با ما همراه باشید

اقتصادی

41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

منتشر شده

در

photo 2021 10 03 12 11 49 - 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت‌الاسلام محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست خبری دهه وقف افزود: ۴۱ هزار پروژه عمرانی، ۶۰۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در دست اقدام است .

وی خاطر نشان کرد: در بحث نیروگاه خورشیدی، ۵۲ مرکز با ظرفیت ۲۰۰۶ در حال تولید برق است که این نیروگاه‌ها علاوه بر کاهش آلاینده محیط زیستی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب شده است.

 

احمدزاده گفت: پروژه تجاری موقوفه حاج محمد جاغرقی در 420 متر مربع عرصه و 380 متر اعیان با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در دهه وقف امسال 2 پروژه عمرانی با هزینه ای بالغ بر 75 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: پروژه 12 واحد مسکونی موقوفه عبدالجواد با عرصه 400 متر مربع و اعیان 1800 متر مربع از جمله پروژه کلنگ زنی در دهه وقف امسال است.

وی گفت: پروژه کشاورزی از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت B.L.O.T به مساحت 60 هکتارو پروژه حد واسط تخم گذاری ماهی با ظرفیت یک ملیون و دویست هزار تخم ماهی با سرمایه گذاری حدود 50 میلیارد ریال از محل موقوفه عبدا… رضوی از پروژه های دیگر امسال است.

احمد زاده افزود: نیروگاه خورشیدی موقوفه میرزا عبدالله در مشهد مقدس با سرمایه گذاری بخش خصوصی به ظرفیت تولید 100 کیلوات برق با هزینه 14 میلیارد ریال از جمله پروژه های دهه وقف امسال است.
وی گفت: پروژه سرمایه گذاری پمپ بنزین نیشابور در مساحتی بالغ بر 1380 متر مربع با اعتباری حدود 60 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

احمدزاده افزود: در یک سال گذشته در مجموع پروژه های عمرانی، نیروگاه های برق خورشیدی و حوزه کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی موقوفات و بقاع متبرکه 774,680 نفر روز به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شده اند که به تفکیک در حوزه عمرانی: 634،680 نفر روز، نیروگاههای خورشیدی : 10,000 نفر روز و حوزه کشاورزی: 130,000 نفر روز بوده است.

 

وی گفت: در یک سال گذشته 650 کیلووات نیروگاه برق خورشیدی به بهره برداری رسیده است و 250 کیلو وات نیز در دست اقدام است که در مجموع تا کنون تعداد 52 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید 2006 کیلو وات ساعت برق در محل موقوفات و بقاع متبرکه به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: 6 هزار متر مربع پروژه سرمایه گذاری با هزینه ای بالغ بر 410 میلیارد ریال انجام شده که برای این پروژه ها در مجموع بالغ بر 495 میلیارد ریال هزینه شده است.

 

احمد زاده درباره پروژه های کشاورزی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: 2257 تن ذرت و 170 تن گندم و 182 تن جو، 64 تن یونجه ، 56 تن ماهی ، 1264 راس دام سبک در سال گذشته بوده است.

 

وی گفت: 824 برگ سند مالکیت به نام موقوفات صادر شده است که موجب سنددار شدن 1663 رقبه شده است. مساحت کل اسناد صادره 18 هزار و 176 هکتار می باشند.

احمدزاده افزود: 813 فقره سند مالکیت قدیمی به سند تک برگ تبدیل شده است که مربوط به 835 رقبه می باشد و مساحت 4 هزار و 756 هکتار از اراضی موقوفات را شامل می شود و در یک سال اخیر در احقاق حقوق موقوفات 422 رأی له موقوفات در محاکم قضایی صادر شده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: تعداد وقف های یکسال گذشته تاکنون تعداد 199 مورد می باشد و بیشترین آمار ثبت موقوفات جدید در شهرستان های مشهد مقدس 38 مورد و نیشابور 34 مورد، گناباد 18 مورد ، تربت حیدریه 15 مورد و جغتای 14 مورد و داورزن 14 مورد بوده است.

 

وی تعداد کل موقوفات استان 26407 مورد عنوان کرد و افزود: در حوزه دارو ۹۲ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط هزینه شده است، همچنین در حوزه کمک به دانش آموزان ۳ میلیارد ریال برای ۱۵۰۰ دانش آموز نیازمند و در بحث معیشتی ۱۲۴ هزار سبد کالا به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط تهیه و توزیع شده است.

 

احمدزاده افزود: در پیک پنجم کرونا تعدادی از بقاع به دستگاه اکسیژن‌ساز مجهز شدند، در این راستا تعداد ۲۸ دستگاه اکسیژن‌ساز به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل عوائد موقوفه ملامحمد مشهد تهیه و در مراکز افق به صورت امانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: حمایت از هیئات مذهبی در ماه محرم به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال که هنوز در حال اجرا است نیز از دیگر اقدامات اداره‌کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی است.

 

 

شبنم مقدم

اقتصادی

تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 10 15 09 20 23 - تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین

تولید سالانه ۱۳۲ تن گیاهان دارویی در شهرستان جوین انجام می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،  معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین ضمن بازدید از چند مزرعه گیاهان دارویی در بخش مرکزی این شهرستان از تولید سالانه ۱۳۲ تن انواع گیاه دارویی از جمله زیره و زعفران… در این شهرستان خبر داد.

عبداله آرین معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به شرایط خوب خاک و کیفیت بالای آب به عنوان دو عنصر اصلی کشاورزی و با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی علاوه بر اشتغالزایی نیز موجب درآمدزایی خوبی برای روستاییان میشود از تولید سالانه 132 تن از انواع گیاهان دارویی همچون آویشن، مریم گلی، زرماری، استخدوس و آلویه ورا و … در شهرستان خبر داد.آرین با اشاره به اینکه باید کشت گیاهان دارویی با توجه به اقتصادی بودن ان در شهرستان ترویج شود افزود: متقاضیان کشت این گیاهان می توانند برای دریافت تسهیلات با نرخ سود پایین نیز اقدام کنند.

وی خاطر نشان کرد : گیاهان دارویی یکی از منابع خدادادی است که در شهرستان جوین به دلیل آب و هوای مناسب به صورت خود رو رشد می کنندو با توجه به اینکه این گیاهان برای رشد نیاز چندانی به منابع آبی ندارند سبب شده تا در بسیاری از عرصه ها رشد یابند.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

پیش بینی برداشت 100 تن وش پنبه در شهرستان جوین

منتشر شده

در

photo 2021 10 15 09 22 15 - پیش بینی برداشت 100 تن وش پنبه در شهرستان جوین

پیش بینی برداشت 100 تن وش پنبه در شهرستان جوین می شود.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ،معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی این شهرستان با توجه به فصل برداشت این محصول از مزارع پنبه از پیش بینی برداشت 100 تن محصول وش پنبه خبر داد.

عبداله آرین،معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین با اشاره به آغاز فصل پاییزه و کاهش دمای هوا افزود: امسال در مقایسه با سال گذشته سطح زیرکشت این محصول کاهش یافته است که مهمترین دلیل آن نیز کاهش ناگهانی دمای هوا در سال های گذشته و خسارت ایجاد شده به پنبه کاران بوده است.

آرین با اشاره به آغاز برداشت این محصول افزود: خوشبختانه محصول پنبه امسال در مقایسه با سال گذشته نیز با توجه به انجام توصیه های کارشناسی توسط کشاورزان نیز با افزایش دوبرابری عملکرد در واحد سطح روبرو شده و علاوه بر این محصول امسال از کیفیت بالا تری برخوردار بوده و قابلیت بازار پسنده بالاتری نیز دارد.

عبد اله آرین ضمن بازدید از چند مزرعه وش پنبه در بخش مرکزی شهرستان نیز افزود: در سال گذشته 32 هکتار از اراضی این شهرستان به کشت پنبه اختصاص یافت و امسال این سطح زیرکشت به 25 هکتار کاهش یابد.

آرین افزود : پیش بینی میشود با توجه به افزایش عملکرد حدود چهار تن در هکتار نیز حدود 100 تن پنبه در شهرستان تولید شود.

وی یادآور شد پنبه در شهرستان جوین معمولا در فروردین الی نیمه اردیبهشت کشت شده و در مهر ماه الی اوایل آبان ماه برداشت میشود.

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان جوین

ادامه مطلب

اقتصادی

نصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 10 14 16 47 37 - نصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی

با هدف حفظ و حراست از جنگلها و مراتع  نصب و راه اندازی 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار خراسان رضوی انجام شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهای کم برخوردار شهرستان های سبزوار، بردسکن، چناران ، درگز نصب و راه اندازی شد.

محسن زارع رئیس اداره حفاظت و حمایت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی، با اعلام این خبر گفت: قطع اشجار جنگلی و بوته کنی در مراتع استان بوسیله روستاییان که عموما با هدف تأمین سوخت صورت می گیرد یکی از عوامل تخریب عرصه های منابع طبیعی شناخته می شود.

لذا جهت حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی و کمک به اقتصاد خانواده ها در مناطق روستایی کم برخوردار در طول سه سال گذشته 239 دستگاه آبگرمکن خورشیدی از محل اعتبارات منابع طبیعی نصب و راه اندازی شده است.

زارع گفت: این اقدام علاوه بر ارتقاء سطح حفاظت و حراست از جنگلها و مراتع به افزایش سطح سلامت روستاییان و بهداشت عمومی آنان از طریق دسترسی آسان و کم هزینه به آب گرم کمک شایانی می کند.

وی اظهار امیدواری کرد چنانچه اعتبار برای تداوم این امر تأمین گردد تا پایان سال جاری امکان نصب و راه اندازی 150 دستگاه دیگر از آبگرمکن خورشیدی دیگر نیز میسر می شود.

 

 

منبع:روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

 

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها