با ما همراه باشید

عمرانی

۲۶ پروژه نیمه‌ تمام نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در انتظار کمک خیرین

منتشر شده

در

photo 2022 11 12 14 02 05 - ۲۶ پروژه نیمه‌ تمام نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در انتظار کمک خیرین

 

 

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: ۲۶ پروژه نیمه‌ تمام  نهاد کتابخانه‌های عمومی در انتظار کمک خیرین فرهنگی است.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، حجت‌الاسلام علی‌اکبر سبزیان، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در نشست خبری هفته کتاب از افتتاح سه پروژه درهفته کتاب خبرداد.

 

وی افزود: کتابخانه سیار شماره ۸ شهرستان مشهد، کتابخانه مرحوم قاسمی در روستای کردیار باخرز و سومین کتابخانه مشارکتی محله وکیل‌آباد در این هفته می شود.

 

سبزیان گفت: تا پایان امسال ۵ کتابخانه سیار به ناوگان کتابخانه‌های عمومی سیار خراسان رضوی در کاشمر، چناران، تایباد، طرقبه و شاندیز و قوچان اضافه می‌شود.

 

وی درباره کمبود کتابخانه در استان خراسان رضوی افزود: ۲۷ شهرستان استان از داشتن کتابخانه عمومی محروم هستند.

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان خراسان خاطر نشان کرد:  کتابخانه‌های سیار و ایستگاه‌های مطالعه و کتابخوانی برای پرکردن جای خالی کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌هایی که فاقد این امکان هستند ایجاد شده است.

 

وی  از اجرای  ۱۴۰۱ برنامه محتوایی از ۲۱ آبان، در سطح استان خبر داد  و گفت: پویش نشست‌های کتابخوانی مدرسه‌ای، برگزاری تور‌های کتابخوانی برای آشنایی با کتابخانه‌های عمومی، قصه‌خوانی، قصه‌گویی، کتاب‌سازی، نمایشنامه‌خوانی برخی از آن‌هاست.

 

سبزیان از امکان عضویت رایگان برای همه مردم و خانواده‌ها در روز ۲۴ ابان خبر داد و گفت: از ۲۱ تا ۲۷ نیز بخشودگی جرایم دیرکرد کتاب‌ها را اجرا می کنیم.

 

 

وی همچنین از ۲۶ پروژه هم نیمه‌تمام کتابخوانی یاد کرد که قرار است به کمک خیران به اتمام برد.

 

همچنین ، محمد حسین‌زاده ، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و دبیر ستاد هفته کتاب گفت: تصویب سبد فرهنگی خانوار در شورای فرهنگی عمومی  جریان سازی است که بر اساس آن کتاب را جزو جدایی‌ناپذیر خانواده قرار می گیرد.

 

وی با بیان اینکه اولین سبد کتابخوانی در شهریور ماه امسال ارائه شد،افزود: در این سبد کتاب‌های متنوع به ویژه در زمینه سیره حضرت رضا (ع) به خانواده‌ها عرضه شده است. این سبد هر ماه تکمیل شده و فرایند‌های ارتباطی و معرفی کتاب به مردم نیز در این سبد قرار می گیرد.

 

حسین‌زاده گفت: اثری که رسانه‌ها در ترغیب مردم برای خواندن کتاب می‌گذارند اثر بی‌نظیر و بی بدیل است، زیرا اگر کتاب خوب به مردم معرفی شود آن‌ها با رغبت کتاب را تهیه می‌کنند بنابراین باید با کمک رسانه‌ها بتوانیم این چرخه را به حرکت درآوریم.

 

دبیر ستاد هفته کتاب  از کتاب‌های صوتی و  اتفاق‌های خلاقانه‌ای را در ایستگاه‌های مترو و فضا‌های عمومی به شکل خوانش زنده کتاب  خبرداد و افزود : برگزاری رونمایی و جشن امضای کتاب در فضا‌های عمومی و کتابفروشی‌ها و در میان مردم نیز از دیگر ویژه‌برنامه‌های هفته کتاب امسال است.

 

حسین‌زاده گفت: در هفته کتاب ،  طرحی جدید برای خرید کتاب و اختصاص یارانه برای خریداران کتاب راه‌اندازی می شود که هم امکان خرید حضوری را برای مخاطب فراهم می‌کند و هم این امکان را به وجود می‌آورد تا مخاطبان در شهرستان بتوانند از همه کتابفروشی‌های استان کتاب خود را سفارش دهند.

 

نشست خبری نشست هفته کتاب و کتابخوانی در خراسان رضوی امروز، ۲۱ آبان ۱۴۰۱، با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد، حوزه هنری، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان و معاونت شهرداری مشهد در محل کتابخانه مرکزی مشهد برگزار شد.

 

 

شبنم مقدم

 

عمرانی

آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 17 55 58 - آزاد سازی ۱۴۰ هکتار از اراضی شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از ازادسازی ۱۴۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با عنایت به مصوبات شورای حفظ حقوق بیت المال و با تمسک به تبصره 2 ماده 10 قانون اصلاح حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، در راستای تکلیف قانونی و پیشگیری از وقوع جرم، با توجه به صدور اخطار ات قانونی به مرتکبین فعل غیرمجاز در اراضی روستای خیج از توابع شهرستان گلبهار، اعمال قانون و قلع و قمع انجام شد.

 

روستا نژاد افزود: ۸۵قطعه از ساخت و سازهای غیرمجاز تخریب و ۱۴۰ هکتار از اراضی آزادسازی شد.

 

وی اظهار کرد: شهرستان گلبهار جزو شهرستانهای پیشرو و شاخص در زمینه حفظ کاربری اراضی است و همکاران ما در مدیریت جهادکشاورزی شهرستان مسیولانه پیگیر موضوع تغییر کاربری هستند و با گشت های مستمر تلاش دارند تا پیش از ساخت ساز جلوی تغییر کاربری غیرمجاز را بگیرند.

او یاداور شد هر گونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی نیازمند اخذ مجوز است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب

اجتماعی

تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

منتشر شده

در

photo 2023 01 28 18 43 23 - تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی تا محله‌محوری در نشست پای حرف مردم

در نشست پای حرف مردم موضوعات مختلفی مطرح شد که از جمله آنها می‌توان به تعیین تکلیف طرح‌های تفصیلی و همچنین رویکرد محله‌محوری شورای ششم، در عین توجه به پروژه‌های کلان شهری اشاره داشت.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، در ادامه سلسله نشست‌های پای حرف مردم، نشست صمیمی رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با اهالی محله «طلاب» در مسجد چهارده معصوم(ع) برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه، رضایی، رئیس شورای اجتماعی محله «رسالت» در این نشست از نبود پارک، فضای سبز و همچنین زیرساخت‌های ورزشی در این محله گلایه داشت و گفت: یکی دیگر از معضلات این محدوده، ساخت‌‍وسازهای غیرمجاز است که نظارت مستمر و شایسته‌ای روی آنها شاهد نیستیم.

 

ایجاد مجموعه آبی، حذف و برداشتن نرده‌های خط بی.آر.تی و همچنین استمرار نشست‌های پای حرف مردم از دیگر درخواست‌های مطرح شده در این جلسه بود.

 

محله‌محوری؛ در عین توجه به کلان‌پروژه‌ها

 

ایمان فرهمندی، رئیس کمیسیون عمران‌‍، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در این جلسه با بیان اینکه شورای ششم با نگاه حمایتی نسبت به مناطق محروم و کم‌برخوردار شهر فعالیت خود را آغاز نموده، اظهارکرد: بر اساس همین موضوع این رویکرد را سرلوحه سیاست‌گذاری‌های خود قرار دادیم.

 

وی افزود: خود را متعهد می‌دانیم که ظرفیت و بودجه شهر را به سمت مسائل واقعی مردم سوق دهیم که این نگاه، در پروژه‌های زودبازده تجلی پیدا کرده است.

 

فرهمندی با بیان اینکه مدیریت شهری در این دوره سعی کرده که پروژه‌ها را به دل محلات ببرد، گفت: این تعریف پروژه مطابق با خواست و نظر مردمی بوده تا رضایت عمومی را به همراه داشته باشد.

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: البته پروژه‌های زیربنایی و کلان‌پروژه‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته که از جمله آنها می‌توان به احداث قطارشهری و همچنین ساماندهی اراضی پادگان اشاره کرد.

 

فرهمندی گفت: احداث پروژه قطارشهری گرچه زیر زمین بوده ولی به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی شورای ششم مطرح است؛ با ساماندهی اراضی پادگان نیز فضای بسیار خوبی در اختیار شهر قرار گرفت و فرصت خوبی نیز برای آینده ایجاد شد.

 

وی افزود: خوشبختانه اخیرا نقشه‌های طرح تفصیلی نیز آماده شده و به امضاء اعضای شورای اسلامی شهر مشهد مقدس درآمد تا وارد فرآیند اداری و ابلاغ به سایر مراجع ذی‌ربط شود؛ با این اتفاق مهم، گره بزرگی از مناطق مختلف شهری باز می‌شود و شاهد ابلاغ طرح‌های تفصیلی حوزه‌های مختلف خواهیم بود که نوید توسعه و آبادانی را می‌دهد.

 

فرهمندی با اشاره به اینکه فرآیند بررسی لایحه اصلاح بودجه سال 1401 شهرداری درحال انجام است، تصریح کرد: در حوزه عمران، حمل‎‌ونقل و ترافیک، سعی کردیم بیش از 43 درصد اعتبارات عمرانی شهرداری را به پهنه‌های حاشیه شهر اختصاص داریم؛ یعنی 43 درصد اعتبارات عمرانی برای یک سوم جمعیت شهر مشهد مقدس که نشان از تعهد شورای ششم دارد.

 

برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز تشدید شود

مجید دبیریان، رئیس کمیته نظارتی شماره 1 شورای اسلامی شهر مشهد مقدس  با اشاره به گلایه‌های مردمی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، تصریح کرد: شهرداری باید مانع از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و هرگونه تخلف در بدنه خود شود؛ از شهردار منطقه تقاضا داریم که نظارت بر کارگزاران و پیمانکاران و … را تشدید کند تا مردم برای رسیدن به اهداف خود، به راه‌های غیرقانونی متوسل نشوند.

 

رئیس کمیته نظارتی شماره یک شورای اسلامی شهر مشهد مقدس همچنین گفت: با ابلاغ طرح‌های تفصیلی، موضوعی که بیش از 15 سال مدیریت شهری را درگیر خود کرده بود، به ثمر می‌نشیند و یکی از مهمترین دستاوردهای آن، برچیده شدن تخلفات ساختمانی است چراکه یک قاعده بیشتر در شهر نداریم و سلایق شخصی افراد حذف می‌شود.

 

مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»

حسن موحدیان، رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس با بیان اینکه البته باید توجه بیشتری به برخی از مناطق شهری داشته باشیم، افزود: برهمین اساس، ویژه 64 محله هدف بازآفرینی، 10 میلیارد تومان اعتبار اختصاص دادیم که 100 درصد نیز تخصیص پیدا کرده است؛ پروژه‌هایی که با اولویت‌سنجی مردمی و در چارچوب ماموریت‌های شهرداری هستند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به طرح تفصیلی شهری مشهد اشاره و اظهارکرد: طرح تفصیلی، اقدامی نرم‌افزاری است که به چشم دیده نمی‌شود ولی قطعا همتراز بازگشایی پادگان برای مدیریت شهری حائز اهمیت است چراکه حقوق مردم را روشن می‌کند.

 

موحدیان با تاکید اینکه مدیریت شهری، «شهر دار» است و نه «شهر ساز»، گفت: شهرداری صرفا مجری نقشه‌های تدوینی از سوی وزارت راه و شهرسازی و استانداری خراسان رضوی است؛ حال ممکن است که تراکم زیاد یا کم باشد که شهرداری، تعیین‌کننده نیست.نیست.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس

ادامه مطلب

عمرانی

توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

منتشر شده

در

photo 2023 01 26 16 13 24 - توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر مشهد

 

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد گفت:توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، “ایمان فرهمندی” در مراسم بهره‌برداری از پل شهید اشکذری و آغاز عملیات اجرایی بوستان خطی اسماعیل‌آباد، افزود: توسعه متوازن و توجه ویژه به مناطق حاشیه شهر یکی از موضوعات مهم مدیریت استان است که شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری نیز خود را متعهد به آن می‌داند.

 

وی اضافه کرد: یکی از نمونه‌های بارز آن‌هم افزایش اعتبارات حاشیه شهر در اصلاح بودجه امسال است که آن را به بیش از 42 درصد بودجه عمرانی رسانده‌ایم.

رئیس کمیسیون عمران، حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه این اعتبار در بودجه سال آینده نیز افزایش خواهد یافت اظهار کرد: امروز هم شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث بوستان خطی اسماعیل‌آباد هستیم که با این کار به سمت توسعه این منطقه قدم برخواهیم داشت.

فرهمندی تصریح کرد: در کنار این موضوع چند اتفاق خوب دیگر را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که برای اجرایی کردن آن‌ها در حال برنامه‌ریزی و انجام کارهای مطالعاتی هستیم.

وی ادامه داد: مسئله امتداد بولوار خیام شمالی نیز یکی دیگر از موضوعات مرتبط با این محدوده است که در کنار بازگشایی بولوار 35متری نوید و اتصال آن به معبر ورودی اسماعیل‌آباد موردتوجه قرار گرفته که در اصلاح بودجه برای آن اعتبار پیش‌بینی‌شده است.

رئیس کمیسیون عمران،حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مجموع این اقدامات موجب خواهد شد تا اسماعیل‌آباد از بن‌بستی که در آن قرار داشت خارج شود و کاهش آسیب‌های اجتماعی را دراین محدوده به دنبال خواهد داشت.

 

منبع:پایگاه اینترنتی جهانشهر

ادامه مطلب

برترین ها