با ما همراه باشید

اقتصادی

۹۹ واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی به چرخه تولید بازگشت

منتشر شده

در

photo 2022 03 06 18 51 56 - ۹۹ واحد تولیدی راکد در خراسان رضوی به چرخه تولید بازگشت

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۹۹ واحد تولیدی راکد در داخل شهرکهای صنعتی استان با اشتغالزایی برای 2 هزار و 700 نفر و سرمایه گذاری 165 میلیارد تومان به چرخه تولید بازگشت.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی بهرامی زاده افزود: کلینیک صنعت این شرکت با بهره گیری از مشاورین و احصای مشکلات واحدهای تولیدی راکد پس از بازدید از آنها و بررسی نزدیک مشکلاتشان نسبت به شناسایی و کمک به رفع مشکلات آنها اقدام کرده است.

وی بیان کرد: ارایه برنامه های راه اندازی واحدهای راکد و نیمه فعال مستقر در شهرکهای صنعتی شامل شناسایی واحدهای راکد و نیمه فعال و شناسایی زمینه عمده فعالیتهای واحدهای راکد و نیمه فعال به تفکیک هر شهرک بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی مهمترین دلایل راکد و غیرفعال شدن واحدهای مستقر در شهرکهای صنعتی استان را عدم توجیه پذیری اقتصادی، مشکلاتی مدیریتی، کمبود نقدینگی و مشکلات بانکی، مشکلات با دستگاه های اجرایی ذکر کرد.

بهرامی زاده ادامه داد: 11 درصد از مهمترین دلایل راکد و نیمه فعال شدن واحدها را عدم توجیه اقتصادی، هفت درصد را مشکلات مدیریتی، 10 درصد را مشکلات با دستگاه های اجرایی، 33 درصد را نوسانات قیمت مواد اولیه و مشکلات ارزی و 39 درصد را مشکلات بانکی و کمبود نقدینگی دربرمی گیرد.
وی اظهار داشت: عدم توجیه پذیری اقتصادی واحدهای اقتصادی از رده خارج شدن محصولات، فرسودگی ماشین آلات، فقدان بازار و بازاریابی فروش، واردات بی رویه، عدم نوآوری در تولید، قاچاق کالا نشات می گیرد، همچنین مشکلات مدیریتی واحدهای راکد نیز به اختلاف بین شرکا و پرونده های قضایی، عدم تمایل متقاضی برای طرح جدید، نوسانات نرخ ارز و تحریم ها بر مشکلات نقل و انتقالات ارزی، نوسانات قیمت مواد اولیه، مشکلات حقوقی و ورشکستگی بازمی گردد.

بهرامی زاده اضافه کرد: براساس اطلاعات بدست آمده همچنین کمبود نقدینگی و مشکلات بانکی از افزایش قیمت مواد اولیه، عدم توان اخذ تسهیلات، تملیک توسط بانکها نشات می گیرد و مشکلات با دستگاه های اجرایی نیز عمدتا به ادارات حفاظت محیط زیست، استاندارد و شبکه بهداشت مربوط می شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی گفت: در مجموع راه اندازی واحدهای تولیدی راکد با انجام شیوه هایی از جمله اخذ تسهیلات، حل مشکل اختلاف شرکا، حل مشکلات حقوقی، ارتقای تکنولوژی و بهینه کردن خط تولید، تامین مواد اولیه، رفع مشکل بازار، تولید محصول جدید، مشارکت با سرمایه گذار جدید، واگذاری کامل توسط مالک اصلی به سرمایه گذار جدید، اقاله به مالک اصلی، واگذاری توسط بانک به سرمایه گذار جدید، سایر موارد از قبیل رفع مشکلات زیرساختی و… محقق شده است.

بهرامی زاده اظهار داشت: هم اینک 522 واحد راکد در خراسان رضوی وجود دارد که شامل 269 واحد راکد در خارج از شهرکهای صنعتی و 253 واحد راکد در داخل شهرکهای صنعتی می شود.

 

 

منبع: روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

اقتصادی

اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 53 15 - اهمیت جذب به موقع اعتبارات در پیشبرد اهداف سازمانی جهاد کشاورزی

 

مدیرجهادکشاورزی درگز به نقش مهم اعتبارات در برنامه های عملیاتی جهادکشاورزی تاکیدکرد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، اکبر یونسی ، مدیرجهادکشاورزی شهرستان درگز گفت: نقش مهم اعتبارات در پیشبرد برنامه های عملیاتی و جذب به موقع آن، هماهنگی بیشتر بین واحدهای اجرایی و مالی ، واحدهای تخصصی با واحدهای ستادی را می طلبد.

وی به تهیه مستندات و ارائه به موقع گزارشها اشاره کرد و بر دقت در انتخاب پیمانکاران و زیر پروژه ها ، زمان مناسب اجرای پروژه ها ، مکان اجرای پروژه ها تاکیدکرد.

یونسی افزود: جلسات پیگیری اعتبارات و اجرای دقیق موافقتنامه ها به طور منظم برگزار گردد، همچنین واحدهای اجرایی نسبت به مستند سازی پروژه هاو ارائه گزارشات به موقع اهتمام ویژه ورزند و اجرای پروژه ها و هزینه کرد آن توسط واحد های اجرایی مطابق با دستورالعمل ها و عملیات مندرج در زیر پروژه ها صورت گیردو در بازدید پروژ ه ها واحد طرح و برنامه حضور داشته باشد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

منتشر شده

در

photo 2022 05 10 07 31 39 - عطر گل محمدی درگلستانهای نیشابور

مدیر جهادکشاورزی نیشابور از برداشت گل محمدی از سطح 13هکتار گلستانهای این شهرستان خبرداد.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد علی فرهمند راد،معاون سازمان و مدیر جهادکشاورزی نیشابور گفت: برداشت گل محمدی شهرستان در وضعیت مناسبی است و با همت کشاورزان تولید کننده برداشت این محصول آغاز شده است . اقدامات ترویجی و کلاس های آموزشی جهادکشاورزی از جمله اقدامات حمایتی در این زمینه محسوب می شود.

فرهمند راد تصریح کرد: در حال حاضر13 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گل محمدی قرار گرفته است که حدود 9 هکتار آن بارور و4هکتار آن غیر بارور می باشد. انتظار می رود از سطح باغات بارور ، معادل 20 تن محصول برداشت شود که درآمد ناخالصی معادل 10میلیارد ریال را برای کشاورزان به همراه دارد.

وی ادامه داد: از این مقدار تولید گل محمدی شهرستان حدود 12 تن به خارج شهرستان ارسال می شود و 4 تن بصورت غنچه و4 تن بصورت تازه فروشی به بازار عرضه می شود وبا وجود12واحد صنعتی وخانگی مقدار10تن آن که تولید 10هزار لیتر گلاب می کند در شهرستان گلاب گیری می شود .وجود آفت و بیماری های کمتر، قیمت مناسب، هزینه جاری پایین، مقاوم نسبت به خشکی و سرمازدگی این گیاه از جمله عوامل موثر بر رشد توسعه آن محسوب می شود.

فرهمندراد افزود: توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی از جمله تهیه اسانس، گلابگیری، مرباسازی و تهیه غنچه خشک از جمله ضروریات فعالیت های جانبی در راستای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال زایی این محصول می باشد.

وی ادامه داد: با توجه به جوان بودن گلستان های موجود میانگین برداشت در شهرستان 2200 کیلوگرم در هکتار است و این در حالی است که در سال چهارم بیشترین میزان تولید را دارد که میانگین آن3000 کیلوگرم در هکتار برآورد می شود.

وی تصریح کرد: گل محمدی به صورت قلمه و پاجوش از آذرماه تا پایان اسفندماه کشت می‌شود و از فروردین تا اردیبهشت ماه به صورت گلبرگ و غنچه برداشت می شود.

فرهمندراد بیان کرد: این گیاه ١٢ سال گل می‌دهد و صرفه اقتصادی آن از سال سوم چشمگیر است، و بعد از ١٢سال شاخه این گیاه به اندازه ٢٠ سانتی متر بریده و باغستان جدید احداث می‌شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی نیشابور

ادامه مطلب

اقتصادی

توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

منتشر شده

در

photo 2022 05 19 19 15 22 - توسعه کاشت گیاهان دارویی بستر ساز اشتغال و رونق اقتصاد

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات و رییس اداره تولیدات گیاهی این مدیریت از مزارع چای ترش در بخش مرکزی بازدید کردند.

 

به گزارش پایگاه اقتصادی مشهد عمران هادی ساربان ،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات گفت: چای ترش گیاهی با ارزش اقتصادی بالا بوده که از دیرباز در طب سنتی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان یک محصول زراعی جدید یکساله، در مناطق گرمسيری و نيمه گرمسيری کشت می شود.

ساربان افزود: مهمترین ویژگی مثبت چای ترش نیازآبی پایین بوده و خطر سرمازدگی، مهمترین مانع توسعه کشت این محصول محسوب می شود.
وی تصریح کرد: نبود زیرساختهای لازم ازجمله بازار فروش، ماشین آلات برداشت، خدمات مشاوره ای فنی ، کمبود و گران بودن نیروی کارگری، مهمترین موانع توسعه کشت چای ترش درشهرستان مه ولات می باشد.

ساربان افزود: با توجه به محدودیت منابع آبی، تغییر الگوی کشت محصولات به سمت گیاهان دارویی، ازاهمیت بالایی برخوردار بوده و لازم است تا این ظرفیت نهفته را با هدف های توسعه اقتصاد ، بستر سازی برای اشتغال، افزایش بهره وری آب و خروج از تک محصولی فعال کرد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مه ولات

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها