن وجود ندارد و باید به صورت مستقیم به کارخانه تحویل شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

 

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها