با ما همراه باشید

اجتماعی

50 میلیارد ریال عواید موقوفات دهه اول ماه محرم در اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

منتشر شده

در

photo 2021 09 04 12 36 30 - 50 میلیارد ریال عواید موقوفات دهه اول ماه محرم در اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در دهه اول ماه محرم 50 میلیارد ریال عوائد موقوفات اجرا نیت شد که بخشی از اجرای نیت با همکاری متولیان موقوفات و هیئت امنای مساجد و حسینیه ها انجام شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، حجت الاسلام والمسلمین محمد احمد زاده، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در نشست خبری با موضوع اقدامات انجام شده در قالب طرح بصیرت عاشورایی، شمیم حسینی و برنامه های ماه صفر، که افزود : طرح بصیرت عاشورایی در 84 بقعه متبرکه استان با برگزاری یک هزار و 148 مراسم اجرا شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی با بیان اینکه ۲۳ مراسم برنامه شیرخوارگان حسینی و 13 ویژه برنامه «احلی من العسل» در دهه اول محرم در بقاع مجری طرح برگزار شد؛ گفت: 28 هیئت شاخص در بقاع متبرکه استان مراسم عزاداری را در دهه اول محرم برپا کردند.

 

وی تعداد مبلغین اعزامی و بومی برای دهه اول محرم را 112 نفر عنوان کرد و افزود: 9 مورد چهارپایه خوانی، 102 مورد دسته و کاروان عزا، 152 مجلس تعزیه خوانی، برگزار شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده درباره طرح شمیم حسینی گفت: 288 حواله برای هیئات مذهبی و 338 حواله برای مساجد و اماکن مذهبی در راستای اجرای نیت موقوفات مرتبط صادر شد.

 

وی افزود: در دهه اول ماه محرم 50 میلیارد ریال عوائد موقوفات اجرا نیت شد که بخشی از اجرای نیت با همکاری متولیان موقوفات و هیئت امنای مساجد و حسینیه ها انجام شد.

 

وی درباره برنامه های ماه صفر خاطر نشان کرد: برگزاری مراسم منشور عزت در دهه اول صفر به مناسبت سالروز ورود اسرای کربلا به شام، راه اندازی 9 موکب در ایران و یک موکب در عراق در ایام اربعین حسینی در صورت موافقت ستاد ملی کرونا، از جمله این برنامه هاست.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده افزود:برگزاری ویژه برنامه های دهه آخر صفر از جمله قدم های آسمانی تا امام مهربانی، مراسم قدم های آسمانی تا حرم حسینی، مراسم لبیک یا رسول الله، مراسم شهادت امام رضا (ع) و تهیه و توزیع حدود 1100 بسته کیف و لوازم التحریر ویژه طرح مهر تحصیلی از دیگر برنامه های اوقاف می باشد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در ادامه به ارائه گزارشی از اقدامات این اداره کل برای مقابله با کرونا پرداخت و بیان کرد: در پی تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر پرداختن به بیماری کرونا به عنوان اولین مسئله کشور ، 500 میلیون تومان جهت دارو و درمان بیماران کرونایی از محل موقوفات منطبق اختصاص پیدا کرده است؛ همچنین تفاهم نامه ای بین موقوفه عبدالله رضوی و بسج جامعه پزشکی کشور جهت تامین داروهای بیماران نیازمند در مناطق کم برخوردار منعقد و اجرا شده است.

 

وی با بیان اینکه اوقاف در حال تامین 500 کپسول اکسیژن با مانومتر و دستگاه اکسیژن ساز برای بقاع متبرکه با مشارکت خیرین و موقوفات منطبق جهت استفاده بیماران نیازمند کرونایی می باشد؛ افزود: تاکنون ۳۰۰ کپسول اکسیژن از محل نذورات و کمک های خیرین تامین شده و ۲۰۰ کپسول دیگر به زودی تهیه و در اختیار بیماران کرونایی قرار خواهد گرفت که برای تهیه این 500 کپسول بیش از ۲ میلیارد تومان هزینه شده است.

 

حجت الاسلام والمسلمین احمدزاده گفت: تاکنون ۱۸۰۰ بسته معیشتی بین خانواده های نیازمند توزیع شده است که تا پایان ماه صفر این عدد به ۱۴ هزار بسته می رسد.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود : از زمان شیوع ویروس کرونا خوشبختانه نیت واقفین به سمت وقف در حوزه درمان سوق داده شده است و در این خصوص وقفیاتی داشته اند.

 

شبنم مقدم

اجتماعی

برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

منتشر شده

در

photo 2021 10 21 18 02 52 - برگزاری دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات

دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی در شهرستان مه ولات برگزارشد.

به گزارش  پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران، دوره ی مهارتی کاشت گیاهان دارویی با هماهنگی اداره ی ترویج مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و با حضور علاقه مندان و بهره برداران در شهر فیض آباد برگزار شد.

در این دوره ی آموزشی در خصوص اهمیت کاشت و پرورش هدفمند گیاهان دارویی و شناساندن نقش حیاتی ان ها در تحقق سلامت، خودکفایی دارویی ایجاد اشتغال و توسعه ی اقتصادی توضیح داده شد.

در این جلسه عمده ی گیاهان دارویی شهرستان از قبیل زعفران، آلوئه ورا، گل محمدی، خارشتر، آویشن، زیه ی سبز، زرشک ، عناب و … معرفی و در ارتباط با شرایط کاشت لازم برای کاشت این محصولات توضیحات کاملی ارائه شد.

در ادامه به ذکر مزایای کاشت گیاهان دارویی اشاره و نیاز آبی پایین و افزایش بهره وری آب، تطابق با شرایط اقلیمی منطقه، قابلیت تولید در زمین های کم بازده، بازار فروش مطلوب و درآمدزایی بالا از مزایای کاشت گیاهان دارویی برشمرده شد.

 

 

 

منبع:روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان مه ولات

ادامه مطلب

اجتماعی

افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

منتشر شده

در

IMG 8362 1601200 - افتتاح اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در سفر یک روزه به خراسان رضوی، از اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور رونمایی کرد.

 

به گزارش پایگاه خبری افتصادی مشهد عمران، علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، در نخستین سفر استانی خود به خراسان رضوی ضمن بازدید از بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اولین مرکز پزشکی قانونی حیات وحش شرق کشور را افتتاح  کرد.

 

سلاجقه در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از اقدامات صورت گرفته در استان در بخش بانک ژن از واحدهای مختلف این آزمایشگاه بازدید کرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی در ادامه این خبر افزود: بانک ژن اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، اولین و کاملترین بانک ژن در خصوص ذخیره سازی بافتهای مختلف گونه های حیات وحش در کشور است .

 

تورج همتی با اشاره به وجود بیش از1500نمونه بیولوژیک متعلق به 270پرنده،50 پستاندار، 71 خزنده و 200 بی مهره در بانک ژن اداره کل ، که با رعایت اصول علمی نگهداری می شوند افزود : يكي از كاربردهاي مهم و مفید اين مرکز، امكان تشخيص گونه ها از يكديگر با استفاده از تكنيك هاي پيشرفته مولكولي است به طوري كه امكان تشخيص انواع بافتها و بقاياي جانوري وجود داشته و مي توان هويت آنها را مشخص کرد.

 

وی گفت: تهیه بانک پرازگونه های پرنده استان ، بیش از 600نمونه ،بارکدینگ پرندگان استان بیش از 90گونه ، تهیه دستورالعمل و کتابچه اصول و روشهای تهیه بافت از حیات وحش وتشخیص گونه های مکشوفه ها از سراسر کشور برای پیگیری مباحث حقوقی قانون شکار و صید و اثبات تخلفات قانونی از فعالیتهای شاخص استان در حوزه بانک ژن می باشد.

 

گفتنی است در ادامه از آزمایشگاه های اداره کل، مشتمل بر پنج آزمایشگاه در حوزه‌های هوا، خاک ، آب، میکروبیولوژی و شیمی تجزیه دستگاهی می باشد، و موزه حیات وحش و بانک ذخیره تنوع زیستی استان و سامانه های نظارت آنلاین وهوشمند مراکز نگهداری حیات وحش در استان ، بازدید بعمل آمد.

ادامه مطلب

اجتماعی

امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

منتشر شده

در

photo 2021 10 20 13 33 17 - امضاء تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای

تفاهم نامه همکاری ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری با آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای امضاء شد.

 

به گزارش پایگاه خبری اقتصادی مشهد عمران ، تفاهم نامه همکاری های آموزشی بین ادارات منابع طبیعی و آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای به امضاء رسید.

علی دستورانی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان جغتای با اعلام این خبر گفت: امضاء تفاهم نامه با هدف توانمند سازی بهره برداران محلی ، مرتعداران و ساکنین در حوزه های آبخیز در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی ، مهارتی و حرفه ای برای حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها انجام شده است؛ و نهایتا استفاده مطلوب از ظرفیت های آموزشی و پرورشی را بدنبال دارد.

وی با تأکید بر ضرورت توانمند سازی مردم در روستاها که بهره برداران واقعی منابع طبیعی می باشند خاطر نشان کرد باید مهارت بهره برداران از عرصه های منابع طبیعی را با آموزش های فنی و حرفه ای ارتقاء بخشیم تا عملا سطح حفظ و حراست با مشارکت مردم ارتقاء یابد.

در حاشیه امضاء این تفاهم نامه سرپرست اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان جغتای گفت: حفظ منابع طبیعی در هر کشوری یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه آن کشور محسوب می شود.

وی با تأکید بر ارائه آموزش و مهارت روستائیان برای اشتغال مولد و کسب درآمد بیشتر، این اقدام آموزشی ترویجی را راهکاری مناسب برای کاهش بهره برداری از منابع طبیعی دانست.

 

 

منبع: روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی

ادامه مطلب
تبلیغات

برترین ها