با ما همراه باشید

اقتصادی

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

منتشر شده

در

photo 2021 10 13 12 45 54 - گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

 

کارشناسان معتقدند «گشان» در بازار سرمایه کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شود، در این گزارش به راهکارهای اصلاح این روند پرداخته‌ایم

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ بود که بعد از کش و قوس‌های فراوان پنجره معاملاتی نماد «گشان» در فرابورس ایران باز تا سهامداران شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز نیز در بازار سرمایه بتوانند سهام خود را به صورت آنلاین خرید و فروش کنند. از همان ابتدای ورود شرکت به بورس اما مسائل جدیدی پیرامون آینده گشان مطرح شد. مسائلی که زلف شان اغلب با کلید واژه «افزایش سرمایه» گره خورده بود.

بر اساس اطلاعات رسمی درج شده در سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) حتی پیش از آغاز رسمی معاملات برخط گشان، سود انباشته شرکت پدیده ۳۹ برابر سرمایه ثبتی این شرکت بود. پس گمانه زنی‌ها درباره افزایش سرمایه آن حتی قبل از سال ۱۴۰۰ نیز مطرح بود. این گمانه زنی ها ادامه داشت تا اینکه خبر افزایش سرمایه ۳۲۲۳ درصدی شرکت توسعه گردشگری پدیده شاندیز بالاخره در دوم شهریور ماه ۱۳۹۹ مطرح شد. خبری که حسابی اهالی بازار سرمایه را شوکه کرد و خیلی ها را به صرافت انداخت تا نگاهی به صورت های مالی این شرکت بیاندازند. روی کاغذ همه چیز حساب شده و درست بود اما در نهایت سازمان بورس تنها با افزایش ۱۸۴ درصدی سرمایه این شرکت در اواسط مهر ماه همان سال موافقت کرد که آن هم رقم شگرفی بود.

اکنون نیز سهامداران پدیده یا همان گشان معتقدند هنوز هم امکان افزایش سرمایه شرکت وجود دارد چراکه آخرین ارزیابی از اموال شرکت به سال ۱۳۹۸ باز می گردد.
چرا تجدید ارزیابی دارایی‌ها انتخاب مناسبی نیست؟

اغلب فعالان بازار سرمایه می‌دانند که افزایش سرمایه از محل سود انباشته همواره به نفع شرکت و سهامداران است. همچنین روی جایگاه سهم در بازار تاثیر مثبتی می گذارد. با این حال تجدید ارزیابی دارایی ها و افزایش سرمایه شرکت از این محل می‌تواند هزینه های سرسام آور مالیاتی را برای شرکت و سهامدارانش به دنبال داشته باشد. از این رو اغلب شرکت ها یا دست به چنین کاری نمی‌زنند و یا در برهه ای که دولت معافیت های مالیاتی برای این کار قائل می‌شود نسبت به آن اقدام می‌کنند.

بر اساس گفته های مدیر عامل شرکت بین المللی توسعه گردشگری پدیده شاندیز، وضعیت این شرکت نیز دقیقا در چنین شرایطی قرار دارد. کارشناسان معتقدند که قیمت سهام این شرکت با ارزش واقعی آن فاصله زیادی دارد، اما افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به نفع سهامداران نیست.

گره گشایی از «گشان» با ورود «ابنیه» به بورس

در همین رابطه مهندس سعید ورودی، مدیر عامل شرکت توسعه بین المللی صنعت گردشگری پدیده اعلام کرد: برای ورود سهام شرکت ابنیه و ساختمان پدیده به بازار سرمایه باید دارایی های این شرکت ارزیابی شود و ارزش سهام آن ارزیابی شود. این اتفاق به صورت سلسله وار روی سهام «گشان» نیز موثر خواهد بود. دست ۵۲ درصد سهام ابنیه متعلق به شرکت توسعه یا همان گشان است. پس ارزیابی و کشف قیمت سهام ابنیه منجر به کشف ارزش ذاتی گشان و در نتیجه بالا رفتن قیمت گشان خواهد شد. ضمن آنکه از این طریق هزینه های کمتری به شرکت و سهامداران تحمیل خواهد شد.

وی افزود: اکنون با ۱۰ شرکت که از سوی سازمان بورس برای ارزیابی قیمت سهام مجوز دارند صحبت کرده ایم و با یک شرکت به توافق رسیده ایم که تا این کار را انجام دهد. در این مسیر طبق توافق هایی صورت گرفته کارشناس قبلی که پیش از این در سال ۱۳۹۴ اموال شرکت را برآورد کرده بودند نیز همراه ما هستند.

 

منبع : روابط عمومی گروه شرکتهای پدیده

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها