با ما همراه باشید

فرهنگی

منتشر شده

در

photo 2021 09 28 13 08 42 -

با حضور سیدمهدی شجاعی؛
آئیین رونمایی از کتاب «جوشن حسینی: هزار سلام بر حضرت حسین(ع)» برگزار شد

آئین رونمایی کتاب «جوشن حسینی: هزار سلام بر حضرت حسین(ع)» با حضور نویسنده کتاب و مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، آئین رونمایی کتاب «جوشن حسینی: هزار سلام بر حضرت حسین(ع)» با حضور سیدمهدی شجاعی، نویسنده کتاب وحجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در استودیو کتاب اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

در ابتدا حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ضمن تسلیت اربعین حسینی و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت دفاع مقدس، گفت: امسال نیز همچون سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا با پای دل، زائر ساحت حضرت امام حسین(ع) هستیم. یکی از اتفاقات بسیار خوب در طی دو سال گذشته در کتابخانه های عمومی استان که در ایام کرونا رخ داد، تبدیل این فرهنگسرای اجتماعی به عزاخانه های اهل بیت(ع) به ویژه سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) با محوریت کتاب است.
وی با اشاره به اهداف امام حسین(ع) از قیام کربلا، افزود: حماسه عاشورا و قیام کربلا در راستای دانایی مردم و عبور از جهالت در مسیر زندگی و شناخت اهل بیت(ع) بوده است و این خود ادله محکمی بر این مساله است که امام حسین(ع) امام دانایی و فضیلت است.
مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی با بیان اینکه تا کنون دو دوره حسینیه کتاب در ایام محرم وصفر در کتابخانه های عمومی استان برگزار شده است، گفت: امسال نیز همچون سالیان گذشته کتابخانه های عمومی پرچم عزاداری امام حسین(ع) را با محوریت کتاب و با شعار «یا حسین! زیر علمت کتاب می خوانم» برافراشته و اقدام به برگزاری برنامه ها و فعالیتهای متنوع فرهنگ به صورت حضوری و مجازی برای ادای دین به ساحت اهل بیت(ع) کرده اند.

در ادامه سید مهدی شجاعی، نویسنده کتاب« جوشن حسینی: هزار سلام بر حضرت حسین(ع)» در خصوص انتخاب نام کتاب، گفت: خواندن دعای جوشن کبیر به واسطه بخشیده شدن گناهان و عاقبت بخیری افراد است. گاهی پیش آمده که قلبا و بدون هیچ مقدمه ای به اهل بیت (ع) سلام عرض می کنیم، در این خصوص فردی از یاران امام علی(ع) به ایشان می فرمایند:«چطور است که بعضا ناگهانی به اهل بیت(ع) سلام عرض می کنیم» حضرت می فرمایند« به این دلیل است که ما دائما در حال سلام به بندگان و مومنان خدا هستیم و در واقع شما جواب سلام ما را می دهید». حضرت علی(ع) در خصوص کرامات امام حسین (ع) می فرمایند:« همه ما کشتی نجات هستیم اما کشتی حسین بزرگتر و سریعتر است».
وی در خصوص انگیزه نگارش کتاب، افزود: فرستادن سلام به ساحت حضرت امام حسین(ع) از فضای مجازی و بصورت کاملا اتفاقی شروع شد و بعدها به این نتیجه رسیدم که اگر این سلام تبدیل به هزاران سلام شود بی شک باعث جذب کرامات امام حسین(ع) و حفاظت انسان در زندگی دنیوی و اخروی می شود.
سیدمهدی شجاعی در خصوص عدم قراردادن مقدمه در اول کتاب، گفت: سلام مقدمه ای بر هر چیز است و نیازی به تکمیل شدن و توضیح ندارد. کتاب «جوشن حسینی» نیز در بردارنده هزاران سلام به ساحت امام حسین(ع) به امید دریافت کرامات از جانب ایشان است.
نویسنده کتاب «جوشن حسینی» ضمن ابراز خرسندی از این مراسم و تشکر از دست اندکاران خیر و گمنامی که در تهیه این اثر یاری رسان بوده اند، افزود: 15روز قبل افتخار این را داشتم که با حضور در حرم حضرت امام حسین(ع) با خوانش فرازی از کتاب ضمن تقدیم اثر به ساحت ایشان، رونمایی معنوی نیز از این کتاب داشته باشم.

گفتنی است، در پایان از پوستر کتاب «جوشن حسینی: هزار سلام بر حضرت حسین(ع)» نیز رونمایی شد.

فرهنگی

در راستای ترویج سفرهای خانوادگی: رالی خانوادگی و تورشهری مشهد به مقصد موزه بزرگ خراسان و آرامگاه فردوسی برگزار شد

منتشر شده

در

photo 2021 10 16 10 48 04 - در راستای ترویج سفرهای خانوادگی: رالی خانوادگی و تورشهری مشهد به مقصد موزه بزرگ خراسان و آرامگاه فردوسی برگزار شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی خراسان رضوی از برگزاری رالی خانوادگی و تور شهری مشهد به مقصد موزه بزرگ خراسان و آرامگاه فردوسی خبر داد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، سیدجواد موسوی با اعلام این خبر افزود: «این رالی خانوادگی و تورشهری با هدف ترویج سفر خانوادگی و معرفی جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و فرهنگی شهر مشهد به مناسبت بزرگداشت هفته نیروی انتظامی برگزار شد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی خراسان رضوی با بیان این‌که در این رالی خانواده کارکنان راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی استان شرکت کرده بودند، ادامه داد: «سفر رکن اصلی گردشگری است و بدون سفر گردشگری معنا پیدا نمی کند، برای نهادینه کردن فرهنگ سفر و رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی رالی خانوادگی برگزار شد که جنبه تفریحی و هم جنبه آموزشی دارد.»

موسوی تصریح کرد: «این رالی خانوادگی و تورشهری به همت حوزه اتومبیلرانی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی استان خراسان رضوی، اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی و راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی استان برگزار شد.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‎دستی خراسان رضوی با اشاره رویکرد ترویجی سفرهای خانوادگی اظهار کرد:«حدود 80 درصد از سفرها به استان خراسان رضوی با وسایل نقلیه شخصی انجام می‌شود که عمده این وسایل نقلیه مربوط به سفر خانوادگی به مشهد است.»

او با یادآور این‌که بیشترین واحدهای اقامتی کشور در مشهد مقدس قرار دارد، گفت: «بیشترین زائران به صورت خانوادگی به مشهد سفر می‌کنند و اقامتی چند روزه در مشهد دارند.»
موسوی با اشاره به مزیت‌های سفر خانوادگی افزود: « در سفرهای خانوادگی، فرصت مناسبی به‌دست می‌آید تا همسر و دیگر اعضای خانواده ساعت‌های بیشتری در کنار یکدیگر باشند و از نیازها و برنامه‌های همدیگر که تاکنون از آن غافل بودند، آگاهی یابند و همراه با آنان، از زیارت و بازدید از زیبایی‌های طبیعت لذت ببرند. این اقدام، یکی از بهترین راه‌های تقویت و استحکام پیوندها و پایه‌های روابط خانوادگی است که در پی سفرهای خانوادگی به دست می اید.»

محمدرضا روبند فروش مسئول حوزه اتومبيلرانی كانون جهانگردی و اتومبيلرانی استان خراسان رضوی نیر درباره این رالی خانوادگی و تورشهری اظهار کرد: «این رالی همزمان با۱۲استان دیگردرسراسرکشوربه پاس خدمات شایسته پرسنل زحمتکش پلیس راهنمایی ورانندگی درهفته نیروی انتظامی بامحوریت خانواده وبازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری ازمرکز پلیس راهنمایی ورانندگی آغاز شد.»

او ادامه داد: «خودروهای شرکت کننده طبق نقشه طراحی شده درمسیرازموزه بزرگ خراسان واقع دربوستان کوهسنگی بازدید کرده ودرانتهای مسیردرمجموعه آرامگاه فردوسی مراسم اختتامیه با اهدای جوایزنفیس وجام قهرمانی انجام شد.»

قابل ذکر است خراسان رضوی بیش از 2300 تاسیس گردشگری شامل هتل ، هتل آپارتمان، مهمانپذیر، دفاتر و شرکت های خدمات مسافرتی، مجتمع های گردشگری ،واحدهای پذیرایی بین راهی ، اقامتگاههای بومگردی و سنتی ، خانه مسافر ، شرکتها و موسسات آموزشی و گردشگری و… دارد.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

امضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خان

منتشر شده

در

photo 2021 10 16 18 52 21 - امضاء تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خان

 

تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و نیروی انتظامی در شهرستان زبر خان امضا شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های مشترک بین منابع طبیعی و نیروی انتظامی به امضاء رسید.

علی اصغر سهلی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان زبرخان با بیان این خبر گفت: حفظ و حراست از اراضی ملی و عرصه های منابع طبیعی و آبخیزداری با توجه به مساحت شهرستان که بالغ بر 100 هزار هکتار بوده و 56000 هکتار آن اراضی ملی می باشد بدون همکاری مردم و مسئولین محلی تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد بر این اساس و با توجه به اهمیت موضوع و با هدف پیشگیری از هرگونه سوء استفاده از اراضی ملی تفاهم نامه همکاری مشترک با نیروی انتظامی به امضاء رسید.

سهلی ادامه داد: بر اساس مفاد این تفاهم نامه همکاری نیروی انتظامی با یگان حفاظت از اراضی ملی ارتقاء یافته و در مواردی همچون جلوگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی ، پست های ایست و بازرسی به منظور جلوگیری و مقابله با قاچاق چوب آلات غیر مجاز ، محصولات فرعی و مرتعی و گیاهان دارویی ، همکاری مستمر و شبانه روزی در امر گشت و سرکشی از عرصه ها ، اعلام گزارشات جرایم و تخلفات ، حضور فرماندهان پاسگاهها در جلسات تخصصی بنا به ضرورت ، به نحو شایسته ای به انجام خواهد رسید.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب

فرهنگی

بهره برداری از دستگاه آب شیرین کن روستای سنگبر، دومین وقف علم و فناوری در حوزه آب

منتشر شده

در

photo 2021 10 12 14 11 10 - بهره برداری از دستگاه آب شیرین کن روستای سنگبر، دومین وقف علم و فناوری در حوزه آب

با حضور معاون فرهنگی، اجتماعی دستگاه آب شیرین کن روستای سنگبر مشهد به عنوان دومین موقوفه علم و فناوری در حوزه آب به بهره برداری رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، مراسم بهره برداری دستگاه آب شیرین کن روستای سنگبر مشهد به عنوان دومین موقوفه علم و فناوری در حوزه آب با حضور حجت الاسلام و المسلمین جمال ایزدی، معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی و مسئولین شرکت آبفای مشهد برگزار شد.

 

بنا بر این گزارش این دستگاه توسط خیر نیک اندیش زهرا قاضی زاده وقف شده است.

 

این گزارش می افزاید ظرفیت این دستگاه ۵ هزار لیتر در شبانه روز است و ارزش آن ۸۰۰ میلیون ریال برآورد می شود.

 

لازم به ذکر است اولین وقف علم و فناوری در حوزه آب نیز اهدا و نصب یک دستگاه آب شیرین کن در روستای مهرآباد شرشر مشهد بود.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها