با ما همراه باشید

سلامت

یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 09 00 19 - یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

حرکات اصلاحی عارضه گودی کمر

اگرفردی را در نظربگیریم که ایستاده و به دیوار تکیه داده به شکلی که پاشنه،باسن و کتف ها و پشت سر با دیوار مماس باشد، دراین حالت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور می دهیم.درحالت معمولی نباید یک مشت بسته شده ازاین فضا عبور کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد یعنی فرد دچار عارضه گودی کمر می باشد.

از عوامل ایجاد گودی کمر می توانیم به چاقی شکم،زایمان های مکرر در بانوان، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، به شکم خوابیدن اشاره کنیم که علاِیمی مثل کمردرد، درد که در پاها منتشر شده و کاهش کنترل ادرار، بی حسی و مورمور شدن، کنترل نداشتن روی عضلات ارادی و گیر افتادن عصب و عضله اشاره کرد.

برای درمان این عارضه، حرکات اصلاحی بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد از کاربردی ترین تمرین ها را بیان می کنیم:

اولین تمرین اینست که به پشت روی زمین خوابیده و به سادگی زانوهای خود را به سمت سینه می کشیم و تا می توانیم پشت پاها و یا زانوهای خود را گرفته و آنها را به سمت بدن می کشیم، نفس عمیق کشیده و این حالت را 30 تا 60 دقیقه حفظ کنیم.

دومین تمرین اینست که روی چهار دست و پا به شکلی قرار بگیریم که زانوها خمیده و دستها زیرچانه باشد وسعی کنیم با خم کردن قسمت بالای پشت بدن ، چانه را به سینه برسانیم و 10 ثانیه در این حالت بمانیم ،سپس 5 ثانیه استراحت و این حرکت را 5 مرتبه دوباره تکرار کنیم.

سومین تمرین اینست که روی پاشنه بنشینیم و خم شویم و بازوها را تا جاییکه می توانیم دراز کنیم و سعی کنیم چانه را تا نزدیک پا ، پایین ببریم، توجه داشته باشید که سر نباید به پایین بیفتد و باید بین بازوها بماند.

چهارمین تمرین اینست که نزدیک دیوار بایستیم تا بتوانیم تعادل خود را حفظ کنیم، سپس روی یک پا قرار بگیریم و باسن را تا جاییکه می توانیم عقب بدهیم و 10 ثانیه دراین حالت بمانیم و به حالت ایستاده برگردیم.

پنجمین تمرین اینست که به پشت دراز بکشیم، پاها را خم نکنیم و کف پا را روی زمین بگذاریم ، دستها را پشت سر و یا ضربدری روی سینه بگذاریم، ناف را به طرف ستون فقرات بکشیم تا عضله مدرب شکمی یعنی پهلوها درگیر بشود که مثل شکم بند دورخط میانی بدن را فرابگیرد.

 

دکترمحسن محمدی مومن/ دکترای حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

 

 

سلامت

‍ ورود مسافر از پایانه مرزی لطف آباد به کشور ۲۳ برابر افزایش یافت

منتشر شده

در

photo 2023 01 20 10 01 05 - ‍ ورود مسافر از پایانه مرزی لطف آباد به کشور ۲۳ برابر افزایش یافت

 

مدیر پایانه مرزی لطف آباد خراسان رضوی از افزایش ۲۳ برابری مسافر از کشور ترکمنستان نسبت به سال قبل خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن رکنی، مدیر پایانه مرزی لطف آباد خراسان رضوی افزود:هزار و ۵۱۷ مسافر از کشور ترکمنستان از طریق پایانه مرزی لطف آباد شهرستان درگز طی ۹ ماهه سال جاری به عنوان دوره پساکرونا و بدون محدودیتهای کرونایی وارد جمهوری اسلامی ایران شدند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳ برابر افزایش داشته است.

 

وی گفت: با توجه به بازگشایی مرز پس از بهبود وضعیت شیوع بیماری کرونا توسط کشور ترکمنستان در تیر ماه امسال و تداوم محدودیت تردد از پایانه مرزی باجگیران، تردد مسافران ورودی از این معبر مجاز زمینی رشد چشمگیری داشته است.

 

مدیرپایانه مرزی لطف آباد با اشاره به این که خلق فرصت های جدید برای جذب گردشگر می تواند در توسعه اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد ادامه داد:شبکه بهداشت و درمان شهرستان و فرماندار درگز تمهیدات خوبی در زمینه بهره برداری از بخش ویژه (VIP) بیمارستان امام خمینی(ره) شهر درگز صورت داده که رغبت اتباع ملیت ترکمنستان برای استفاده از این فرصت درمانی را در پی داشته است.

 

رکنی افزود: ظرفیت درمانی یاد شده در قالب احیای گردشگری سلامت در افزایش تردد مسافران ورودی تاثیر گذار بوده است.

 

وی به کاهش ۶۸ درصدی خروج مسافران در بازه زمانی یاد شده از این پایانه مرزی اشاره و اضافه کرد: تاکید طرف ترکمنستانی بر انجام آزمایشهای کرونا برای ورود به کشور یکی از عوامل کاهش این آمار است.

 

مدیر پایانه مرزی لطف آباد گفت با توجه به نبود امکانات قرنطینه انسانی و آزمونهای کرونا در مرز آرتیق ترکمنستان (در مقابل لطف آباد) خروج بیشتر مسافران ورودی از لطف آباد از طریق پایانه مرزی سرخس صورت می‌گیرد لذا پیگیر بازگشایی تردد مسافران برای خروج از این مرز زمینی نیز هستیم.

 

 

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

آشتی ورزش با صنعت در ایران خودرو خراسان

منتشر شده

در

photo 2023 01 04 17 34 12 - آشتی ورزش با صنعت در ایران خودرو خراسان

 

آیین افتتاح شرکت ورزش ایرانیان خودرو خراسان و مسابقات فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سیدحسین پروانه‌حسینی، مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان در نشست خبری آیین افتتاح شرکت ورزش ایرانیان خودرو خراسان و مسابقات فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران خودرو، به عنوان یک سازمان مردم نهاد زیر مجموعه شرکت ایران خودرو خراسان با 5 هزارسهامدار طی دو سال کار خود را آغاز کرده است.

 

وی خاطرنشان کرد: استعداد یابی از بین کارکنان ایران خودرو و خانواده های آنها در سطح نونهالان، بزرگسالان و بانوان و تشکیل تیم ورزشی در جهت ایجاد نشاط فضای کارگری و رونق تولید و اشتغالزایی در دستورکار قرار گرفته است.

پروانه حسینی با بیان اینکه یک انجمن کارگری و در قالب شرکت تعاونی تیم‌داری می کنیم، افزود: : ظرفیت‌های ورزشی کارکنان و کارگران شرکت ایران خودرو رو به خوبی شناسایی کرده‌ایم.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان از تقویت تیم با استفاده از ظرفیت‌های خود شرکت و تیم داری در سطح حرفه‌ای پس ازاین مراحل خبرداد.

 

پروانه حسینی گفت: احداث یک سالن تخصصی ورزشی برای کشف و پرورش استعدادهای ورزشی در دستور کار است و امیدواریم بتوانیم شرایطی را ایجاد کنیم تا در مدت زمان طولانی بتوانیم از آن بهره‌برداری کنیم.

 

وی افزود: برای شروع کار،سالن ورزشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برای برگزاری مسابقات و آموزش و استعدادیابی دراختیار شرکت تعاونی قرار گرفته است.

 

مدیرعامل شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان افزود: توجه به استعدادهای ورزشی بانوان در کنار استعدادیابی ورزش روستایی حاشیه شهر و نونهالان هم مورد توجه است.

حسینی پروانه از استقبال هیات ورزشهای همگانی استان نسبت به برنامه های این شرکت خبرداد و خاطرنشان کرد: ایران خودرو خراسان، دغدغه مند کارکنان و خانواده های آنهاست و ایجاد ورزش پس از دوسال کرونا، زمینه شور و نشاط کارکنان و جامعه کارگری را فراهم می کند.

 

وی گفت: همگامی شرکت شهرکهای صنعتی در خراسان رضوی با ایجاد و حمایت زمینه های ورزشی به رونق تولید و کاهش نابهنجاری های اجتماعی و ایجاد اشتغال کمک می کند.

 

حسینی پروانه افزود:رقابت‌های فوتسال جام فجر یادواره سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی به‌میزبانی شرکت تعاونی خدمات فنی و مهندسی کارکنان ایران‌خودرو خراسان و شرکت ورزشی ایرانیان خودرو خراسان با حضور شانزده تیم کارگری از مجموعه ایران‌خودرو خراسان و شرکت‌های تابعه برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: قرعه‌کشی این رقابت‌ها درحالی برگزار شد که تیم‌ها پس از رقابت در چهار گروه و برگزاری مرحله حذفی به‌صورت رفت و برگشت در روز ۲۲بهمن هم‌زمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، قهرمان این دوره از رقابت‌ها را خواهند شناخت.

شبنم مقدم

ادامه مطلب

اجتماعی

رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی : لزوم حمایت هرچه بیشتر مسئولین استانی

منتشر شده

در

photo 2023 01 03 19 41 02 - رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی : لزوم حمایت هرچه بیشتر مسئولین استانی

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمد عجم خراسانی ، رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی با ابراز خرسندی از پیشرفت ورزشکاران خراسانی این رشته، عنوان کرد: ایجاد و گسترش مجموعه‌هایی نظیر پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، در ارتقا سطح کیفی و کمی هاکی و اسکیت روی یخ استان تاثیرات فراوانی داشته و موجب رونق و گسترش فعالیت‌های اقتصادی و ورزش استان و همچنین ماندگاری توریست‌ها و مسافران در شهر شاندیز می شود.

 

وی افزود: پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، استانداردهای لازم برای برگزاری بازی‌های ملی را داشته و از امکانات خوبی برخوردار است و باعث بروز استعدادهای جوانان استان و افزایش ملی‌پوشان استان نیز خواهد شد که از جمله آن‌‌ها می‌توان به حضور علیرضا مهدی و مهیار پیروز مطلق در اردوی تیم ملی اشاره کرد.

رئیس هیات اسکیت خراسان رضوی با اشاره به اینکه پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز ظرفیت برپایی اردوهای تیم ملی را دارد، یادآور شد: از جمله مزایای برپایی اردوی تیم ملی در پیست بازی‌های یخی پدیده شاندیز، رونق و افزایش توریسم و همینطور گردشگر خارج از استان و همینطور خانواده ورزشکارانی که برای تماشا و پیگیری تمرینات فرزندانشان به این مجموعه مراجعه می‌کنند خواهد شد و برگزاری اردوی تیم ملی و همچنین قرار دادن حفاظ موردنیاز و پد شیشه‌ای در این پیست، از هدر رفت انرژی جلوگیری کرده و باعث برگزاری مسابقات متنوع استانی و کشوری نیز خواهد شد.

وی با اشاره بر لزوم حمایت مسئولین استانی، افزود: از ارگان‌ها و سازمان‌های مربوطه مانند شهرداری، فرمانداری، اداره ورزش و جوانان استان، اداره میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی و همچنین استانداری خراسان رضوی خواستار حمایت‌های لازم در این زمینه خواهیم بود تا شاهد پیشرفت هرچه بیشتر این ورزش‌ها در سطح استان باشیم.

 

 

منبع:روابط‌ عمومی گروه شرکت‌های پدیده

ادامه مطلب

برترین ها