با ما همراه باشید

اقتصادی

منتشر شده

در

1639901833222fpajs621tqplu6fl2ps8fsvdg3 -

در برنامه زنده تلویزیونی اشاره مطرح شد؛تلاش مدیریت شهری برای بازگرداندن کوهستان پارک شادی به مشهد/تاکید شهردار مشهد بر اختصاص 30 درصد کل بودجه شهرداری به حاشیه شهرشهردار مشهدالرضا(ع) با اشاره به اهمیت ایجاد فضای شادی مومنانه برای زائران و مجاوران در شهر بر اهمیت بازگرداندن کوهستان پارک شادی به شهر و امکان بهره گیری از آن تاکید کرد و ضمن درخواست از متولیان این امر از گام های اولیه مدیریت شهری در این زمینه خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید عبدالله ارجائی در برنامه زنده تلویزیونی اشاره درباره  بودجه شهر مشهد، اظهار کرد: بخش نامه بودجه 1401 چند روز قبل ابلاغ شد، تفاوت این بودجه با بودجه سال های گذشته بسیار است. امسال 30 درصد تمامی منابع عمرانی بودجه 1401 را به نقاط کم برخوردار و حاشیه شهر اختصاص داده ایم و مقرر شده است به محض اینکه هر پروژه عمرانی در حاشیه شهر کلنگ بخورد، مبالغ به آن تزریق شود.

 

وی افزود: همچنین به مناسب سازی فضاها برای اقشار با نیازهای خاص توجهی ویژه داریم و هیچ پروژه ای بدون داشتن مطالعات برای توانیابان و اولویت سنجی برای این افراد آغاز نخواهد شد و نگاه عالمانه در اداره شهر در این موارد مشخص می شود.

 

استفاده از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به نگاه ویژه به مقوله نشاط و شادی به خصوص برای بانوان و حرکت به سمت شفافیت، بیان کرد: بعضی از پروژه ها به منابع درآمدی متصل هستند که یا پایدار نیست یا غیر شفاف است و یا حصول آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. گاهی ما به جای کارهای زیربنایی و حیاتی به سمت کارهای روبنایی حرکت می کنیم که جلب توجه کند، ان شاء الله در این دوره اینگونه نخواهد بود و سعی می کنیم از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها استفاده کنیم.

 

ارجائی خاطرنشان کرد: به دنبال این نیستیم که به هر قیمتی پروژه ها را کلنگ زده و 10 درصد بودجه را به پیمانکار بدهیم و سپس پروژه را رها کنیم یا خدایی نکرده پروژه را بدون مطالعه و پیمانکار شروع کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه منابع درآمدی بودجه امسال از ۱۸ هزار میلیارد کمتر است، اضافه کرد: هزینه درآمدی بودجه بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان اما منابع درآمدی کمتر از ۱۸ هزار میلیارد تومان است.

 

اعداد در پروژه ها از ابتدا واقعی در نظر گرفته شود

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص ادعای شبکه های مجازی مبنی بر افزایش ۹۳ درصدی پروژه ها و تاخیر ۸۰ درصد آن ها، تصریح کرد: این موضوع به واقعی شدن بودجه باز می گردد. زمانی که در پروژه های عمرانی تعدیل را پیش بینی نمی کنیم، بعد از کلنگ زنی پروژه، پیمانکار در دریافت با مشکل مواجه می شود و فشار روی دو قشر کارگران ساده درون پروژه و مردمی که راهشان بسته می شود، می آید. باید اعداد و ارقام را از روز اول واقعی ببینیم هرچند این مساله سبب کاهش پروژه ها می شود اما به نظر بنده حسن است؛ زیرا سبب شفافیت و راستگویی به مردم می شود. چرا باید تعداد بیشتری پروژه کلنگ بزنیم و بعد در پرداخت به مشکل بخوریم و مردم و کارگران آسیب ببییند؟ نوسانات ناشی از رفتارهای اقتصادی کشور تکانه های معقولی نیست اما ندیدن ضریب تعدیل نیز نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

راهکارهای کاهش آلودگی هوا

 

ارجائی در خصوص مشکل آلودگی شهر مشهد با طرح این سوال که باید ببینیم منشا آلودگی کجاست؟ گفت: 60 درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به حمل و نقل و منابع آلودگی سیار و 40 درصد مربوط به آلودگی منابع ثابت است.

 

شهردار مشهد در ادامه گفت: مهم ترین بخش از منابع ثابت آلودگی مربوط به نیروگاه های اطراف شهر است، اگر بتوانیم این میزان را با تغییر سوخت مصرفی کاهش دهیم، وضعیت به صورت چشمگیری تغییر می کند به همین خاطر مطالبه من از دست اندرکاران این است که سوخت نیروگاه ها حداقل در روزهای وارونگی هوا تغییر کند.

 

وی ادامه داد: در منابع متحرک ایجاد کننده آلودگی نیز بیشترین میزان مربوط به خودروهای سواری و حدود 13 درصد مربوط به حضور کامیون ها در شهر است؛ بنابراین از شهروندان درخواست می کنم تا سفرهای درون شهری تک سرنشین را کاهش دهند و مطمئن باشند که حداقل 10 درصد از آلودگی کاهش پیدا می کند.

 

ارجائی افزود: مشکل اصلی دیگر سن بالای ناوگان است، اگر دولت بتواند طرح های لیزینگی اجرا کند و سن ناوگان را کاهش دهد و محدودیت هایی در تردد در برخی از ساعات شبانه روز به شرط لطمه نخوردن به کار ایجاد شود، آلودگی هوا کمتر می شود، همچنین نکته آخر مربوط به فرودگاه مشهد است، که باید جابجا شود.

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به اینکه سن ناوگان اتوبوس رانی مشهد 9 سال است و باید کاهش پیدا کند، عنوان کرد: دولت به تعهدات خود عمل می کند اما میزان تعهدات کم است. نوسازی ناوگان با بودجه تعیین شده فعلی، نیازمند سال ها زمان است.

 

افزایش سهم مشهد از اوراق مشارکت

 

وی خاطر نشان کرد: امسال با کمک وزیر کشور و اعضای شورای شهر توانستیم سهم مشهد از اوراق مشارکت را به طور چشمگیری افزایش دهیم که این میزان نسبت به سال های گذشته بالغ بر ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد، امسال ۱۸۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت خواهیم داشت که ۵۰ درصد در تعهد دولت و ۵۰ درصد در تعهد شهرداری است، اما این مبلغ به سه عامل اتوبوس، مترو و بافت های فرسوده مربوط می شود و طبیعتا با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اتوبوسرانی نمی توانیم بیشتر از ۵۰-۶۰ دستگاه اتوبوس خریداری کنیم هرچند همین تعداد نیز تا پایان سال خریداری می شود.

 

ارجائی با بیان اینکه مشهد برای همه سرمایه گذاران جذاب است، اظهار کرد: فلسفه ذاتی مشهد وجود بارگاه امام رضا (ع) است. مشهد نه یک روستا بلکه یک باغ خصوصی بوده که در کمتر از 1300 سال به جهان شهر تبدیل شده است. کرونا ثابت کرد که فقط به دلیل وجود مرقد مبارک امام رضا (ع) سالیانه 30 میلیون نفر به این شهر سفر می کنند. اگر مشهد شهری گردشگری است چرا با وجود کرونا تعداد سفرها بسیار کاهش پیدا کرد و چرا اولین افرادی که اعتراض کردند، هتل ها بودند؟ مشهد بر اساس خدمات به زائران طرح ریزی شده است.

 

وی با بیان اینکه هر سرمایه گذاری باید حول محور زیرساخت خدمات به زائران باشد، گفت: 20 سال است که موضوع احداث خط سریع السیر تهران به مشهد مطرح است؛ اما دولت ها نمی توانند این کار را انجام دهند. احداث این خط فقط با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، همچنین سرمایه گذار باید سالم باشد.

 

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با بیان اینکه ۵۲ درصد اماکن اقامتی ایران در مشهد قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگر این هتل ها وجود نداشت، نمی توانستیم پذیرای زائران باشیم . متاسفانه درحالی که قرار بود مشهد حج فقرا باشد، زائرسراهای ارزان قیمت فاصله زیادی با حرم دارند و استفاده از آن برای افراد سخت است.

 

 

فضای تفریح مومنانه مهیا شود

 

ارجائی تصریح کرد: اندیشمندان حوزه و دانشگاه به مدیریت شهری کمک کند تا یک تفریح مومنانه فراهم کنیم. چرا متولیان کمک نمی کنند کوهستان پارک به شهر برگردد؟ اگر متولیان کمک کنند، مدیریت شهری گام اول را بر می دارد. باید مصالح مردم را روی میز بگذاریم و حل کنیم. در حال حاضر بخشی از زمین مربوط به بانک و بخشی مربوط به شهرداری است، ما می توانیم این زمین را در اختیار سرمایه گذار سالم بگذاریم و در حال حاضر نیز جلسه ای با سرمایه گذار برگزار کرده ایم.

 

 

وی با بیان اینکه چرا نباید برای فرزندان زائران برنامه ریزی کنیم؟ اضافه کرد: میانگین ماندگاری زائر 2.8 روز است در حالی که اگر به این میزان، یک روز اضافه شود اقتصاد شهر 25 درصد رشد می کند.

 

کنترل هوشمند در انضباط ترافیکی

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص انضباط ترافیکی، گفت: تاسف بار است که اعلام کنم در سال 1400 و در شهر کاملا پیشرفته امروزی ایرانی بیش از 200 نفر از همشهریان در طول سال، در سوانح داخل شهری جانشان را از دست می دهند و 20 هزار نفر مصدوم می شوند.

 

وی افزود: به همین خاطر با پلیس راهور قرار گذاشتیم و از مردم و نهاد ها نیز کمک می خواهیم که پای کار بیایند، زیرا مردم نباید به دلیل وقوع چنین حوادثی داغ دار شوند. با کنترل هوشمندی که در شهر مشهد وجود دارد، باید بعد از هر تخلف با راننده تماس گرفته شود، زیرا ما شماره همراه و پلاک خودرو ها را در اختیار داریم. بر همین مبنا با رعایت بسیار ساده قوانین راهنمایی و رانندگی و با احترام گذاشتن به حقوق یکدیگرمی توانیم فرهنگ را ارتقا دهیم.

 

پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 تا پایان سال افتتاح می شود

ارجائی در خصوص پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 گفت: این پروژه بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال افتتاح می شود.

وی در ادامه در خصوص مبارزه با فساد و افزایش سرعت پروژه ها، اظهار کرد: اصلاح فرایند ها، حذف گلوگاه ها، هوشمند سازی و کوتاه کردن مسیر مداخله انسان شفافیت را افزایش می دهد و صدور پروانه را تسریع و امضاهای طلایی را حذف می کند. 60 درصد زمان اتلاف شده برای صدور پروانه مربوط به خارج از شهرداری و ۴۰ درصد مربوط به خود شهرداری است و با مذاکرات صورت گرفته این زمان کاهش پیدا می کند.

منطقه 11 منطقه پایلوت هوشمند سازی

 

وی ادامه داد: ما شهرداری منطقه ۱۱ را به عنوان منطقه پایلوت برای هوشمند سازی انتخاب کرده ایم و در صورت موفقیت این کار را به سایر مناطق نیز تسری می دهیم.

 

ارجائی در باره بافت پیرامونی اطراف حرم اظهار کرد: قانون باید اجرا شود. ممکن است قانون را قبول نداشته باشیم اما چون تصویب شده است ما آن را اجرا می کنیم. اگر کسی برای پروانه مراجعه کند با طرح جدید اقدام به صدور پروانه می کنیم. این طرح در سطح، تراکم، بازگشایی معابر و… تغییرات جدی دارد که ای کاش 20 سال قبل تصویب می شد.

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام درباره ارتفاعات جنوبی مشهد نیز بیان کرد: ارتفاعات جنوبی تنفسگاه مشهد است و باید از آن صیانت شود. کمربند جنوبی را نباید موضوعی جدا از ترافیک مشهد و محیط زیست شهری مشهد ببینیم. اگر فقط محیط زیست باشد، من با این طرح مخالف هستم، زیرا اتفاقات خوبی نیفتاده است اما اگر ترافیک، آلودگی هوا و هزینه برای مردم را در نظر بگیریم مساله متفاوت می شود. اتصال برونسی به نماز می تواند مشکل را حل کند. به جای پاک کردن صورت مساله باید راه حل جدیدی ارائه کنیم که آسیب کمتری داشته باشد.

 

افتتاح زیرگذر آزادی به جانباز تا 22 بهمن ماه

 

ارجائی با اشاره به اینکه زیرگذر آزادی به جانباز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدوارم برای 22 بهمن افتتاح شود در خصوص میدان خلیج فارس، گفت: زیرگذر این پروژه افتتاح شده و امیدوارم تا ماه دیگر به بهره برداری برسد.

 

وی با بیان اینکه به دنبال منابع پایدار برای پروژه تئاتر شهر هستیم تصریح کرد: از همشهریان عزیز که با انتقاد و راهنمایی به ما کمک می کنند ممنونم و امیدوارم با دعای شما بتوانیم خادمان بهتری باشیم.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اقتصادی

ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 01 17 18 18 18 - ضرورت پایش شته مومی ڪلزا در شهرستان مشهد

رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد از رصد و پایش ڪارشناسان از مزارع ڪلزا و ارائه توصیه های لازم جهت مبازره شیمیایی و ڪنترل آفت شته مومی به ڪشاورزان ڪلزا ڪار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، علی ممیزی، رئیس تولیدات گیاهی جهاد ڪشاورزی شهرستان مشهد با بیان اینڪه شته مومی ڪلم گونه غالب و مهمترین آفت ڪلزاست، بر لزوم پیشگیری و مدیریت به موقع آفت شته مومی تاڪید کرد.

ممیزی گفت: پایش مستمر مزارع ڪلزا و مبارزه آفت در ڪانون های شناخته شده، ضروری است و ازآنجائیڪه آلودگی ازحاشیه مزارع شروع میشود باید قبل از ایجاد ڪلنی شته ها مبارزه انجام گیرد تا از گسترش آفت به داخل مزرعه جلوگیری شود.

وی افزود : شته مومی ڪلزا در بازه دمایی 14- تا 35 درجه سانتیگراد فعالیت می ڪند، در فصل زمستان شرایط دمایی به منظور فعالیت این آفت مهیا است.

 

ممیزی با تاڪید بر اینڪه اگر مزرعه مورد بازدید قرار نگیرد چندی بعد با پیشرفت مراحل رشد ڪلزا و گرمی هوا خسارت شدیدتر از انتظار ظاهر می شود و ڪلنی های بزرگ در مزرعه ایجاد می شوندڪه شرایط مبارزه را سخت می کند.

وی  گفت : دوره تڪاملی شته مومی در زمستان 15 تا 20 روز است و می تواند در مزرعه ڪلزا به طرز زیادی افزایش یابد، لذا در سرمای زمستان و در مرحله خواب فیزیولوزیڪ ڪلزا نیز مبارزه با شته ضرورت دارد و حمله آفت از ابتدای فصل ڪه بوته‌های ڪلزا مرحله روزت (3 تا 6 برگی) را می‌گذرانند شروع و فعالیت تغذیه ای آن نیز در مرحله ساقه دهی، تشڪیل غنچه‌های گل و گلدهی تا رسیدن غلاف‌ها ادامه می‌یابد.

ممیزی بیان ڪرد : از آنجا ڪه شته مومی مهمترین آفت مزارع ڪلزاست و ممڪن است از همان ابتدای استقرار ڪلزا روی خاڪ و نزدیڪ طوقه ڪلزا ،در لابه لای برگ های ڪلزا و علف های هرز وجود داشته باشد، مبارزه با این آفت بسیار مهم ودر ابتدای پیدایش ڪانون ڪوبی آفت درنقاط آلوده ضروری است.

 

وی گفت: ازجمله اقدامات در خصوص ڪنترل شته مومی بازدید و سرڪشی مستمر از مزارع به خصوص توجه به حاشیه مزرعه و سم پاشی به صورت ڪانون ڪوبی و لڪه ای باسوم مناسب میباشد
در مبارزه شیمیایی با شته مومی رعایت اصول سم پاشی شامل زمان مبارزه و انتخاب نوع سم و سم پاش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی مشهد

ادامه مطلب

اقتصادی

استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

منتشر شده

در

photo 2022 01 16 13 26 17 - استاندار خراسان رضوی : کمک به حفظ واحدهای تولیدی، ثبات بازار و تامین کالای مورد نیاز را به همراه دارد

استاندار خراسان رضوی و هیات همراه صبح امروز از شهرک صنعتی چناران بزرگترین شهرک صنعتی شمال شرق کشور بازدید کردند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران یعقوبعلی نظری با اشاره به اینکه کمک به حفظ واحدهای تولیدی فعال، می تواند نقش بسزایی در ثبات بازار و رفع نیازهای عمومی داشته باشد و ضرورت دارد تا ظرفیت واحدهای تولیدی بررسی تا با رفع موانع، با تمام ظرفیت به تولید ادامه دهند.

استاندار خراسان رضوی تاکید کرد: جلب مشارکت های بخش خصوصی در تامین انرژی های مورد نیاز واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش وابستگی به دولت، ثبات تولید را به همراه دارد و بزودی زیرساخت های اجرای طرح در شهرک های صنعتی استان فراهم خواهد شد.

یعقوبعلی نظری  گفت : جلسات تسهیل و رفع موانع تولید با حضور مدیران دستگاه های مرتبط در شهرک های صنعتی برگزار تا مشکلات عمومی شهرک ها و واحدهای صنعتی بررسی و نسبت به رفع موانع اقدام شود.

عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی در اولویت است

علی بهرامی‌زاده مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی در ادامه خاطر نشان کرد : عارضه‌یابی واحدهای نیمه‌فعالی که قادر به فعالیت با ظرفیت کامل خود نیستند، حفظ واحدهای فعال موجود و جلوگیری از بروز مشکلات از دیگر با اولویت برنامه‌های این مجموعه ها می باشد .

وی گفت : که شهرک صنعتی چناران با ۱۱۶۷ هکتار زمین و ۲۷۱ واحد صنعتی فعال زمینه اشتغال ۷۵۰۰ نفر را فراهم و مقرر شد تا مشکلات ۳۷ واحد تولیدی غیر فعال بررسی و در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به حل آن تصمیم گیری شود.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خراسان رضوی

ادامه مطلب

اقتصادی

تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

منتشر شده

در

photo 2021 12 02 17 13 37 - تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر اظهار امیدواری کرد :تصمیم ها و طرح های دولت به نفع دامداران و زنجیره تولید باشد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،محمد شجعی، در جلسه کنترل کمی و کیفی خوراک دام مربوط به آبان و آذر ماه 1400 گفت:امیدواریم هر تصمیمی در کشور برای دامداران گرفته می شود و یا هر طرح اجرایی در نهایت به نفع دامداران و زنجیره های تولید باشد.

شجعی یکی از مشکلات حوزه نهاده ها را افزایش پی در پی هزینه حمل دانست و افزود: می بایست با مدیریت و برنامه ریزی و با استفاده از تمام ظرفیت افراد و نهاد های دخیل به دامداران کمک کنیم تا از وضعیت موجود خارج شوند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت فعلی باید تمام تلاشمان را برای حفظ دامدار انجام دهیم  تا حقیقت زنجیره  و چرخه تولید حفظ شود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر از شرکت های دخیل در امر توزیع نهاده ها خواست لیست های ارسالی به جهاد کشاورزی برای نظارت و راستی آزمایی بدون خط خوردگی باشد.

او تصریح کرد:همگی باید کمک کنند تا چرخه تولید و صادرات کشور با شرایط جدید شکل گرفته و بازار و رقابتی در کشور ایجاد شود.

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

برترین ها