با ما همراه باشید

اجتماعی

30 میلیون هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور کانون بحرانی هستند

منتشر شده

در

photo 2021 09 22 17 41 54 - 30 میلیون هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور کانون بحرانی هستند

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت :از مجموع ۳۰ میلیون هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور ۱۳.۵ میلیون هکتار از نظر ابعاد خسارت به عرصه های زیست انسانی و زیرساختی نظیر جاده ها، کارخانجات، فرودگاه‌ها، اراضی کشاورزی و روستاها بحران زا یا کانون بحرانی هستند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،وحید جعفریان مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، در حاشیه بازدید از طرح نمونه استانی بیابانزدایی در منطقه عمرانی گناباد  افزود: از مجموع ۳۰ میلیون هکتار منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی در کشور ۱۳.۵ میلیون هکتار از نظر ابعاد خسارت به عرصه های زیست انسانی و زیرساختی نظیر جاده ها، کارخانجات، فرودگاه‌ها، اراضی کشاورزی و روستاها بحران زا یا کانون بحرانی هستند.

 

وی ادامه داد: کشور ما به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک و نیمه خشک از نظر بیابانزایی بسیار آسیب پذیر است و از بین رفتن اراضی کشاورزی، افزایش مهاجرت از مناطق روستایی و تبدیل نیروهای تولید کننده در روستاها به افراد حاشیه نشین در شهرهای بزرگ و تهدید صنایع و منابع زیست محیطی از جمله تبعات گسترش بیابانزایی است.

 

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بروز خشکسالی های اخیر تاثیر قابل توجهی در وضعیت اکوسیستم های مناطق بیابانی داشته و هجوم ماسه های روان ، طوفان و گرد و خاک را افزایش داده است.

 

وی افزود: در این شرایط با توجه به وسعت خسارت ها منابع اعتباری برای مقابله با بیابانزایی در کشور محدود شده که نیازمند توجه جدی است و دولت سیزدهم باید به مقوله بیابان‌زدایی به عنوان یک اولویت اصلی و زمینه ساز برای هرگونه فعالیتهای توسعه ای عنایت خاص داشته باشد.

 

جعفریان ادامه داد: در این صورت می‌توان زیرساخت ها و حضور روستاییان برای اسکان در مناطق روستایی را امن و از مهاجرت آنان به شهرها جلوگیری کرد.

 

وی گفت: با عنایت به ظرفیت های اقتصادی خاص مناطق بیابانی می توان در کنار فعالیت های بیابانزدایی با حمایت دولت طرح هایی مانند پرورش دام، تولید گیاهان دارویی، توسعه نیروگاه های خورشیدی و بادی و توسعه طبیعت گردی توسط مردم و جوامع محلی اجرا کرد.

 

مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، ایجاد و توسعه زیرساختها از طریق مشارکت آحاد جامعه از جمله جوامع بهره‌بردار در عرصه های مناطق بیابانی را از سیاستهای مهم این سازمان طی سالجاری ذکر کرد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح الگوی مشارکتی توسعه جنگل های دست کاشت در مناطق بیابانی طی سنوات گذشته در کشور افزود: استان خراسان رضوی در سال گذشته اقدامات خوبی در انجام و الگو سازی این فعالیت ها داشته است.

 

همچنین،محسن فنودی،مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی هم به خبرنگار ایرنا گفت: ۳۰۰ میلیارد ریال طی سالجاری برای اجرای طرح های بیابانزدایی در این استان اختصاص یافت که ۲۵۰ میلیارد ریال آن از طریق اعتبارات ملی و ۵۰ میلیارد ریال استانی است.

 

فنودی افزود: بر این اساس میزان اعتبارات بیابازدایی استان خراسان رضوی طی امسال در مقایسه با سال گذشته دو برابر شده است.

 

وی ادامه داد: با صرف این مبلغ ۱۵ هزار هکتار عملیات بیابانزدایی با مشارکت مردم و جوامع محلی در این استان انجام می شود که ۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن با هزینه ۱۶۰ میلیارد ریال مربوط به شهرستان گناباد است.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی از اجرای عملیات مختلف نهالکاری و کنترل روان آب و بیابانزدایی در بیش از ۳۰۰ هزار هکتار اراضی این استان طی سالهای گذشته خبر داد.

 

منبع:روابط عمومی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

منتشر شده

در

photo 2022 01 19 19 00 08 - امضاء تفاهم نامه همکاریهای مشترک منابع طبیعی و آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد

تفاهم نامه همکاریهای مشترک چند جانبه منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش و پرورش شهرستان خلیل آباد امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حمید ترابی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد گفت : با توجه به سیا ست های سازمان جنگلها ، مراتع وآبخیزداری کشور در راستای همگانی نمودن فرهنگ حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و ترویج این فرهنگ بین عموم مردم از جمله دانش آموزان ، کشاورزان ، دامداران و مرتعداران به عنوان جامعه هدف ، ما نیز در شهرستان خلیل آباد و با توجه به ظرفیت های بالقوه ای که در ادارات مختلف از جمله آموزش و پرورش وجود دارد موفق به امضای تفاهم نامه ای شدیم که براساس آن اقدامات لازم برای احداث پارک آبخیز در حوزه آبخیز شهری شهر خلیل آباد واقع در اردوگاه شهید جعفری متعلق به آموزش و پرورش و در وسعتی معادل 250 هکتار انجام می شود.

وی اضافه کرد: حضور فعال معلمین و دانش آموزان در برنامه های هفته منابع طبیعی و مراسم نهالکاری ، حضور کارشناسان منابع طبیعی در مدارس وتبین فرهنگ منابع طبیعی ، اهمیت حفظ وحراست از این ثروت خدادادی از جمله مواردی بوده که در این تفاهم نامه مد نظر قرار گرفته است.

 

ترابی خاطر نشان کرد: شهرستان خلیل آباد دارای 105 مرکز آموزشی است که بیش از 11 هزار دانش آموز در آن مراکز مشغول به تحصیل می باشند .

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان خلیل آباد ادامه داد : پیشنهاد ایجاد پارک آبخیز در بالا دست حوزه شهری خلیل آباد از دو جنبه حائز اهمیت است که میتوان به کاهش سیلاب های مخرب و حمل رسوبات و جلوگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات شهری و ترویج فرهنگ حفظ و حراست از منابع طبیعی و آبخیزداری با اجرای پروژه های متعدد و متنوع در این حوزه برای جامعه مخاطب دانش آموزی شهرستان اشاره کرد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و ابخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب

اجتماعی

استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

منتشر شده

در

photo 2022 01 18 12 58 39 - استفاده از پلتفرم های محلی و مراکز نوآوری شهرستان کاشمر درجهت توزیع اقلام اساسی

جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی ،نظارت بازرسی و اقدام مشترک کاشمر درمحل فرمانداری شهرستان برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، مسلم ساقی، فرماندار کاشمر در جلسه مشترک کارگروه امنیت غذایی و نظارت بازرسی شهرستان که با حضور اعضاء برگزار شد گفت:با توجه به حساسیت وضعیت موجود ، تا زمانی که اخبار و اطلاعات دقیق و قطعی نباشد از انعکاس و اطلاع رسانی پرهیز شود.

ساقی بر رعایت سواد رسانه در انعکاس اخبار تأکید کرد و افزود:استفاده از پلتفرم های محلی و ظرفیت مراکز نوآوری در جهت توزیع اقلام اساسی می تواند بسیار موثر باشد.

 

همچنین،محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر ضمن ارائه گزارش عملکرد قرارگاه امنیت غذایی شهرستان گفت: تجهیز قرارگاه امنیت غذایی مستقر در جهاد کشاورزی شهرستان و همچنین جذب و ذخیره سازی اقلام اساسی مورد نیاز مردم در دستور کار قرار دارد.

شجعی از بازدید 83 مورد توسط اکیپ های نظارت بازرسی در هفته جاری و ارسال 13 پرونده تخلف به تعزیرات حکومتی خبر داد و افزود:با توجه به بازدیدهای میدانی صورت گرفته ، از لحاظ کمی و کیفی بازار در شرایط مطلوبی قرار دارد.

در پایان جلسه هرکدام از نمایندگان ادارات و نهادهای عضو قرارگاه مشترک امنیت غذایی شهرستان نسبت به عملکرد و مصوبات جلسات گذشته توضیحات لازم را ارائه کردند.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

منتشر شده

در

636744955921898629 1 - امضاء تفاهم همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیات کوهنوردی شهرستان سبزوار

تفاهم نامه همکاری های مشترک منابع طبیعی و هیأت کوهنوردی شهرستان سبزوار امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،عباسعلی کیانی فرد ، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار گفت: این تفاهم نامه در راستای توسعه همکاری های دو جانبه و استفاده بهینه از ظرفیت ها و توان بالقوه و بالفعل هیأت های ورزشی از جمله هیأت کوهنوردی برای حفظ و حراست از اراضی ملی به امضاء رسید . براساس بخشی از مفاد این تفاهم نامه ، ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار مختلف مردم بویژه ورزشکاران بعنوان گروههای فعال و پر تلاش انجام می شود.

 

وی افزود: امضاء این تفاهم نامه زمینه بیشتر و بهتر مشارکت هیأت کوهنوردی را در ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی فراهم می آورد.

 

کیانی فرد  گفت : از 720 هزار هکتار مساحت شهرستان ، 610 هزار هکتار آن اراضی ملی است که حفاظت و حراست از این عرصه نیازمند مشارکت آحاد مردم است.

 

وی ضمن اعلام آمادگی برای آموزش ورزشکاران در خصوص آشنایی بیشتر آنان با شیوه های مختلف حفظ و حراست و پیشگیری از وقوع هر گونه جرم در اراضی ملی گفت: کوهنوردان جزو بهترین گروههای محافظ طبیعت هستند و منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جهت عضو یت آنان بعنوان همیار طبیعت اعلام آمادگی می کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سبزوار خاطر نشان کرد مشارکت و همیاری مردم در حفظ و نگهداری از اراضی ملی موجب استفاده بهینه از پتانسیل های عرصه های منابع طبیعی شده و زمینه گردشگری، تولید و بهره برداری قانونی گیاهان دارویی و نهایتا اشتغال مولد که منجر به بهبود معیشت ساکنین محلی می گردد را فراهم خواهد آورد.

 

 

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

 

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها