با ما همراه باشید

اقتصادی

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 12 45 54 - گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

 

کارشناسان معتقدند «گشان» در بازار سرمایه کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود، در این گزارش به راهکارهای اصلاح این روند پرداخته‌ایم

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که بعد از کش و قوس‌های فراوان پنجره معاملاتی نماد «گشان» در فرابورس ایران باز تا سهامداران شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز نیز در بازار سرمایه بتوانند سهام خود را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند. از همان ابتدای ورود شرکت به بورس اما مسائل جدیدی پیرامون آینده گشان مطرح شد. مسائلی که زلف شان اغلب با کلید واژه «افزایش سرمایه» گره خورده بود.

بر اساس اطلاعات رسمی درج شده در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) حتی پیش از آغاز رسمی معاملات برخط گشان، سود انباشته شرکت پدیده ۳۹ برابر سرمایه ثبتی این شرکت بود. پس گمانه زنی‌ها درباره افزایش سرمایه آن حتی قبل از سال ۱۴۰۰ نیز مطرح بود. این گمانه زنی ها ادامه داشت تا اینکه خبر افزایش سرمایه ۳۲۲۳ درصدی شرکت توسعه گردشگری پدیده شاندیز بالاخره در دوم شهریور ماه ۱۳۹۹ مطرح شد. خبری که حسابی اهالی بازار سرمایه را شوکه کرد و خیلی ها را به صرافت انداخت تا نگاهی به صورت های مالی این شرکت بیاندازند. روی کاغذ همه چیز حساب شده و درست بود اما در نهایت سازمان بورس تنها با افزایش ۱۸۴ درصدی سرمایه این شرکت در اواسط مهر ماه همان سال موافقت کرد که آن هم رقم شگرفی بود.

اکنون نیز سهامداران پدیده یا همان گشان معتقدند هنوز هم امکان افزایش سرمایه شرکت وجود دارد چراکه آخرین ارزیابی از اموال شرکت به سال ۱۳۹۸ باز می گردد.
چرا تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتخاب مناسبی نیست؟

اغلب فعالان بازار سرمایه می‌دانند که افزایش سرمایه از محل سود انباشته همواره به نفع شرکت و سهامداران است. همچنین روی جایگاه سهم در بازار تاثیر مثبتی می گذارد. با این حال تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه شرکت از این محل می‌تواند هزینه های سرسام آور مالیاتی را برای شرکت و سهامدارانش به دنبال داشته باشد. از این رو اغلب شرکت ها یا دست به چنین کاری نمی‌زنند و یا در برهه ای که دولت معافیت های مالیاتی برای این کار قائل می‌شود نسبت به آن اقدام می‌کنند.

بر اساس گفته های مدیر عامل شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز، وضعیت این شرکت نیز دقیقا در چنین شرایطی قرار دارد. کارشناسان معتقدند که قیمت سهام این شرکت با ارزش واقعی آن فاصله زیادی دارد، اما افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به نفع سهامداران نیست.

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

در همین رابطه مهندس سعید ورودی، مدیر عامل شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده اعلام کرد: برای ورود سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده به بازار سرمایه باید دارایی های این شرکت ارزیابی شود و ارزش سهام آن ارزیابی شود. این اتفاق به صورت سلسله وار روی سهام «گشان» نیز موثر خواهد بود. دست ۵۲ درصد سهام ابنیه متعلق به شرکت توسعه یا همان گشان است. پس ارزیابی و کشف قیمت سهام ابنیه منجر به کشف ارزش ذاتی گشان و در نتیجه بالا رفتن قیمت گشان خواهد شد. ضمن آنکه از این طریق هزینه های کمتری به شرکت و سهامداران تحمیل خواهد شد.

وی افزود: اکنون با ۱۰ شرکت که از سوی سازمان بورس برای ارزیابی قیمت سهام مجوز دارند صحبت کرده ایم و با یک شرکت به توافق رسیده ایم که تا این کار را انجام دهد. در این مسیر طبق توافق هایی صورت گرفته کارشناس قبلی که پیش از این در سال ۱۳۹۴ اموال شرکت را برآورد کرده بودند نیز همراه ما هستند.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 24 42 - جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

روستای جشن آباد به عنوان اولین طرح الگویی روستایی شهرستان انتخاب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمدفرهنگی،مدیرجهادکشاورزی درگزگفت: روستای جشن آباد واقع در بخش نوخندان به عنوان اولین روستای الگویی شهرستان درگز انتخاب شد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی منسجم در خصوص ایجاد روستای الگویی ادامه داد :امیداست این طرح بتواند در آینده زمینه ساز اشتغال پایداردر منطقه باشد و با الگو پذیری از آن ، به سایر روستاهای شهرستان ، گسترش یابد.

فرهنگی افزود: در راستای اجرای طرح روستای الگویی بایستی ابتدا تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های روستا و نقاط ضعف و موانع بر سر راه شناسایی شده و در مرحله بعد برای تسهیل امور و رفع موانع و رسیدن به روستای ایده ال و در حال توسعه برنامه ریزی و تلاش کرد.

 

وی اذعان داشت: توسعه صندوق خرد زنان روستایی ، اشتغال جوانان روستایی در بخش های کشاورزی و جلوگیری از خروج جوانان از روستاها، ایجاد کشت های الگویی جهت جلو گیری از تخریب اراضی ، تعامل با نهادهای دولتی سطح شهرستان جهت هم افزایی فکری ، برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی جهت تولید محصول سالم در شهرستان از جمله اهداف جهاد کشاورزی در این طرح می باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 11 12 02 - بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از بازدید از باغات شهرستان گلبهار خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با توجه به اهمیت ردیابی آفات و بیماری های شایع در باغات شهرستان ، جهاد کشاورزی هر ساله با استقرار اکیپ شبکه مراقبت در باغات در هر فصل و به تناسب نوع آفات، سعی در آگاه سازی بهره برداران، ردیابی و کنترل آفات و بیماریهای منطقه دارد.

روستا نژاد افزود: به این منظور هرساله کارشناسان جهاد کشاورزی از طریق بازدید از باغات و برگزاری کارگاه آموزشی پاسخگوی مسائل و مشکلات باغداران هستند.

وی بیان داشت: در شهرستان 7846 هکتار باغ بارور و 500 هکتار باغ غیر بارور و جمعا 8346 هکتار باغ دارد که به میزان 82417 تن تولید دارند.

او محصولات باغی شهرستان را گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، به، گوجه، آلو ، هلو، زردالو، شلیل، انگور، گردو، توت، بادام و گل محمدی، زعفران دانست.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها