با ما همراه باشید

گردشگری

18 طرح سرمایه‌گذاری گردشگری خراسان رضوی آماده بهره‌برداری در هفته دولت

منتشر شده

در

photo 2022 08 03 17 40 04 - 18 طرح سرمایه‌گذاری گردشگری خراسان رضوی آماده بهره‌برداری در هفته دولت

معاون سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: «18 طرح سرمایه‌گذاری گردشگری خراسان رضوی برای بهره‌برداری در هفته دولت آماده می‌شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، احمد دیناری با اعلام این خبر افزود: با توجه به در پیش رو بودن هفته دولت و با عنایت به برنامه‌ریزی های انجام شده تعداد 18 طرح سرمایه گذاری گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی در این هفته بهره‌برداری می شود.

معاون سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: این طرح‌ها شامل دو هتل پنج ستاره، دو هتل دو ستاره، مهمانپذیر، اقامتگاه بوم‌گردی، اقامتگاه سنتی، پایگاه اطلاع‌رسانی گردشگری، بازارچه صنایع‌دستی و موزه مردم‌شناسی است.

دیناری افزود: حجم کلی سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها بیش از 38 هزار میلیارد ریال است که به غیز از واحدهای اقامتی، سایر تأسیسات گردشگری در شهرستان‌های استان خراسان رضوی قرار دارند.

او تصریح کرد: «تعداد اشتغال ایجادی این طرح‌ها در طول دوره ساخت حدود 3 هزار نفر بوده و بعد از بهره‌برداری نیز در این طرح‌ها حدود 868 نفر شاغل می شوند.

معاون سرمایه‌گذاری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی به روند سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال‌جاری، تاکنون برای تعداد 28 طرح موافقت اصولی و برای 9 پروژه مجوز ایجاد، صادر شده است.

دیناری یاد آور شد: پنج کارگروه ملی مربوط به احصاء چالش ها و ارائه راهکارهای اجرایی سرمایه گذاری گردشگری در سطح کشور تشکیل شده که خراسان رضوی به عنوان دبیر کارگروه احصاء چالش‌های هماهنگی بین‌دستگاهی و مشوق‌های سرمایه‌گذاری تعیین شده و استان‌های اصفهان، مرکزی، قزوین، ایلام و لرستان عضو این کارگروه هستند.

او افزود:در این ارتباط نخستین نشست معاونان سرمایه گذاری ادارات کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان‌ها در روز سوم و چهارم مرداد سال‌جاری در تهران برگزار شد.

 

منبع: روابط‎ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

گردشگری

فروش بیش از 17 میلیارد ریال صنایع‌دستی در نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2022 08 02 19 03 53 - فروش بیش از 17 میلیارد ریال صنایع‌دستی در نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی

سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت:  در یازدهمین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی 17 میلیارد و 500 میلیون ریال صنایع‌دستی فروخته شد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، رضا ابراهیم‌نیا با اعلام این خبر افزود: «بیشترین صنایع‌دستی فروخته شده در این نمایشگاه شامل سنگ مشهد، بافته‌های داری و مصنوعات چوبی بوده است.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: شرایط برگزاری امسال نمایشگاه با سال‌های گذشته متفاوت بود، چون نمایشگاه در شرایط کرونایی برگزار شد و شرایط کرونایی باعث کاهش تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه شد.

او تصریح کرد: هم‌چنین شرایط اقتصادی مردم نمایشگاه را تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش خرید به نسبت نمایشگاه‌های گذشته شده بود.

ابراهیم‌نیا گفت: با وجود این‌که شرایط کرونایی موجب کاهش تمایل برای بازدید از نمایشگاه شده بود اما تعداد 17 هزار نفر از نمایشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی بازدید کردند.

او یادآور شد:وقوع سیل در برخی استان‌ها و ایجاد مشکلاتی برای شهروندان و برخی راه‌های مواصلاتی، بر روند برگزاری نمایشگاه و حضور هنرمندان و شهروندان تاثیر گذار بود.

یازدهمین نمایشگاه صنایع‌دستی و هنرهای سنتی خراسان رضوی از چهارم تا پایان روز هفتم مردادماه جاری از ساعت ۱۶ لغایت ۲۲ در محل نمایشگاه بین‌المللی مشهد پذیرای بازدیدکنندگان بود.

منبع: روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

گردشگری

کشف و شناسایی سه اثر تاریخی با ارزش در شهرنسر تربت حیدریه

منتشر شده

در

photo 2022 07 19 17 32 50 - کشف و شناسایی سه اثر تاریخی با ارزش در شهرنسر تربت حیدریه

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: «طی بررسی‌های پژوهشی و شناسایی محدوده شهر نسر تربت حیدریه، سه اثر تاریخی با ارزش کشف شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، محمود طغرایی دربازدید میدانی از شهر نسر تربت حیدریه اظهار کرد: در بررسی‌‌های باستان‌شناسی که به‌منظور شناسایی، مستندسازی و ثبت ملی آثار تاریخی منطقه نسر انجام شد، یک محوطه تاریخی با ارزش مربوط به دوران اشکانی کشف و مستندسازی شد.

مسئول ثبت ملی آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: «هم‌چنین یک آب انبار تاریخی و یک محوطه تاریخی دیگر در محدوده شهر نسر شهرستان تربت حیدریه شناسایی و مستندسازی شد.

طغرایی تصریح کرد: «منطقه نسر به‌دلیل موقعیت ویژه جغرافیایی علاوه بر وجود بناها و محوطه‌های تاریخی شاخص، دارای میراث‌های ناملموس متعددی به‌ویژه در حوزه آیین و رسوم، غذاهای بومی و سنتی و بازی‌های بومی محلی است که به‌زودی کارمستندسازی این میراث‌های معنوی برای ثبت در فهرست میراث ناملموس ایران آغاز می شود.

هم‌چنین علی محمدی رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان تربت حیدریه اظهار کرد: «در منطقه نسر تاکنون شش اثر تاریخی شناسایی شده که دو اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و مقدمات ثبت بقیه آثار توسط حوزه ثبت آثار تاریخی اداره کل در حال انجام است.

او با اشاره به اهمیت حفظ و معرفی میراث ناملموس این منطقه افزود: «یکی از میراث‌های معنوی با ارزش شهر نسر، بازی‌های بومی محلی است که در همین راستا هرساله در ایام نوروز این بازی‌ها در قالب مسابقات در سطح شهرستان و استان در این منطقه برگزار می شود.

محمدی تصریح کرد: «هم‌چنین مسابقات کشتی باچوخه نیز هر ساله در روز عید غدیرخم در سطح استانی و ملی در شهر نسر برگزار می‌شود که این مسابقات علاوه بر حفط میراث معنوی، باعث رونق صنعت گردشگری ورزشی در منطقه شده است.

او یادآور شد: «شهر تازه تاسیس نسر که در فاصله ۱۳۰ کیلومتری مشهد قرار دارد، دارای جاذبه‌های تاریخی متعدد از جمله سد زیبای نسر، مناطق ییلاقی و مزارهای تاریخی، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی متنوعی و هم‌چنین زیرساختهای اولیه گردشگری از جمله وجود اقامتگاه بوم‌گردی است که در سال پذیرای هزاران مسافر و گردشگر است.

منبع: روابط‌‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی،‌ گردشگری و صنایع‌‌دستی خراسان رضوی

 

ادامه مطلب

فرهنگی

زمان صدور پروانه فعالیت گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی کاهش می‎یابد

منتشر شده

در

photo 2022 07 17 17 45 05 - زمان صدور پروانه فعالیت گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی کاهش می‎یابد

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی گفت: زمان صدور پروانه فعالیت گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی کاهش می‎یابد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، یوسف بیدخوری، با اشاره به برگزاری نخستین جلسه هم‌اندیشی با متقاضیان طرح‌های گردشگری کشاورزی خراسان رضوی اظهار کرد: برای کاهش زمان صدور پروانه فعالیت و رفع مشکلات گردشگری کشاورزی اقداماتی انجام شده که در این یکی از مهم‌ترین اقدامات، تعیین تکلیف تعداد استعلام‌ها و کاهش آن‌ها بوده است.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی ادامه داد: کاهش تعداد استعلام منجر به تسریع امور مرتبط با صدور پروانه فعالیت شده و رضایت خاطر سرمایه‌گذران را در پی داشته است.

او تصریح کرد: برای جلوگیری از هدررفت زمان و سامان‌دهی روند اداری، متقاضیان طرح و پلان اجرایی فعالیت خود را به معاونت گردشگری برای بررسی تحویل دهند.

بیدخوری تاکید کرد: متقاضیان برای ایجاد تنوع فعالیت‌ها در مزرعه تلاش کنند تا گردشگران با طیفی از جریانات کشاورزی آشنا شوند وسرمایه‌گذار نیز بهره‌برداری لازم را داشته باشد.

هم‌چنین، حسن گیاهی ، مسئول امور برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری خراسان رضوی نیز با ارائه آمار و روند پیگیری موضوعات گردشگری کشاورزی گفت: تاکنون 15 موافقت اولیه گردشگری کشاورزی در این استان صادر شده است.

گیاهی افزود: در تهیه پلان اجرایی فعالیت متقاضیان همکاری و هماهنگی لازم را خواهیم داشت و بلافاصله بعد از دریافت طرح جلسه بررسی آن را با حضور خود سرمایه گذار برگزار خواهیم کرد.

گیاهی اظهار کرد: امیدواریم طی ماه‌های آینده، چند طرح گردشگری کشاورزی در خراسان رضوی پروانه بهره‌برداری دریافت کنند.

 

 

منبع:روابط‌‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها