با ما همراه باشید

اقتصادی

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 12 45 54 - گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

 

کارشناسان معتقدند «گشان» در بازار سرمایه کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود، در این گزارش به راهکارهای اصلاح این روند پرداخته‌ایم

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که بعد از کش و قوس‌های فراوان پنجره معاملاتی نماد «گشان» در فرابورس ایران باز تا سهامداران شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز نیز در بازار سرمایه بتوانند سهام خود را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند. از همان ابتدای ورود شرکت به بورس اما مسائل جدیدی پیرامون آینده گشان مطرح شد. مسائلی که زلف شان اغلب با کلید واژه «افزایش سرمایه» گره خورده بود.

بر اساس اطلاعات رسمی درج شده در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) حتی پیش از آغاز رسمی معاملات برخط گشان، سود انباشته شرکت پدیده ۳۹ برابر سرمایه ثبتی این شرکت بود. پس گمانه زنی‌ها درباره افزایش سرمایه آن حتی قبل از سال ۱۴۰۰ نیز مطرح بود. این گمانه زنی ها ادامه داشت تا اینکه خبر افزایش سرمایه ۳۲۲۳ درصدی شرکت توسعه گردشگری پدیده شاندیز بالاخره در دوم شهریور ماه ۱۳۹۹ مطرح شد. خبری که حسابی اهالی بازار سرمایه را شوکه کرد و خیلی ها را به صرافت انداخت تا نگاهی به صورت های مالی این شرکت بیاندازند. روی کاغذ همه چیز حساب شده و درست بود اما در نهایت سازمان بورس تنها با افزایش ۱۸۴ درصدی سرمایه این شرکت در اواسط مهر ماه همان سال موافقت کرد که آن هم رقم شگرفی بود.

اکنون نیز سهامداران پدیده یا همان گشان معتقدند هنوز هم امکان افزایش سرمایه شرکت وجود دارد چراکه آخرین ارزیابی از اموال شرکت به سال ۱۳۹۸ باز می گردد.
چرا تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتخاب مناسبی نیست؟

اغلب فعالان بازار سرمایه می‌دانند که افزایش سرمایه از محل سود انباشته همواره به نفع شرکت و سهامداران است. همچنین روی جایگاه سهم در بازار تاثیر مثبتی می گذارد. با این حال تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه شرکت از این محل می‌تواند هزینه های سرسام آور مالیاتی را برای شرکت و سهامدارانش به دنبال داشته باشد. از این رو اغلب شرکت ها یا دست به چنین کاری نمی‌زنند و یا در برهه ای که دولت معافیت های مالیاتی برای این کار قائل می‌شود نسبت به آن اقدام می‌کنند.

بر اساس گفته های مدیر عامل شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز، وضعیت این شرکت نیز دقیقا در چنین شرایطی قرار دارد. کارشناسان معتقدند که قیمت سهام این شرکت با ارزش واقعی آن فاصله زیادی دارد، اما افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به نفع سهامداران نیست.

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

در همین رابطه مهندس سعید ورودی، مدیر عامل شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده اعلام کرد: برای ورود سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده به بازار سرمایه باید دارایی های این شرکت ارزیابی شود و ارزش سهام آن ارزیابی شود. این اتفاق به صورت سلسله وار روی سهام «گشان» نیز موثر خواهد بود. دست ۵۲ درصد سهام ابنیه متعلق به شرکت توسعه یا همان گشان است. پس ارزیابی و کشف قیمت سهام ابنیه منجر به کشف ارزش ذاتی گشان و در نتیجه بالا رفتن قیمت گشان خواهد شد. ضمن آنکه از این طریق هزینه های کمتری به شرکت و سهامداران تحمیل خواهد شد.

وی افزود: اکنون با ۱۰ شرکت که از سوی سازمان بورس برای ارزیابی قیمت سهام مجوز دارند صحبت کرده ایم و با یک شرکت به توافق رسیده ایم که تا این کار را انجام دهد. در این مسیر طبق توافق هایی صورت گرفته کارشناس قبلی که پیش از این در سال ۱۳۹۴ اموال شرکت را برآورد کرده بودند نیز همراه ما هستند.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

اقتصادی

روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت

منتشر شده

در

photo 2020 11 14 11 25 07 - روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت

نامگذاری روز ۲۹ مهرماه هر سال در تقویم مناسبتهای ملی کشور به عنوان روز صادرات مبین اهتمام جدی وراسخ مدیریت کلان دولت و فعالان عرصه های مختلف و متنوع صنعتی، تولیدی و تجاری کشور به منظور توسعه صادرات غیر نفتی و توسعه اقتصادی کشور است. همچنین روز صادرات بهانه ای بمنظور قدردانی از طلایه داران جبهه صادرات وتجارت جهانی ،این سربازان خدوم و ایثارگر و بسیجیان جبهه جنگ و نبرد اقتصادی با دنیای استعمار و استکبار جهانیست که در سخت ترین شرایط همت خویش را معطوف به آبادانی و توسعه کشور کرده اند.

 

همچنین فرصتی است مغتنم برای تبادل افکار و اندیشه ها و بهره گیری از خرد جمعی در راستای شناخت تنگناها ، بررسی راهکارهای نیل به هدف والای جهش صادرات که بی تردید وظیفه ای ملی و دینی است. صادرات موتور محرکه اقتصاد و رمز بقای کشور در بازارهای فرامرزی و تثبیت نقش و جایگاه کشور در عرصه اقتصاد جهانی است. صادرات به طور اعم و صادرات فرآورده های چاپی و بسته بندی به صورت اخص علاوه بر ارزآوری و تولید ثروت، صدور فرهنگ، تعظیم شعائر ملی وتقویت حضور غیر تجاری یک ملت در دنیای پیرامونی را فراهم آورده و مسیری روشن وهموار برای توسعه ارتباطات بین المللی ودیپلماسی عمومی بین ملت‌ها وخالق فرصتهای تاریخی است. صادرات و افزایش توان رقابت پذیری محصولات با دیگر کشورها از نشانه های مهم بلوغ اقتصادی و رونق کسب و کار در هر جامعه ای است.

بی تردیدصنعت فرابخشی وبین بخشی چاپ وبسته بندی پیشران توسعه صادرات بوده و تجهیز ناوگان چاپی کشور و استان به دستگاه ها وماشین آلات مدرن چاپی وبسته بندی در کنار اتخاذتدابیر مناسب بمنظور جذب سفارشات چاپی کشورهای همسایه آسیای میانه ونیز تسهیل و رفع تنگناها و موانع احتمالی و اصلاح قوانین و مقررات صادراتی وافزایش کمی و کیفی مشوقهای صادراتی کمک شایانی در جهت ایجادفرصتهای شغلی جدیدو توسعه اشتغال پایدار باهدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص رونق و جهش تولید بویژه موضوع مهم اقتصاد مقاومتی خواهدبود.

اینجانب بیست و نهمین روز از ماه مهرکه مزین به روز صادرات است را به کلیه فعالان و جهادگران عرصه صادرات و تجارت جهانی خصوصا فعالان حوزه صادرات محصولات چاپی وبسته ، نشر ومحصولات چاپی تبریک وتهنیت عرض نموده و از خدمات با ارزش ، غرور آفرین وتحسین برانگیز آن عزیزان تقدیر وسپاسگزاری نموده، توفیقات روزافزون و سلامتی همه حماسه سازان عرصه جهاد اقتصادی را از درگاه ایزد منان مسئلت دارم.

افشین تحفه گر
معاون فرهنگی ورسانه ای

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 11 29 32 - آغاز برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،هادی ساربان،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات  افزود:برداشت ذرت علوفه ای از مزارع شهرستان مه ولات در سطح 50 هکتار آغاز شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: امسال حدود 50 هکتار محصول ذرت علوفه ای در سطح شهرستان کشت شده بود که پیش بینی می کنیم از این محصول کشت شده حدود 30 هزار تن علوفه برداشت شود . عملیات برداشت تا نیمه ی آبان ماه ادامه دارد و سه دستگاه چاپر کار برداشت مکانیزه این محصول را انجام می دهند .

هادی ساربان افزود: از مزایای کاشت ذرت علوفه ای می توان به عملکرد بالا ، زود رسی و مصرف آب کمتر اشاره نمود. همچنین با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود خوراک دام و نیاز مبرم دامداران در منطقه به خوراک دام، علوفه ی برداشت شده از این مزارع به دامداران اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه این محصول به صورت سیلویی استفاد می‌شود، برنامه ریزی لازم برای آموزش نحوه‌ی سیلاژ و نگهداری، میزان و نحوه استفاده انجام شده است.

 

منبع:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اقتصادی

خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 08 56 21 1 - خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده

معاون وزارت جهاد کشاورزی از خودکفایی کشور در تولید شکر طی 3سال آینده خبر داد.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، علیرضا مهاجر ، معاون زراعت وزارت کشاورزی در حاشیه آغاز چهل و پنجمین دوره ی شروع بعه کار کارخانه قند جوین از خودکفایی کشور در تولید شکر خبر داد.

معاون زراعت وزارت کشاورزی در آیین آغاز چهل و پنجمین سال فعالیت کارخانه قند جوین افزود: بدون شک با افزایش هم افزایی و تلاش در جهت افزایش عملکرد در واحد سطح کشتزارهای چغندر قند و افزایش عیار محصول تولیدی میتوان نوید خودکفایی کشور در تولید شکر را به مردم داد.

وی خاطر نشان کرد :به منظور کاهش هزینه ها و افزایش تولید محصول چغندر قند، برنامه های کشت پاییزه در استانهای پرآب و نیز مدیریت مصرف آب از طریق اجرای طرح های آبیاری نوین مورد توجه قرار گرفته است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت کشت محصولات راهبردی افزود: با توسعه کارخانجات و افزایش ظرفیت خودکفایی، می‌توان علاوه بر ایجاد اشتغالزایی برای جوانان از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد.

مهاجر افزود: تولید محصولات راهبردی تأثیر بسیار مهمی در امنیت غذایی کشور دارد و به همین منظور برنامه نخست، تولید کافی این محصولات در داخل است و در مراحل بعد به تولید دیگر محصولات پرداخته می شود.

 

همچنین، علی اکبر قارزی،مدیر جهاد کشاورزی جوین نیز گفت: پنج هزار و ۲۰۰ هکتار از کشتزارهای این شهرستان به کشت چغندر قند اختصاص دارد.

 

قارزی افزود: با توجه به میانگین برداشت حدود ۵۵ تن در هکتار، پیش بینی می شود امسال افزون بر ۲۸۰ هزار تن محصول چغندر بهاره در شهرستان تولید شود.

 

وسعت زمین‌های باغی و زراعی جوین ۳۵ هزار هکتار و محصولات عمده آن گندم، جو، چغندرقند، زیره، پیاز، هندوانه و پسته است و این شهرستان ۱۲ هزار بهره‌بردار در بخش‌های کشاورزی، باغداری، دامپروری و طیور دارد.

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها