با ما همراه باشید

اقتصادی

منتشر شده

در

1639901833222fpajs621tqplu6fl2ps8fsvdg3 -

در برنامه زنده تلویزیونی اشاره مطرح شد؛تلاش مدیریت شهری برای بازگرداندن کوهستان پارک شادی به مشهد/تاکید شهردار مشهد بر اختصاص 30 درصد کل بودجه شهرداری به حاشیه شهرشهردار مشهدالرضا(ع) با اشاره به اهمیت ایجاد فضای شادی مومنانه برای زائران و مجاوران در شهر بر اهمیت بازگرداندن کوهستان پارک شادی به شهر و امکان بهره گیری از آن تاکید کرد و ضمن درخواست از متولیان این امر از گام های اولیه مدیریت شهری در این زمینه خبر داد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، سید عبدالله ارجائی در برنامه زنده تلویزیونی اشاره درباره  بودجه شهر مشهد، اظهار کرد: بخش نامه بودجه 1401 چند روز قبل ابلاغ شد، تفاوت این بودجه با بودجه سال های گذشته بسیار است. امسال 30 درصد تمامی منابع عمرانی بودجه 1401 را به نقاط کم برخوردار و حاشیه شهر اختصاص داده ایم و مقرر شده است به محض اینکه هر پروژه عمرانی در حاشیه شهر کلنگ بخورد، مبالغ به آن تزریق شود.

 

وی افزود: همچنین به مناسب سازی فضاها برای اقشار با نیازهای خاص توجهی ویژه داریم و هیچ پروژه ای بدون داشتن مطالعات برای توانیابان و اولویت سنجی برای این افراد آغاز نخواهد شد و نگاه عالمانه در اداره شهر در این موارد مشخص می شود.

 

استفاده از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به نگاه ویژه به مقوله نشاط و شادی به خصوص برای بانوان و حرکت به سمت شفافیت، بیان کرد: بعضی از پروژه ها به منابع درآمدی متصل هستند که یا پایدار نیست یا غیر شفاف است و یا حصول آن در هاله ای از ابهام قرار دارد. گاهی ما به جای کارهای زیربنایی و حیاتی به سمت کارهای روبنایی حرکت می کنیم که جلب توجه کند، ان شاء الله در این دوره اینگونه نخواهد بود و سعی می کنیم از منابع درآمدی پایدار برای پروژه ها استفاده کنیم.

 

ارجائی خاطرنشان کرد: به دنبال این نیستیم که به هر قیمتی پروژه ها را کلنگ زده و 10 درصد بودجه را به پیمانکار بدهیم و سپس پروژه را رها کنیم یا خدایی نکرده پروژه را بدون مطالعه و پیمانکار شروع کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه منابع درآمدی بودجه امسال از ۱۸ هزار میلیارد کمتر است، اضافه کرد: هزینه درآمدی بودجه بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان اما منابع درآمدی کمتر از ۱۸ هزار میلیارد تومان است.

 

اعداد در پروژه ها از ابتدا واقعی در نظر گرفته شود

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص ادعای شبکه های مجازی مبنی بر افزایش ۹۳ درصدی پروژه ها و تاخیر ۸۰ درصد آن ها، تصریح کرد: این موضوع به واقعی شدن بودجه باز می گردد. زمانی که در پروژه های عمرانی تعدیل را پیش بینی نمی کنیم، بعد از کلنگ زنی پروژه، پیمانکار در دریافت با مشکل مواجه می شود و فشار روی دو قشر کارگران ساده درون پروژه و مردمی که راهشان بسته می شود، می آید. باید اعداد و ارقام را از روز اول واقعی ببینیم هرچند این مساله سبب کاهش پروژه ها می شود اما به نظر بنده حسن است؛ زیرا سبب شفافیت و راستگویی به مردم می شود. چرا باید تعداد بیشتری پروژه کلنگ بزنیم و بعد در پرداخت به مشکل بخوریم و مردم و کارگران آسیب ببییند؟ نوسانات ناشی از رفتارهای اقتصادی کشور تکانه های معقولی نیست اما ندیدن ضریب تعدیل نیز نتیجه خوبی نخواهد داشت.

 

راهکارهای کاهش آلودگی هوا

 

ارجائی در خصوص مشکل آلودگی شهر مشهد با طرح این سوال که باید ببینیم منشا آلودگی کجاست؟ گفت: 60 درصد آلودگی هوای مشهد مربوط به حمل و نقل و منابع آلودگی سیار و 40 درصد مربوط به آلودگی منابع ثابت است.

 

شهردار مشهد در ادامه گفت: مهم ترین بخش از منابع ثابت آلودگی مربوط به نیروگاه های اطراف شهر است، اگر بتوانیم این میزان را با تغییر سوخت مصرفی کاهش دهیم، وضعیت به صورت چشمگیری تغییر می کند به همین خاطر مطالبه من از دست اندرکاران این است که سوخت نیروگاه ها حداقل در روزهای وارونگی هوا تغییر کند.

 

وی ادامه داد: در منابع متحرک ایجاد کننده آلودگی نیز بیشترین میزان مربوط به خودروهای سواری و حدود 13 درصد مربوط به حضور کامیون ها در شهر است؛ بنابراین از شهروندان درخواست می کنم تا سفرهای درون شهری تک سرنشین را کاهش دهند و مطمئن باشند که حداقل 10 درصد از آلودگی کاهش پیدا می کند.

 

ارجائی افزود: مشکل اصلی دیگر سن بالای ناوگان است، اگر دولت بتواند طرح های لیزینگی اجرا کند و سن ناوگان را کاهش دهد و محدودیت هایی در تردد در برخی از ساعات شبانه روز به شرط لطمه نخوردن به کار ایجاد شود، آلودگی هوا کمتر می شود، همچنین نکته آخر مربوط به فرودگاه مشهد است، که باید جابجا شود.

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با اشاره به اینکه سن ناوگان اتوبوس رانی مشهد 9 سال است و باید کاهش پیدا کند، عنوان کرد: دولت به تعهدات خود عمل می کند اما میزان تعهدات کم است. نوسازی ناوگان با بودجه تعیین شده فعلی، نیازمند سال ها زمان است.

 

افزایش سهم مشهد از اوراق مشارکت

 

وی خاطر نشان کرد: امسال با کمک وزیر کشور و اعضای شورای شهر توانستیم سهم مشهد از اوراق مشارکت را به طور چشمگیری افزایش دهیم که این میزان نسبت به سال های گذشته بالغ بر ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد، امسال ۱۸۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت خواهیم داشت که ۵۰ درصد در تعهد دولت و ۵۰ درصد در تعهد شهرداری است، اما این مبلغ به سه عامل اتوبوس، مترو و بافت های فرسوده مربوط می شود و طبیعتا با ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اتوبوسرانی نمی توانیم بیشتر از ۵۰-۶۰ دستگاه اتوبوس خریداری کنیم هرچند همین تعداد نیز تا پایان سال خریداری می شود.

 

ارجائی با بیان اینکه مشهد برای همه سرمایه گذاران جذاب است، اظهار کرد: فلسفه ذاتی مشهد وجود بارگاه امام رضا (ع) است. مشهد نه یک روستا بلکه یک باغ خصوصی بوده که در کمتر از 1300 سال به جهان شهر تبدیل شده است. کرونا ثابت کرد که فقط به دلیل وجود مرقد مبارک امام رضا (ع) سالیانه 30 میلیون نفر به این شهر سفر می کنند. اگر مشهد شهری گردشگری است چرا با وجود کرونا تعداد سفرها بسیار کاهش پیدا کرد و چرا اولین افرادی که اعتراض کردند، هتل ها بودند؟ مشهد بر اساس خدمات به زائران طرح ریزی شده است.

 

وی با بیان اینکه هر سرمایه گذاری باید حول محور زیرساخت خدمات به زائران باشد، گفت: 20 سال است که موضوع احداث خط سریع السیر تهران به مشهد مطرح است؛ اما دولت ها نمی توانند این کار را انجام دهند. احداث این خط فقط با سرمایه گذاری بخش خصوصی انجام می شود، همچنین سرمایه گذار باید سالم باشد.

 

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام با بیان اینکه ۵۲ درصد اماکن اقامتی ایران در مشهد قرار دارد، خاطرنشان کرد: اگر این هتل ها وجود نداشت، نمی توانستیم پذیرای زائران باشیم . متاسفانه درحالی که قرار بود مشهد حج فقرا باشد، زائرسراهای ارزان قیمت فاصله زیادی با حرم دارند و استفاده از آن برای افراد سخت است.

 

 

فضای تفریح مومنانه مهیا شود

 

ارجائی تصریح کرد: اندیشمندان حوزه و دانشگاه به مدیریت شهری کمک کند تا یک تفریح مومنانه فراهم کنیم. چرا متولیان کمک نمی کنند کوهستان پارک به شهر برگردد؟ اگر متولیان کمک کنند، مدیریت شهری گام اول را بر می دارد. باید مصالح مردم را روی میز بگذاریم و حل کنیم. در حال حاضر بخشی از زمین مربوط به بانک و بخشی مربوط به شهرداری است، ما می توانیم این زمین را در اختیار سرمایه گذار سالم بگذاریم و در حال حاضر نیز جلسه ای با سرمایه گذار برگزار کرده ایم.

 

 

وی با بیان اینکه چرا نباید برای فرزندان زائران برنامه ریزی کنیم؟ اضافه کرد: میانگین ماندگاری زائر 2.8 روز است در حالی که اگر به این میزان، یک روز اضافه شود اقتصاد شهر 25 درصد رشد می کند.

 

کنترل هوشمند در انضباط ترافیکی

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام در خصوص انضباط ترافیکی، گفت: تاسف بار است که اعلام کنم در سال 1400 و در شهر کاملا پیشرفته امروزی ایرانی بیش از 200 نفر از همشهریان در طول سال، در سوانح داخل شهری جانشان را از دست می دهند و 20 هزار نفر مصدوم می شوند.

 

وی افزود: به همین خاطر با پلیس راهور قرار گذاشتیم و از مردم و نهاد ها نیز کمک می خواهیم که پای کار بیایند، زیرا مردم نباید به دلیل وقوع چنین حوادثی داغ دار شوند. با کنترل هوشمندی که در شهر مشهد وجود دارد، باید بعد از هر تخلف با راننده تماس گرفته شود، زیرا ما شماره همراه و پلاک خودرو ها را در اختیار داریم. بر همین مبنا با رعایت بسیار ساده قوانین راهنمایی و رانندگی و با احترام گذاشتن به حقوق یکدیگرمی توانیم فرهنگ را ارتقا دهیم.

 

پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 تا پایان سال افتتاح می شود

ارجائی در خصوص پروژه طبرسی 56 به رسالت 91 گفت: این پروژه بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال افتتاح می شود.

وی در ادامه در خصوص مبارزه با فساد و افزایش سرعت پروژه ها، اظهار کرد: اصلاح فرایند ها، حذف گلوگاه ها، هوشمند سازی و کوتاه کردن مسیر مداخله انسان شفافیت را افزایش می دهد و صدور پروانه را تسریع و امضاهای طلایی را حذف می کند. 60 درصد زمان اتلاف شده برای صدور پروانه مربوط به خارج از شهرداری و ۴۰ درصد مربوط به خود شهرداری است و با مذاکرات صورت گرفته این زمان کاهش پیدا می کند.

منطقه 11 منطقه پایلوت هوشمند سازی

 

وی ادامه داد: ما شهرداری منطقه ۱۱ را به عنوان منطقه پایلوت برای هوشمند سازی انتخاب کرده ایم و در صورت موفقیت این کار را به سایر مناطق نیز تسری می دهیم.

 

ارجائی در باره بافت پیرامونی اطراف حرم اظهار کرد: قانون باید اجرا شود. ممکن است قانون را قبول نداشته باشیم اما چون تصویب شده است ما آن را اجرا می کنیم. اگر کسی برای پروانه مراجعه کند با طرح جدید اقدام به صدور پروانه می کنیم. این طرح در سطح، تراکم، بازگشایی معابر و… تغییرات جدی دارد که ای کاش 20 سال قبل تصویب می شد.

 

شهردار مشهد الرضا علیه السلام درباره ارتفاعات جنوبی مشهد نیز بیان کرد: ارتفاعات جنوبی تنفسگاه مشهد است و باید از آن صیانت شود. کمربند جنوبی را نباید موضوعی جدا از ترافیک مشهد و محیط زیست شهری مشهد ببینیم. اگر فقط محیط زیست باشد، من با این طرح مخالف هستم، زیرا اتفاقات خوبی نیفتاده است اما اگر ترافیک، آلودگی هوا و هزینه برای مردم را در نظر بگیریم مساله متفاوت می شود. اتصال برونسی به نماز می تواند مشکل را حل کند. به جای پاک کردن صورت مساله باید راه حل جدیدی ارائه کنیم که آسیب کمتری داشته باشد.

 

افتتاح زیرگذر آزادی به جانباز تا 22 بهمن ماه

 

ارجائی با اشاره به اینکه زیرگذر آزادی به جانباز ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدوارم برای 22 بهمن افتتاح شود در خصوص میدان خلیج فارس، گفت: زیرگذر این پروژه افتتاح شده و امیدوارم تا ماه دیگر به بهره برداری برسد.

 

وی با بیان اینکه به دنبال منابع پایدار برای پروژه تئاتر شهر هستیم تصریح کرد: از همشهریان عزیز که با انتقاد و راهنمایی به ما کمک می کنند ممنونم و امیدوارم با دعای شما بتوانیم خادمان بهتری باشیم.

 

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها