با ما همراه باشید

عمرانی

۲۳ پروژه در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری  خراسان رضوی امسال بهره برداری می شود

منتشر شده

در

photo 2022 03 05 09 48 29 - ۲۳ پروژه در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری  خراسان رضوی امسال بهره برداری می شود

 

مدیرکل اداره‌ منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری ۲۳ پروژه به مبلغ ۱۳۶ هزار میلیون ریال در خراسان رضوی به بهره‌برداری می رسد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محسن فنودی ، مدیرکل اداره‌ منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی در نشست خبری که به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری برگزار شد، اظهار کرد: شعار امسال در این هفته «ایران سرسبز -ایران قوی /همه باهم جهاد برای حفظ و احیای منابع طبیعی» است.

فنودی درباره پروژه‌هایی که در این هفته به بهره‌برداری می رسند ، گفت: ۸ پروژه بیابان‌زدایی در سبزوار، رشتخوار، نیشابور، کاشمر، خواف، بردسکن و گناباد به مساحت ۲۰۰۰ هکتار و به مبلغ ۴۱ هزار و ۴۰۰ میلیون ریال به بهره برداری می رسند.

 

وی افزود: ۱۳ پروژه آبخیزداری در شهرستان‌های جوین، خلیل‌آباد، بجستان، مشهد، کاشمر، کلات، طرقبه و شاندیز، چناران، فریمان و داور زن به مبلغ ۹۳ هزار میلیون ریال و ۱۶۳ هزار و ۹۰۰متر مکعب بهره برداری می شوند.

 

فنودی خاطر نشان کرد: چند پروژه‌ احداث بندهای خاکی و سنگ ملاتی در استان خراسان رضوی و ۲ کمربند حفاظتی در چناران و صالح آباد به مبلغ ۱۴۰۰ میلیون ریال اجرا شده و به طور کلی ۲۳ پروژه به مبلغ ۱۳۶ هزار میلیون ریال در استان انجام شده است.

وی اظهار کرد: امسال در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری ۱۸۴ میلیارد تومان اعتبار ملی و استانب اختصاص یافته که تا کنون حدود ۷۴ میلیارد تومان آن تخصیص و هزینه شده است.

 

مدیرکل اداره‌ منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: در حال حاضر ۷ میلیون و ۵۰۰ هکتار اراضی ملی در استان حراستش برعهده این سازمان است.

 

وی افزود: اراضی در حریم شهرها و روستاها در حال انتقال به اداره شهرسازی و بنیاد مسکن است ودر این محل‌ها اختلافاتی با آستان قدس رضوی و اداره اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی وجود دارد که در حال برطرف شدن است واین میزان زمین های مورد اختلاف نیز طی سه ماه نخست سال آینده تعیین تکلیف می شود.

 

مدیرکل اداره‌ منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی درباره اقدامات حوزه آبخیزداری گفت: از ۷ میلیون و ۵۰۰ هکتار زمین مستعد فعالیت‌های آبخیزداری در یک میلیون و ۶۰۰ هکتار فعالیت‌هایی انجام شده است که در مجموع منجر به ۴۵۰ میلیون متر مکعب کنترل سیلاب و استحصال آب شده است.

 

فنودی با اشاره به اینکه ۶۵ تا ۷۰ درصد وسعت هر شهرستان اراضی ملی است، بیان کرد: به طرح‌های کشاورزی و غیرکشاورزی اشتغال‌زا زمین اختصاص می‌یابد. به معادن و شهرداری نیز در صورت نیاز زمین داده می‌شود. بخش‌هایی که با توجه به مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی جز شهر و روستا شوند زمین‌ها در اختیار راه وشهرسازی قرار می‌گیرد.

 

وی با اشاره به اینکه برای اجرای طرح نهضت مسکن ملی امسال ۱۳ زمین به مساحت هزار و ۲۲۰ هکتار مساحت در اختیار این طرح قرارداده شده است، اظهارکرد: در این زمینه همکاری خوبی آغاز شده است.

 

فنودی گفت : در حال حاضر بیش از هشت میلیون هکتار از مساحت استان اراضی منابع طبیعی است که تاکنون برای ۷.۵ میلیون هکتار از آن سند مالکیت صادر شده و بقیه در محل اختلاف است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

 

همچنین احمد روحی، فرمانده یگان حفاظت اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: در سال گذشته ۱۶۰ فقره حریق رخ داد که ۱۸ فقره آن در ۱۱ ماه امسال رخ داد و این رقم حاکی از کاهش میزان حریق‌ها بوده است.

همچنین،محمود پوراکبر، معاون آبخیزداری اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود: از وسعت استان پنج میلیون و ۷۰۰ هزار حوزه‌های مستعد آبخیزداری‌ است. در مورد ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی مطالعه شده که در صورت وجود اعتبارات لازم تمام مساحت این پروژه‌ها به سرانجام می رسد.

 

وی گفت: از گروه‌های پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد خواسته شده میزان اثربخشی این پروژه‌ها را برای ما محاسبه کنند و همچنین طرحی پژوهشی در زمینه مطالعات توجیهی فرونشست با دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شده زیرا پروژه‌های آبخیزداری علاوه بر کنترل رسوب و فرسایش به منابع آب استان کمک می‌کند.

 

همچنین، علی شکاری، معاون فنی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی افزود : جامعه هنوز به آگاهی کامل در مسائل زیست‌محیطی نرسیده که این موضوع کمک رسانه‌ها را می‌طلبد.

 

وی گفت : امسال با توجه به شرایط اقلیمی کره زمین تمام کشورها اقداماتی انجام داده‌اند. شورای عالی امنیت ملی در راستای حفظ و احیای منابع طبیعی برنامه‌ای تنظیم کرده که ۶۶ دستگاه در این برنامه وظایفی بر عهده دارند که از مهر ماه اجرای آن آغاز شده است.

 

شکاری افزود: در راستای این برنامه‌ها یک میلیون نهال به پویش درختکاری اختصاص دادیم که به ادارات و عموم مردم اختصاص می‌یابد. این طرح در تمام سال انجام می‌شود.

 

وی گفت: در۳۲ شهرستان استان بذرپاشی و نهال‌کاری انجام شده و در سطح استان پنج ملیون و ۵۰۰ هزار هکتار بیابان‌ وجود دارد که در این وسعت ۳۰ کانون بحرانی وجود دارد.

 

معاون فنی اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی با بیان اینکه در سال‌های اخیر ۵۰۰ هزار هکتار جنگل احیا شده که ۳۵۰ هزار هکتار در دست کاشت و مابقی توسعه طبیعی بوده اما اعتبارات برای بیابان‌زدایی در سال بسیار کم است، خاطرنشان کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان در سال گذشته خسارات ناشی از بیابان‌زایی بوده است.

شبنم مقدم

عمرانی

آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 19 34 - آبگیری بند خاکی بید شهرستان جوین

بند های خاکی یکی از مهمترین منابع ذخیره آب بشمار می‌روند که آبگیری شدن آنها در زمستان بسیار با اهمیت می باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی اکبر قارزی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان جوین از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان طی بارندگی های روزهای اخیر خبر داد .

وی با اشاره به بارندگی های خوب در روزهای اخیر از آبگیری بند خاکی بید در این شهرستان خبر داد و افزود :به لطف خدا این بندخاکی، در جریان بارش های بهاری سال جاری، بخصوص بارش رگباری روزهای اخیر، آبگیری شد.

 

قارزی طی بازدید از این بند با اشاره به اینکه این بند خاکی با اعتباری معادل ۱/۲ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و با حجم مخزن آبگیری ۱۴۰ هزار متر مکعب، در سال گذشته با تلاش همکاران منابع طبیعی این شهرستان به بهره برداری رسید افزود: هدف از ساخت این بند، مهار سیلاب، پیشگیری از تخریب تاسیسات زیربنایی روستاهای پایین دست و جاده مواصلاتی سبزوار – جوین، تغذیه سفره های زیرزمینی و احیای قنوات و چاه های کشاورزی منطقه، بوده است.

 

وی خاطرنشان کرد: با آبگیری بند خاکی بید، ۵ رشته قنات و ۶ حلقه چاه کشاورزی در ۴ روستای پایین دست بهره مند گردیده و موجبات رونق کشاورزی و دامداری و افزایش درآمد خانواده های روستایی را، به ارمغان آمد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی جوین

ادامه مطلب

عمرانی

تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

منتشر شده

در

photo 2022 05 12 18 18 17 - تعيين مهلت يك ماهه، مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي

معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي:با تعيين مهلت يك ماهه، از اول تیر مدت زمان بررسي پروندها در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي حداكثر يك ماه است

 

بازديد سرزده معاون عمراني استانداري خراسان رضوي،  يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي و معاونان و مديران استاني از سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي انجام شد.

به گزارش، در اين جلسه كه با حضور بشير رييس، برخي از اعضاي هيات مديره و بازرسان سازمان در محل سالن جلسات تشكيل شد،  خدايي معاون امور عمراني استانداري خراسان رضوي ضمن قدرداني از زحمات هيات مديره در طول تصدي چند ماهه مسئوليت در سازمان نظام مهندسي ساختمان استان ، با تاكيد بر نياز به اصلاح ، چابك سازي و پاسخگويي مطالبات و روابط داخلي در مجموعه سازمان، خواستار تسهيل فرآيندهاي مربوط به مالكان و متقاضياني شد كه با سازمان در ارتباط هستند.

 

وي با تاكيد بر نشان دادن حسن نيت نهادهاي حاكميتي و دولتي نظير استانداري در كوتاه كردن بسياري از فرآيندها و ايجاد ارتباط موثر بين سازمان ها و نهادها و وزارتخانه هاي مرتبط، خواهان برداشتن باري از دوش مردم در زمينه خدمت رساني حوزه صنعت ساختمان در شرايط حساس كنوني شد.

 

دكتر خدايي مطالبه گري جامعه مهندسي را در بطن مهندسان ضروري ارزيابي و خواهان آن شد كه هر مهندس بعنوان بدنه اي از سازمان نقش كليدي در اين بستر ايفا نمايد.

 

معاون هماهنگي امور عمراني استانداري خراسان رضوي تسريع در اصلاح فرآيندهايي كه آسيب شناسي و در حال اقدام هست را خواستار و با تعيين مدت زمان يك ماهه از اول تیرماه 1401 ، اعلام داشت : مدت زمان ورود و خروج پرونده در سازمان نظام مهندسي ساختمان خراسان رضوي در تمامي گروه ها به حداكثر يك ماه كاهش پيدا كند.

 

دكتر خدايي كوتاه نمودن مدت زمان اين فرآيند را بسيار مهم ارزيابي و مهمترين دليل حضور خود را در اين جلسه عزم استاني جهت خدمت رساني در اين حوزه و كم كردن بار اقتصادي ناشي از طولاني شدن مراحل ساخت و تكميل پروژه ها به شهروندان و مجاوران حضرت رضا (ع) دانست.

 

يوسف زاده مدير كل راه و شهرسازي خراسان رضوي يك نقشه اي شدن پروژه هاي ساخت در استان را يكي از اهداف در حال پيگيري جهت كوتاه شدن فرآيند ساخت و ساز و رفت و برگشت هاي پرونده ها عنوان و با تاكيد بر تسريع فرآيندها در اداره كل راه و شهرسازي بويژه حوزه نظام مهندسي ، بروز رساني و اصلاح سامانه هاي بين سازماني را جهت بهبود و تسريع فرآيندهاي في مابين در برنامه هاي جاري را مطرح كرد.

 

بشير ، رييس سازمان نيز ضمن قدرداني از حضور مقامات استاني گزارش اجمالي از اقدامات بيان و همدلي و تلاش مضاعف تمامي اركان سازمان را با همسويي اعضا جهت احقاق اهداف مطرح شده در قانون در اين مدت موثر دانست.

 

در ادامه جلسه  افخمي گلي نايب رييس و مهاجر دبير سازمان گزارشاتي در خصوص اقدامات حوزه نهضت ملي مسكن و نحوه و مدت زمان بررسي پرونده ها در سازمان ارايه دادند.

 

 

منبع: روابط عمومي سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی

ادامه مطلب

عمرانی

کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 16 37 09 - کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب در سازه های آبخیزداری روستای سر نیش شهرستان مشهد

بیش از 75 هزار مترمکعب رسوب ناشی از روانابها و سیلابهای بارندگیهای اخیر در سازه های آبخیزداری روستای سرنیش شهرستان مهارشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حسن محمدزاده، رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان با بیان این خبر گفت: ضمن تاکید بر نقش سازنده و با اهمیت سازه های آبخیزداری و عملکرد مثبت آنها گفت: سازه های آبخیزداری احداث شده در حوزه آبخیز روستای سرنیش علاوه بر کنترل 75 هزار مترمکعب رسوب نیز 18 هزار متر مکعب رواناب و سیلاب نیز مهار شد که بانفوذ تدریجی به سفره های آب زیر زمینی موجب پایداری دبی آب رودخانه دائمی روستا و یک رشته قنات در پایین دست را فراهم آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد ادامه داد روستای سرنیش 400 نفر جمعیت و 4500 راس دام سبک دارد که غالب مردم از راه دامپروری و کشاورزی امرار ومعاش می نمایند.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مشهد

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها