با ما همراه باشید

اقتصادی

41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

منتشر شده

در

photo 2021 10 03 12 11 49 - 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

 

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،حجت‌الاسلام محمد احمدزاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست خبری دهه وقف افزود: ۴۱ هزار پروژه عمرانی، ۶۰۰۰ پروژه سرمایه‌گذاری با اعتبار ۴۱۰ میلیارد ریال در دست اقدام است .

وی خاطر نشان کرد: در بحث نیروگاه خورشیدی، ۵۲ مرکز با ظرفیت ۲۰۰۶ در حال تولید برق است که این نیروگاه‌ها علاوه بر کاهش آلاینده محیط زیستی باعث صرفه‌جویی در مصرف آب شده است.

 

احمدزاده گفت: پروژه تجاری موقوفه حاج محمد جاغرقی در 420 متر مربع عرصه و 380 متر اعیان با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در دهه وقف امسال 2 پروژه عمرانی با هزینه ای بالغ بر 75 میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: پروژه 12 واحد مسکونی موقوفه عبدالجواد با عرصه 400 متر مربع و اعیان 1800 متر مربع از جمله پروژه کلنگ زنی در دهه وقف امسال است.

وی گفت: پروژه کشاورزی از محل سرمایه گذاری بخش خصوصی به صورت B.L.O.T به مساحت 60 هکتارو پروژه حد واسط تخم گذاری ماهی با ظرفیت یک ملیون و دویست هزار تخم ماهی با سرمایه گذاری حدود 50 میلیارد ریال از محل موقوفه عبدا… رضوی از پروژه های دیگر امسال است.

احمد زاده افزود: نیروگاه خورشیدی موقوفه میرزا عبدالله در مشهد مقدس با سرمایه گذاری بخش خصوصی به ظرفیت تولید 100 کیلوات برق با هزینه 14 میلیارد ریال از جمله پروژه های دهه وقف امسال است.
وی گفت: پروژه سرمایه گذاری پمپ بنزین نیشابور در مساحتی بالغ بر 1380 متر مربع با اعتباری حدود 60 میلیارد ریال ساخته شده و به بهره برداری رسیده است.

 

احمدزاده افزود: در یک سال گذشته در مجموع پروژه های عمرانی، نیروگاه های برق خورشیدی و حوزه کشاورزی، دامپروری و پرورش ماهی موقوفات و بقاع متبرکه 774,680 نفر روز به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول به کار شده اند که به تفکیک در حوزه عمرانی: 634،680 نفر روز، نیروگاههای خورشیدی : 10,000 نفر روز و حوزه کشاورزی: 130,000 نفر روز بوده است.

 

وی گفت: در یک سال گذشته 650 کیلووات نیروگاه برق خورشیدی به بهره برداری رسیده است و 250 کیلو وات نیز در دست اقدام است که در مجموع تا کنون تعداد 52 نیروگاه خورشیدی با ظرفیت تولید 2006 کیلو وات ساعت برق در محل موقوفات و بقاع متبرکه به بهره برداری رسیده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: در یک سال گذشته 41 هزار متر مربع پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه با هزینه بالغ بر 85 میلیارد ریال انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: 6 هزار متر مربع پروژه سرمایه گذاری با هزینه ای بالغ بر 410 میلیارد ریال انجام شده که برای این پروژه ها در مجموع بالغ بر 495 میلیارد ریال هزینه شده است.

 

احمد زاده درباره پروژه های کشاورزی اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: 2257 تن ذرت و 170 تن گندم و 182 تن جو، 64 تن یونجه ، 56 تن ماهی ، 1264 راس دام سبک در سال گذشته بوده است.

 

وی گفت: 824 برگ سند مالکیت به نام موقوفات صادر شده است که موجب سنددار شدن 1663 رقبه شده است. مساحت کل اسناد صادره 18 هزار و 176 هکتار می باشند.

احمدزاده افزود: 813 فقره سند مالکیت قدیمی به سند تک برگ تبدیل شده است که مربوط به 835 رقبه می باشد و مساحت 4 هزار و 756 هکتار از اراضی موقوفات را شامل می شود و در یک سال اخیر در احقاق حقوق موقوفات 422 رأی له موقوفات در محاکم قضایی صادر شده است.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: تعداد وقف های یکسال گذشته تاکنون تعداد 199 مورد می باشد و بیشترین آمار ثبت موقوفات جدید در شهرستان های مشهد مقدس 38 مورد و نیشابور 34 مورد، گناباد 18 مورد ، تربت حیدریه 15 مورد و جغتای 14 مورد و داورزن 14 مورد بوده است.

 

وی تعداد کل موقوفات استان 26407 مورد عنوان کرد و افزود: در حوزه دارو ۹۲ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط هزینه شده است، همچنین در حوزه کمک به دانش آموزان ۳ میلیارد ریال برای ۱۵۰۰ دانش آموز نیازمند و در بحث معیشتی ۱۲۴ هزار سبد کالا به ارزش ۵۰۰ میلیارد ریال از محل موقوفات مرتبط تهیه و توزیع شده است.

 

احمدزاده افزود: در پیک پنجم کرونا تعدادی از بقاع به دستگاه اکسیژن‌ساز مجهز شدند، در این راستا تعداد ۲۸ دستگاه اکسیژن‌ساز به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال از محل عوائد موقوفه ملامحمد مشهد تهیه و در مراکز افق به صورت امانی در اختیار بیماران کرونایی قرار گرفت.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: حمایت از هیئات مذهبی در ماه محرم به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال که هنوز در حال اجرا است نیز از دیگر اقدامات اداره‌کل اوقاف و امورخیریه خراسان رضوی است.

 

 

شبنم مقدم

اقتصادی

جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 04 25 - جوجه‌ریزی 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه‌ای در مرغداری‌های خوشاب از ابتدای سال جاری

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه ریزی مرغداری های شهرستان از ابتدای سال جاری خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،ابراهیم رودسرابی،مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گفت:از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 1 میلیون و 258 هزار و 69 قطعه جوجه‌ریزی در مرغداری‌های شهرستان خوشاب انجام شده است.

رودسرابی افزود: در شهرستان خوشاب 28 واحد مرغداری صنعتی فعال با ظرفیت جوجه ریزی سالانه 670هزار و 986 قطعه وجود دارد.

رودسرابی ضمن اشاره به اینکه متوسط دفعات جوجه ریزی در سال در خوشاب 3.03 می باشد گفت: از کل جوجه ریزی انجام شده توسط مرغداری ها در خوشاب تعداد 35 هزار و 299 قطعه مربوط به سویه آرین بوده است.

گفتنی است از ابتدای سال تا کنون با این ظرفیت مرغداری در شهرستان مقدار یک هزار و ۸۶۸ تن گوشت مرغ آماده طبخ تولید شده است.

 

 

منبع:روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب

ادامه مطلب

اقتصادی

آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 05 31 - آغاز برداشت زعفران از4 هزار و 600 هکتار سطح زیر کشت شهرستان کاشمر

برداشت زعفران از 4 هزار و 600هکتارسطح زیر کشت این گیاه در شهرستان کاشمرآغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران محمد شجعی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر با اشاره به آغاز برداشت زعفران در سال زراعی جاری گفت:زعفران یکی از ارزشمند ترین گیاهان دارویی طبیعت است که کاشت آن از زمان های گذشته تا به حال در قسمت هایی از کشورمان خصوصا استان خراسان تداوم داشته است.

شجعی افزود:اغلب کشاورزان منطقه به دلیل عدم اطلاع از تکنولوژی های نوین کشاورزی و فنون جدید زراعت سود چندانی از کشت این گیاه بدست نمی آورند.

وی ادامه داد:می طلبد ادارات دولتی و خصوصی دخیل در حوزه زعفران با هماهنگی بین بخشی در راستای یکدیگر فعالیت کرده تا با سیاست گذاری درست آینده روشنی را برای بازاریابی داخلی و خارجی زعفران ترسیم و با آشنا کردن کشاورزان شهرستان و منطقه با علوم و تکنولوژی روز دنیا به معیشت و اقتصاد خانوارهای کشاورزان که این محصول در سبد معیشتی آنان نقش بسزایی را ایفا می نماید کمک کرده باشیم.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر بیان کرد:شهرستان کاشمراز لحاظ سطح زیر کشت با 4 هزار و 600هکتار رتبه سوم استان را دارا می باشد که پیش بینی می گردد حدود 6 هزار کیلو از این گیاه با ارزش و کم آب طلب از سطح زیر کشت شهرستان برداشت شود هرچند با توجه به خشکسالی های سال های اخیرپیش بینی می شود امسال با کاهش 30 درصدی برداشت مواجه باشیم.

شجعی اظهارکرد:برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی در خصوص مسائل فنی ، برگزاری روز مزرعه ها،بازدید از مزارع و توصیه های فنی ، توزیع کود های شیمیایی ،خرید توافقی ،توزیع هیتر و الک جهت فرآوری بهداشتی و برگزاری کلاس های آموزشی در خصوص فرآوری بهداشتی زعفران از جمله اقداماتی است که جهاد کشاورزی شهرستان کاشمر در بخش زعفران انجام داده است.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:زوابط عمومی جهاد کشاورزی کاشمر

ادامه مطلب

اقتصادی

40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

منتشر شده

در

photo 2022 11 27 17 06 05 - 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی بازارهای موقت مشهد

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد گفت:در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19000 هزار غرفه فعالیت می کنند.

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران،محمد جواد مشیری ، مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهدگفت: طی مطالعه میدانی و تحقیق از فعالان بازارهای سیار سازمان از ابتدای سال تاکنون 40 هزار میلیارد ریال گردش مالی به صورت خرد اعلام شده است.

مشیری افزود: این مبلغ شامل گردش مالی30 روز بازار موقت و موضوعی سازمان از جمله روز بازارهای هفتگی، عصر بازارها و شب بازارها است که مدیریت فرآیند برگزاری و اجرای آنها توسط سازمان انجام می شود.

وی گفت: کمترین مبلغ میانگین روزانه اعلام شده توسط فعالان این غرفه ها را که بالغ بر 19هزار غرفه می باشد4 میلیون ریال و بیشترین میانگین روزانه 98 میلیون ریال می باشد و بیشترین روزهای فعال در سال مربوط به 7 بازار موقت است که بیش از 300 روز فعالیت دارد .

مشیری افزود: تلاش داریم با گسترش منطقی و هدفمند این بازارها سهم بازار اقتصاد خرد را ارتقا داده و به سمت تقویت این مدل بپردازیم.

مدیر عامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی افزود: در حال حاضر 6200 نفر شاغل در 30 بازار موقت شهرداری مشهد در قالب بیش از 19 هزار غرفه فعالیت می کنند و میانگین دریافتی از این غرفه ها 210 هزار ریال می باشد .

مشیری گفت: حدود 27 درصد از غرفه داران تحت پوشش دستگاه های حمایتی و زنان سرپرست خانوار می باشند و با توجه به نگاه حمایتی مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر مقدس مشهد 50 درصد تخفیف ویژه این عزیزان در نظر گرفته شده و این مبلغ صرف نگهداری ، پاکیزگی ، امنیت و مدیریت فرآیند اجرایی آن  می شود .

وی افزود:  نگاه به این موضوع در سازمان با توجه به اهمیت ایجاد اشتغال و لزوم حمایت از این حوزه کاملاً حمایتی است و خواستار حمایت های دولتی در این موضوع هستیم .

 

 

منبع:روابط عمومی سازمان ساماندهی مشاغل شهری و فرآورده های کشاورزی شهرداری مشهد

ادامه مطلب

برترین ها