با ما همراه باشید

اقتصادی

41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

منتشر شده

در

photo 2021 10 03 12 11 49 - 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت‌الاسلام محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست خبری دهه وقف افزود: ۴۱ هزار پروژه عمرانی، ۶۰۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در دست اقدام است .

وی خاطر نشان کرد: در بحث نیروگاه خورشیدی، ۵۲ مرکز با ظرفیت ۲۰۰۶ در حال تولید برق است که این نیروگاه‌ها علاوه بر کاهش آلاینده محیط زیستی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب شده است.

 

احمدزاده گفت: پروژه تجاری موقوفه حاج محمد جاغرقی در 420 متر مربع عرصه و 380 متر اعیان با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در دهه وقف امسال 2 پروژه عمرانی با هزینه ای بالغ بر 75 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: پروژه 12 واحد مسکونی موقوفه عبدالجواد با عرصه 400 متر مربع و اعیان 1800 متر مربع از جمله پروژه کلنگ زنی در دهه وقف امسال است.

وی گفت: پروژه کشاورزی از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت B.L.O.T به مساحت 60 هکتارو پروژه حد واسط تخم گذاری ماهی با ظرفیت یک ملیون و دویست هزار تخم ماهی با سرمایه گذاری حدود 50 میلیارد ریال از محل موقوفه عبدا… رضوی از پروژه های دیگر امسال است.

احمد زاده افزود: نیروگاه خورشیدی موقوفه میرزا عبدالله در مشهد مقدس با سرمایه گذاری بخش خصوصی به ظرفیت تولید 100 کیلوات برق با هزینه 14 میلیارد ریال از جمله پروژه های دهه وقف امسال است.
وی گفت: پروژه سرمایه گذاری پمپ بنزین نیشابور در مساحتی بالغ بر 1380 متر مربع با اعتباری حدود 60 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

احمدزاده افزود: در یک سال گذشته در مجموع پروژه های عمرانی، نیروگاه های برق خورشیدی و حوزه کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی موقوفات و بقاع متبرکه 774,680 نفر روز به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شده اند که به تفکیک در حوزه عمرانی: 634،680 نفر روز، نیروگاههای خورشیدی : 10,000 نفر روز و حوزه کشاورزی: 130,000 نفر روز بوده است.

 

وی گفت: در یک سال گذشته 650 کیلووات نیروگاه برق خورشیدی به بهره برداری رسیده است و 250 کیلو وات نیز در دست اقدام است که در مجموع تا کنون تعداد 52 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید 2006 کیلو وات ساعت برق در محل موقوفات و بقاع متبرکه به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: 6 هزار متر مربع پروژه سرمایه گذاری با هزینه ای بالغ بر 410 میلیارد ریال انجام شده که برای این پروژه ها در مجموع بالغ بر 495 میلیارد ریال هزینه شده است.

 

احمد زاده درباره پروژه های کشاورزی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: 2257 تن ذرت و 170 تن گندم و 182 تن جو، 64 تن یونجه ، 56 تن ماهی ، 1264 راس دام سبک در سال گذشته بوده است.

 

وی گفت: 824 برگ سند مالکیت به نام موقوفات صادر شده است که موجب سنددار شدن 1663 رقبه شده است. مساحت کل اسناد صادره 18 هزار و 176 هکتار می باشند.

احمدزاده افزود: 813 فقره سند مالکیت قدیمی به سند تک برگ تبدیل شده است که مربوط به 835 رقبه می باشد و مساحت 4 هزار و 756 هکتار از اراضی موقوفات را شامل می شود و در یک سال اخیر در احقاق حقوق موقوفات 422 رأی له موقوفات در محاکم قضایی صادر شده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: تعداد وقف های یکسال گذشته تاکنون تعداد 199 مورد می باشد و بیشترین آمار ثبت موقوفات جدید در شهرستان های مشهد مقدس 38 مورد و نیشابور 34 مورد، گناباد 18 مورد ، تربت حیدریه 15 مورد و جغتای 14 مورد و داورزن 14 مورد بوده است.

 

وی تعداد کل موقوفات استان 26407 مورد عنوان کرد و افزود: در حوزه دارو ۹۲ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط هزینه شده است، همچنین در حوزه کمک به دانش آموزان ۳ میلیارد ریال برای ۱۵۰۰ دانش آموز نیازمند و در بحث معیشتی ۱۲۴ هزار سبد کالا به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط تهیه و توزیع شده است.

 

احمدزاده افزود: در پیک پنجم کرونا تعدادی از بقاع به دستگاه اکسیژن‌ساز مجهز شدند، در این راستا تعداد ۲۸ دستگاه اکسیژن‌ساز به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل عوائد موقوفه ملامحمد مشهد تهیه و در مراکز افق به صورت امانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: حمایت از هیئات مذهبی در ماه محرم به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال که هنوز در حال اجرا است نیز از دیگر اقدامات اداره‌کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی است.

 

 

شبنم مقدم

اقتصادی

برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

منتشر شده

در

1 - برگزاری نخستین پیش رویداد تانا با با حضور نامداران صنعت غذایی استان در مشهد

دومین نشست هم اندیشی با عنوان نخستین پیش رویداد تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) صنایع غذایی با حضور نامداران صنعت غذایی استان، فناوران و شرکت های دانش‌بنیان استان خراسان رضوی و رابطین محترم حوزه دانش بنیان در بیش از یکصد ارگان و دستگاه اجرایی دولتی در  ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۱، ساعت ۹ الی 12 برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،مسعود میرزائی شهرابی، رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت:حقیقتا پارک علم و فناوری خراسان برنامه ریزی و طرح ریزی خوبی برای اجرای صحیح اقدام ملی تانا در لایه استانی داشته و این رویداد با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، استانداری خراسان رضوی، قرارگاه اقتصاد دانش بنیان، پارک علم و فناوری استان خراسان، موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی خراسان رضوی، دهکده فناوری و نوآوری کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، انجمن شرکت های دانش بنیان خراسان رضوی و با پیگیری ارزشمند موسسه پلکان تشکیل می شود.

 

وی افزود : تانا مخفف توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها، در حقیقت یک اقدام ملی و ماموریت خاص در حوزه توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری استان هاست.

وی گفت: محوریت این رویداد پارک های علم و فناوری هستند ولی به گونه ای طرح ریزی شده که تمام اجزای زیست بوم فناوری و نوآوری استان را به مشارکت فعال میگیرد و یک فرآیند مستمر، دائمی و پیوسته در حوزه حساس سازی، شبکه سازی، توانمندسازی، تحرک و انگیزه بخشی، بهم رسانی و پیوند بین نیاز فناورانه (تقاضا) با توانمندی فناوران (عرضه) و پیگیری تا حصول نتیجه است.

 

میرزایی شهرابی افزود:یکی از زمینه های تبلور این طرح برگزاری رویدادهای هم افزایی، شبکه سازی و توانمندسازی در پارک علم و فناوری خراسان رضوی بوده است که اولین گام آن 8 تیرماه 1401 آغاز شده و از آن زمان تا الان چندین جلسه تانا با گروه های مختلف تخصصی و حتی شهرستان های استان با هدف تبیین اهداف تانا برگزار کردیم و این پیش رویداد تانا صنایع غذایی سومین گام حرکتی ماست.

 

وی خاطرنشان کرد:ما ذینفعان و بازیگران متفاوتی در اکوسیستم دانشی استان داریم اعم از ادارات، ارگان ها و دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی، پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها، نخبگان، فناوران، شرکتهای فناور و دانش بنیان، سرمایه گزاران، شتابدهنده ها، هسته های علمی، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه، خانه های خلاق، مراکز نوآوری، کارخانه نوآوری و … که در حقیقت در دوره های قبلی اتصالشان بهم و جانمائیشان برای تقسیم کار در زیست بوم بدرستی شکل نگرفته و جزیره های جدا از هم بودند و این یعنی کارهای بعضاً ارزشمندشان ضریب نمیگرفته و هم افزایی و استفاده از خرد جمعی نهادینه نشده بوده و شبکه سازی واقعی در استان را شاهد نبودیم.

 

وی افزود: به زبان ساده تر مثلا بخش خصوصی فرصتی برای تصمیم سازی پیدا نمیکرده و خدمات متناسب با نیازهای واقعی و جنبه های با پتانسیل بالا و مغفول مانده استان نبوده و بنابراین جامعه و مردم، اثر کار مبتنی بر علم و فناوری و محصولات دانش بنیان را در زندگیشان احساس نمیکردند.

 

وی گفت:ما میخواهیم با همت بلند سرمایه های انسانی و نخبگانی استان خراسان رضوی، برای پاسخ به شبکه مسائل، نیازهای اشتراکی و اولویت دار، مشکلات ضروری استانمان راهکارهای فناورانه و هوشمندانه و به روش نوآوری باز را نهادینه کنیم و پتانسیل ها و توانمندیهای پژوهشی و فناورانه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، پردیس ها و مراکز رشد و بطور کلی هر پژوهشگری را به شبکه ی مسائل و نیازها و دغدغه های بخش خصوصی و دولتی و دستگاه های اجرایی متصل کنیم.

 

رییس پارک علم و فناوری خراسان رضوی افزود:صنایع غذایی یکی از حوزه های بسیار مهم و اساسی ما در استان است که برندهای ملی و بین المللی زیادی را به کشور عزیزمان معرفی کرده و در واقع خراسان رضوی یکی از قطب های صنعت غذاست و موضوعاتی چون ایمنی و امنیت غذایی، سلامت و بهداشت و کنترل کیفیت مواد غذایی، بحران ضایعات، پسماندها و گرسنگی سلولی، غنی سازی و کاربرد اسانس ها و عصاره های طبیعی در صنعت غذایی، شیمی مواد غذایی، نانوفناوری، نانوتکنولوژی و نانوبیوتکنولوژی در صنایع غذایی، فرآورده های ارگانیک، غذاهای فراسودمند، پری بیوتیک و پروبیوتیک، بسته بندی نوین و تولید ماشین آلات پیشرفته و تجهیزات دانش بنیان این حوزه، راهکارهای فراوری، نگهداشت بلند مدت، بهینه سازی، کاهش مصرف انرژی و مدیریت بحران آب در صنایع غذایی و … را میتوان با نفوذ فناوری و پیوند این حوزه با صنایع دانش بنیان مرتفع کرد.

 

وی خاطرنشان کرد:رسالت تانا (توسعه اکوسیستم نوآوری استان ها) هم همین است و تقویت و پیشرفت زیست بوم را با ایجاد اتصالات هوشمندانه محقق میکند.

 

 

 

 

 

منبع:روابط عمومی پارک علم و فناوری خراسان

 

 

 

 

ادامه مطلب

اقتصادی

جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 10 24 42 - جشن آباد اولین روستای الگویی شهرستان درگز

روستای جشن آباد به عنوان اولین طرح الگویی روستایی شهرستان انتخاب شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، محمدفرهنگی،مدیرجهادکشاورزی درگزگفت: روستای جشن آباد واقع در بخش نوخندان به عنوان اولین روستای الگویی شهرستان درگز انتخاب شد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی منسجم در خصوص ایجاد روستای الگویی ادامه داد :امیداست این طرح بتواند در آینده زمینه ساز اشتغال پایداردر منطقه باشد و با الگو پذیری از آن ، به سایر روستاهای شهرستان ، گسترش یابد.

فرهنگی افزود: در راستای اجرای طرح روستای الگویی بایستی ابتدا تمامی ظرفیت ها و پتانسیل های روستا و نقاط ضعف و موانع بر سر راه شناسایی شده و در مرحله بعد برای تسهیل امور و رفع موانع و رسیدن به روستای ایده ال و در حال توسعه برنامه ریزی و تلاش کرد.

 

وی اذعان داشت: توسعه صندوق خرد زنان روستایی ، اشتغال جوانان روستایی در بخش های کشاورزی و جلوگیری از خروج جوانان از روستاها، ایجاد کشت های الگویی جهت جلو گیری از تخریب اراضی ، تعامل با نهادهای دولتی سطح شهرستان جهت هم افزایی فکری ، برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی جهت تولید محصول سالم در شهرستان از جمله اهداف جهاد کشاورزی در این طرح می باشد.

 

 

 

منبع: روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان درگز

ادامه مطلب

اقتصادی

بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

منتشر شده

در

photo 2022 08 12 11 12 02 - بازدید مستمر کارشناسان جهادکشاورزی از باغات شهرستان گلبهار

 

سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار از بازدید از باغات شهرستان گلبهار خبرداد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقصادی مشهد عمران، محمدرضا روستا نژاد، سرپرست جهادکشاورزی شهرستان گلبهار گفت: با توجه به اهمیت ردیابی آفات و بیماری های شایع در باغات شهرستان ، جهاد کشاورزی هر ساله با استقرار اکیپ شبکه مراقبت در باغات در هر فصل و به تناسب نوع آفات، سعی در آگاه سازی بهره برداران، ردیابی و کنترل آفات و بیماریهای منطقه دارد.

روستا نژاد افزود: به این منظور هرساله کارشناسان جهاد کشاورزی از طریق بازدید از باغات و برگزاری کارگاه آموزشی پاسخگوی مسائل و مشکلات باغداران هستند.

وی بیان داشت: در شهرستان 7846 هکتار باغ بارور و 500 هکتار باغ غیر بارور و جمعا 8346 هکتار باغ دارد که به میزان 82417 تن تولید دارند.

او محصولات باغی شهرستان را گیلاس، آلبالو، سیب، گلابی، به، گوجه، آلو ، هلو، زردالو، شلیل، انگور، گردو، توت، بادام و گل محمدی، زعفران دانست.

 

 

منبع:روابط عمومی جهادکشاورزی گلبهار

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها