با ما همراه باشید

اقتصادی

گزارش عملکرد سامانه های سپامک و پاتمک

منتشر شده

در

photo 2022 09 10 17 28 04 - گزارش عملکرد سامانه های سپامک و پاتمک

 

سامانه سپامک (سامانه پروانه اشتغال بکار مهندسین، کاردان ها و معماران تجربی ساختمان) به دستور وزارت راه و شهرسازی از ابتدای سال ۱۴۰۱ به عنوان جایگزین سامانه های قدیمی و موجود در کل کشور معرفی گردیده و پس از رفع ایرادات، با ابلاغ وزارت راه و شهرسازی از ابتدای تیر ۱۴۰۱ تمامی پروانه های اشتغال صرفاً از طریق سامانه سپامک صادر می شود.

در استان خراسان رضوی اولین پروانه صادر شده از طریق این سامانه در رشته شهرسازی و ظرف مدت کمتر از ۴ ساعت صادر و به متقاضی تحویل شد که در مقایسه با سایر استان ها به جهت سرعت عمل در پیشبرد فرایند مورد تقدیر از سوی اداره مربوطه در وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

از زمان صدور اولین پروانه اشتغال بکار تا تاریخ تنظیم این گزارش که حدود ۴۰ روز کاری می باشد ۸۷ فقره پروانه از طریق سامانه سپامک در واحد آموزش، پذیرش و پژوهش سازمان صادر شده است.

تسهیل فرایندهای صدور پروانه با بهینه سازی و چابک سازی فرایند و حذف پرونده کاغذی و جایگزین شدن با سامانه های به روز و تحت وب منجر به افزایش قابل توجه سرعت صدور پروانه های اشتغال بکار شده است. هر چند مدت زمان اعلام شده جهت صدور پروانه در سایت وزارت راه و شهرسازی ۳۰ روز کاری در نظر گرفته شده است اما با توجه به عملکرد همکاران سازمان و هماهنگی موجود با اداره کل راه و شهرسازی استان می توان اعلام کرد در صورت نداشتن نقص مدارک از سوی متقاضی ظرف مدت حداکثر ده روز کاری پروانه صادر و به متقاضی تحویل می شود.

همچنین لازم به ذکر است که مهندسان استان خراسان رضوی در بهره گیری از سامانه پاتمک نیز که مختص پرداخت الکترونیکی تعرفه های مهندسین، معماران تجربی و کاردان ها است با وجود ایرادات و مشکلات در زیرساخت سامانه و خطاهای مختلف به دلیل مدت زمان کم فعالیت سامانه، عملکرد بسیار قابل قبولی داشته و بر طبق آمار واریزی در کل کشور که به میزان ۲۲۵۳۷ تراکنش می باشد با سهمی به میزان ۱۸۹۸ تراکنش معادل ۸٫۸۵ درصد از کل واریزی ها را دارا می باشند.

 

 

نویسنده: مایده نصر.روابط عمومی سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

اقتصادی

عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 19 02 52 - عمليات مبارزه زمستانه با آفات و بيماري هاي گياهي از اصول مهم باغداري است

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر عملیات مبارزه زمستانه با آفات و بیماری های گیاهی را بسیار مهم و به کشاورزان توصیه کرد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی ،مدیر جهاد کشاورزی کاشمر گفت:عمليات مبارزه زمستانه، عملياتي است كه در مقطع زماني از ابتداي آذر تا انتهاي بهمن ماه براي كنترل آفات و بيماري ها انجام مي شود كه هدف از آن برهم زدن مكان امن آفات و بيماري ها و كاهش ذخيره آفت يا بيماري براي سال بعد است كه در تقليل جمعيت آفت در سال آينده وكاهش خسارت بسيار مؤثر است.

شجعی افزود:پس از برداشت محصول لازم است كليه اندام هاي خشك وآلوده ازسطح باغات جمع آوري شده وسوزانده يا زير خاك دفن شوند.

وی ادامه داد:بقاياي گياهي مي تواند جولانگاه آفات و بيماري هاي گوناگون باشد لذا بقاياي هرس شاخه ها و ميوه هاي برداشت نشده و يا ريخته شده بر روي زمين مي توانند براي بهداشت باغ خطرآفرين باشد.

مدیر جهاد کشاورزی بیان کرد:تمامي بقاياي گياهي آلوده بايستي در باغات معدوم شوند معدوم كردن اين بقايا به دو شيوه سوزاندن و يا دفن عميق امكان پذير است بنابراين هرگز بقاياي گياهي را در محيط باغ دپو نكنيد و منتظر پوسيده شدن آنها نباشيد.

او تصریح کرد:در طول زمستان يك يا دو مرتبه در دماي زير صفر باغات را آبياري نموده تا با ايجاد يخ آب همراه با شخم به موقع جمعيت آفات در خاك كاهش يابد آبياري غرقابي زمستانه يا يخ آب علاوه بر كنترل بخش زيادي از آفات موجب بهبود خواص فيزيكي خاك مي شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 11 29 09 32 23 - برگزاری روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز

روز مزرعه سیب دردهستان میانکوه شهرستان درگز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدمحمد رضا رضایی ،کارشناس بهبود نظام های ترویجی سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به جایگاه باغداران دهستان میانکوه در استان ، کیفیت سیب میانکوه را در کشور نمونه ارزیابی کرد.

و ی از واگذاری فعالیتهای غیرحاکمیتی به شرکتهای غیر دولتی خبرداد و تاکید داشت : با امید خدا وحمایت باغداران در صورت استقرار شرکت خصوصی در دهستان، مشکلات باغداران تا حدود زیادی مرتفع می شود.

همچنین،مجید فروهر از محققین مرکز تحقیقات کشاورزی به اهمیت تغذیه در مدیریت باغ اشاره و بیان داشت : شرایط هر باغ متفاوت بوده و نمی توان نسخه مشخصی برای همه باغداران ارائه داد ، امیری جامی از دیگر محققین مرکز تحقیقات توضیحاتی پیرامون آفات سیب بیان داشت و به اهمیت مبارزه زراعی زمستانه ومبارزه تلفیقی و شیمیایی در طول دوره داشت تاکید کرد.

همچنین محمد رضا سعادتیان ، رئیس ترویج درگز با اشاره به سطح زیر کشت باغات در شهرستان ،اجرای طرح های آبیاری تحت فشار،تغییر ارقام و جایگزینی ارقام جدید وپرمحصول با انجام سرشاخه کاری را ازجمله اهداف و برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی بیان داشت و افزود: دقت در افزایش کیفیت و کمیت سردخانه،صنایع بسته بندی و اخذ مجوزهای استاندارو گواهی سلامت جهت صادرات و توسعه صنایع تبدیلی از دیگر برنامه های مدیریت جهاد کشاورزی می باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

منتشر شده

در

photo 2022 11 30 11 50 43 - احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور در شهرستان خوشاب با 50درصد پیشرفت فیزیکی

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از احداث اولین کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان در محل ناحیه صنعتی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب با اعلام این خبر گفت : کارخانه خوراک دام و طیور شهرستان با سرمایه گذاری 130میلیارد ریال در حال احداث می باشد که تاکنون بیش از 50 درصد پیشرفت فیزیکی شامل خرید زمین و کلیه تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز انجام شده که در صورت ارائه به موقع تسهیلات مورد نیاز ،پیش بینی می شود این کارخانه تا پایان سال 1402 به بهره برداری برسد.

وی ظرفیت این کارخانه را 50هزار تن خوراک دام و طیور در سال عنوان کرد و افزود : با بهره برداری از این واحد 18 نفر به صورت مستقیم و 30 نفر به صورت غیر مستقیم در شهرستان اشتغال زایی خواهد شد.

رودسرابی با اشاره به وجود بیش از 120هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستان اظهار امیدواری کرد با بهره برداری از کارخانه مذکور ،تامین کامل کنسانتره و دان مورد نیاز دامداران و مرغداران شهرستان صورت پذیرد.

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی خوشاب

ادامه مطلب

برترین ها