با ما همراه باشید

اقتصادی

۱۶۰۰ واحد تولیدی جدید در شهرکها و نواحی صنعتی ایران بهره برداری شد

منتشر شده

در

photo 2021 11 13 17 20 02 - ۱۶۰۰ واحد تولیدی جدید در شهرکها و نواحی صنعتی ایران بهره برداری شد

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: از ابتدای امسال تاکنون هزار و ۶۰۰ واحد تولیدی جدید در شهرکها و نواحی صنعتی کشور به بهره برداری رسیده که از محل بهره برداری این واحدها ۳۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،علی رسولیان روز شنبه در مراسم بهره برداری از دو طرح صنعتی در شهرک صنعتی مشهد افزود: از آنجا که تقاضا برای سرمایه گذاری در شهرکها و نواحی صنعتی کشور بسیار زیاد است، پس گرفتن زمین از صاحبان صنایعی که در زمینهای واگذار شده اقدام صنعتی انجام نداده اند در اولویت قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: در این راستا از ابتدای امسال تاکنون ۵۱۰ هکتار زمین در شهرکها و نواحی صنعتی کشور که تا کنون هیچ اقدام صنعتی بر روی آنها انجام نگرفته شده بود، پس گرفته شده و به سرمایه گذاران جدید اختصاص یافت.

وی گفت: از این پس زمینهای راکدی که در اختیار واحدهای صنعتی در شهرکها و نواحی صنعتی قرار گرفته و هیچ اقدام صنعتی روی آن صورت نگرفته باشد، بدون اغماض پس گرفته خواهد شد.

معاون وزیر صمت ادامه داد: برای نخستین بار مجوز لازم از مراجع ذیربط برای ایجاد شهرکهای صنفی- تولیدی اخذ شده و شورای نگهبان آن را مصوب کرده است لذا شهرکهای صنفی و تولیدی متعددی در کشور به بهره برداری خواهد رسید.

رسولیان با اشاره به ظرفیتهای خراسان رضوی در صنوف تولیدی مختلف بویژه گوهرسنگها و سنگهای قیمتی اظهار امیدواری کرد، بزودی شهرک صنفی تخصصی گوهرسنگها در این استان ایجاد شود.

وی بیان کرد: سازمان صنایع کوچک ایران الگوی جدیدی را در قالب توسعه کارگاه‌های کوچک در شهرکها و نواحی صنعتی آغاز کرده که در این راستا ایجاد یکهزار و ۸۰۰!واحد کارگاهی در دستور کار قرار گرفته که از این تعداد ۴۰۰ واحد در استان خراسان رضوی ایجاد خواهد شد.

وی اظهار داشت: تکمیل اجرای طرحهای صنعتی موجود بویژه طرحهایی که در مرحله نصب ماشین‌آلات هستند یکی از مطالبات جدی ما است، در این راستا از سال گذشته با برنامه ریزی دقیق این مساله مورد توجه قرار گرفته و از ابتدای امسال تاکنون تعداد واحدهایی که در مرحله نصب ماشین آلات در شهرکهای صنعتی کشور هستند، نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: هم اینک چهار هزار و ۳۰۰ واحد تولیدی در شهرکها و نواحی صنعتی کشور در مرحله نصب ماشین آلات هستند و اگر احساس کنیم هر یک از این واحدها قصد تولید وبهره برداری ندارند بلافاصله زمین از آنها بازپس گرفته شده و به سرمایه گذار جدید واگذار می‌شود.
معاون وزیر صمت افزود: امسال ۶ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی در شهرکها و نواحی صنعتی کشور در دست اجراست.

مدیرعامل صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران گفت: خراسان رضوی جزو استانهای با ظرفیت در توسعه صنعتی و دارای موقعیت ویژه جغرافیایی است و تقاضا برای فعالیت اقتصادی در این استان بسیار است، افراد زیادی برای دریافت زمین و زیرساختها به این سازمان مراجعه می کنند و ما وظیفه خود می دانیم که زیرساختهای مورد نیاز آنها را با توجه به ظرفیتهای خود تامین کنیم.

رسولیان اظهار داشت: موضوع تامین زمین و تکمیل زیرساختها در شهرکها و نواحی صنعتی کشور به جد و حساسیت ویژه ای در حال پیگیری است، تفاهم های خوبی با دستگاه های اجرایی حوزه برق در سطح ملی صورت گرفته و اعتباراتی نیز در این زمینه اختصاص یافته اما تمرکز سازمان صنایع کوچک بیشتر بر منابع داخلی است، امیدواریم سال آینده بخشی از نیاز برق شهرکها و نواحی صنعتی کشور برطرف شود.

وی خرید پساب شهری مشهد برای تامین آب مورد نیاز شهرکهای صنعتی اطراف این کلانشهر از دیگر برنامه های سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران برشمرد و افزود: امسال مدیران خراسان رضوی متعهد شده اند، ۳۰۰ هکتار زمین به گستره شهرکها و نواحی صنعتی این استان اضافه شود.

امروز سه واحد صنعتی در حوزه سلولزی، غذایی و فلزی در شهرک صنعتی مشهد (کلات) با حضور معاون وزیر صمت افتتاح شد.

برای بهره برداری از این طرحها هزار و ۱۲۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری شده و برای ۱۲۰ نفر شغل ایجاد شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 09 00 14 - شخم ، یخ اب و انهدام بقایای گیاهی مهمترین اقدامات مبارزه با آفات کشاورزی در زمستان

 

تاکید بر یخ آب زمستانه با توجه به شروع فصل سرما و یخبندان ، شخم و قطع شاخه های خشک که نقش موثری درکنترل رشد آفات دارد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبداله آرین ،معاون فنی  جهاد کشاورزی شهرستان جوین با بیان منترل آفات نیز صرفا در زمان کشت و کار مختص نمیشود افزود: شفیره برخی آفات چون مگس مدیترانه‌ای و پسیل پسته در عمق چند سانتی‌متری خاک به سر می‌برد و شاخه های خشک درختان میتوانند جایگاه خوبی برای زمستانگزرانی این آفات محسوب شوند و میطلبد کشاورزان مبارزه با شفیره این آفات را از طریق شخم و یخ‌آب زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان انجام دهند.

 

آرین با اشاره به اهمیت کنترل آفات و به طبع افزایش کیفیت و کمیت محصول یادآور شد: یخاب و شخم زمستانه و قطع شاخه های خشک درختان یکی از بهترین و بی خطرترین روش های کنترل آفات است و می توان از این طریق بخش بزرگی از آفات را قبل از رشد و ایجاد ضرر و زیان از بین برد.

 

همچنین ، مریم حمیدی راد ،مسئول تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان نیز با اشاره به هزینه پایین اجرای طرح یخ آب و شخم زمستانه افزود: این اقدام موجب کاهش مصرف سموم و افزایش درآمد کشاورزان به دلیل کاهش چشمگیر جمعیت آفات و در نتیجه افزایش کمی و کیفی محصول در باغ ها می شود.

 

حمیدی راد با اشاره به اینکه : کشاورزان باید توجه داشته باشند اجرای طرح یخ‌آب زمستانه زمانی تاثیرگذار است که باغداران با استفاده از شیوه آبیاری غرقابی و آن هم در مواقعی که سرمای هوا زیر هفت درجه رسیده و یخبندان کامل باشد، اقدام به آبیاری درختان کنند دو در واقع با غرقاب کردن خاک درختان منجر به یخ زدن سطح خاک شده و مانع از تنفس کرم‌ ها و آفات و در نهایت از بین رفتن آفت می شود.

حمیدی رادبا اشاره به مخرب بودن آفت مگس مدیترانه ای نیز یادآور شد :این آفت به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می کند بطوری که این آفت به محض تغییر رنگ میوه ها به سمت رسیدگی، جذب میوه می شود و بعد از تخم گذاری روی سطح میوه بعد از یک هفته لارو حشره وارد میوه و موجب له شدگی، گندیدگی و ریزش میوه می شود لذا مبارزه با این آفات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

وی یادآور شد : آفت مگس مدیترانه ای از خطرناک ترین آفات کشاورزی در دنیا است که هرساله خسارات زیادی با کشاورزان و باغداران وارد میکند،لذا در راستای کاهش خسارت ناشی از این آفت باید مبارزه تلفیقی انجام شود.

 

 

منبع:زوابط عمومی جهادکشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

منتشر شده

در

photo 2021 11 30 12 15 12 - حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر با گسترش صنایع تبدیلی

در جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی در جهاد کشاورزی شهرستان عنوان شد ، با توجه به کمبود منابع آب صنایع تبدیلی مهمترین بخش در حفظ کشاورزی شهرستان کاشمر می باشد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران :جلسه هماهنگی حضور ریاست مجلس شورای اسلامی و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در ترشیز کهن در جهاد کشاورزی و با حضور مدیریت ، معاونین ،روئسای ادارات تابعه ،روئسای ادارات تخصصی و برخی از نخبگان و کشاورزان پیشرو برگزار شد.

 

محمد شجعی،مدیر جهاد کشاورزی کاشمردر ابتدا به خاک سپرده شدن آیت الله مدرس در شهرستان را افتخار کاشمر دانست و از  همکاران خواست در روز بازدید موضوعات ، مشکلات و پیشنهادات بصورت مکتوب و هماهنگ شده با مدیریت به هیئت همراه انعکاس داده شود.

شجعی درباره بحران کم آبی از رئیس اداره منابع طبیعی خواست مشکل دشت کاشمر و حوزه آبخیزداری با آسیب شناسی و مکاتبه مطرح گردد و اطلاعات مربوطه در اختیار هیئت همراه ریاست مجلس قرارگیرد.

وی مهمترین بخش حفظ و ارتقاء کشاورزی شهرستان کاشمر را حمایت و گسترش صنایع تبدیلی دانست و اظهار امیدواری کرد با توجه به پتاسیل بالای شهرستان در حوزه صنایع تبدیلی قطعا گسترش این بخش می تواند راهگشای رونق کشاورزی منطقه باشد.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بر برگزاری کلاس های آموزشی و آگاه سازی کشاورزان تأکید و بیان کرد:اینکه بخواهیم با روش های قدیم و آبا اجدادی کشاورزی کنیم اصلا عقلانی نیست چرا که با این روش قطعا در آینده حتی برای تأمین آب شرب نیز به مشکل خواهیم

او تصریح کرد:می بایست با بروز کردن اطلاعات خود به روش های مختلف در مصرف بهینه آب کار کنیم و کشاورزان را به کشت گیاهان دارویی و رفتن به سمت کشت گلخانه ترغیب نماییم و با هدف اصلاح نژاد مراکز پرورش دام در محیط های بسته را گسترش دهیم
محمد شجعی پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از بخش کشاورزی را عنوان کرد و ادامه داد:اگر صندوق حمایت از بخش کشاورزی در شهرستان کاشمر تشکیل شود قطعا باعث توسعه بخش کشاورزی شهرستان ، تأمین منابع مالی مورد نیاز و موتور محرک بخش کشاورزی خواهد شد.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر

ادامه مطلب

اجتماعی

ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

منتشر شده

در

123 - ثبت نام بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی

مدیر کل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبرداد:

تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان ثبت نام کردند.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عبدالمجید نژادصفوی ،مدیرکل راه وشهرسازی خراسان رضوی با بیان این که تاکنون بیش از 117 هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی ثبت نام کردند؛ گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر گذاری طرح نهضت ملی مسکن در خانه دار کردن اقشار هدف؛ از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواست ضمن در اختیار گذاشتن اراضی مازاد خود به پیشبرد هرچه سریعتر این طرح کمک کنند.

 

نژادصفوی گفت: با استقبالی که از طرح نهضت ملی مسکن در استان خراسان رضوی شده است؛ متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام نشده اند می توانند تا 15 آذرماه با مراجعه به سامانه https://saman.mrud.ir نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده، ثبت نام افراد مجرد در این طرح برای بانوان خود سرپرست بالای 35 سال و آقایان بالای 45 سال مقدور می باشد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی با تشکر از استاندار خراسان رضوی که با ابتکار خود در تغییر نام این طرح به “قرارگاه اجرایی نهضت ملی مسکن” افزود: این تغییر نام انگیزه مضاعفی جهت همکاری تمامی دستگاه های اجرایی در استان ایجاد کرده است که در همین راستا اراضی مورد نیاز در اغلب شهرهای استان شناسایی و به این طرح اختصاص داده شده است.

 

شایان ذکر است: سهمیه استان خراسان رضوی در طرح مسکن مهر 121هزار واحد بوده است که از این تعداد 105هزار و 838واحد تا به امروز تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است و با توجه به پیگیری های استان طی سه ماه اخیر مبلغ 310 میلیارد ریال توسط سازمان ملی مسکن برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر به استان تخصیص داده شده است و امید است تعداد 13 هزار واحد باقیمانده تا پایان امسال تعیین تکلیف شود.

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها