با ما همراه باشید

سلامت

یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

منتشر شده

در

photo 2022 08 13 09 00 19 - یادداشت تخصصی حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

حرکات اصلاحی عارضه گودی کمر

اگرفردی را در نظربگیریم که ایستاده و به دیوار تکیه داده به شکلی که پاشنه،باسن و کتف ها و پشت سر با دیوار مماس باشد، دراین حالت به آرامی دست خود را از فضای بین کمر و دیوار عبور می دهیم.درحالت معمولی نباید یک مشت بسته شده ازاین فضا عبور کند و اگر چنین اتفاقی بیفتد یعنی فرد دچار عارضه گودی کمر می باشد.

از عوامل ایجاد گودی کمر می توانیم به چاقی شکم،زایمان های مکرر در بانوان، پوشیدن کفش های پاشنه بلند، به شکم خوابیدن اشاره کنیم که علاِیمی مثل کمردرد، درد که در پاها منتشر شده و کاهش کنترل ادرار، بی حسی و مورمور شدن، کنترل نداشتن روی عضلات ارادی و گیر افتادن عصب و عضله اشاره کرد.

برای درمان این عارضه، حرکات اصلاحی بسیار زیادی وجود دارد که چند مورد از کاربردی ترین تمرین ها را بیان می کنیم:

اولین تمرین اینست که به پشت روی زمین خوابیده و به سادگی زانوهای خود را به سمت سینه می کشیم و تا می توانیم پشت پاها و یا زانوهای خود را گرفته و آنها را به سمت بدن می کشیم، نفس عمیق کشیده و این حالت را 30 تا 60 دقیقه حفظ کنیم.

دومین تمرین اینست که روی چهار دست و پا به شکلی قرار بگیریم که زانوها خمیده و دستها زیرچانه باشد وسعی کنیم با خم کردن قسمت بالای پشت بدن ، چانه را به سینه برسانیم و 10 ثانیه در این حالت بمانیم ،سپس 5 ثانیه استراحت و این حرکت را 5 مرتبه دوباره تکرار کنیم.

سومین تمرین اینست که روی پاشنه بنشینیم و خم شویم و بازوها را تا جاییکه می توانیم دراز کنیم و سعی کنیم چانه را تا نزدیک پا ، پایین ببریم، توجه داشته باشید که سر نباید به پایین بیفتد و باید بین بازوها بماند.

چهارمین تمرین اینست که نزدیک دیوار بایستیم تا بتوانیم تعادل خود را حفظ کنیم، سپس روی یک پا قرار بگیریم و باسن را تا جاییکه می توانیم عقب بدهیم و 10 ثانیه دراین حالت بمانیم و به حالت ایستاده برگردیم.

پنجمین تمرین اینست که به پشت دراز بکشیم، پاها را خم نکنیم و کف پا را روی زمین بگذاریم ، دستها را پشت سر و یا ضربدری روی سینه بگذاریم، ناف را به طرف ستون فقرات بکشیم تا عضله مدرب شکمی یعنی پهلوها درگیر بشود که مثل شکم بند دورخط میانی بدن را فرابگیرد.

 

دکترمحسن محمدی مومن/ دکترای حرکات اصلاحی و آسیب شناسی ورزشی

 

 

سلامت

صداهایی که با کاشت حلزون شنیده می شوند

منتشر شده

در

unnamed - صداهایی که با کاشت حلزون شنیده می شوند

 

مادر یعنی عصاره تمامی محبت‌ها و مهربانی‌ها، هرچه در وصف مادر بنویسی و بگویی بدون شک بخاطر قداست این واژه، حق مطلب ادا نخواهد شد .

به بهانه هفته جهانی ناشنوایان به سراغ مادري می رویم که با وجود تمام مشکلات و چالش هایی که امروز برای همگان وجود دارد توانسته است بر مشكلات فائق آيد.

سختی‌های مادران دارای فرزند معلول را بی‌شک فقط خود این مادران درک می‌کنند، مادرانی که با وجود داشتن غم آسيب جسمي در فرزند ، خود را مقابل آنها شاد نشان می‌دهند، بیشتر سختی می‌کشند و از بسیاری از شادی‌های زندگی محروم می‌شوند.

گفتگويي با مادر داراي فرزند آسيب شنوايي انجام داده ايم كه با هم مي خوانيم:

1. لطفا خود را معرفي کنید؟ داراي چند فرزند هستيد و كدام فرزند شما داراي مشكل ناشنوايي است؟

بنده سهیلا نادری هستم. سه فرزند ۱۷ ساله. ۱۳ ساله و پنج ساله دارم. مهبد سومین فرزند من هست و به طور مادر زادی ناشنوا بدنیا آمد.

2. علت اينكه فرزند شما داراي مشكل شنوايي شد چه بود ؟

علت دقیقی برای ناشنوایی فرزند من مشخص نشد. چون نه ازدواج فامیلی بود. نه زردی بالای ۲۰. و نه هیچ کدام از عللی که پزشکان بتوانند تشخیص دهند. در نهایت گفتند احتمالا به دليل نوعي عفونت در دوران بارداری دلیل ناشنوایی شده است.

3. زماني كه متوجه اين موضوع شديد با این مشکل چگونه برخورد کردید و احساستان چه بود؟

به شدت احساس ضعف و تنهایی داشتیم. اینکه حس کنی در دنیای جدیدی رها شده ایم بدون اینکه اطلاعاتی در این زمینه داشته باشیم. تا روزها سعی در انکار داشتم و بعد از اینکه به سختی به پذیرش رسیدم سعی کردم هر چه سریعتر روشهای درمان را پیدا کنم.

4. چه دل مشغولی و نگرانی‌هایی داشتید؟ و چه شد كه به فكر كاشت براي فرزندتان افتاديد ؟

پسر من اولین فرد ناشنوا در اطرافیان بود. هیچ پیش زمینه ای از سمعک و کاشت حلزون نداشتیم. حتی اسم کاشت حلزون برای ما ناشناخته بود. گمان میکردیم افراد بر اثر کهولت سن نیاز به سمعک پیدا می کنند. در حالی که هیچ وقت از نزدیک یک سمعک را مشاهده نکرده بودیم. اولین بار واژه کاشت حلزون را از زبان اودیولوژیست شنیدیم. و سعی کردیم در مورد آن در سایتها مختلف تحقیق کنیم. در نهایت زمانی که تشخیص داده شد پسرم به سمعک هیچ واکنشی ندارد و تنها راه شنوایی برای او کاشت حلزون هست برای انجام عمل اعلام آمادگی کردیم.

5. در باره كاشت حلزون برايمان توضيح دهيد و آيا همه كودكاني كه داراي مشكل شنوايي هستند مي توانند كاشت حلزون داشته باشند؟ کاشت حلزون یک وسیله الکترونیکی هست که صدا را به صورت سیگنال هایی به مغز مخابره می کند. همه کودکان کم شنوا و ناشنوا کاندید کاشت حلزون نیستند. اغلب افراد دچار کم شنوایی متوسط هستند که بوسیله سمعک شنوایی مطلوبی دارند و به زندگی عادی خود ادامه می دهند. افرادی هم هستند که بخاطر مشکلاتی که در ساختار گوش آنها وجود دارد کاندید کاشت حلزون نیستند. هر چند برای اغلب افرادی که کاندید کاشت نیستند روش های درمانی جایگزین پیشنهاد می شود اما بخاطر مشکلاتی که دارند نتیجه گیری در آنها خیلی سخت خواهد بود.

6. هزينه هاي كاشت حلزون را در شرايط كنوني چگونه ارزيابي مي كنيد؟
سالهاست توسط دولت هزینه های زیادی برای کاشت حلزون پرداخت می شود. تعرفه اصلی که خانواده به عنوان کاشت دولتی پرداخت می کنند به نسبت هزینه اصلی واقعا ناچیز هست. اما متاسفانه خیلی از خانواده ها از پس همان هزینه اندک نیز بر نمی آیند. بجز هزینه خود عمل…هزینه های جانبی زیادی به خانواده تحمیل می شود. از زمانی که خانواده متوجه کم شنوایی فرزند خود می شود. جدا از بحث روانی که خانواده را ازار می دهد بحث مالی قضیه شاید بیشترین دغدغه خانواده باشد. هزینه تست ها و تهیه سمعک. قالب گیری و تنظیمات دوره ای سمعک. و اینکه تکمیل پرونده کاشت حلزون یک پروسه بسیار پرهزینه و زمان بری هست و اغلب خانواده ها نمی توانند مراحل را طی کنند. هزینه عمل و بیمارستان. دوران نقاهت بیمار و مراقبت های بعد از عمل. تنظیمات دوره ای دستگاه و کلاس های گفتاردرمانی و تربیت شنیداری و گاها خانواده هایی که بخاطر نبود گفتاردرمان در شهر خود مجبور هستند برای کلاس به شهرهای دیگر مراجعت کنند. واقعا اگر تمام هزینه ها را از روز تشخیص کودک کم شنوا تا کاشت حلزون و دوره های آموزشی در نظر بگیریم یک مبلغ واقعا بالا خواهد شد.

7. از فعالیت ها و موفقیت هایتان بگویید؟

اولین مادر ایرانی هستم که در کنگره شنوایی شناسی ایران در اردیبهشت ۹۸ توانستم در جمع بزرگان و اساتید شنوایی شناسی و گفتاردرمانی سخنرانی کنم‌. برگزاری وبینارهای مختلفی را به عهده داشتم. پیج فعال در زمینه کم شنوایی و کاشت حلزون به منظور ارتقا آگاهی افراد جامعه دارم. لایوهای زیادی با افراد کم شنوا و کاشت حلزون موفق داشتم‌ با گفتاردرمان ها‌ کاردرمان ها و پزشکان مراکز کاشت‌. به صورت خیریه تهیه چندین سمعک نو و اهدایی را به عهده گرفتم. اولین انیمیشن ایرانی در زمینه کاشت حلزون با هزینه شخصی بنده ساخته شد. همکاری با شرکت های واردکننده قطعات و مراکز کاشت برای سهولت کار خانواده ها انجام داده ام. در چندین جلسه مجازی و حضوری به همراه بزرگان کشوری شرکت کردم
8. از چالش هايي كه در اين زمينه با آن روبرو شديد برايمان بگوييد. چالشهای زیادی را پشت سر گذاشته ایم. روزهایی که با کمبود شدید سمعک و قطعات مواجه هستیم. با خانواده هایی که به شدت از نظر مالی در تنگنا هستند و وظیفه داریم کمک کنیم. روزهای سختی که در کلاسهای گفتاردرمانی و عدم همکاری کودک گذراندیم و اخیرا مقاله ای در مورد فعالیت های بنده در یک روزنامه در شهر نیویورک به چاپ رسیده است .

9. اهداف شما از برگزاري وبينارها و پيج هاي آموزشي در خصوص كاشت حلزون چه بود ؟

اوایل که متوجه کم شنوایی فرزند خودم شده بودم با حجم سنگینی از سوالها روبرو بودم که برابر آنها هیچ منبع پاسخگویی پیدا نمی کردم. برای هر سوال باید مدتها تحقیق میکردم و از کارشناسان مختلف کمک می گرفتم که اگر فرصت کنند پاسخی برای سوال من ارسال کنند. کم کم سعی کردم با مطالعه مقاله های مختلف و مراجعه به سایت های مرتبط اطلاع خودم را بالا ببرم و به عنوان یک مادر حامی دیگر خانواده ها باشم و بخشی از سوالات آنها را در حد اطلاعاتی که دارم پاسخگو باشم. در این راه کارشناسان زیادی اعلام همکاری و همراهی کردند برای برگزاری وبینارهای مختلف که بتوانند ابهامات خانواده ها را به صورت علمی و کارشناسی برطرف کنند و کمی از نگرانی خانواده را کاهش دهند.

 

10. به نظر شما هر فرد برای رسیدن به اهداف و خواسته هایش چگونه باید عمل کند؟ به نظر من تلاش و توکل به خدا حرف اول را میزند. اینکه بتوانی نگاه های پر از سوال دیگران را تحمل کنی و پاسخ مناسبی برای هزاران سوال اطرافیان پیدا کنی.

11. در مقایسه با گذشته امکانات در حوزه ناشنوایان را چگونه ارزیابی می کنید؟

خداراشکر امروزه وجود سمعک های پیشرفته و دستگاههای کاشت حلزون پیشرفته دغدغه خیلی از خانواده ها را کم کرده. در عصر ارتباطات باوجود گوشی های هوشمند و فضای مجازی اطلاعات زیادی در زمینه ناشنوایی می توان به دست آورد چیزی که درگذشته واقعا میسر نبوده. کلاس های گفتاردرمانی خیلی به روز هستند و آموزشگاه های مختلفی برای افراد ناشنوا و کم شنوا درحال فعالیت هستند.

12. در حوزه كاشت حلزون مهمترين چالش ها را در چه مي دانيد؟ شایدمهمترین چالش پذیرش خانواده ها باشد. بسیاری از خانواده ها هنوز قدرت پذیرش این را ندارند که کودک خود را با یک دستگاه بر روی سر وارد جامعه کنند و این برمی گردد به عدم آگاهی افراد جامعه نسبت به مقوله کاشت حلزون. اولین و بهترین رسانه ای که می تواند این آگاهی به خانواده ها بدهد تلویزیون هست‌ متاسفانه در هیچ برنامه یا هیچ فیلمی یک فرد کم شنوا یا کاشت حلزون حضور ندارد. برای کودکان هیچ انیمیشنی نیست که درآن یک فرد کاشت حلزون ببینند.

چالش بعدی که خانواده با آن مواجه هست قیمت بالای قطعات مصرفی هست و همینطور کمبود بسیار شدیدی که فعلا با آن مواجه هستیم .‌

13. بهترين اتفاق زندگي خود را چه مي دانيد؟ بارها به دوستانم عنوان کرده ام زندگی من به دوبخش تقسیم شده است. قبل از تولد پسرم و بعد از تولد او به عنوان یک فرد ناشنوا. اینکه چقدر در این سالها توانستم به توانمندیها و سخت کوشی خودم ایمان بیاورم‌. اینکه بدانم دنیا همان روزهای آرام و بدون دغدغه قبل نیست. مشکل پسر من شاید روزهای اول برای ما غیرقابل باور بود اما کم کم یاد گرفتم از آن به جای یاس و ناامیدی و گوشه نشینی دوبال پرواز برای اوج گرفتن بسازم و دوباره متولد شوم این بنظرم بهترین اتفاق زندگی من بود.

14. به عنوان یک بانوی موفق داراي فرزند ناشنوا چه انتظاری از مسئولین دارید؟

به تازگی عنوان شده است که کاشت حلزون رایگان انجام می شود که امیدوارم این خبر درست باشد. اما عزیزان من، همه مشکل خانواده تنها هزینه عمل کاشت حلزون نیست هزاران مشکل و دغدغه سر راه خانواده هست. تهیه سمعک خوب و با کیفیت واقعا سخت هست چه از نظر موجودی بازار چه از نظر قیمت های سرسام آور آن. ضمن اینکه هر چند سال یکبار باید سمعک حدید برای فرد کم شنوا جایگزین شود. هزینه تکمیل پرونده کاشت حلزون بالاست. هزینه کلاسهای گفتاردرمانی و تربیت شنیداری همینطور. کمبود قطعات به شدت خانواده ها را مضطرب ساخته است. به طوری که بسیاری از خانواده ها از اینکه فرزند خود را کاشت کرده اند اظهار پشیمانی کرده اند‌. قطعات کاشت حلزون خیلی خیلی به سختی و با قیمت بالا در دسترس خانواده ها قرار می گیرد و صدای خانواده ها به هیچ جایی نمی رسد و متاسفانه هیچ مسئولی پاسخگوی مشکلات نیست. مدت هاست بسیاری از کاربران کاشت حلزون بخاطر خرابی پردازشگر خود در دنیای سکوت هستند و تمام آموزشها را از یاد برده اند ‌.

15. و سخن آخر:

وظیفه دارم از همه عزیزانی که سالها در کنار من بودند تشکر کنم. پسر من از شش ماهگی در مدرسه استثنایی بهاران شهرستان تربت جام ثبت نام شده و تحت آموزش مربی های دلسوز آن مدرسه به صورت رایگان بوده. از مربی های پسرم واقعا متشکرم که بهترین و بروزترین آموزش ها را در اختیار ما قرار دادند. همینطور مدیر مدرسه مژده دلارام که دلسوزانه برای تمام دانش آموزان مدرسه وقت گذاشتند. و در آخر امیدوارم آگاهی جامعه ما نسبت به ناشنوایی، کم شنوایی و کاشت حلزون به حدی برسد که هیچ نگاه خیره ای کودکی را به خاطر وجود وسیله کمک شنیداری که دارد آزرده نکند.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل آموزش استثنایی خراسان رضوی/ فردوسی

ادامه مطلب

اقتصادی

تولید اشتغال و افزایش امنیت غذایی جامعه با ترویج مصرف آبزیان

منتشر شده

در

photo 2022 09 21 12 41 45 - تولید اشتغال و افزایش امنیت غذایی جامعه با ترویج مصرف آبزیان

کارگاه آموزشی طبخ آبزیان باهدف افزایش مصرف آبزیان دربین خانواده ها درمحل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، مدیرجهاد کشاورزی کاشمر در کارگاه آموزشی طبخ آبزیان گفت: ترغیب و تشویق بانوان با ارائه آموزش روش¬های صحیح و مناسب طبخ ماهی و گنجاندن این منبع غذایی بر سر سفره ایرانی بسیارحائزاهمیت می باشد.

شجعی بر تغییر نگرش و رفتار خانواده ها و مصرف بیشتر گوشت سفید تاکید کرد و افزود:با توجه به سرانه پایین مصرف آبزیان،اینگونه اقدامات و کارگاه های آموزشی و استفاده از غذا و مواد اولیه سالم در راستای حفظ سلامت خانواده و جامعه بسیار مهم است.

وی ادامه داد:امروزه یکی از سیاست های مهم دولت ها پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها از طریق بهبود وضعیت نغذیه عمومی جامعه با استفاده از روش های مختلف می باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمربیان کرد:برگزاری دوره های آموزشی ترویجی و آشنایی با روش های مختلف طبخ از موثرترین راه کارها در راستای ترغیب و تشویق مصرف آبزیان است و

می تواند به افزایش نشاط جامعه کمک کند.

او تصریح کرد:هدف از برگزاری این کارگاه آموزشی آشنایی و ترویج ارزش غذایی گوشت سفید و ماهی،آشنایی با شیوه های مختلف طبخ آبزیان بصورت عملی،افزایش سرانه مصرف و افزایش سلامتی عمومی می باشد.

شجعی از تشکل های مردم نهاد و دستگاه های اجرایی که دراین زمینه همکاری کرده اند تشکر و اظهار کرد:تشکل های محیط زیستی و مردم نهاد می تواند در ترویج فرهنگ استفاده آبزیان در سبد خانواده و ایجاد جامعه سالم و شاداب نقش بسزایی ایفا کنند.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

سلامت

ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید

منتشر شده

در

252873 258 - ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت ایمنی بیمار را به عنوان یکی از ارکان مهم در ارائه خدمات سلامت اعلام کرده است. همچنین آمارها نشان می دهند که خطای کارکنان شاغل در سیستم های بهداشتی درمانی یک نفر از هر ۱٠ بیمار پذیرش شده در بیمارستانهای جهان را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین ایمنی بیمار یک نظام مراقبت بهداشتی جدید است که بر گزارش دهی، تجزیه و تحلیل و پیشگیری از خطاهای پزشکی که اغلب منجر به بروز خطاهای ناخواسته می شود، تعریف می شود.

پس ایمنی بیمار همان اجتناب، پیشگیری و بهترشدن نتایج نامطلوب یا آسیب ناشی از فرایند مراقبت سلامت است و در این میان ایمنی، فرهنگ، کیفیت و مدیریت در کنار هم تاثیر گذار می باشد.

انجمن پزشکی آمریکا ۶ هدف را برای افزایش کیفیت در سیستم های بهداشتی درمانی در نظر گرفته است که شامل ایمنی بیمار، محور قراردادن بیمار، اثربخشی، سودمندی، به موقع بودن و عدالت در ارائه خدمات می باشد. در همین راستا نیز بیمارستان ناظران برای حاکم شدن ایمنی بیمار در سیستم های خود گام های موثرتری برداشته است.

طراحی و ساخت بیمارستان ناظران و تامین تجهیزات پزشکی براساس کتابهای ۱۳ جلدی و استاندارد برنامه ریزی و طراحی بیمارستان ایمن، شکل گرفته است.

انجمن خیریه حمایت از بیماران سرطانی مشهد با حمایت و همت خیرین و نیکوکاران کشور توانسته است بیمارستان تخصصی و پیشرفته ای برای درمان و پیشگیری از سرطان، در زمینی به مساحت ۱۸۵٠٠ مترمربع، و زیربنایی حدود ۲۹٠٠٠ متر مربع با ۲٠٠ تخت بیمارستانی، در بخش های درمانی و تشخیصی، با رعایت استانداردهای بیمارستان ایمن احداث کرده است.

بیمارستان ناظران با امکانات و تجهیزات مدرن بیمارستانی در ۵ طبقه و بخش های بستری جراحی، داخلی، هماتولوژی، اتاق های عمل، آی سی یو، اورژانس، شیمی درمانی، درمانگاه تخصصی، اندوسکوپی و کولونوسکوپی داروخانه، تصویربرداری و آزمایشگاه فعالیت می کند و به زودی بخش های رادیوتراپی، پزشکی هسته ای و بخش کودکان، با معماری منحصر به فرد و پیش بینی بازیهای کودکان و استقرار مادران به بهره برداری می رسد.

بیمارستان ناظران ۵۵ درصد از کل بودجه خود را جهت خرید تجهیزات پزشکی حیاتی و تدوین برنامه بهبود و اقدامات اصلاحی در زمینه ایمنی بیمار در نظر گرفته است.

این بیمارستان با تدوین برنامه عملیاتی با بیش از ۵٠ مورد هم راستا با برنامه استراتژیک و بااستفاده از الگوی ۹ راه حل ایمنی بیمار و استاندارد اعتباربخشی ایمنی بیمار در سال ۱۴٠۱ لحاظ کرده است.

نظارت بر رعایت اصول ایمنی بیمار در بیمارستان ناظران بر اساس شاخص های 15 گانه کشوری اندازه گیری و اجرا می شود و جهت جلوگیری از وقوع حوادث و به خطر افتادن ایمنی بیماران از ابزارهای SMEA و RS استفاده می شود تا اقدامات پیشگیرانه خطر قبل از وقوع برطرف شود.

 

نویسنده:منیره ظریف کارشناس هماهنگ کننده ایمنی بیمارستان ناظران

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها